مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، درخواست ارتقای شغلی می‌تواند سخت و اعصاب‌خردکن باشد. اما اگر فکر می‌کنید آماده‌اید که یک پله بالاتر روید، باید بتوانید درخواست خود را مطرح کنید. چطور خود را برای گفتگو با مدیرتان آماده می‌کنید؟ چه اطلاعاتی باید به همراه داشته باشید؟ چطور می‌خواهید مقدمه‌چینی کنید؟

نظر کارشناسان

«سابینا نواز»، نویسنده، سخنران و مربی مدیران ارشد اجرایی می‌گوید: «درخواست ارتقای شغلی باعث می‌شود احساس آسیب‌پذیری کنید.

کنترل در دست شما نیست. خودتان را به دست مدیرتان می‌سپارید تا قضاوتتان کند و ممکن است به این نتیجه برسد که ارزشمند نیستید.»

ممکن است بترسید که مبادا با این درخواست، مدیرتان را اذیت کنید یا فکر کند حریص و به فکر منافع خودتان هستید. اما «جوزف واینتراب»، استاد دانشگاه کسب وکار «بابسون» معتقد است برای پیشرفت در شغلتان، باید دفاع از خودتان را یاد بگیرید و بتوانید حق خود را بگیرید.

بیشتر بخوانید: ٨ راهکار کاهش استرس در محیط کار

او که بنیانگذار واحد آموزش رهبری و کار گروهی در دانشگاه بابسون است در ادامه می‌گوید: «نباید تصور کنید که سازمان، صرفا به خاطر اینکه کارتان را خوب انجام می‌دهید، حواسش به شما خواهد بود. شما به میزانی از خودارتقایی نیاز دارید، یعنی باید بتوانید خودتان را تبلیغ کنید. به زبان ساده بگویم اگر حقتان را نخواهید، کسی آن را به شما نخواهد داد.»، اما چطور باید درخواستمان را مطرح کنیم؟ این چند توصیه را رعایت کنید:

عمیقا فکر کنید

به‌عنوان اولین قدم، باید خوب فکر کنید و ببینید چه می‌خواهید. واینتراب می‌گوید: «آیا قدرت بیشتر می‌خواهید؟ پول بیشتر؟ مسوولیت مدیریتی بیشتر؟» آیا جایگاه شغلی خاصی را مدنظر دارید یا می‌خواهید «یک جایگاه جدید ایجاد کنید؟» آیا می‌خواهید به یک سطح بالاتر بروید (صعود کنید) یا تغییر جایگاه در همان سطح، راضی‌تان می‌کند؟ همچنین باید درباره مهارت‌هایتان فکر کنید و ببینید چطور با اهداف سازمان در یک راستا قرار می‌گیرند. این کمک می‌کند که درخواست خود را طوری مطرح کنید که با اهداف وسیع‌تر و استراتژیک مرتبط باشد.

تحقیق کنید

نواز می‌گوید: «عقل حکم می‌کند که اطلاعاتی از خارج از کارگروه خود به‌دست آورید. هرچه سطحتان در سازمان بالاتر باشد، احتمال آنکه افراد بیشتری در تصمیم‌گیری برای ارتقای شما نقش داشته باشند، بیشتر است. سایر مدیرانی که هم‌سطح مدیر شما هستند نیز نظراتی دارند.»

او توصیه می‌کند که از آن‌ها بخواهید درباره نقاط ضعف و قوت شما نظر بدهند. با افراد هم‌سطح خودتان هم صحبت کنید تا وجهه خود را در سازمان ارزیابی کنید. آنچه در گذشته اتفاق افتاده، احتمالا همچنان مرسوم است.

تحقیق کنید و ببینید کسانی که قبلا ترفیع گرفته‌اند، چطور درخواست خود را مطرح کرده‌اند، این‌طوری می‌توانید استراتژی‌های موفق را کشف کنید. همچنین از همکاران خود بپرسید: «به نظر شما من برای ارتقا آماده‌ام؟» یادتان نرود که موقع درخواست ارتقای شغلی، فقط عملکرد شما مهم نیست. باید کسی باشید که بقیه حاضر باشند از او پیروی کنند.

