روز گذشته بازار سهام ایران شگفتی دیگری رقم زد و تاریخی‌ترین شاخص بورس را به ثبت رساند. درحالی که شش ماه قبل و در مهر ماه سال گذشته شاخص بورس به رکورد تاریخی 195 هزارواحدی دست یافته بود، درنخستین روزهای سال جدید این رکورد را هم پشت سرگذاشت و دیروز به سقف تاریخی خود یعنی ارتفاع 201 هزار و 805 واحد رسید که نشان دهنده رشد 5 هزار و 721 واحدی شاخص معادل 2.92 درصد در چهار ساعت دارد. سیاوش رضایی خبرنگار

 بدین ترتیب روزگذشته شاخص به‌طور متوسط در هر ساعت هزار و 430 واحد بالا رفت. با رکوردشکنی تازه بورس، بازدهی این بازار تنها در 13 روز کاری سال‌جاری به 12.95 درصد رسید بازدهی که گویای رشد 23 هزار و 146 واحدی شاخص کل دارد.
درحالی که در روزهای اولیه سال‌جاری سرمایه‌گذاری در بازارهایی همچون طلا، ارز و مسکن به دلیل رشد بالای قیمتی و دورنمای نامشخص جذابیت خود را از دست داده است، بخشی از صاحبان سرمایه ترجیح داده‌اند تا پول خود را وارد بازاری کنند که در12 روز اول کاری خود 10 درصد سود داده است.
طی روزهای اخیر انتشار صورت‌های مالی ۱۲ ماهه شرکت‌های بورسی بر روی کدال و رشد EPS (درآمد به ازای هر سهم) شرکت‌ها نسبت به سال گذشته بویژه شرکت‌هایی که صادرات محور تقاضای خرید سهام را که به گفته بسیاری از کارشناسان قیمت بسیار مناسبی دارد افزایش داد. روز دوشنبه معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران در یک رقم بی‌سابقه بیش از ۷.۵ میلیارد اوراق بهادار، سهام و حق‌تقدم به ارزش یک‌هزار و ۴۷۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند. همچنین تمام شاخص‌های بورس به رنگ سبز درآمد.
برهمین اساس دیروزدر صدر نمادهای تأثیرگذار بر بازار سهام نماد معاملاتی بانک تجارت بود. این نماد به تنهایی ۶۰۱ واحد شاخص کل را تقویت کرد. دیگر نمادهای بانکی نیز با رشد یکدست مواجه شدند و در میان آنها بانک ملت ۱۰۸ واحد در رشد شاخص‌های بازار اثر داشت.
همچنین معدنی و صنعتی گل‌گهر توانست ۵۴۸ واحد به افزایش شاخص‌های بازار سرمایه کمک کند. پس از آن نیز فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی پارس هر کدام به ترتیب ۴۴۴ و ۲۴۵ واحد روی شاخص‌های بازار تأثیرگذار بودند. آیفکس نیز با رشد ۴۴.۷۷ واحدی روبه‌رو شد و به رقم ۲۴۹۶ واحد رسید. ارزش معاملات فرابورس تهران تا رقم ۶۵۵ میلیارد تومان بالا رفت.
دلایل رکوردشکنی بورس
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) درگفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به دورنمای مثبت بازار سهام در سال‌جاری گفت: بازار در سال‌جاری تحت تأثیر مؤلفه‌های مثبت مختلفی قرار دارد. یکی از این مؤلفه‌های مثبت برای رشد بازار سهام نرخ ارز است که در کنار قیمت کامودیتی‌ها یا مواد پایه نظیر سنگ آهن، فلزات و... باعث رشد بالای ارزش سهام شرکت‌های صادرات محور در بورس تهران شده است. حسین فهیمی افزود: همچنین مؤلفه بعدی که صنعت بانکداری را دربورس تحت تأثیر مثبت قرار داده بخشنامه جدید بانک مرکزی است که به صادرکنندگان اجازه داده است بدون انتقال ارز، ارز حاصل از صادرات خود را به واردکنندگان بدهند. علاوه براین نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی با بازار آزاد نیز یکی از دلایلی است که به رشد بازار سهام کمک کرده است. وی اضافه کرد: سابقه تاریخی بازار نشان می‌دهد که همواره رشد نرخ ارز با یک وقفه زمانی بر روی ارزش سهام شرکت‌هایی که دارایی‌های ارزی دارند تأثیر می‌گذارد.
این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: با توجه به مؤلفه‌های مثبتی که اشاره شد دو دسته از شرکت‌های بورسی یعنی صادرات محورها و بانکی‌ها بیش از سایر شرکت‌ها با رشد ارزش سهام مواجه شده‌اند این درحالی است که وزن این شرکت‌ها دربازار بالاست.
به گفته وی جایگزینی ارزش دلار، تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تسعیر نرخ ارز نیز به تقویت رشد بورس اوراق بهادار کمک خواهد کرد. علاوه براین رشد نرخ تورم نیز از محل تأثیر بر روی دارایی‌های غیرپولی شرکت‌ها می‌تواند روی ارزش سهم مؤثر باشد. برهمین اساس طی روزهای اخیر به خصوص روز گذشته سهامداران حقیقی و حقوقی برای خرید سهام وارد بازار شدند. فهیمی اظهارکرد: با محاسبه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازدهی بازار سهام در سال گذشته به حدود 97 درصد می‌رسد که براساس پیش‌بینی‌ها این ظرفیت برای سال‌جاری نیز وجود دارد. اما نکته مهم این است که این رشد مداوم و در یک فرایند بلندمدت باشد. وی ادامه داد: درصورتی که بازار با همین سرعت افزایش یابد به‌طور قطع در آینده نزدیک شکننده خواهد بود. درواقع بازار نباید درگیر یک جو هیجانی شود که در آن سهم‌های خوب و بد با هم رشد می‌کند.

