ظرفیت محل دفن زباله در سایت اشکته چال منطقه کلاکولی رامسر در عرصه های جنگلی این منطقه تکمیل شده و متاسفانه حجم انبوهی از شیرابه این زباله ها پس از سرریز شدن وارد سفره های زیرزمینی و رودخانه های منتهی به دریای خزر این شهرستان می‌شود و بنا به تاکید این کارشناسان این وضعیت می تواند زنگ خطر جدی برای از بین رفتن محیط زیست و به مخاطره افتادن سلامت مردم منطقه باشد. به گزارش بلاغ، این روز‌ها رامسر عروس شهر‌های ایران با داشتن جنگل‌های بکر و سواحل زیبا با انبوهی از زباله مواجه شده و چهره زیبای شهر به زباله دانی پر از آلودگی تبدیل شده است.

علاوه بر محل دپوی رسمی زباله درسایت اشکته چال منطقه کلاکولی رامسر، انبوه زباله رها شده در داخل دره های اکثر محورهای کوهستانی و ییلاقی نظیر روستای جواهرده ، شباهت زیادی به محل دپوی زباله ها یافته است.

با دیدن جای جای این دره های مملو از زباله انسان را به یاد شوربختگی کسانی می اندازد که برای استفاده از طبیعت بکر و خدادادی به دامان طبیعت می روند و می توان گفت که درختان سربه فلک کشیده دره های این محور زیبا از دست انسان های متجاوز به طبیعت به خاطر رها سازی و انباشت زباله ها شاکی هستند.

آمارهای رسمی نشان می دهد که به طور متوسط روزانه 80 تن زباله در جنگل های رامسر کاملا به شکل سنتی و غیربهداشتی دفن می شود به طوری که این مقدار زباله در فصول گردشگری روزانه به حدود 120 تن هم می رسد.

بررسی ها گویای آن است که ظرفیت محل دفن زباله در عرصه های جنگلی این منطقه تکمیل شده و متاسفانه حجم انبوهی از شیرابه این زباله ها پس از سرریز شدن وارد سفره های زیرزمینی و رودخانه های منتهی به دریای خزر این شهرستان می شود و بنا به تاکید این کارشناسان این وضعیت می تواند زنگ خطر جدی برای از بین رفتن محیط زیست و به مخاطره افتادن سلامت مردم منطقه باشد.

دپوی روزانه 100 تن زباله در جنگل های رامسر

فرماندار رامسر در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: تفکیک زباله از مبدا باید با مشارکت مردمی و همت مسئولان عملیاتی شود زیرا اکنون روزانه 100 تن زباله در جنگل های منطقه دپو می شود.

محمد آزاد با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه پسماند و تفکیک زباله از مبدا گام‌های مؤثری برداشته شد گفت: در راستای تفکیک زباله از مبدا با اقدام عملی و برنامه ریزی مناسب و کار جمعی مسئولان و مشارکت مردمی به نتایج خوبی خواهیم رسید.

وی افزود: در حوزه پسماند با وضعیت نامناسبی روبرو هستیم و روزانه 100 تن زباله در شهرستان رامسر تولید و در جنگل اشکته چال در منطقه کلاکولی دپو می‌شود که سبب تخریب محیط زیست می‌شود.

آزاد در خصوص سیطره جنگل‌های هیرکانی رامسر در میان کوه‌های زباله به خبرنگار ما اعلام کرد: شهرستان رامسر نیز همچون سایر شهرهای مجاور در غرب استان، چاره‌ای جز انباشت و دپوی زباله در جنگل‌ها ندارد و رامسر نیز همانند شهرهای چالوس، تنکابن و سایر شهرهای اطراف، همین شرایط را دارد.

وی تصریح کرد: در جانمایی احداث کارخانه زباله سوز و کمپوست، رامسر دیده نشده است و ما برای حل معضل زباله، بحث پردازش و تفکیک زباله از مبدأ را در حال انجام داریم.

فرماندار رامسر میزان تولید روزانه زباله در رامسر را حدود 100 تن اعلام کرد و افزود: امیدواریم ساخت کارخانه زباله سوز در رامسر با توجه به شرایط فعلی زیست محیطی این شهرستان در دستور کار استانی قرار گیرد.