طرح خود را آماده کنید

وقتی مشخص شد که دقیقا دنبال چه چیزی هستید، باید طرح خود را آماده کنید؛ یعنی دلایل قانع‌کننده خود را بنویسید و بگویید چرا سزاوار ارتقای شغلی هستید. این به‌خصوص زمانی مهم است که بخواهید خارج از بازه زمانی‌ای که سازمان مشخص کرده، ارتقا بگیرید (به این بازه، چرخه ارتقا می‌گویند که در سازمان‌های مختلف، متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله سابقه کار فرد و مدت زمانی که از استخدامش گذشته).

نواز می‌گوید پس از مطرح کردن درخواست ارتقا، برای شنیدن این جمله آماده باشید: «اخیرا چه کار‌هایی برایم انجام داده‌ای؟» او پیشنهاد می‌کند که یک یادداشت یک یا دو صفحه‌ای آماده کنید و به وضوح، دستاوردهایتان را شرح دهید. آن‌ها را شماره یا علامت‌گذاری کنید.

هر شماره باید شامل یکی از این موارد باشد: شرح تاثیری که گذاشته‌اید در قالب یک معیار مشخص و واقعی، شرح راه‌حل‌هایی که ارائه کرده‌اید و موفقیت‌های مالی‌ای که مسوولش شما بوده‌اید. می‌توانید از داده‌های سایر شعبه‌ها و نظرسنجی‌های مشتریان و کارکنان نیز برای اثبات ادعای خود استفاده کنید. نواز می‌گوید: «شما می‌خواهید ثابت کنید، کار‌هایی که انجام می‌دهید، بالاتر از سطح فعلی شماست و مربوط به همان سطحی است که می‌خواهید به آن ارتقا یابید.»

واینتراب می‌گوید: «در این مرحله، باید به این فکر کنید که چه کسی جانشینتان خواهد بود و چطور می‌توانید از او حمایت کنید. به مدیرتان نشان دهید که دارید سخت تلاش می‌کنید تا فردی را برای جانشینی خودتان آماده کنید. این نه‌تن‌ها قابلیت‌های مدیریت شما را نشان می‌دهد بلکه خیال مدیرتان راحت می‌شود که یک نفر هست که وقتی رفتید، جایتان را پر کند.»

زمان مناسبی را انتخاب کنید

برای درخواست ارتقای شغلی، هیچ زمان ایده‌آلی وجود ندارد، اما واینتراب می‌گوید نباید زمان را نادیده بگیرید و باید حواستان باشد که درخواست خود را چه موقع مطرح می‌کنید. مثلا، یک هفته پس از تعدیل نیرو یا روزی که یکی از مشتریان اصلی را از دست داده‌اید، زمان مناسبی نیست. بهتر است «پس از یک اتفاق خوب» درخواست خود را مطرح کنید. مثلا وقتی که یک قرارداد مهم را امضا کرده‌اید یا وقتی گزارش درآمد شرکت منتشر شده و نتیجه مطلوب بوده. نواز نیز موافق است. او می‌گوید: «وقتی مشتریان ریزش می‌کنند، بهترین کار این است که وارد عمل شوید، آستین‌هایتان را بالا بزنید و برای ایجاد ثبات در سازمان تلاش کنید.» مراقب باشید به خودتان مغرور نشوید. اگر ارتقای شما به تحقق اهداف سازمان کمک می‌کند، برای آن پافشاری کنید.

