عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به تشدید تنش بین ایران و آمریکا گفت: اینکه سپاه فکر کند با فشاری که ترامپ آورده و سیاستی که او اتخاذ کرده می‌تواند از این موضوع استفاده و همه را پشت خود بسیج کند، تصور می‌کنم برداشت نادرستی است و به نتیجه نمی‌رسد. آفتاب‌‌نیوز : عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در گفتگو با اعتمادآنلاین با اشاره به اقدام رییس‌جمهور آمریکا علیه سپاه پاسداران و حمایت گروه‌های مختلف از این نهاد نظامی در کشور این حمایت را موقتی می‌داند و در این باره می‌گوید: حامیان فعلی، چون منتقد بودند، الان فقط به دلیل فشاری که ترامپ وارد کرده است، به این نتیجه رسیده‌اند، یا به مصلحت دانسته‌اند که از آن در برابر ترامپ حمایت کنند؛ بنابراین چنین رفتاری یک امر موقتی است و دیر یا زود به همان جایگاه خود باز می‌گردند، مگر در یک صورت؛ آن هم اینکه سپاه نیز نسبت به انتقاداتی که از آن می‌شود، در رفتار خود تجدیدنظر کند. مشروح این گفتگو را در زیر بخوانید:
همبستگی و وحدتی که در ماجرای حمایت از سپاه بین نیرو‌های سیاسی کشور و نهاد‌های ملی ایجاد شده، چه تبعات سیاسی، داخلی و خارجی دارد؟ چگونه می‌توان آن را نگه داشت؟
به نظر من این همبستگی چندان پایدار نخواهد بود، چون ناشی از یک فشار بیرونی و فعلا نیز یک‌طرفه است. در واقع به دلیل فشار‌های ترامپ و سیاست‌هایی که اتخاذ کرده گرایشی در دفاع از سپاه به وجود آمده است، اما این پایدار نمی‌ماند. چرا؟ به این دلیل که اگر این نیرو‌ها از قبل هم به سپاه گرایش داشتند و حمایت می‌کردند دیگر موضوعی برای بروز یک همبستگی جدید باقی نمی‌ماند؛ بنابراین این نیرو‌ها درست یا نادرست از پیش نسبت به عملکرد سپاه در سیاست داخلی، سیاست خارجی و اقتصاد و حتی حوزه فرهنگ معترض بودند.
چون منتقد بودند، الان فقط به دلیل فشاری که ترامپ وارد کرده است، به این نتیجه رسیده‌اند یا به مصلحت دانسته‌اند که از آن در برابر ترامپ حمایت کنند؛ بنابراین چنین رفتاری یک امر موقتی است و دیر یا زود به همان جایگاه خود باز می‌گردند، مگر در یک صورت؛ آن هم اینکه سپاه نیز نسبت به انتقاداتی که از آن می‌شود، در رفتار خود تجدیدنظر کند و این همبستگی یک زمینه عینی و واقعی پیدا کند که موجب تداوم آن شود.
اینکه سپاه فکر کند با فشاری که ترامپ آورده و سیاستی که او اتخاذ کرده، می‌تواند از این موضوع استفاده و همه را پشت خود بسیج کند، تصور می‌کنم برداشت نادرستی است و به نتیجه نمی‌رسد.
اصلا این وحدت روی سپاه درست است؟
بنیان وحدت نباید بر اساس امور سلبی و دشمنی خارجی باشد. باید بر اساس امور ایحابی و تفاهم در امور داخلی خودمان صورت گیرد. امیدوارم هر نیرویی از جمله سپاه و سایرین که به دنبال چنین وحدتی هستند، به این نکته فکر کنند، وگرنه تشدید کردن دشمن خارجی و از آن طرف ایجاد وحدت در میان نیرو‌ها یک امر کاملا صوری خواهد بود که دیر یا زود به بن‌بست می‌رسد.
آیا این وحدت پروژه‌ای ایجاد شده به بدنه اجتماعی تسری پیدا می‌کند؟ اصلا برای مردم اهمیتی دارد؟
اگر می‌خواهیم ببینیم که چه چیزی برای بدنه اجتماعی اهمیت دارد، نفس وحدت یا تشتت نیست، بلکه نتیجه‌ای است که از آن حاصل می‌شود. در همین جریان سیل دیدیم که تا چه اندازه تشتت و شکاف در ساخت قدرت وجود دارد و تبعات آن را در امدادرسانی، در حس مردم و بسیاری موضوعات دیگر می‌بینیم؛ بنابراین اگر این وحدت منجر به بهبود شرایط و مدیریت و نزدیک شدن نیرو‌ها به همدیگر شود برای مردم هم اهمیت دارد و از آن استقبال می‌کنند. در یکی از نظرسنجی‌هایی که سال گذشته انجام شده بود، مهم‌ترین راه‌حلی را که مردم برای حل مشکلات کشور پیشنهاد می‌کردند، همین از بین رفتن تشتت در ساخت قدرت بود. در واقع شاید با فاصله خیلی زیادی نسبت به راه‌حل‌های بعدی این موضوع را مطرح کرده بودند؛ بنابراین اگر وحدت به چنین نتیجه‌ای منجر شود، طبعا مورد استقبال مردم است، اما اگر یک موضوع صوری در حد کلمات و گفتگو‌ها باشد، نه. به همین دلیل طرفین باید گام‌های مثبت و ایجابی مهمی را بردارند و نشان دهند که این وحدت در زندگی مردم اثرات مثبت و مستقیمی دارد.
نحوه برخورد اصلاح‌طلبان در ماجرای قرار گرفتن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
نحوه برخورد اصلاح‌طلبان با این ماجرا به صورت موقت خوب است و مسئله خاصی ندارد، اما باید دید که در ادامه چه اتفاقی روی می‌دهد. بخشی از آن هم برمی‌گردد به اینکه نحوه برخورد طرف مقابل چگونه خواهد بود. تا اینجا که طبیعی است، ترامپ یک اقدام ضد منافع ملی ایران انجام داده و باید جلوی آن موضع‌گیری و مقابله کرد. اما به این معنا نیست که ما بتوانیم اختلافات بنیادی را که در داخل کشور داریم، نادیده بگیریم. چون آن‌ها موضوعاتی هستند که بر سرشان اختلاف بوده و کماکان اختلافات وجود خواهد داشت، مگر اینکه کوشش کنند تا این اختلافات برطرف شود. در حوزه سیاست خارجی، اقتصاد و سیاست داخلی، جناح‌ها و بخصوص اصلاح‌طلبان با بخش موثری از مجموعه حاکمیت اختلاف نظر جدی دارند و این‌ها چیزی نیست که بتوانند آن را نادیده بگیرند و کنار بگذارند، آن هم فقط به این دلیل که ترامپ چنین موضعی اتخاذ کرده است.