*رامسر را رها نکرده‌ایم

درخصوص ساخت کارخانه زباله سوز در رامسر، محمد تاکامی مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران نیز به خبرنگار ما گفت: در برنامه‌ریزی انجام شده، رامسر در طرح ناحیه‌بندی تحت پوشش کارخانه زباله سوز و کمپوست تنکابن قرار گرفته است که با افتتاح کارخانه کمپوست در تنکابن، بخش زیادی از معضلات فعلی این شهرستان مرتفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما علیرغم احداث کارخانه در تنکابن، شهرستان رامسر را رها نکرده‌ایم؛ گفت: چند سرمایه‌گذار برای ساخت کارخانه در رامسر اعلام امادگی کرده‌اند که در حال رایزنی و صحبت‌های اولیه برای انتخاب سرمایه‌گذار هستیم.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران در خصوص زمان افتتاح کارخانه کمپوست در تنکابن خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی کارهای کارخانه انجام شده است و تنها برای خرید دستگاه همزن ترنر با مشکل و پول نقد برخورده‌ایم که امیدورایم با صحبت‌های انجام شده با دفتر مقام معظم رهبری این مشکل تا دو ماه آینده مرتفع و کارخانه تا 5 ماه دیگر به افتتاح و بهره‌برداری برسد.

رئیس اداره محیط زیست رامسر نیز گفت: در سال گذشته 16 جلسه کارگروه پسماند برگزار شد که استقرار دستگاه‌های تولید انرژی از زباله به نتیجه نرسید و تولید کمپوست در شهرستان همجوار برای من فایده‌ای نداشت.

حمید رضا نیاستی با اشاره به اینکه تفکیک و پردازش زباله در دستور کار قرار دارد گفت: در سایت کلاکولی وضعیت نامناسبی در زمینه انباشت زباله وجود دارد و اتفاق خاصی در حوزه پسماند نیفتاده است.

وی افزود: سایت دفن زباله در استان مازندران وضعیت نامناسبی دارد و تغییر آنچنانی در سایت ما انجام نشده و حجم زباله ورودی به سایت کلاکولی بسیار زیاد است.

فاضلاب و زباله سلامت مردم رامسر را تهدید می‌کند

شهردار کتالم و ساداتشهر نیز با بیان اینکه سال ۹۸ را با نگاه اجرایی در تفکیک زباله از مبدا شروع کنیم که نیازمند عزم جدی است گفت: در سال ۹۷ با ۴۰ درصد کاهش حجم زباله روبرو بودیم.

مجتبی رضوانی تصریح کرد: همه خانواده‌ها که زمین و باغ دارند بار زباله را بر دوش شهرداری می‌گذارند که باید زباله تر و خشک در همان مکان تفکیک شود.

وی افزود: شرکت‌هایی که در حوزه مقصد زباله فعالیت دارند پیگیری خوبی داشتند و نیازمند جهش قوی و مناسب در این زمینه هستیم.

ابراهیم ناظریان رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر نیز با بیان اینکه سطح آب شهرستان بسیار بالاست گفت: فاضلاب و زباله شدیدا مردم رامسر را تهدید می‌کند و باید فکری اساسی دراین خصوص کرد.

معضل ديرينه زباله رامسر با ساخت کارخانه زباله سوز حل می شود و رفع اين مشکل نيازمند همراهی مسئولان و ايجاد اراده و عزم ملی است تا برای هميشه مردمان از دست طلای کثيف خلاص يابند.

انتهای پیام/

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تولید ۳۵۰ تنی زباله و بازیافت ۲ درصدی !

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، مهران عالم زاده شهردار کرمان در مراسمی که به مناسبت روز جهانی زمین پاک در فرهنگسرای کوثر برگزار شد، با بیان اینکه در ایران باستان روزی به نام روز زمین پاک داشته ایم، گفت: اگر بخواهیم یک شهر پایدار داشته باشیم، باید به محیط زیستش توجه کنیم.

وی لازمه پایداری را توجه به بحث جمع آوری، تفکیک و بازیافت زباله عنوان کرد و افزود: تلاش ما باید بر این باشد که در حد توان، کمتر زباله تولیدکنیم.

عالم زاده با بیان اینکه رفتاری که با محیط زیست داشتیم، اشتباه بوده است و امروز بخشی از این مشکلات را می‌بینیم، بیان داشت: سیلاب‌ها به دلیل بی توجهی به محیط زیست و طبیعت اتفاق افتاده است.

شهردار کرمان با بیان اینکه در کرمان روزانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن زباله تولید و دو درصد بازیافت می‌شود، بیان داشت: باید گام اساسی برای بازیافت و تفکیک زباله از مبدا برداشته شود.

