پس از اقدام امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی این کشور و اقدام متقابل جمهوری اسلامی در تروریست خواندن نیروهای ارتش امریکا و سنتکام در خاورمیانه تنش‌ها میان تهران و واشنگتن بالا گرفته است. این برای اولین بار بود که امریکا یک نیروی نظامی رسمی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌داد.

مریم سالاری خبرنگار دیپلماسی

با امیر موسوی، کارشناس مسائل استراتژیک و دیپلمات سابق ایران پیرامون این اقدام و تبعات آن بر مواجهه میدانی نیروهای نظامی ایران و امریکا در منطقه گفت‌وگو کردیم.
 امریکا در جدیدترین اقدام علیه ایران نام نیروی سپاه پاسداران را در فهرست تحریم‌های یکجانبه قرار داده است. کاخ سفید چه اهدافی را از قبال این اقدام که بر اساس آن یکی از نهادهای رسمی کشورمان را هدف تحریم قرار داده است، دنبال می‌کند؟
قرار دادن نام سپاه در فهرست تحریم‌های امریکا را باید از منظر تحولات جاری منطقه و تقابل نیروی محور مقاومت با نیروهای ائتلافی امریکا و اسرائیل در خاورمیانه بررسی کرد. در این چارچوب برخلاف آنچه رژیم اسرائیل از زمان معاهده کمپ دیوید دنبال می‌کرد یعنی خواهان این بود که همه کشورهای اطراف فلسطین اشغالی سازشکار بوده و ارتش‌هایشان ضعیف و تابع نقشه‌های امریکا و اسرائیل حرکت کنند، روند تحولات بر پایه این هدف پیش نرفت. اسرائیل برای رسیدن به این هدف بعد از ناکامی در پیگیری اهداف مشخص و دوجانبه نسبت به کشورهایی چون مصر، عراق، سوریه، لبنان و همچنین پیگیری سیاست شکل‌گیری تروریست‌ها و تکفیری‌ها برای ایجاد خلافت اسلامی در اطراف فلسطین اشغالی در مقابل محور مقاومت، در نهایت نتوانست ایران را مهار کند و روی کار آمدن ترامپ و همسویی او با مقام‌های اسرائیلی باعث شد تا سیاست تحریم برای مواجهه با ایران که روز به روز در منطقه قوی‌تر می‌شد، در دستور کار قرار گیرد. مقام‌های اسرائیل با همراهی امریکا در عین حال می‌خواستند یک سپر دائمی و ضد محور مقاومت از نظر سیاسی و مذهبی ایجاد کنند چون تحرکات تکفیری‌ها از نظر مذهبی قوی‌تر از سیاسی و امنیتی بود؛ یعنی آنچه امت اسلامی را به هم ریخت، فتنه‌گری مذهبی و طایفه‌ای بود. خب در اجرای این سیاست تا حدی موفق بودند یعنی موفق شدند در عراق و سوریه از این منظر اختلاف و دودستگی ایجاد کنند و شرایطی را به وجود آورند که تکفیری‌ها به غزه هم رسیدند و در آنجا علیه محور مقاومت موضع‌گیری کردند. در چنین شرایطی بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد میدان شد و این روند را معکوس کرد. یعنی علاوه بر پاکسازی تکفیری‌ها، به تقویت حزب‌الله، ارتش و نیروهای دفاع ملی عراق و سوریه کمک کرد تا آنها توانستند ذیل این کمک‌ها فضا را از دست تندروها و تکفیری‌ها خارج کنند.دلیل دیگر تحریم سپاه به تحرکات امریکایی‌ها در عراق بازمی‌گردد. امریکایی‌ها در پایگاه عین الاسد در الانبار عراق نزدیک مرز اردن در غرب عراق 5 هزار و 500 نیرو دارند. این منطقه‌ای است که عراقی‌ها حق ورود و پرواز بر فراز آن را ندارند؛ یعنی یک منطقه کاملاً محرمانه و خطرناک است. امریکا درصدد است در این منطقه جریان تکفیری‌ها را بازسازی و احیا کند. لذا امریکا با تروریست اعلام کردن نیروهای سپاه به دنبال این است که برای پیگیری تحرکات خود در عراق هیچ کشور و جریانی جرأت همکاری با سپاه را نداشته باشد و آنها بتوانند اهداف خود را در منطقه پیش ببرند.