بذر بکارید

درخواست ارتقای شغلی، مساله‌ای نیست که یک بار درباره‌اش حرف بزنید و تمام شود، بلکه یکسری گفتگو‌های ادامه‌دار است. نواز توصیه می‌کند از یادداشتی که نوشته‌اید به‌عنوان راهنما استفاده کنید تا بدانید در هر مرحله چه چیز‌هایی باید بگویید. مثلا اولین جملاتی که مطرح می‌کنید، باید چیزی در این مایه‌ها باشد: «از اینکه اینجا کار می‌کنم و وجودم تاثیرگذار است واقعا خوشحالم. دستاورد‌هایی که تا به حال داشته‌ام از این قرارند.

دوست دارم گفت‌وگوهایم با شما ادامه پیدا کند تا ببینم برای ارتقا گرفتن چه چیز‌هایی لازم است.» واینتراب پیشنهاد می‌کند که بیشتر درباره مزیت‌هایتان صحبت کنید و برای درخواستتان، دلیل و مدرک بیاورید. او می‌گوید: «از قدیم گفته‌اند که یک مدیر، کار‌ها را به درستی انجام می‌دهد، اما یک رهبر، کار درست را انجام می‌دهد.» و در ادامه می‌گوید: «به رئیس‌تان بگویید هدفم فقط این نیست که کاری که انجام می‌دهم، خوب باشد، بلکه می‌خواهم عالی باشد. سپس بپرسید: چه کاری می‌توانم انجام دهم تا اطمینان پیدا کنید که برای ارتقا آماده‌ام؟» به او نشان دهید که برای رشد و یادگیری اشتیاق دارید.

بذر را پرورش دهید

وقتی بذر را کاشتید، باید «به مرور زمان آن را پرورش دهید.» نواز پیشنهاد می‌کند که از مدیر خود بازخورد بخواهید، البته نه آنقدر که او را اذیت کنید. مثلا ماهی یک‌بار. دقیق و مشخص صحبت کنید. مثلا اگر یکی از وظایف جایگاه شغلی مورد نظرتان، ارتباط مستقیم با مشتری است، می‌توانید بگویید: «من در یک ماه گذشته، با مشتریان کلیدی صحبت کرده‌ام و این‌ها را یاد گرفته‌ام. نظر شما چیست؟» به اعتقاد واینتراب، یک استراتژی هوشمندانه دیگر این است که درباره «۹۰ روز اول پس از ارتقا» فکر کنید و ببینید آن دوره را چطور می‌خواهید بگذرانید. سپس ایده‌هایتان را به رئیس ارائه دهید. به او نشان دهید که تکلیفتان را انجام داده‌اید و جدی هستید.

مراقب باشید

اگر شرکتی در خارج از سازمان به شما پیشنهاد شغلی داده، می‌توانید از آن برای رسیدن به ارتقای شغلی استفاده کنید. این روش اکثر اوقات جواب می‌دهد. پیشنهاد شغلی از یک شرکت دیگر، اگر هیچ مزیت دیگری نداشته باشد، حداقل اعتماد به نفستان را بالا می‌برد و مشخص می‌کند که در بازار کار، چقدر ارزش دارید (به خصوص زمانی که انگیزه‌تان از ارتقای شغلی، مالی باشد).

اما به‌عنوان استراتژی‌ای برای جلب حمایت مدیر، این کار ریسک‌های زیادی دارد. واینتراب می‌گوید: «این روش مناسبی برای جلب حمایت دوستان یا نفوذ در آدم‌ها نیست.» نواز تاکید می‌کند: «آدم‌ها معمولا به اولتیماتوم‌ها واکنش خوبی نشان نمی‌دهند. این تاکتیک روی روابط تاثیر منفی می‌گذارد و باعث ارتقای افرادی می‌شود که هنوز آماده نیستند.» اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، مراقب باشید.

صبور باشید (اما نه تا ابد)

اگر رئیستان موافقت کرده که هرچه سریع‌تر شما را ارتقا دهد، خیلی هم عالی است. اما نواز می‌گوید: «زیاد روی آن حساب نکنید.» ارتقا معمولا یک شبه اتفاق نمی‌افتد. اگر بلافاصله به هدفتان نرسیدید، دلسرد نشوید. نواز در ادامه می‌گوید: «واقع بین باشید. همزمان که انتظار می‌کشید، کار‌های خوب انجام دهید، خالصانه به دنبال راه‌هایی برای تاثیرگذاری باشید و سطح خود را بالا ببرید.»