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بورس را یاد بگیرید و به نمایشگاه بیائید‌؛ به این چند دلیل...

  عصر ایران؛ علیرضا باغانی- بورس در سال 97 با بازدهی 86 درصدی خاتمه پیدا کرد و در عمل این بازار نتوانست در برابر سایر بازارهای سرمایه‌گذاری در دسترس‌، حرفی برای گفتن داشته باشد‌؛ مثل طلا‌، سکه‌، ارز و حتی مسکن...

اما سال 1398 برای بورس با شرایط خاصی استارت خورده و در 30 روز که تنها نیمی از آن روز کاری بوده ، شاخص بازار سهام 12 درصد رشد کرده است!

شروع سال جدید مصادف شد با ادامه تورم در بازار کالا و رشد قمیت ها را به وضوح می توان در بازار فولاد که حتی تا 30 درصد رشد قیمت را تجربه کرده ، رصد کرد و همین طور برخی از فرآورده های پتروپالایشگاهی.

بورس راهی جز رشد ندارد...

روزگار ، روزگار تورم است و در روزگار تورمی چاره ای جز رشد بورس نیست به ویژه آن که الان شما دست روی هر چیز که بگذارید می گویند حباب است ، مثلا همین سکه می گویند برمبنای نرخ دلار و قیمت اونس جهانی 600-700 هزار تومانی حباب دارد.پس اگر چه بورس هم مثل مسکن یک دارایی مبتنی بر ریال است ولی همچنان ارزان مانده و از تورم عقب تر.

وقتی قیمت رب گوجه فرنگی 4 برابر می شود ، سیب زرد بیش از سه برابر و خرید پیاز آرزوی خیلی ها ؛ بورس را از رشد چه باک؟!

در بورس ما نماینده 40 صنعت تولیدکننده یا واسطه گری حضور دارد و محصولات همین شرکت های تولیدی اینک با تورم قیمتی مواجه شده است.

پس اگر ما وضعیت اقتصادی خوبی نداریم و این روزها تولید در ایران با دست اندازهای زیادی مثل کمبود مواد اولیه ، نبود سرمایه در گردش کافی ، عدم دسترسی کافی به ارز ارزان قیمت و ده ها مشکل و مانع دیگر مواجه است ، اما به هر حال نرخ فروش شرکت ها افزایش پیدا کرده و در برابر این افزایش نرخ ها ، بورس و سهام نیز در حال تطبیق خود با واقعیت های اقتصادی است.

به تعبیری واضح تر بورس چاره ای جز رشد ندارد ، نه به خاطر رونق تولید ملی بلکه به خاطر تورم واقعی که در کشور اتفاق افتاده و بی محابا در حال ادامه مسیر است و در سال 98 هم نشانه هایی از جدی بودن خود را به منصه ظهور رسانده...