 انتخابات رژیم صهیونیستی چه تأثیری بر این اقدام داشت؟
انتخابات در رژیم صهیونیستی عامل مهمی برای این اقدام به شمار می‌رفت زیرا یکی از اهداف اصلی دولت امریکا پشتیبانی از نتانیاهو بود که پیروز شد، از این رو بعید می‌دانم امریکا بیشتر از این گامی علیه سپاه بردارد.
دیدگاه‌های مختلفی درباره هدف نهایی امریکا مبنی بر تروریستی خواندن نیروی سپاه ایران از سوی امریکا مطرح است. بنابر آنچه شما اشاره داشتید این اقدام در چارچوب راهبرد امریکا در منطقه و در مواجهه نظامی با نیروی سپاه ارزیابی نمی‌شود. خب پس چه سیاستی پشت این اقدام است؟
مشکل امریکا جایگاه تضعیف شده اسرائیل در منطقه است. رژیم اسرائیل الان در محاصره است، ببینید جنگ اخیر غزه یک روز و نیم بیشتر طول نکشید. در حالی که جنگ‌های قبلی حداقل بیش از 20 روز طول می‌کشید اما اسرائیلی‌ها نتوانستند جنگ جدید را ادامه دهند چون دیدند فلسطینی‌ها تسلیحات جدید دارند. در واقع این برای اولین بار بود که فلسطینی‌ها در جنگ یک روز و نیمه تل‌آویو را زدند و توانستند شرایط سنگینی برای آن رژیم ایجاد کنند. این در حالی بود که اسرائیل برای نخستین بار در ضربات بعدی جنگ خود را کنترل کرد و ساختمان‌های خالی در فلسطین را هدف قرار داد.
یعنی امریکا به دلیل ناکامی در ایجاد ائتلاف منطقه‌ای به نفع اسرائیل به سمت و سوی اقداماتی از جمله تحریم سپاه رفته تا حلقه فشار را بر توان منطقه‌ای ایران تنگ‌تر کند؟
امریکا تلاش می‌کند تا دیگران را از همکاری با ایران بترساند و مبادلات مالی و همکاری‌های نظامی و مستشاری‌اش با دیگر کشورهای منطقه را محدود کند. آنها نگران هستند جاده همکاری بین تهران، دمشق و بغداد باز شود. بالاخره رؤسای ستادهای مشترک این سه کشور نقشه راه کشیده‌اند و الان در حال اجرای آن هستند و امریکا جرأت نمی‌کند اقدامی علیه آنها انجام دهد. این تحول بسیار بزرگی است، خط گاز ایران  باید از سوریه و عراق رد شود و به سمت اروپا برود یعنی دلیل واقعی جنگ سوریه این است که قطر این کار را به نفع اسرائیل از طریق سوریه انجام دهد. در واقع یکی از اهداف جبهه اسرائیل و امریکا از نابودی بشار اسد این بود که خط گاز قطر به اروپا برود نه خط گاز ایران. الان روند کار اتصال خط گاز ایران رو به پیشرفت است و این برای امریکا و اسرائیل فاجعه است که نمی‌توانند کاری بکنند. می‌خواهم بگویم اگر امریکا معترض است و درصدد ایجاد فشار بر ایران است به دلیل تقویت جریان مقاومت است که بخوبی نبض تحرکات میدانی و زمینی را در دست دارد اما این در حالی است که امریکایی‌ها نیروی هوایی را در دست دارند.
خب پس هدف نهایی دولت امریکا از ایجاد این فشارها چیست؟
معتقدم ترامپ دنبال مذاکره است او اهل معامله است و اگر در نهایت روند ناکامی او در پیگیری فشارها علیه ایران ادامه یابد و شرایط  گفت‌وگو مهیا شود، از این اقدام استقبال می‌کند. البته شرایط ایران مهم است که بپذیرد و من فکر می‌کنم جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که اگر فضا منطقی شود و امریکا شرایط معقول را بپذیرد مذاکره کند. امریکا در نهایت ناچار به گفت‌وگو با «ایران» می‌شود چنان که وزیر خزانه‌داری امریکا  بعد از تحریم سپاه گفت می‌خواهیم با ایران گفت‌وگوی عادلانه داشته باشیم.
