الیزابت دیکنسون، از گروه بین‌المللی بحران‌ می‌گوید، در سال‌های اخیر سودان به لحاظ استراتژیک برای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بسیار پر اهمیت بوده است و سقوط عمر البشیر به نوع خود رویدادی محوری و مهم است.

بعد از چند روز سکوت عربستان و هم‌پیمان اصلی‌اش امارات، آنها بالاخره روز گذشته به نام "ثبات" به کنار رفتن عمر البشیر در پی کودتای ارتش و زیر فشار مردم این کشور واکنش نشان دادند.

اما قطر همچنان به سختی سکوت اختیار کرده در حالی که قبل از اینکه البشیر به ریاض نزدیک شود نفوذ قابل توجهی در خارطوم داشت.

به هر حال بیانیه واکنش ریاض و ابوظبی به سرنگونی هم‌پیمان‌شان با دقت و وسواس خاصی در بکارگیری عبارات و واژگان تنظیم شده بود.

این دو کشور عربی بر "حمایت از ملت سودان" تاکید و نسبت به "گذار مسالمت آمیز" ابراز امیدواری کرده و وعده‌های مبهمی درباره یاری به این کشور غرق در نابسامانی اقتصادی دادند.

کریم بیطار از آکادمی روابط بین‌الملل و استراتژی گفت، عربستان و امارات در برابر هرگونه آشوب مردمی مقاومت می‌کنند.

وی به خبرگزاری فرانسه اظهار کرد: آنها گروه‌هایی هستند که ترجیح می‌دهند وضع به همین منوال باقی بماند زیرا نگران هر گونه جنبش ملی - میهنی و اپیدمی شدن این مساله هستند.

بیطار می‌گوید، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نسبت به وقایع سودان نگران هستند و نهایت تلاش خود را برای تضمین روند گذار در چارچوب تداوم باقی ماندن این کشور زیر سلطه ارتش به کار می‌گیرند.

"تغییر حتمی"
مصطفی العانی از مرکز تحقیقات خلیج فارس اظهار کرد، کشورهای حوزه خلیج فارس گذار خشونت‌آمیز قدرت را نمی‌خواهند و نمی‌خواهند شاهد فاجعه دیگری نظیر رویدادهای لیبی،‌ سوری و عراق باشند و معتقدند تنها راه، گذار مسالمت‌آمیز قدرت است.

وی افزود: ریاض و ابوظبی به این نتیجه گیری رسیده‌اند که در سودان تا زمانی که روند زیر سلطه ارتش باقی باشد تغییر حتمی و قطعی بود همانطور که در الجزایر این گونه شد.

عربستان و امارات حساسیت خاصی نسبت به تنش‌هایی دارند که نمی‌توان آنها را مهار کرد نظیر اتفاقی که در لیبی افتاد و این کشور از سال ۲۰۱۱ غرق در آشوب و ناامنی شد و گروه اخوان المسلمین که دشمن دیرینه آنهاست در مصر و تاحدودی در تونس روی کار آمد.

این دو کشور در مشارکت نظامی در یمن، همسایه خود زمانی که مرحله گذار وارد شدت تنش و درگیری و صعود حوثی‌ها شد، تردید نکردند زیرا آنها حوثی‌ها را نزدیک به ایران می‌دانند و نمی‌توانستند شاهد تسلط حوثی‌ها بر بخش‌های بسیاری از یمن از جمله صنعاء، پایتخت باشند.

در جنگ یمن حمایت ارتش سودان بنا به تصمیم عمر البشیر رئیس‌جمهوری مخلوع در قالب ائتلاف سعودی حاصل شد.

برخلاف آن به نظر نمی‌رسد قطر که با ریاض و ابوظبی نزدیک به دو سال است اختلاف دارد از اتفاقات سودان خوشحال باشد؛ به گفته بیطار، این کشور تمایلاتی به حمایت از اپوزیسیون دارد مضاف بر اینکه نزدیکی دوحه به نظام البشیر آن را در وضعیت ناخوشایندی قرار داد.

"گذار تحت کنترل"
دیکنسون می‌گوید، سودان بر منافع حیاتی بسیاری از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تاثیر دارد زیرا سودان هم‌پیمان اصلی سعودی‌ها در مواجهه با نفوذ ایران در شاخ آفریقا بود و همچنین نیروهایی را به یمن گسیل کرد.

وی می‌افزاید، این کشور بازیگری تعیین کننده در نزاع بین اتیوپی و مصر درباره استفاده از آب رود نیل است که مولفه اصلی در امنیت غذایی آینده برای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است.

دیکنسون ادامه داد، یکی از اهداف کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پایبندی به امنیت سودان یعنی حفظ موسسات دولتی در جریان اصلاحات و روند گذار است.

این کارشناس تاکید می‌کند: ما در خلیج فارس در سال ۲۰۱۱ نبودیم زمانی که این کشورها کاملا در قبال گذار حساس بودند و نسبت به وضعیت شکننده کل منطقه مرحله گذار تحت کنترل را بهترین راه می‌دانستند.