مردم چاره ای جز یادگرفتن بورس ندارند...

مردم ایران هم چاره ای جز یادگرفتن بورس ندارند.بورس را باید به عنوان یک علم و تخصص یاد بگیریم و در آن سرمایه گذاری کنیم تا تندباد تورم ما را با خود نبرد!

خرید سکه ، طلا ، ارز و مسکن محدودیت های خاص خودش را دارد.شما چقدر می توانید دلار بخرید و در گاوصندوق و صندوق امانات خود بگذارید؟

تازه چون شما در ایران زندگی می کنید نگهداری این میزان ارز‌، هم به لحظ امنیتی ریسک‌هایی دارد و هم به لحاظ مقررات یک اقدام پذیرفته شده نیست و هم این که خرید و نگهداری آن چون یک دارایی فیزیکی است ، محدودیت هایی را دارد.اصلا فرض کنید همین فردا مشکلات ما با آمریکا حل شد ؛ آن وقت دلار ؛ چند؟
 
ولی در آن روز که این اتفاق فرضی رخ دهد بورس بازهم رشد می کند ، حتی بیشتر از ارقام فعلی.چون آن وقت قرار است چرخ تولید کشور واقعا بچخرد ؛ مثل سال 92 که با انتخاب حسن روحانی و آغاز پروژه تعامل با دنیا و متعاقب آن برجام ، بازار سرمایه کشور بیش از پیش رشد کرد.

سکه نیز که می گویند حباب دارد و طلا هم ایضا.مسکن که وارد رکود معنا داری شده و خرید و فروش یک آپارتمان معمولی در تهران یک میلیارد تومان نقدینگی می طلبد!

بنابراین ما مثل مردم جهان محکوم به یادگرفتن بورس هستیم.بورس به اقتصاد ما کمک می کند تا پول به چرخه تولید بازگردد.

اگر یک سرمایه گذار سهام شرکتی را بخرد و به مدت طولانی در آن سهم بماند ، به طور غیر مستقیم پول را وارد چرخه تولید کرده است ، یعنی هم کمک کرده که کارخانه ای سرپا بماند و هم این که پول خود را وارد بازاری کرده که تورم زا نیست بلکه محرکی است برای اقتصاد.

جالب است بدانید که در کشور 325 میلیون نفری آمریکا 92 درصد مردم در بازارهای مالی سرمایه گذاری کرده اند ، با وجود این که جمعیت آمریکا فقط 4.3 درصد جمعیت جهان است، این کشور مالک 33.4 درصد ثروت جهانی در بین کشورهای دنیاست!

بازارهای مالی در آمریکا به معنی بورس است یا بازارهای معامله ارز یا اوراق قرضه

در کشور ما هم ابزارهای مالی خوبی در همین بورس مثل اوراق قرضه و البته با رعایت موازین شرعی طراحی شده است.به هر حال ما باید بپذیریم که در اقتصاد عملکرد خوبی طی سال های گذشته نداشته ایم که نتیجه آن شده نابسامانی های موجود.اگر پول مردم به جای آن که سال ها در بانک ها صرفا رسوب نقدینگی ایجاد کند مثل همین کشورهای غربی وارد بازارهای متشکل مالی مثل بورس می شد الان اقتصاد کشور با چند تلنگر به این شکل آشفته نمی شد.

همان طور که از سال ها پیش تاکید شده ، راهکار برون رفت از تلاطمات اقتصادی رونق تولید ملی است و هم اکنون بیش از 600 بنگاه اقتصادی که نماینده 40 صنعت کشور هستند در بورس حضور دارند ، پس بورس و رونق بازار سهام تنها راه چاره درمان این اقتصاد بیمار است ، دست کم در جلوگیری از رشد نقدینگ کاذب.

خیلی ها از نگارنده می پرسند که یادگیری بورس سخت است و فعالیت در بورس بسیار پرریسک.

این حرف درست است ، اگر شما ندانسته و بدون علم کافی در بورس سرمایه گذاری کنید ، بدون تردید نتیجه ای جز ضرر برای شما در بر ندارد.