موضعگیری کشورهای منطقه در قبال تحریم سپاه از سوی امریکا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
دولت و جریان مقاومت اسلامی در عراق، سوریه، انصارالله یمن و گروه‌های مختلف منطقه و همه آنهایی که در مسیر مقاومت فعالیت می‌کنند اعلام همکاری و پشتیبانی کردند و حمایت‌های تبلیغاتی آنها حرکت بسیار خوب و بازدارنده‌ای بود و نقشه امریکا را از بین برد. برخی واکنش ایران در انجام اقدام متقابل و تروریستی اعلام کردن ارتش امریکا را تنها یک حربه تبلیغاتی دانستند که پیامد چندانی در صحنه میدانی ندارد. ایران موضعگیری خوبی انجام داد. برای اولین بار در تاریخ بود که یک کشور مسلمان و مستقل بدون تأخیر ارتش امریکا را به عنوان تروریست معرفی و مقابله به مثل کرد. چنین حرکتی در دنیا سابقه نداشت حتی وقتی روسیه در معرض تهدید و تحریم امریکا قرار گرفت این کار را نکرد. اما این تصور که پیامدهای اقدام ایران صرفاً در سطح تبلیغاتی باقی می‌ماند، دیدگاه واقع‌بینانه‌ای نیست. نیروهای سپاه طی 40 سال گذشته از نظر مالی، نظامی و تبادل تسلیحاتی و کارشناسان و تجربیات ارتباط مستقیم و پیدایی با کشورهای غربی و همچنین امریکا نداشتند و کاملاً تحت تحریم غیرعلنی و اعلام نشده قرار داشتند اما متقابلاً نیروهای ارتش امریکا در شعاع 3 هزار کیلومتری ایران حضور مستقیم دارند. تروریستی اعلام شدن ارتش امریکا در منطقه عملاً سیستم آنها را به هم ریخت زیرا تعداد زیادی سرباز، پایگاه و ناو دارند و این در حالی است که طرف‌شان فقط ایران نخواهد بود بلکه همه گروه‌های همکار با ایران می‌توانند برای آنها مشکل جدی ایجاد کنند.
وقتی امریکایی‌ها می‌خواستند از عراق خارج شوند به توافق امنیتی‌ای که با نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق امضا کردند بندی اضافه کردند که بر اساس آن ایران برای خروج نیروهای امریکایی از عراق تضمین بدهد که آقای مالکی گفت به ایران چه ربطی دارد و امریکایی‌ها در پاسخ اعلام کردند ایران حضور زیادی در منطقه دارد و ما نگران هستیم. بنابراین از سردار سلیمانی خواهش کردند خروج نیروهای امریکایی از عراق با مزاحمتی از سوی ایران مواجه نشود.
شاید تحریم اقتصادی برای امریکا ابزار مؤثری برای تحت فشار قرار دادن ایران باشد اما ایران در صحنه میدانی منطقه می‌تواند مشکلات زیادی را برای نیروهای امریکایی مستقر در منطقه ایجاد کند. گروه‌های مقاومت عملاً ثابت کرده‌اند که اشراف زیادی در منطقه دارند چنان که تلاش شمار زیادی از کشورها و خرج میلیون‌ها دلار سعودی باعث نشد تا بشار اسد سقوط کند، نتوانستند عراق را زیر نفوذ بگیرند و حزب‌الله را از جنوب بیروت بیرون کنند. در حالی که امریکا هوشمندترین تسلیحات نظامی را در اختیار اسرائیل قرار داد اما در نهایت در پیگیری اهداف‌شان ناکام ماندند. این نشان می‌دهد یک اقتدار وتوان نظامی در منطقه وجود دارد که اجازه تحرک جدی به غربی‌ها نمی‌دهد.