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

امام جمعه همدان: وحدت بین ارتش و سپاه پاسداران ستودنی است

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند ارتش حتی در برخی از مناطق سریعتر از نیروهای دولتی در صحنه حاضر بود، گفت: وحدت بین ارتش و سپاه پاسداران ستودنی است. ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹ استانها همدان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی در نماز جمعه این هفته ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به اینکه در ماه مبارک شعبان قرار گرفته‌ایم و به نیمه شعبان نزدیک می‌شویم، اظهار داشت: نیمه شعبان بسیار مقدس است و احیا و عبادت شب نیمه شعبان بسیار توصیه شده است.

وی با بیان اینکه شب‌هایی نظیر نیمه شعبان بسیار مبارک است، افزود: بایستی به برگزاری جشن‌های مذهبی در این ایام بیشتر توجه شود.

امام جمعه همدان با تأکید بر اینکه در ایام ماه مبارک شعبان فضای عطرآگین معنوی در کشور ایجاد می‌شود، گفت: همدان با توجه به شهر دارالمومنین و دارالمجاهدین بودن بایستی به برگزاری جشن نیمه شعبان توجه ویژه‌ای داشته باشد و در این ایام فضای حاکم بر شهر فضای شادی و سرور اما با رعایت شأن این ایام مبارک باشد.

آیت الله شعبانی با اشاره به اینکه روز گذشته روز ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که این روز را خدمت فرماندهان ارتش تبریک عرض می‌کنیم، بیان کرد: ارتش همواره با مردم بوده و فداکاری و خدمت به مردم را در سیل اخیر که در کشور اتفاق افتاده مشاهده کردیم.

ارتقای سبک زندگی مساوی با حرکت در مسیر تمدن مهدوی است / رسانه بینش مخاطبان را در سبک زندگی افزایش دهدامام‌جمعه ارومیه: همبستگی نیروهای مسلح مایه اقتدار ایران در عرصه بین‌الملل استامام‌جمعه کرج: تشکیل گروه‌های مبارز برای ریشه‌کن کردن ظلم برگرفته از انقلاب اسلامی است

وی با بیان اینکه در خوزستان و لرستان همچنان وضعیت سخت است و نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنان فداکارانه به مردم خدمت می‌کنند، عنوان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان ارتش با اشاره به فداکاری سرهنگ ارتشی که زانو زده بود تا مردم را در سوار شدن به خودروها کمک کند فرمودند، این نشان دهنده مردمی بودن ارتش است و نیروهای مسلح در کنار هم در خدمت مردم هستند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند ارتش حتی در برخی از مناطق سریعتر از نیروهای دولتی در صحنه حاضر بود، تأکید کرد: وحدت بین ارتش و سپاه پاسداران ستودنی است.