بورس یک دانش مالی است و کسی که می خواهد در آن فعالیت کند باید هم ساختار فعالیت این بازار را بلد باشد و هم علم خواندن صورت های مالی و حتی علم تکنیکال و ...را بداند.

اما با توسعه بازار سرمایه و ایجاد ساختارهای قانونی متنوع در آن از سال ها پیش ابزارهایی در بورس طراحی شده که ساده و در دسترس همه مردم است و از طرفی دیگر ، ریسک های سرمایه گذاران را به حدقل رسانده و ریسک سرمایه گذاری در برخی از این ابزارها حتی صفر است.

به عنوان مثال همین صندوق های سرمایه گذاری که بارها در همین نوشتارهای بورسی به آن ها اشاره کردیم که به طور غیر مستقیم و با ریسکی بسیار کم شما را از بازدهی های خوب بازار سرمایه بهره مند می کند.
از همین نمایشگاه شروع کنید...

پیشنهاد می کنم برای یادگیری بورس از دوم تا پنجم اردیبهشت سری به دوازدهمین نمایشگاه بازار سرمایه بزنید.

برخی ها از برگزاری این نمایشگاه انتقاد کرده اند ، به ویژه آن که زمانی برگزار شده که کشور با مشکلات زیادی مواجه است.

از یک طرف مردم بسیار زیادی در شمال، غرب و جنوب کشور از سیل آسیب مادی و معنوی دیده اند و از طرفی مردم با مشکل بزرگی به نام تورم دست و پنجه نرم کرده و روزهای سختی را می گذرانند.

اما به اعتقاد من وجود این مشکلات نباید مانعی برای برگزاری نمایشگاه بورس باشد البته اگر تا حد امکان از تشریفاتی بودن آن بپرهیزیم و از هزینه های غیر ضروری پرهیز کنیم.به هر حال اگر می خواهیم بازار سرمایه ای سرپا داشته باشیم و مردم در آن سرمایه گذاری کنند تا تورم رشد نکند ، نقدینگی باید در جای خودش مهار شود و بخش تولید کشور جان بگیرد ، حتی نباید اجازه دهیم پول خردهای مردم راهی جز بورس پیدا کنند.باید بورس را به مردم معرفی کنیم و نمایشگاه بورس هم یکی از راه های معرفی بورس به مردم است.

چند درصد از مردم ما می دانند که از طریق صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت موسوم به فیکس اینکام ها می توانند در بازار سرمایه بدون هیچ ریسکی سرمایه گذاری کنند و سود ثابت بگیرند ؟

یا این که چقدر از مردم می دانند که قرار نیست برای سرمایه گذاری در بورس صبح تا شب سامانه معاملات بورس را چک کنند که مبادا ضرر نکنند و برای این کار سبدگردان هایی وجود دارند که خیلی خوب در سال های گذشته عمل کرده اند و دارایی های سپرده شده به آن ها رشد کرده است‌، یا این که اصلا چقدر از مردم می دانند در بورس ما نهاد مشاور سرمایه گذاری داریم که به سرمایه گذار مشاوره قانونی می دهد و مثل یک دکتر که موظف به ویزیت بیمار در دوره های مختلف است ، مشاور هم موظف به ویزیت های دوره ای سبد سهام سرمایه گذاران است؟

مشکلی که سال های گذشته در نمایشگاه بورس همواره وجود داشته بازدید کننده کم آن است که در حد 10 تا 15 هزار نفر گمانه زنی می شود ، هر چند که چون این رویداد مورد پوشش وسیع رسانه ها قرار می گیرد و در یک هفته مردم هر روز رویدادهای نمایشگاه بازار سرمایه را از طریق رسانه های دیداری و شنیداری و روزنامه ها‌، پایگاه های خبری و سایت های اینترنتی می بینند و می شنوند ؛ این خود یک دستاورد با اهمیت است.اما توصیه می کنم که آن دسته از مردم که حتی دارایی های کوچکی دارند به نمایشگاه بورس بروند و از ده ها کلاس آموزشی رایگانی که برای یادگیری الفبای بورس طراحی شده استفاده کنند.


پول نگیرید!

حتی پیشنهاد می کنم سازمان بورس و اوراق بهادار همان حداقل پولی که برای ورودی نمایشگاه از مردم تعیین شده را رایگان کند و خودش بپردازد تا حتی کسی که پرداخت ورودی برایش دغدغه محسوب می شود به نمایشگاه بیاید و با بورس آشنا شود.