گروه بین‌المللی بحران روز جمعه در بیانیه‌ای هشدار داد، در صورت غرق شدن سودان در آشوب، تنش‌ها ممکن است فرارمزی باشند و به کشورهای دیگر نیز منتقل شوند.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روز ملی خلیج فارس به یک جشن مردمی تبدیل می شود

به گزارش خبرنگار مهر، رضا کمالی عصر چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز ملی خلیج فارس برگزار شد بیان داشت: روز ملی خلیج فارس، روز مهمی است که همه بر آن واقفند و به همین دلیل وزیر فرهنگ و ارشاد در این مراسم حضور بهم می‌رسانند و هدف از برگزاری این جشنواره‌ی ملی، نهادینه کردن این روز مهم برای مردم بوده که در سال‌های آینده خود مردم مشارکت و حضور پررنگی در برگزاری آن داشته باشند.

وی ادامه داد: اولین فستیوال آواز صیادی در بندر کنگ با حضور گروه‌هایی از استان‌های بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود و هدف از برگزاری این جشنواره نشان دادن آوازهای دسته جمعی صیادان در گذشته برای کار صیادی بوده که در حال حاضر رو به فراموشی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان بیان داشت: چهارمین جشنواره منطقه‌ای مد و لباس نیز برگزار می‌شود که استان‌هایی از خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان، جنوب کرمان و فارس است که ۱۵۰ اثر در بخش‌های مختلف بوده که بیشترین اثر در مانتو مجلسی و اجتماع بوده است.

این مقام مسئول بیان کرد: ما می‌خواهیم اهمیت روز خلیج فارس و نام خلیج فارس به جامعه‌ی خارج از کشور ببریم و در همین راستا هم از چندین رسانه تصویری برون مرزی از کشورهای فرانسه، چین، لبنان و… دعوت بعمل آورده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه پنل‌های علمی تخصصی نیز در خصوص گفت: امسال برنامه‌های متعددی از قبیل، برگزاری پنل‌های علمی خلیج فارس که مرکز اقیانوس شناسی و دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه هرمزگان برگزار کننده این پنل‌های علمی هستند.

کمالی در ادامه به برنامه‌های متعددی اشاره کرد و گفت: کارناوال شادی همراه با موسیقی و با پوشش محلی در محلات شهر بندرعباس، برگزاری مسابقات ورزشی و بازی‌های بومی محلی، احتراز درآوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران بر عرشه ناوشکن سهند، برگزاری یادواره شهدای جزیره هرمز از دیگر برنامه‌های این جشنواره بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان افزود: آثار ارسالی به جشنواره عکس خلیج فارس ۳۴۴ عکس موبایلی از استانه های تهران، هرمزگان، بوشهر، خوزستان وایلام، در بخش عکس حرفه‌ای هم ۹۰۴ اثر هم از چند استان ارسال شده که ۴۲ اثر از ۲۳ هنرمند انتخاب شدند.

وی گفت: جشنواره مونولوگ خلیج فارس در حاجی آباد برگزار می‌شود که قرار بود استانی برگزار شود که از استان‌های دیگه مورد استقبال قرار گرفت و در این، رونمایی از جواهرات طرح خلیج فارس را خواهیم داشت.

کد خبر 4599557

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: سودان حوزه خلیج فارس عمر البشیر عربستان قطر فرانسه خلیج فارس کشورهای حوزه خلیج فارس عراق الجزایر لیبی اخوان المسلمین مصر ایران یمن پایتخت جنگ شاخ آفریقا خشونت عربستان عمر البشیر قطر

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشنواره سلامت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس گشایش یافت
 • تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس
 • دانشکده فنی مهندسی دانشگاه خلیج فارس 86 درصد پیشرفت دارد
 • شیرین سازی نفتا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس
 • تولید روزانه ۴۷ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده
 • قیمت بنزین و یک چالش قدیمی؛ سهمیه بندی، افزایش قیمت یا ...؟!
 • امواج ۳ متری در خلیج فارس
 • پوستر نهمین جشنواره فرهنگی ‌هنری خلیج ‌فارس رونمایی شد
 • افزایش تدریجی دما از فردا در کشور/ امواج ۳ متری در خلیج فارس
 • تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد
 • رکورد جدید تولید بنزین در پالایشگاه خلیج فارس
 • تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس چقدر است؟
 • تولید نفتای شیرین در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس برای اولین بار
 • پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نفتای شیرین تولید می‌کند
 • قدیمی: هاکی راه والیبال را در پیش خواهد گرفت
 • نمایش قدیمی‌ترین قرآن چاپی شرق آسیا
 • حذف دلار در ۶۰​ روز/تونل گلاب۲ تضمین آب شرب اصفهان است/دوران گذار یک گذر
 • لزوم ترمیم نسخ قدیمی قرآن در آذربایجان غربی
 • تولید ۷۰ هزار تن بریکت گرم در کارخانه صبا فولاد خلیج فارس