منبع: ایران آنلاین

نقویان: می‌ترسم روزی سریال «معمای روحانیت» را بسازند

خانم مجری، حرف شاه را تکرار نکنید!

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر در واکنش به فاجعه هواپیمای اوکراینی

گلایه تبریزی‌ها از تاخیر در اطلاع رسانی تعطیلی مدارس

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

مقام معظم رهبری در نمازجمعه تهران:‌ از مذاکره ابایی نداریم اما نه با آمریکا/در حادثه هواپیما ابهاماتی هست/بی‌رونق کردن انتخابات خواست دشمن است

مقام معظم رهبری فرمودند: اگر نصرت الهی را می‌خواهیم اگر توفیق الهی و هدایت الهی را می‌خواهیم در تقواست، اگر فرخ و گشایش در مسائل شخصی را می‌خواهیم همه در تقواست همه باید کوشش کنیم که تقوای الهی را معیار خود قرار دهیم.

به گزارش عصر ایران به نقل از ایرنا،  ‌آیت الله خامنه ای در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران فرمودند: همه برادران عزیز را و خودم را دعوت و توصیه می کنم به رعایت تقوای الهی. اگر نصرت الهی را می خواهیم،‌ در تقوا است. اگر توفیقات الهی را می خواهیم و هدایت الهی را می خواهیم در تقواست. اگر فرج و گشایش در مسائل شخصی و اجتماعی را می خواهیم در تقواست. همه باید کوشش کنیم که تقوای الهی را معیار کار خودمان قرار دهیم.

ایشان افزودند: در نماز جمعه ‌آنچه مهم است توصیه به تقوا است. خود این حقیر بیشتر از شما محتاج این توصیه هستم. امیدوارم خدا توفیق دهد هرکدام به وسع خودمان تقوای الهی را رعایت کنیم .

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بیاناتشان با اشاره به آیه پرمغز و پرمضمون در سوره ابراهیم(ع) فرمودند: این آیه توصیه می کند و دستور می دهد حضرت موسی (ع) را که ذکرهم به ایام الله. دو احتمال در معنا و ذکر هم به ایام الهی است. ایام الله را به یاد آنها بیاور. یک احتمال و مقصود این است به وسیله ایام الله خدا را دین و قیامت را به یاد آنها بیاور اهمیت ایام الله در اینجا معلوم می شود که موسی پیامر عظیم الشان مامور است ایام الله را به یاد مردم بیاورد.

ایشان ادامه دادند: بعد می فرماید ان فی ذلک با ایات ایام الله آیه و نشانه و دلیل راه هستند برای کی، برای کسانی که این دو صفت را دارند صبار هستند و شکورند یعنی کسی که سرتا پا استقامت و صبر است یکسره اهل صبر و استقامت است شکور یعنی کسی که نعمت را بشناسد و شکرگزاری می کند.

حضرت‌آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در آیه بعد می فرماید حضرت موسی(ع) این دستور را عمل کرد به یاد آنها آورد نجاتشان از دست فرعونیان را یه یاد ‌آنها آورد از دست قدرت صاعقه و غالب ستمگر را چطور شما را نجات داد این از نمونه های ایام الله است.

رهبر معظم فرمودند: اینکه ما تاکید می کنیم شکرگزار باشید برای خود شما است و گرنه خداوند متعال بی نیاز است.
ایشان «ایام الله» را برای مردم صبار و شکور، مهم عنوان کردند و فرمودند: «صبار» یعنی یکپارچه اهل استقامت و صبر هستند و از میدان به اندک چیزی خارج نمی شوند، ایستادگی می کنند و «شکور» یعنی نعمت را می شناسند، ابعاد پنهان و آشکار نعمت را می بینند و همچنین قدرشناس آن هستند. وزن و قیمت ارزش نعمت را می دانند و بر اساس آن نعمتی که خدا داده است، احساس مسئولیت می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به آیات مکی سوره ابراهیم(ع) اظهار داشتند: ملت و قومی که بی صبر و مسئولیت ناشناس نیستند، خداوند این ایام الله را نصیب مردم می کند و آنها باید شکرگزار ایام الله باشند و اگر مردم واکنش درست شاکرانه نشان دهند خدا متعال به آنها پیروزی های بیشتری در آینده خواهد داد.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: این دو هفته ای که بر ما گذشت دو هفته پر ماجرا و استثنایی بود؛ ماجراهای تلخ و شیرین و حوادث درس آموز در این دوهفته برای ما پیش آمد.

رهبر انقلاب فرمودند: یوم الله یعنی مشاهده دست خدا در حوادث، روزی که دهها میلیون در ایران و صدها هزار نفر در عراق و بعضی کشورهای دیگر به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان ها آمدند و بزرگترین بدرقه جهان را شکل دادند، یکی از ایام الله است و کار هیچ عمالی جز دست پر قدرت خدا نمی تواند باشد.