با این وجود، اگر حس کردید شرایط آن‌طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، نشانه‌ها را نادیده نگیرید. واینتراب می‌گوید: «اگر به دور و برتان نگاه کردید و دیدید بقیه دارند ترفیع می‌گیرند، اما شما همچنان سر جای خود هستید، با رئیس صحبت کنید.» به او بگویید: «اگر جایگاهی پیدا شود، من را ارتقا می‌دهید؟» اگر فهمیدید که در لیست مدیرتان نیستید، به این فکر کنید که آیا می‌خواهید در این سازمان بمانید یا به دنبال کار در جای دیگری باشید. حداقل حالا می‌دانید کجای ماجرا ایستاده‌اید.

مطالعه موردی اول: برای دفاع از ادعایتان، رزومه دستاوردهایتان را تهیه کنید

چند سال قبل، «گرچن» که مدیر منابع انسانی شرکتی در شیکاگو بود، به این نتیجه رسید که آماده است از رئیسش درخواست ارتقا کند. به‌عنوان اولین قدم، باید تعیین می‌کرد که چه شغلی می‌خواهد: «شکاف‌هایی در شرکت بود که باید پر می‌شدند. آن‌ها را پیدا کردم.

می‌دانستم که اگر بتوانم مسیر شغلی ام را با اهداف سازمان ارتباط دهم، درخواستم قانع‌کننده‌تر خواهد بود.» پس از مدتی تفکر و بررسی جوانب، او شغل مورد نظرش را پیدا کرد: معاون منابع انسانی. شغل، شامل مدیریت تیم منابع انسانی و جذب و استخدام نیرو برای شرکت بود.

گرچن پیش از آنکه با رئیسش صحبت کند، رزومه‌ای از دستاوردهایش تهیه کرد. در این رزومه ده‌ها مثال آورده بود که نشان می‌داد در شغل فعلی‌اش، به مرحله استادی رسیده و برای قدم بعدی آماده است. مثلا توضیح داده بود که چطور با استفاده از مهارت‌هایی که پس از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کسب کرده و دریافت ایده‌های منابع انسانی از تیمش، کتابچه آیین‌نامه شرکت را اصلاح کرده. کتابچه در سراسر سازمان توزیع شده بود. او می‌گوید: «می‌خواستم نشان دهم که کار‌هایی که انجام داده‌ام خیلی فراتر از مسوولیتم بوده؛ و توضیح دهم که این اقدامات چه تاثیری بر بازدهی تیم و سازمان گذاشته.»

او همچنین یک استراتژی طراحی کرده بود تا اگر ترفیع گرفت، تیمش بتوانند شرایط را مدیریت کنند. او می‌گوید: «برخی از اعضا را آموزش داده بودم. لیست وظایفی را که می‌خواستم به آن‌ها محول کنم، نوشتم. سپس با مدیرم قرار جلسه گذاشتم. مقدمه چینی و صحبت هایم درباره رزومه، مختصر و شفاف بود.» او به رئیس گفت درباره زمان ارتقا گرفتن، واقع بین است؛ و البته رئیسش نیز بلافاصله او را ارتقا نداد. او نگرانی‌هایی داشت. گرچن می‌گوید: «او سوالات زیادی از من کرد؛ و پرسید چطور می‌توانم از پس مسوولیت‌های جدید بربیایم، آن هم وقتی که سرم حسابی شلوغ است.» سپس مدیر به او قول داد تا ماه آینده دوباره صحبت خواهند کرد. در این مدت، چند مسوولیت جدید به او سپرد. گرچن موفق شد. او نهایتا ارتقا یافت و حالا معاون منابع انسانی شرکت Stratex است، یک شرکت خدمات منابع انسانی.

