دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی وارش بیان کرد: برای این که برگزاری این جشنواره با دیگر رویدادهای مشابه در کشور تفاوت داشته باشد به بحث ارتباطات بین منطقه‌ای توجه کردیم و به نمایش آثاری از هنرمندانی که در حوزه دریای کاسپین ساخته شده خواهیم پرداخت.

به گزارش ایسنا، مهدی قربان‌پور دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش که از ۹ الی ۱۳ اردیبهشت ماه با محوریت سنت‌های رفتاری، گفتاری و زیستی در شهر بابل برگزار می‌شود، ۲۶ فروردین‌ماه در نشست خبری این رویداد که در خانه هنرمندان برگزار شد، با اشاره به وقفه ۴ ساله‌ای که در برگزاری این جشنواره وجود داشت بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته قرار است امسال نهمین دوره این جشنواره را در استان مازندران برگزار شود.

او ادامه داد: از دیرباز برگزار کننده اصلی این جشنواره اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بود و در ادوار مختلف سازمان‌های متعددی برای برگزاری این جشنواره حضور داشتند. ما امسال سازمان‌های مختلفی را دعوت کردیم تا در کنار ما باشند و در حوزه مشارکت خدماتی حضور داشته باشند.

او با اشاره به وقوع سیل در استان‌های ایران اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در ایران رخ داده و روزهای بدی که در ایام نوروز پشت سر گذاشتیم از ابتدا سعی کردیم با یک کمپین رسانه‌ای به اتفاقاتی که در ایران رخ داد، کمک کنیم. در واقع ذات برگزاری هر حرکت فرهنگی توجه به اتفاقات پیرامونش است. وارش هم سعی کرده است این نگاه را با خود به همراه داشته باشد. براین اساس برنامه ریزی‌هایی انجام شد که توانستیم هزینه‌های برگزاری را از محل مشارکت‌های خدماتی و فرهنگی تامین کنیم و از این راه هزینه‌ها را کاهش دهیم که البته کار بسیار سختی بود و روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم تا بتوانیم این جشنواره را احیا کنیم زیرا وقتی یک جشنواره به طور کامل از بین می رود احیا کردن آن کار بسیار دشواری است.

دبیر این دوره جشنواره افزود: اولین کاری که برای این جشنواره انجام دادیم توجه به زیرساخت‌ها بود. در عین حال باید پورتال جشنواره را آماده می کردیم، اطلاع رسانی انجام می‌دادیم و فراخوان منتشر می‌کردیم. همچنین مکان برگزاری جشنواره را مشخص می‌کردیم و به نظر می‌رسد تنها جشنواره‌ای که کاخ و محل مشخصی برای برگزاری دارد جشنواره وارش است، زیرا در سال ۸۳ ما یک مجتمع سینمایی در مازندران احداث کردیم که متاسفانه دستخوش آسیب‌هایی قرار گرفت و امسال عملیات عمرانی ویژه‌ای برای آن انجام شد تا بتوانیم دوباره آن را مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

او در ادامه صحبت‌های خود به اهداف این جشنواره اشاره کرد و گفت: توجه به نگاه‌های مستقل از اهداف اصلی ما بود. با وجود آنکه این جشنواره به صورت دولتی برگزار می‌شود اما ما توجه خاصی به نگاه‌های مستقل و جوانان داشتیم. بر این اساس ۳۳۴۱ اثر به دبیرخانه رسید و از این بین ۱۶۷۲ اثر در بخش داخلی و هزار و ۶۶۹ نفر از هنرمندان و فیلمسازان حوزه دریای کاسپین به دبیرخانه ارسال شد. کار دیگری که با همکاری یونسکو انجام شد توجه به جنگل‌های هیرکانی و آسیب‌هایی که به آن وارد شده است، بود. به همین دلیل در بخش رسانه‌ای به این موضوع پرداختیم و مورد توجه هنرمندان قرار گرفت. همچنین کشف استعدادهای جدید از دیگر اهداف این جشنواره قرار گرفت و ۱۱۶ فیلمساز متولد دهه ۷۰ آثارشان را به جشنواره فرستادند.