آیت الله خامنه ای گفتند: آن روزی که موشک‌های سپاه پاسداران پایگاه آمریکایی را در هم کوبید یکی دیگر از ایام الله است؛ ما این دو روز را جزو ایام الله در همین چند روز گذشته در مقابل چشم خود مشاهده کردیم؛ این ها روزهای نقطه عطف تاریخ و تاریخ ساز هستند و روزهای عادی نیستند، اینکه یک نیرویی یک ملتی این قدرت و توان روحی را دارد که به یک قدرت متکبر زورگوی عالم این گونه سیلی بزند، نشان دهنده دست قدرت الهی است و «ایام الله» است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: لکن تاثیرات این روزها در زندگی ملت‌ها و روحیه و منش ملت‌ها در مسیر ملت‌ها ‌آثاری که این روزها باقی می گذارند، آثار ماندگار و بعضا جاودانه است. حالا جامعه ایرانی به نظر ما یک جامعه صبار و شکور است. ملت ما ملت پراستقامتی و ملتی شکرگزاری است.

ایشان افزودند: در طول این سال‌های متمادی ملت ایران همواره سپاسگزار الطاف الهی در طول این سال‌ها بوده است. باید ما ملت صبار و شکور از این ‌آیات درس بگیریم. اولین مساله این است که ابعاد مادی و معنوی این پدیده را شناسایی کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: پس از گذشت ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی این جمعیت بی نظیر را کدام دست قدرتی به میدان ‌آورد. این اشک و عشق و شور را چه کسی پدید ‌آورد. کدام عاملی می‌توانست یک چنین معجزه ای را نشان دهد. جز دست قدرت الهی است.

ایشان افزودند: آن کسانی که دست قدرت خدا را نمی‌توانند در این حوادث ببینند و تحلیل‌های مادی در این مسائل می کنند، عقب می مانند باید دست قدرت خدا را دید. بعد معنوی و بسیار مهم این حوادث، همین است که خدای متعال این کار را می کند.

حضرت ‌آیت الله خامنه ای فرمودند: وقتی خدای متعال چنین حرکتی در ملت به وجود می‌آورد، انسان باید احساس کند اراده الهی در پیروزی این ملت است و این نشان دهنده این است. اراده الهی بر این است که ملت در این راه و در این خط حرکت کند و پیروز شود. نشان دهنده معنویت و باطن این ملت هم هست. این عشق و این وفا و این ایستادگی و این بیعت بزرگ با خط امام(ره)، مردم با حضورشان در میدان با خط امام(ره) بیعت کردند؛ بیعتی با این عظمت و بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از رحلت امام(ره) بزرگوار، این طور با امام مردم بیعت می کنند این طور امام(ره) زنده است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: چه شد که پس از تلاش امپراطوری خبری صهیونیست در چند روز قبل و بعد از این حادثه امپراطوری خبری صهیونیسم در همه دنیا سعی کردند نام سردار بزرگوار عزیز ما را متهم کنند به تروریسم. خود رییس جمهور ‌آمریکا، وزیر خارجه اش گفت. دستگاه‌های خبری صهیونیست‌ها در همه دنیا تکرار کردند اما خدای متعال صفحه را درست به عکس آنچه ‌آنها می‌خواستند ترسیم کرد و نه فقط در ایران بلکه در کشورهای مختلف مردم به روح این شهید بزرگوار درود فرستادند و پرچم‌ آمریکا و صهیونیست‌ها را آتش زدند. آیا دست خدا را به وضوح نمی‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگر از بیاناتشان فرمودند: خود این شهادت بزرگ هم یکی از آیات قدرت الهی است، دولت بی آبروی آمریکا رسوایی این دولت را رقم زد. اینها کسی را که سرشناس‌ترین و قوی ترین فرمانده مبارزه با تررویسم بود، شهید کردند. شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه قوی‌ترین فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه است به همین عنوان هم شناخته شده است. کدام فرمانده دیگر می توانست کارهایی که او انجام داد انجام دهد.

ایشان افزوند: منطقه ای که در محاصره 360 درجه است، شهید سلیمانی با بالگرد وارد این منطقه می شود. جوان‌های خوبی در آن منطقه دست تنها هستند، چشمشان به حاج قاسم می افتد روحیه و انگیزه پیدا می‌کنند، محاصره را از بین می برند، دشمن را متواری می‌کنند. چه کسی می تواند این را انجام دهد. فرمانده ضدتروریست، قوی ترین و سرشناس ترین فرمانده را ترور کردند.

 آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در میدان با او روبرو نشدند او را دزدانه و بزدلانه، دولت ‌آمریکا او را ترور کرد و خودشان اعتراف کردند این مایه روسیاهی آمریکا در این منطقه شد. تا قبل از این حادثه این طور کارها مخصوص رژیم صهیونیستی بود. رهبر حماس را ترور کردند، رهبر جهاد را ترور کردند و گفتند ما ترور کردیم. آمریکایی‌ها آدم خیلی کشتند در عراق، افغانستان، هر چه توانستند آدم ترور کردند منتهی اعتراف نمی کردند. اینها اعتراف کردند که ترور کردیم.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: خدای متعال پشت سر افراد می‌زند تا اعتراف کنند. اعتراف کردند که ما تروریست هستیم رسوایی از این بزرگتر می‌شود.

ایشان در بخش دیگر از بیاناتشان فرمودند: تشییع جنازه و شهادت بزرگ شهید عزیز یک طرف قضیه است، عکس العمل و واکنش قدرتمندانه سپاه طرف دیگر است. البته ضربه درخور تدبر بود اما مهمتر از ضربه نظامی ضربه حیثیتی به هیبت ابرقدرتی آمریکا بود.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: آنها اعلام کردند تحریم‌ها را افزایش می‌دهند اما با این کار نمی‌تواند آبروی از دست رفته امریکا را برگرداند.

ایشان اظهار داشتند: اخلاص برکت دارد، هر جا اخلاص بود، خدای متعال به اخلاص بندگان مخلص برکت می‌دهد؛ کار به نحوی می‌شود که اثر آن به همه می‌رسد، برکت آن در میان مردم باقی می‌ماند. نتیجه آن اخلاص عشق و وفاداری، حضور مردم و همین تازه شدن روحیه انقلاب مردم است.

رهبر انقلاب فرمودند: اینکه ما این حوادث (اخیر) را تبیین و قیمت‌گذاری کنیم و قدر آنها را بدانیم و ببینیم ارزش این حوادث چقدر است در صورتی تحقق پیدا می‌کند که به حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی به چشم یک فرد نگاه نکنیم و به چشم یک مکتب نگاه کنیم. 

ایشان فرمودند: سردار شهید عزیز را به چشم یک مکتب، راه و یک مدرسه درس آموز نگاه کنیم اهمیت این قضیه روشن خواهد شد. 

رهبر انقلاب تصریح کردند: سپاه قدس را نباید به عنوان یک مجموعه و سازمان اداری ببینیم، بلکه به عنوان یک نهاد انسانی و دارای انگیزه‌های بزرگ و روشن انسانی مشاهده کنیم. اگر اینگونه شد اجتماع مردم، تجلیل و تکریم مردم معنای دیگری پیدا می‌کند. البته بدون تردید همه نیروهای مسلح ما از ارتش، سپاه، بسیج زیربنای فکری شان هدف‌های الهی است.

آیت الله خامنه ای در خطبه دوم نماز جمعه تهران درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی فرموند: مجددا تسلیت عرض می کنیم، اظهار همدردی می‌کنیم، ابهام‌هایی وجود دارد. تشکر می کنیم از فرماندهان سپاه توضیح دادند ولی باید حادثه پیگیری شود و از حوادث مشابه هم به طور جدی پیشگیری شود. پیگیری مهم است مهمتر از آن پیشگیری از تکرار این حوادث است.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: همان اندازه ای که ما از حادثه سقوط هواپیما غصه خوردیم و غم بر دل ما فرود آمد، دشمن ما به همان اندازه خوشحال شد، به خیال اینکه مستمسکی به دست آورده است که بتواند سپاه پاسداران، نیروهای مسلح و نظام جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال ببرد. خواستند این کار را بکنند شاید آن حادثه عظیم را تحت الشعاع قرار بدهند، اما اشتباه کردند.