مطالعه موردی دوم: زمان مناسبی را انتخاب کنید و بازخورد دقیق بخواهید

«تام»، بنیان‌گذار و مدیر ارشد آژانس کاریابی LaSalle که در شیکاگو واقع شده، طی سال‌ها فعالیت کاری بار‌ها درخواست ترفیع کرده و بار‌ها ترفیع گرفته. او می‌گوید: «بزرگ‌ترین درسی که گرفته‌ام این است که هیچ کس دستتان را نخواهد گرفت. باید خودتان مسیر حرفه‌ای‌تان را تعیین کنید.»

سال‌ها پیش، وقتی او فروشنده بود، تصمیم گرفت از مدیرش درخواست ارتقا کند. به موقع اقدام کرده بود. سال پرباری را پشت سر گذاشته بودند. او می‌گوید: «نه تنها به اهدافم رسیده بودم بلکه از آن فراتر رفته بودم، بسیار بیشتر از انتظاری که از من داشتند.»، اما قبل از صحبت با مدیر، درباره جایگاه شغلی مورد نظرش، یعنی مدیر فروش بین‌الملل تحقیق کرد تا ببیند شامل چه چیز‌هایی می‌شود و مدیران فروش بین‌الملل چطور به اهدافشان می‌رسند. او درخواستش را کاملا صریح مطرح کرد. او می‌گوید: «به او گفتم که برای مسوولیت بیشتر آماده ام. از او پرسیدم که در چه جایگاهی هستم و در چه زمینه‌هایی نیاز به بهبود دارم.»

مدیرش پذیرفت که درباره درخواستش فکر کند. تام هم هر از گاهی پیگیری می‌کرد. «از مدیرم می‌پرسیدم که چطور می‌توانم عملکردم را بهتر کنم. از او بازخورد می‌خواستم. همچنین به او پیشنهاد کمک دادم. هر فرصتی که پیش می‌آمد، برای کمک داوطلب می‌شدم.» سه ماه بعد، او جایگاه مورد نظرش را به دست آورد. او به کسانی که به دنبال پیشرفتند توصیه می‌کند: «چیزی را که می‌خواهید درخواست کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. اما یادتان نرود، به محض اینکه درخواست ارتقا دادید، برای انجام کار‌های بیشتر آماده باشید.»

نکات مهم

- تحقیق درباره جایگاه شغلی مورد نظر و بررسی اینکه این جایگاه چطور با اهداف سازمان و مدیرتان در یک راستا است.

- آماده کردن یک یادداشت که دستاوردهایتان را دقیق نشان می‌دهد.

- درخواست بازخورد مستمر و راهنمایی از مدیر.

- درخواست ارتقای شغلی یک گفتگو نیست. یک فرآیند است که شامل گفتگو‌های مداوم است.

-  اگر همان موقع با درخواستتان موافقت نشد، دلسرد نشوید. صبور باشید.

اگرمی‌خواهید از پیشنهاد‌هایی که سایر سازمان‌ها به شما داده‌اند، به‌عنوان اهرم استفاده کنید، مراقب باشید. این تاکتیک معمولا بر روابط تاثیر منفی می‌گذارد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

چرخش ناگهانی نظر دولت ترامپ درباره حضور ایران در یمن

شمخانی: ۸۵ درصد از جانباختگان حوادث اخیر در استان تهران به صورت مشکوک کشته شده‌اند+فیلم

«سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد؛ انتقال بسته‌های پستی با پهپاد+فیلم

روایت علی مطهری از جدیدترین نامه‌اش به رهبری/حوادث آبان‌ماه را فقط به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/مجمع تشخیص، شورای نگهبان دوم شده است

سرقت و تخریب بقعه امامزاده فاطمه بنت‌الحسن(ع) در شیراز

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۹۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: دانستنی ها اشتغال

خبر بعدی:

بروکرها در ایران امنیت شغلی ندارند

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان قزوین گفت: برخی‌ها بروکر‌ها را به چشم بنگاه معاملات می‌بینند و پس از آشنایی آن‌ها را دور می‌زنند و از این جهت کارگزار‌ها امنیت شغلی ندارند.