قربانپور افزود: در بخش موضوعی نیز به موضوعات بومی و آداب و رسوم پرداختیم. همچنین در بخش فیلم‌های مردم شناسی آذربایجان ده فیلم را نمایش خواهیم داد و رئیس فستیوال فیلم باکو در این دوره همراه ما خواهند بود. بر اساس برنامه‌ای که داریم در هر دوره آثار یک استان را به عنوان میهمان مورد توجه قرار می‌دهیم، در این دوره نیز به آثار هنرمندان استان گیلان که در جوار استان مازندران قرار دارد پرداخته خواهد شد.

او در توضیح بخش بین‌الملل جشنواره هم گفت: در بخش بین‌الملل آثاری که از سال ۲۰۱۹ به بعد تولید شده است را در بخش میراث مشترک به نمایش خواهیم گذاشت. میراث مشترک هم اشتراکات زبانی و کشورهای همسایه و همچنین پنج کشور حوزه دریای کاسپین را شامل می‌شود.

دبیر جشنواره وارش درباره دیگر بخش‌های این رویداد اظهار کرد: برای اینکه برگزاری این جشنواره با دیگر رویدادهای مشابه در کشور تفاوت داشته باشد در این جشنواره به بحث ارتباطات بین منطقه‌ای توجه کردیم و امسال به نمایش آثاری از هنرمندانی که در حوزه دریای کاسپین ساخته شده پرداختیم. همچنین نگاه سازمانها و مراکز مختلف و صنفی به جشنواره را هم خواهیم داشت به این معنی که نشان استاد داوود رشیدی را اهدا می‌کنیم و یکی از سالنهای استان مازندران را به نام‌ ایشان ثبت خواهیم کرد و نشان عالی انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، ایسفا و بهارنارنج به برگزیدگان چند بخش اهدا خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بخش آموزش و پژوهش نیز با حضور متخصصین حوزه‌های مختلف برگزار خواهد شد. سه کارگاه خارجی هم در کنار نمایش فیلم‌ها خواهیم داشت که توسط مدیر جشنواره "کازان‌" برگزار می‌شود.

قربان‌پور در ادامه به افزوده شدن یک‌سینمای مردمی اشاره کرد و گفت: خیلی از جشنواره‌ها به پاتوقی برای خود هنرمندان تبدیل می‌شود اما باید به مردم هم توجه کنیم و چنین پایگاهی را برای آنها هم داشته باشیم. به همین دلیل ما در این دوره از مخاطبین مختلف دعوت کرده و آنها نیز این جشنواره را مورد توجه خود قرار داده‌اند.

دبیر جشنواره وارش در پایان نشست بیان کرد: علت برگزار نشدن چندین دوره این جشنواره ناهماهنگی‌هایی بود که صورت گرفت. همچنین با توجه به کمک‌های خدماتی سازمان‌های مختلف، هواپیمایی وارش جابه جایی مهمانان خارجی ما را برعهده خواهد داشت و همین امر می‌تواند مقداری از بار هزینه‌های جاری این جشنواره را کاهش دهد.

در پایان مراسم هم از پوستر بخش‌های مختلف این جشنواره رونمایی شد.

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۷ نشست تخصصی و رونمایی از کتاب‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی کیانی، مدیر اجرایی سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اعلام این خبر افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی امسال نیز همچون سال‌های قبل در راستای تحقق اهداف و وظایف خود در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، ۴ تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) حضور دارد.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور با بیان به اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه بین‌الملل این نمایشگاه میزبان ۳۰ کشور و دیپلماسی فرهنگی و بین‌المللی خواهد بود، در خصوص برنامه‌های این سازمان گفت: در طول ۱۰ روز متوالی، برنامه‌های متنوعی از جمله برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور اندیشمندان و پژوهشگران برجسته داخلی و خارجی، رونمایی از آخرین منشورهای حوزه دیپلماسی فرهنگی با حضور رئیس سازمان و مقامات و مهمانان خارجی، مدیران فرهنگی و رایزنان فرهنگی کشورهای خارجی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های این نمایشگاه حضور کشورهایی است که دارای روابط استراتژیک (سیاسی و فرهنگی) هستند. چین که سابقه فرهنگ و تمدن دیرینه‌ای در جامعه بشری دارد نیز با حضور اصحاب فرهنگ، ناشران و اندیشمندان، مهمان ویژه این دور نمایشگاه است.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور ادامه داد: غرفه نمایشگاهی سازمان در بخش بین‌الملل با معرفی تازه‌های نشر، مؤسسه انتشاراتی الهدی، مرکز سازماندهی ترجمه و نشر و کمیته هماهنگی و پشتیبانی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب خارج از کشور و طرح (تاپ) دایر است.