ایشان اظهار داشتند: آنها مکر کردند اما ندانستند مکرشان در مقابل دست قدرت پروردگار هیچ تاثیری ندارد و نمی توانند این کار را بکنند. حادثه یوم الله تشییع پیکر شهید و یوم الله در هم کوبیدن پایگاه آمریکایی از ذهن مردم نخواهد رفت و روز به روز هم زنده تر خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب صمیمانه بار دیگر با اصحاب مصیبت هواپیمای اوکراین ابراز همدردی کردند و افزودند: در غم آنها شریک هستیم و تشکر می کنم از پدر و مادرها و صاحبان عزاهایی که با وجود این که دل هایشان پر از درد و غم بود در مقابل توطئه و وسوسه دشمن و بر خلاف آن چه که میل دشمنان بود، ایستادند.

ایشان فرمودند: مادر یکی از عزیزانی که در این هواپیما بود به من نامه نوشته و اظهار کرده که پای جمهوری اسلامی و پای انگیزه‌های شما ایستاده ایم، این ها شجاعت و فهم و بصیرت می خواهد که با همه وجود در مقابل این طور شخصیت ها احساس تکریم و تعظیم می کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اقدامات اخیر سه کشور اروپایی فرمودند: اقدامات اخیر دولت خبیث انگلیس و دولت فرانسه و آلمان برای تحت الشعاع قرار دادن اتفاقات اخیر در کشور بود. آنها ایران را تهدید کردند که ما مساله هسته ای را بار دیگر به شورای امنیت می بریم که البته مسئولان کشور خوشبختانه پاسخ اینها را محکم داده اند.

ایشان فرموند: اینها همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلی تا توانستند به صدام حسین کمک کردند. دولت آلمان وسایل و سلاح شیمیایی را در اختیار صدام حسین گذاشت تا شهرها و جبهه های ما را هدف قرار بدهد که آثار آن هنوز در  میان رزمندگان قدیمی ما وجود دارد.

 آیت الله خامنه ای افزود: دولت فرانسه بالگردهای جنگی سوپر اتاندارد را برای هدف قرار دادن کشتی های نفتی ما در اختیار صدام حسین قرار داد، سوابق آنها است. دولت انگلیس با همه وجود در خدمت دشمنان ما و صدام حسین بود. اینها سوابق این گونه است و امروز هم این گونه عمل می کنند. باید به  همین چشم به آنها نگاه کرد.

رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: بعد از خروج آمریکا از برجام که این سه دولت حرف می زدند و یاوه گویی می کردند، از همان اول هم گفتم که بنده به این سه دولت اعتمادی ندارم؛ اینها کاری انجام نخواهند داد و در خدمت آمریکا خواهند بود و امروز بعد از گذشت حدود یکسال کاملا واضح و معلوم شده که به معنای واقعی کلمه پادوی آمریکا هستند.

ایشان با بیان اینکه این سه دولت حقیر اروپایی در انتظار این هستند که ملت ایران را به زانو در بیاورند، خطاب به آنها بیان کردند: آمریکا که بزرگتر شما و پیش رو و ارباب شما بود، قادر نبود ملت ایران را به زانو در بیاورد، شما کوچکتر از آن هستید که بخواهید ملت ایران را به زانو در بیاورید.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: اینها مذاکره هم که می کنند مذاکره شان با دغل و فریب کاری آمیخته است، آنها همان کسانی هستند که پشت میز مذاکره حاضر می شوند، آن جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند؛ آنها همان افراد هستند تفاوتی نمی کنند، فقط لباس خود را تغییر می دهند. دست چدنی دارند که پوشش مخملی را بیرون می آورد و خود را نشان می دهد و گرنه باطن همان باطن است و هیچ تفاوتی ندارد؛‌ آنها نمی توانند کسانی باشند که به آنها اطمینان کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: اکنون که ملت ایران این حوادث را شناخت و قدر و قیمت آن را دانست همت ملت عزیر ایران باید این باشد که قوی باشند؛ «قوی شدن» تنها راه در پیش پای ملت ایران است؛ باید تلاش کنیم قوی شویم، ما از مذاکره هم ابایی نداریم، البته نه مذاکره با آمریکا؛ بلکه از مذاکره با دیگران ابایی نداریم. مذاکره نه از موضع ضعف بلکه از موضع قوت و قدرت. به یاری خدا دارای قدرت هستیم و قوی تر هم خواهیم شد. 