وی به فرهنگسازی و آموزش تفکیک زباله از مبدأ و نقش مؤثر آموزش دانش آموزان در آموزش و پرورش برای آگاه سازی در پاسداشت از محیط زیست و تفکیک زباله پرداخت.

عالم زاده با بیان اینکه با از بین بردن محیط زیست برای خودمان تهدید‌هایی را ایجاد کرده ایم، افزود: با بهره بردن از ظرفیت‌های مردم نهاد و هم افزایی می‌توانیم چالش‌های محیط زیست در همه حوزه‌ها را برطرف کنیم.

محمد فرشاد رئیس شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این مراسم با بیان اینکه برای حفاظت از محیط زیست فرهنگسازی باید در رأس باشد و در این راه انجمن ها، آحاد مردم، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی دارند، گفت: مردم باید زمین را خانه خود حس کنند.

وی همکاری دستگاه‌های ذیر ربط، چون شهرداری‌ها در شهرها، فرمانداری ها، استانداری‌ها و متولیان محیط زیست، جهاد کشاورزی و ... را برای داشتن زمینی مناسب و تحویل آن به آیندگان مؤثر دانست و گفت: با استفاده از کیسه های پارچه‌ای و سبد‌هایی که در قلعه گنج تولید می‌شود، می‌توان گام مؤثری برای استفاده کمتر از کیسه‌های پلاستیکی برداشت.

فرشاد با بیان اینکه در فرهنگ و اشارات مذهبی به حفاظت از محیط زیست و توسعه آن تأکید و در ایران باستان روزی به نام زمین پاک نامگذاری شده است، گفت: در کرمان هم همان طور که پیشینیان با ایجاد جنگل قائم وضعیت مناسبی را ایجاد کرده اند و یا در دوره ایی در بالای کوه‌های صاحب الزمان بیش از هزار اصله درخت کاشتند، می‌توانیم محیطی شاداب داشته باشیم.

مرجان شاکری رئیس سازمان محیط زیست استان کرمان در این جلسه نیز با گرامی داشت روز زمین پاک گفت: برای رسیدن به اهداف زیست محیطی راهی طولانی داریم و امیدواریم هم افزایی در طول سال ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما از مکتبی پیروی می‌کنیم که به محیط زیست پرداخته است، گفت: کودکان را با محیط زیست مأنوس کنیم و در برابر آن جبهه نگیریم.

درحاشیه این همایش نمایشگاهی دراین زمینه با تلاش سازمان بازیافت شهرداری کرمان نیز برگزار شد.

هفته جهانی زمین پاک، آسمان آبی، زمین پاک از ۲ اردیبهشت آغاز و تا ۸ ادامه دارد.
انتهای پیام /ح

 تولید ۳۵۰ تن زباله در کرمان

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۹۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تولید سالانه زباله خانگی در سمنان 139 هزار تن است
 • اردستان به طرح دفن زباله و مدیریت پسماند نیاز دارد
 • پاکسازی طبیعت فراهان از زباله+ عکس
 • شعار امسال زمین پاک، نه به زباله و پلاستیک است
 • شهر پلدختر نیازمند به ماشین حمل زباله و سطل زباله است
 • شهر پلدختر نیازمند به ماشین حمل زباله و سطل زباله دارد
 • ۸۰ ساختمان باغ ملی مانع پروازی فرودگاه رامسر است
 • مازندران| زباله معضل برطرف نشده مردمان شمال کشور است
 • کشور بدون زباله
 • ۴۰۰ تن زباله در کرمان تولید می‌شود/ بازیافت ۲ درصدی زباله‌ها
 • حمایت دولت برای جا به جایی خانه ها از حریم رودخانه های رامسر
 • مشکل نصف‌جهان با بلایای طبیعی
 • هر فرد در چهارمحال و بختیاری‌ روزانه 700 گرم زباله تولید می‌کند
 • زیرساختهای کلانشهر اصفهان پاسخگوی مخاطرات طبیعی نیست
 • زیرساخت کلانشهر اصفهان پاسخگوی مخاطرات طبیعی نیست
 • میزگرد ایرنا/ طلای کثیف، زخمی برای زمین
 • تولید زباله در ارومیه از ۱۳ هزار تن در ماه گذشت
 • دپوی زباله مجاورت منازل مسکونی در چابهار + فیلم
 • محور کوهستانی جواهرده رامسر موقتا بازگشایی شد