فاطمه غفوری، کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان قزوین در گفتگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، با اشاره به اینکه فعالیت خود را در حوزه بروکری از سال ۱۳۹۳ با همکاری فن بازار ملی ایران شروع کرد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود پنج سال است که در حوزه انتقال فناوری و کمک به تجازی سازی و پیوند عرضه و تقاضای فناوری مشغول به کار هستم.

وی در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته طی چند سال گذشته گفت: تلاش کرده ایم تا علاوه بر پیوند عرضه و تقاضا، برگزاری رویداد‌های تبادل در سطح ملی و بین المللی، احصای نیاز‌های فناوری در حوزه‌های صنعت، خدمات و گردشگری به حل مسائل نوآوری سازمان‌ها و شبکه سازی و سهم رسانی بازیگران اکوسیستم نوآوری بپردازیم.

غفوری همچنین افزود: ایجاد شبکه گسترده خدمات مورد نیاز در کل زنجیره ارزش، بازاریابی و فروش محصولات فناور و دانش بنیان، شناسایی و ارائه فرصت‌های سرمایه گذاری در حوزه فناوری، جذب سرمایه گذاران برای طرح‌های فناوری و استارتاپ‌های دارای توجیه اقتصادی، تسهیل در روند تجاری سازی دانش فنی و سایر فعالیت‌های حرفه‌ای که منجر به توسعه بازار فناوری شود، بخش دیگری از فعالیت‌های ما در حوزه انتقال فناوری بوده است.

وی همچنین تاکید کرد: مهمترین هدف ما ارزش گذاری و ارزیابی فناوری، انتقال فناوری بین المللی داخلی و خارجی، انجام اموری همچون ثبت اختراع، طرح‌های صنعتی و ...، برگزاری فستیوال‌های اختراعات در حوزه‌های تخصصی و برگزاری رویداد‌های نمایشگاهی تقاضامحور در راستای حمایت از پتانسیل‌های داخلی بخشی از عملکرد ما در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و ارتباط گیری آن‌ها با صنایع بوده است.

غفوری در خصوص چالش‌ها و مشکلاتی که پیش روی کارگزاران حوزه فناوری وجود دارد، تاکید کرد: در حال حاضر بروکر‌ها در کشور به یک بلوغ نسبی رسیده اند، اما مسئله اعتمادسازی در داخل اکوسیستم و عناصری که بروکر‌ها می‌بایست در درون آن‌ها تسهیل گری کنند هنوز اتفاق نیفتاده است و یا اگر اتفاق افتاده به لحاظ فنی عملکرد این بروکر‌ها برای طرفین عرضه و تقاضا صاحب ارزش نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه به بروکر‌ها به چشم دلال‌های سنتی نگاه می‌کنند در صورتی که یک بروکر در اکوسیستم حوزه فناوری و نوآوری باید دارای مجموعه‌ای از توانمندی‌ها در حوزه‌های مختلف باشد تا بتواند نقش خود را در داخل اکوسیستم به خوبی بازی کند و موثر باشد.

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان قزوین تاکید کرد: یک بروکر باید به گونه‌ای رفتار کند که طرفین خدمات گیرنده از بروکر رضایت کافی داشته باشند و از طرف دیگر به لحاظ قانونی دچار مشکل نشوند، همچنین به لحاظ فنی عملیاتی که یک بروکر انجام می‌دهد باید پاسخگوی فنی هر دو طرف ماجرا یعنی عرضه کننده و تقاضا باشد و بتواند زمان تسهیل گری مسائل را در حوزه فناوری کاهش دهد.