بچه های خود را به نمایشگاه بورس بیاوریم حتی بچه هایی که هنوز مدرسه نرفته اند و به آن ها فرهنگ سرمایه گذاری را آموزش دهیم و بگوئیم بورس همان قلک 30 سال پیش ماست که پول های خود را در آنجا جمع می کردیم ، بورس قلک کارایی در عصر جدید است.

بورس و سرمایه گذاری در آن یک فرهنگ است‌، فرهنگی که تنها 10 درصد مردم با آن آشنا شده اند و البته فقط حدود 400 هزار نفر ( اشاره به مشارکت کنندگان در عرضه های اولیه و سهامداران فعال) آن را به عنوان یک الگوی سرمایه گذاری دنبال می کنند و این واقعیت تلخ ، عدم برخورداری ما از یک فرهنگ سرمایه گذاری درست را بازگو می کند و همین است که مردم کشور ما با هر تلاطمی در صف خرید دلار ، یورو ، سکه ، طلا و حتی اتومبیل و برخی کالاهای مصرفی قرار می گیرند!

توصیه می کنم به طور حتم برای بازدید از نمایشگاه بورس وقت بگذارید و با علاقه در دوره ها و مباحث آموزشی آن شرکت کنید ، شما در کشوری زندگی می کنید که تورم در همه دوران ها همراه آن بوده و شما باید یاد بگیرید که چگونه ارزش دارایی خود را در برابر تورم حفظ کنید ، حفظ دارایی که البته به شاکله اقتصاد نیم بند کشور آسیبی نزند.

مشارکت کنندگان امسال نمایشگاه بورس از تجملات رایج در نمایشگاه‌ باید بپرهیزند. هر چند این رویداد نمایه ای است از بازار سرمایه کشور و باید در سطح خاص خود برگزار شود اما با هزینه کم نیز می‌توان چشم‌انداز آبرومندانه‌ای از بازار سرمایه کشور به نمایش گذاشت.

هدف غایی و نهایی جذب مردم به بورس‌  مبارزه با تورم است و نه چشم و هم چشمی های رایج و ساخت و ساز غرفه های لاکچری.

از یاد نبریم: بخش زیادی از مردم کشور در حال گذراندن روزهای سختی هستند.

*روزنامه نگار اقتصادی و تحلیل گر بورس

 

 

 

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

کاظم تارتار؛ از کنایه به خانم‌ها تا نخستین برنده ۱۰۰ میلیونی برنده باش!

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جهش شاخص بورس در پایان فروردین/ بیش از ۱۴ درصد سود در کمتر از یک ماه/ بازار سهام یک سر و گردن بالاتر از سپرده بانکی، مسکن، طلا و ارز
 • جهش شاخص بورس در پایان فروردین/ بیش از ۱۴ درصد سود در کمتر از یک ماه
 • ورود شاخص بورس به کانال ۲۰۴ هزار واحدی برای نخستین بار
 • رشد بی‌سابقه ۴۴۶۴ واحد شاخص بورس تهران
 • شرکت‌های فرعی نمی‌توانند مالک سهام شرکت‌های اصلی باشند
 • ثبت یک رکورد جدید؛ رشد 4464 واحدی شاخص بورس تهران
 • افزایش بی‌سابقه شاخص بورس تهران
 • بورس باز هم رکوردشکنی کرد/رشد بیش از ۴۴۰۰ واحد
 • مالکیت سهام شرکت اصلی توسط شرکت‌های فرعی ممنوع شد
 • عبور بورس از شاخص 204 هزار
 • شاخص بورس به 4464 واحد رسید
 • رشد خیره‌کننده ۴۵۰۰ واحدی شاخص بورس تهران
 • شاخص بورس 31 فروردین 98 همچنان صعودی
 • شاخص بورس به رکورد ۲۰۳ هزار و ۹۲۲ واحد رسید
 • رشد 4 هزار واحد شاخص بورس تهران
 • شاخص بورس در هفته نخست اردیبهشت ماه به کدام سو می رود؟
 • آیا رشد شاخص بورس پایدار است؟
 • بازدهي 11.9 درصدي شاخص بورس
 • خرید و فروش سهام در بورس بر اساس هیجانات بازار ممنوع!