*معرفی دستاوردهای فرهنگی چهل ساله انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب

وی تأکید کرد: در نمایشگاه امسال از کتاب «میراث تمدنی و فرهنگی مشترک ایران و جهان مالایایی»، ترجمه کتاب همراه آهوان درباره زنان و لوح فشرده فعالیت‌های زنان معاصر ایران رونمایی می‌شود. همچنین در این نمایشگاه، کتاب‌هایی درباره چهل سالگی انقلاب معرفی و عرضه خواهد شد.

کیانی در رابطه با نشست‌های تخصصی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: نشست‌های ادبیات دفاع مقدس با رونمایی از کتاب‌های ترجمه شده به زبان ترکی استانبولی، نقش آژانس‌های ادبی در دیپلماسی فرهنگی، ترجمه در دیپلماسی فرهنگی، ظرفیت‌های نشر دیجیتال و الکترونیک، تولیدات علمی کرسی‌های نظریه‌پردازی و آزاد اندیشی و ظرفیت‌های عرضه آن‌ها به خارج از کشور برای عرصه محصولات ایرانی برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه رسانه و فضای مجازی از حضور ناشران خارجی و مهمانان بین‌المللی در نمایشگاه استفاده خواهیم کرد. در این حوزه به زبان‌های مختلف (بیش از ۱۵ زبان زنده دنیا) ترجمه صورت گرفته است.

کیانی با تأکید بر تعامل و برقراری ارتباط مستمر با ایرانیان خارج از کشور در حوزه‌های مختلف، گفت: امسال برای اولین بار کارشناسی در حوزه ایرانیان خارج از کشور در این نمایشگاه حضور دارد که پاسخگوی مسائل فرهنگی است.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۳۰ رایزنی فرهنگی جدیدترین تازه‌های نشر حوزه‌های نمایندگی خود را در این نمایشگاه عرضه کردند، افزود: معرفی نشر نمایشگاه کتاب در خارج از کشور با ترجمه به زبان‌های مختلف در اختیار رایزنان فرهنگی ایران در سراسر دنیا قرار می‌گیرد.

بنابر اعلام این خبر، سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. محل غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب (شبستان) است.

کد خبر 4597273

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: سینمای ایران سینما

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشنواره فیلم «وارش» مصداق ایفای نقش مسئولیت اجتماعی سینماست
 • انتظامی: وارش مصداق ایفای نقش مسئولیت اجتماعی سینما است
 • پنج اثر هنرمندان گیلانی به جشنواره فیلم وارش رسید
 • پیام سرپرست سازمان سینمایی به «وارش»
 • پنج اثر استان بارانی به جشنواره فیلم وارش رسید
 • واکنش وزیر ارتباطات به بخت آزمایی در صداوسیما
 • سرپرست سازمان سینمایی به «وارش» پیام داد
 • توسعه همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و پست بانک
 • جشنواره بین المللی وارش 11 نشست و کارگاه تخصصی برگزار می کند
 • بررسي راهکارهاي توسعه همکاري‌هاي شرکت ارتباطات زيرساخت و پست بانک
 • بررسی راهکارهای توسعه همکاری های دو جانبه در جلسه مشترک هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت و پست بانک ایران
 • حذف پیام تبریک به فرمانده سپاه از صفحه وزیر ارتباطات!/ آذری‌جهرمی حذف کرد یا اینستاگرام؟
 • هشت فیلم مردم شناسی گیلان در جشنواره وارش مرور می شود
 • درس آموزنده اینستاگرام برای وزیر ارتباطات
 • معرفی آثار بخش «مروری بر فیلم‌های مردم‌شناسی گیلان» در «وارش»
 • از اعلام اسامی فیلم های مردم شناسی گیلان تا عناوین کارگاه های وارش
 • راه‌یابی ۵ اثر از فیلمسازان گیلانی به جشنواره فیلم وارش
 • رفتار حرفه‌ای ارتباطات سیار ایران
 • فرصتی برای دیده شدن سینمای اعتراضی