وی تصریح کرد: متاسفانه هیچ کدام از این اتفاق‌ها نیفتاده و جامعه آماده نیست البته باید به این موضوع توجه کنیم که قوانین مدونی نیز در این حوزه وجود ندارد و هیچ دستگاه اجرایی و دولتی پشتیبان بروکر‌ها نیست و عملا به راحتی مانند فرآیند یک بنگاه معاملات ملکی فرهنگ دور زدن در آن غالب است و به محض ارتباط و آشنایی طرفین این امر محقق می‌شود و هنوز هم در سطوح بالاتر علمی این رخداد صورت می‌گیرد.

غفوری با بیان اینکه دور زدن بروکر‌ها به نحوی موجب عدم امنیت شغلی در این کار می‌شود، گفت: با توجه به اینکه هنوز جایگاه بروکری در کشور مشخص نیست و حتی مسئولان کشوری و استانی نمی‌دانند که کارگزاران در چه سطح و رده‌ای فعالیت می‌کنند و ارزش و اهمیت آن‌ها در انتقال فناوری چیست.

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان قزوین عنوان کرد: برخی تصمیم گیرندگان آشنا به وظایف و جایگاه بروکر‌ها نیستند و حتی دیده می‌شود وقتی دستگاه‌های دولتی عنوان می‌کنند که حق الزحمه کارگزاران باید بر مبنای نظر ساعت محاسبه شود و نهایتا عملکرد آن‌ها را در حد برگزاری یک یا دو ساعته جلسات B2B می‌بینند.

وی با بیان اینکه کار بروکری در ایران و در اکوسیستم فناوری و نوآوری کار بسیار دشواری است، گفت: ما باید ابتدا تلاش کنیم تا این اکوسیستم را تقویت کنیم، سایر عناصر را بشناسیم و به موازات آن بروکر‌ها را کددار کنیم چرا که در کشور نیز ممکن است هر فردی با نام بروکر در این فضا فعالیت غیرقانونی نیز داشته باشد.

غفوری در خصوص حمایت‌هایی که باید از کارگزاران صورت بگیرد، گفت: اول از همه بروکر‌ها باید دارای جایگاه قانونی باشند، یک بروکر باید شخصیت حقیقی و حقوقی واحد داشته باشند و در کنار آن آموزش‌های لازم را ببینند همچنین لازم است شرایط احراز فعالیت آن‌ها در بین فناوران و تولیدکنندگان با ارائه کد‌های رهگیری قابل شناسایی باشد، زیرا زمانی که یک بروکر پای یک قرارداد می‌آید تایید اصالت آن اهمیت ویژه‌ای دارد.

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان قزوین درباره اصالت امضا پای قرارداد‌ها تاکید کرد: برای امضای یک قرارداد لازم است تا بانک ها، VC ها، پارک‌های علم و فناوری، صنایع و شتاب دهنده‌ها شناخت کافی از شخص واسط داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به بروکر‌ها به چشم یک دلال و واسطه نگاه می‌کنند، اظهار کرد: متاسفانه سطح اعتماد فناوران و سرمایه گذاران به بروکر‌ها پایین است و هنوز هم این گروه‌ها نمی‌دانند که یک بروکر برای ورود به این عرصه تخصص‌های لازم مثل فن مذاکره و یا قوانین بین المللی برای انتقال فناوری و آشنایی با اصول قرارداد‌ها را فراگرفته و این توانایی را دارد که فضای کسب و کار‌های نوین را به خوبی بشناسد و بتواند فناوری‌های مورد نیاز صنایع را فراهم نماید.

غفوری ادامه داد: متاسفانه امروز شاهد این هستیم که هیچ کس سر جای خود ننشسته و واژه ها، عناوین و عبارات مختلفی در طی چند سال گذشته وارد صنعت کشور شده که متولیان و مسئولان در سمت‌های مختلف از این واژه‌ها دفاع می‌کنند، اما علم کافی نسبت به آن را ندارند از سوی دیگر برخی مسئولان بدون اطلاع از حوزه‌ای که در آن جایگاه و سمت دارند احراز پست کرده اند و تصمیم گیری‌هایی انجام می‌شود که به نفع هیچ کس نیست.