ایشان با تاکید بر اینکه «قدرت، فقط قدرت نظامی نیست» اظهار داشتند: اقتصاد کشور هم باید قوی شود، وابستگی به نفت باید تمام شود و کشور باید از وابستگی اقتصاد به نفت نجات پیدا کند؛ جهش علمی و فناوری باید ادامه پیدا کند و پشتوانه همه اینها حضور همه مردم در صحنه است که باید تلاش ملت ایران و مسئولان، قوی شدن کشور و ملت باشد و اتحاد و حضور با صبر و استقامت و با کار سخت و پرهیز از تنبلی که اگر اتفاق بیافتد ملت ایران در آینده نه چندان دوری، آنچنان خواهد شد که دشمنان حتی جرات تهدید هم پیدا نخواهند کرد. 

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در خطبه دوم، در بیانات کوتاهی درباره انتخابات گفتند: برادران عزیز، خواهران عزیز، ملت عزیز ایران، حضور ملت ایران مهمترین عامل اقتدار است و این حضور در جاهای متعددی است که یکی از مهمترینش انتخابات است.

ایشان تصریح کردند: حضور ملت ایران در انتخابات، کشور را بیمه می‌کند. دشمن را مایوس می کند. سعی و تلاش‌شان بر این است که نگذارند با انواع و اقسام حیل که مردم با شوق در انتخابات شرکت کنند مردم باید با شوق در انتخابات شرکت کنند.

 ‌آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: مراقبت کنید مبادا دشمن بتواند در این زمینه خواسته خود را تحقق بخشد که عبارت است از کم رنگ کردن و بی رونق کردن انتخابات.

ادامه دارد...

لینک کوتاه: asriran.com/002yVX

دیگر خبرها

 • رونمایی معامله قرن، شانس نتانیاهو را در انتخابات بالا نمی‌برد
 • عراق امریکا را عامل تشنج در منطقه خواند
 • المانیتور: رونمایی معامله قرن، شانس نتانیاهو را در انتخابات بالا نمی‌برد
 • جنگ ۸ ساله تحمیل شد تا به سازش با آمریکا بازگردیم / امام راحل بار‌ها هشدار داد فریب اسلام آمریکایی را نخورید
 • جنگ به ایران تحمیل شد تا به سازش با امریکا بازگردد / امام بار‌ها هشدار داد فریب اسلام امریکایی را نخورید
 • جنگ به ایران تحمیل شد تا به سازش با امریکا بازگردد/ امام بار‌ها هشدارداد فریب اسلام امریکایی را نخورید
 • معامله بیش از ۹۳ میلیون سهم و حق تقدم در بورس آذربایجان غربی
 • برجام در وضعیتی نامتوازن‌
 • ترسیم نقشه راه آینده ایران در بیانات مقام معظم رهبری
 • احتمال مذاکره در 99
 • حمله به پایگاه عین‌الاسد در چهار مرحله انجام شد
 • گانتز: نتانیاهو به دنبال تجارت امنیت اسرائیل برای منافع شخصی است
 • حمله به پایگاه عین‌الاسد در چهار مرحله انجام شد/ کشف دو محموله اسلحه قاچاق/ حکم حبس برای دو ایرانی در آمریکا
 • جو سنگین علیه ترامپ بعد از پنهان کاری درباره تلفات انتقام موشکی ایران/رایزنی واشنگتن با اربیل درباره تاسیس ۴ پایگاه آمریکایی/ اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان/ تقویت حضور نظامی آمریکا اطراف چاه‌های نفتی سوریه
 • 6 هواپیمای اف 35 در شب سرنگونی هواپیمای مسافری در مرز ایران بودند/ ترامپ می گوید که برجام بدترین سند در تاریخ است اما از ایران می خواهد که آن را بطور کامل اجرا کند!
 • در خطبه‌های نماز جمعه تهران؛اِبایی از مذاکره نداریم، اما نه با آمریکا/ حمله موشکی به پایگاه آمریکا از ایام الله است/ آمریکایی ها داعش را درست کردند تا ایران را بزنند/ حادثه سقوط هواپیما دل ما را سوزاند
 • باید قوی شویم/ جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند
 • اقتدار ایران هیمنه پوشالی آمریکا در منطقه را درهم شکست
 • آنچه مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه ۸ سال پیش بیان فرمودند