آیت‌الله شعبانی با تأکید بر اینکه اقدام احمقانه و خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تروریستی خواندن این نهاد مقدس سبب شد تا همبستگی سپاه و ارتش بیشتر شود که این وحدت و همدلی سبب افتخار است، ابراز کرد: سربازان گمنام امام زمان عج نیز زحمات شبانه‌روزی برای تأمین امنیت کشور می‌کشند.

وی با اشاره به قرار گرفتن در هفته جوان و میلاد حضرت علی‌اکبر ع تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری فرمودند که جوانان پیشگامان حرکت‌های انقلابی هستند.

امام جمعه همدان با بیان اینکه بیانیه گام دوم حرکت به سوی تمدن اسلامی  و تمدن اسلامی زمینه ساز ظهور است، اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب حرکت به سمت تمدن اسلامی است و جوانان نقش اساسی در تحقق این بیانیه دارند.

آیت‌الله شعبانی با تأکید بر اینکه جوانانی که بر روی نفس خود کار کرده باشند زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) هستند، افزود: جوانان در صورتی می‌توانند زمینه ساز ظهور حضرت مهدی (عج) باشند که خود را در مکتب ائمه اطهار، معصومین و به ویژه در مکتب امام زمان (عج) تربیت کرده باشند.

وی با اشاره به اینکه در هفته جوان علاوه بر برگزاری برنامه‌هایی به مناسبت این هفته، آنچه که جوانان نیاز دارند توجه ویژه مسئولان به حوزه جوانان است، تأکید کرد: امروز مشکل جدی و اساسی جوانان بیکاری است و این هفته فرصت مناسبی است که مسئولان پای صحبت‌های جوانان نشسته و به صورت ویژه به مشکلات آنها توجه کنند.

امام جمعه همدان با بیان اینکه برای بازسازی مناطق سیل زده کشور نیازمند هبستگی مسئولان و مردم هستیم، گفت: خسارات و آسیب‌های وارد شده بسیار است و دولت به تنهایی نمی‌تواند اقدام کند.

آیت‌الله شعبانی با تأکید بر اینکه بهترین نگه‌دارنده انسان تقوا است که سبب عزت انسان در دنیا و آخرت می‌شود، بیان کرد: سرکشی و تجاوز از فرامین الهی سبب ذلت انسان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه رسیدن امامت، ولایت و رهبری جامعه، زمین‌های غصبی، قدرت و غیره به دست مستضعفان همه و همه از وعده‌های الهی است، اظهار داشت: فرزندان حضرت فاطمه زهرا کسانی هستند که خداوند آن‌ها را مستضعفان نامیده و حکومت و قدرت به دست آنها خواهد رسید و خداوند به آنها عزت می‌دهد.

انتهای پیام/ش

R41405/P/S6,75/CT11

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

کاظم تارتار؛ از کنایه به خانم‌ها تا نخستین برنده ۱۰۰ میلیونی برنده باش!

کلیدواژه: عباس عبدی سپاه

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهدویت یکی از موضوعات وحدت بخش بین شیعه و سنی است
 • ویدئو / سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
 • فیلم/ تلاوت «محمد عبدی» نماینده سودان؛ نفر اول در رشته حفظ
 • تاکید بین المجالس همسایگان بر تمامیت ارضی و استقلال عراق
 • همایش اتحاد و همدلی نیرو‌های مسلح نشان دهنده وحدت ارتش و سپاه است
 • دستگیری اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد
 • فرصت تاریخی برای تماشای کشتی های کلوخی در کویر شهداد-عباس تقی زاده *
 • برپایی اجتماع بزرگ منتظران ظهور در امامزاده سید عباس بجنورد
 • ناگفته‌های از عباس کیارستمی و فیلم‌سازی‌اش به روایت فیلمبردار ایتالیایی
 • وظیفه ما در عصر غیبت شناسایی وظایف و عمل به آنهاست
 • جزئیات کنسرت بهاری سیمین غانم در تالار وحدت
 • محمود عباس امروز به قاهره سفر می‌کند
 • از قرآن ۴۰۰ ساله تا نامه شاه عباس به فیلیپ سوم / ۱۹۶ اثر تاریخی ایران ۲۲ هزار گردشگر را به موزه آلیکانته اسپانیا کشاند
 • عبدی: کره جنوبی و ویتنام رقیبان اصلی تیم ملی فوتبال دختران ایران هستند
 • جوانان امروز با یک پارچگی و وحدت مانع از رسیدن اهداف دشمن می‌شوند
 • دوومیدانی ایران به دنبال تکرار بهترین عملکرد تاریخ در آسیا/ طلاهای حدادی به ۶ می‌رسد؟
 • وحدت ارتش و سپاه، عاملی اطمینان بخش برای امنیت کشور
 • عبدی: هواداران نساجی بزرگترین انگیزه ما بودند
 • پاسخ منفی رم به پیشنهاد 50 میلیون یورویی یوونتوس برای زانیولو