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان قزوین با بیان اینکه ما در کشور جوانان با استعداد و نخبه بسیاری داریم گفت: این جوانان می‌توانند از نظر ایمنی اکوسیستم را برای یک شتاب گیری مضاعف به سمت ایجاد ارزش افزوده هدایت کند، زیرا علم و عمل هر دو در وجود این جوانان وجود دارد و ما موظفیم خلاقیت را در آن‌ها بارور کنیم نه اینکه باعث از بین رفتن آن شویم.

وی با بیان اینکه امکان شبکه سازی در حوزه‌های مختلف خلاقیت، نوآوری و فناوری در کشور وجود دارد، گفت: امروز شاهد آن هستیم که بخش‌هایی همچون کشاورزی، صنعت، معدن، تجارت و گردشگری زمینه‌های مناسب برای سرمایه گذاری را دارد و اگر اتفاق مهمی در این حوزه نمی‌افتد به دلیل برخی سوء مدیریت‌ها است.

غفوری افزود: ما در سیستم می‌بینیم کمیسیون ها، شوراها، کمیته‌ها و مراکز مختلف ذیل سازمان‌ها هر روز ایجاد می‌شود و هر کسی هم با ادعا کاری انجام می‌دهد، اما در نهایت یک هم افزایی به وجود نمی‌آید و همین امر هم موجب شده که در بخش‌های مختلف نقص‌های عمده‌ای را ببینیم و متاسفانه خیلی از مدیران از کلمه دانش بنیان تنها به نفع خود بهره می‌برند.

کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان قزوین خاطرنشان کرد: بسیاری امروز از این واقعیت‌ها دوری می‌کنند، اما لازم است که ما به مسائل کمی جدی‌تر توجه کنیم و نباید به دنبال شو و برگزاری رویداد‌های مختلف باشیم و اگر از همین امروز کار حقیقی را شروع کنیم مطمئن هستم تا هفت یا هشت سال آینده رتبه‌های برتر منطقه را به دست خواهیم آورد.  

دیگر خبرها

 • اجرای طرح «ارتقای تاب‌آوری اجتماعی» در ۹۰۰ نقطه کشور/ افزایش اشتغال زنان روستایی
 • جایزه جلال اعتماد سازی را ارتقا می دهد
 • صالحی: جایزه جلال اعتمادسازی را ارتقا می‌دهد
 • مجتمع آموزش عالی گناباد قابلیت ارتقا به دانشگاه را دارد
 • جایزه ادبی جلال اعتمادسازی را ارتقا می‌دهد
 • مسئولیت جان کارگران در کارگاه با چه کسی است؟
 • ایجاد بیش از سه هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد اصفهان
 • 2940 مددجوی کمیته امداد سیستان و بلوچستان مهارت های شغلی را فراگرفتند
 • ایجاد ۳۲۹۶ فرصت شغلی برای مددجویان اصفهانی
 • فتوتیتر/ اِنفاقی که سبب ارتقای معنوی انسان می‌شود
 • رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در همدان
 • توجه به علاقه و نیازهای استان در کلاس‌های مهارت آموزی سربازان
 • سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده همدان رونمایی شد
 • آیین‌نامه ساماندهی شغلی کارگران پروژه‌ای در نوبت تصویب هیأت دولت
 • ۸۰۰ فرصت شغلی در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی ایجاد شد
 • سواد خواندن دانش‌آموزان ابتدایی نیازمند ارتقا است
 • ارتقا سواد سلامت خواندن در دستور کار قرار گیرد/ انتخاب ۵ اثر شاخص در حوزه داستان و مطالعه
 • استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای ارتقا سطح علمی جزیره قشم
 • شرکت گسترده در انتخابات اقتدار کشور را ارتقا می‌دهد