معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار گفت: از حدود ۳میلیون و ۲۰۰هزار نفر بیکار کشور، حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جوان و کارجویان ۱۵ تا ۲۹ ساله هستند، یعنی ۵۳ درصد بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند. به گزارش بلاغ، کاوه کیانی اظهار کرد: از مجموع جمعیت 10 تا 67 ساله کشور که حدود 67 میلیون نفرند، حدود 40 میلیون نفر غیرفعال اقتصادی هستند و به هر دلیل وارد بازار کار نمی‌شوند، اما از 27 میلیون جمعیت فعال که مشارکت اقتصادی در کشور دارند بخشی بیکارند و بخشی شاغل که از این میزان طبق استاندارد جهانی حدود 24 میلیون نفر شاغل‌اند و حدود 3 میلیون و 200 هزار نفر هم بیکارند.
معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار با بیان این‌که طبق استاندارد سازمان جهانی کار فردی که یک ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می‌شود، گفت: البته این به‌معنای آن نیست که فردی که یک ساعت در هفته کار می‌کند شغل خوب و پردرآمدی دارد و مشکلات معیشتی ندارد، بلکه صرفاً بحث استاندارد جهانی آمار مطرح است و ما حداقل را روی یک ساعت تعیین کردیم تا همه حجم کار کشور در اقتصاد را اندازه گرفته باشیم.
این مسئول میزان بیکاری در سال 97 را حدود 12 درصد اعلام کرد که نسبت به سال 96 یک‌دهم درصد رشد داشته است.
کیانی با تفکیک آمار بیکاران و شاغلان گفت: از مجموع نیروی کار فعال کشور، 80 درصد مرد و 20 درصد زن هستند و با این حساب میزان بیکاری مردان 10/14 درصد و زنان حدود 18/9 درصد است.
او گفت: طبق آمار میزان‌اشتغال در سال 97 نسبت به 96 خیلی تغییر نکرده است هرچند به‌علت تحریم‌های ظالمانه رشد اقتصادی در سال 97 کمتر شده است.
کیانی با‌اشاره به آمار تفکیک‌شده‌اشتغال در بخش‌های کشاورزی (17/7درصد)، صنعت (32 درصد) و خدمات (50 درصد) گفت: در بخش خدمات، آمار شاغلان در سال 97، 246 هزار نفر نسبت به سال 96 افزایش یافته است.
معاون طرح‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار درباره انتقادها از مرکز آمار گفت: وقتی انتقاد از مرکز آمار زیاد می‌شود، برخی از منتقدان پژوهشگر و اقتصاددان هستند که یا از توضیحات ما قانع می‌شوند و یا ما از راهنمایی‌های آنها استفاده می‌کنیم، عده‌ای هم مسئولان هستند که در این موارد ما خودمان را موظف می‌دانیم روشن‌تر و بهتر و کامل‌تر درباره آمارهایمان و دلایل آن توضیح دهیم.
وی ادامه داد: تاکنون هیچ مسئولی بر مرکز آمار هیچ فشاری وارد نکرده است که مثلاً عددی چرا منتشر شده یا باید تغییر کند یا چیز دیگری، به هیچ وجه چنین اتفاقی نیفتاده است.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حال و روز نسبتاخوش دریاچه ارومیه به لطف بارش‌های اخیر

سعیدی عکاس و خبرنگاری که برای گشت و گذار به ارومیه سفر کرده است به خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز،گفت:پر شدن دریاچه ارومیه جان دوباره‌ای به آذربایجان داده است کور سوی امید به احیای دریاچه را در دل‌ها زنده کرده است.

سپهری نیز که همرا با خانواده خود برای دیدن دریاچه آمده در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، گفت:داستان بازگشت دریاچه ارومیه به مانند بازگشتن عزیزی می‌ماند که همه منتظر آمدنش بودند.

افزایش ۴۲ سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

ساعی دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، از افزایش ۴۲ سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته خبر داد.

وی گفت: امسال شاهد بارش‌های خوبی در ماه‌های اخیر در آذربایجان شرقی بودیم که تراز آب دریاچه ارومیه در فروردین ماه سال ۹۸ به ۱۶/۱۲۷۱ سانتیمتر رسیده است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: تراز آب دریاچه ارومیه سال گذشته همین زمان حدود ۷۴/۱۲۷۰ بود که امروز نسبت به سال گذشته حدود ۴۲ سانتیمتر افزایش تراز راداریم.

ساعی افزود:از لحاظ وسعت نیز وسعت دریاچه ارومیه سال گذشته حدود ۲ هزارو ۲۷۶ کیلومتر مربع بود که امسال این وسعت به ۲ هزارو ۷۱۵ کیلومتر مربع رسیده است که در نتیجه آن ۴۳۸ کیلومتر مربع سطح وسعت دریاچه ارومیه افزایش یافته است.

وی ادامه داد:امسال حجم آب دریاچه ارومیه حدود ۳ میلیاردو ۵ میلیون متر مکعب است که سال گذشته همین موقع حدود یک میلیارد و ۹۹۰ میلیون متر مکعب بود که نشان می‌دهد حجم امسال آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته یک میلیارد و ۶ میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: از میان سد‌های موجود استان فقط سد قلعه چای عجبشیر به سمت دریاچه ارومیه رها سازی می‌شود که مصوب حدود ۱۰ میلیون متر مکعب بود که از ۵ فروردین ۹۸ این کار انجام شده است.

رها سازی  ۲۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه

وی گفت:ولی با توجه به بارش‌های خوب امسال شرکت آب منطقه‌ای استان قرار است ۲۰ میلیون متر مکعب نیز مازاد به دریاچه رهاسازی کند.

حسن پور یکی از کاسبان فروشگاه‌های اطراف دریاچه ارومیه نیز به خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، گفت:با پر آب شدن آب دریاچه ارومیه کار وکاسبی ما نیز رونق دوباره‌ای پیدا کرده است.

وی افزود:امیدواریم با تداوم بارش‌ها و تدابیر مسئولان شاهد احیای مجدد دریاچه ارومیه و حضور بیشتر گردشگران در این منطقه باشیم.

مدیر بهره برداری و نگهداری سد‌های استان نیز در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، افزود:بر اثر افزایش بارش‌های چند روز اخیر ورودی تعدادی از سد‌های استان از جمله سد قلعه چای عجبشیر، سد سهند هشترود و سد آیدوغموش شهرستان میانه به شدن افزایش یافته است.

امیر محمدی افزود: در جهت کنترل سیلاب وارده بر این سدهاخروجی این سد‌ها با برنامه ریزی‌های انجام شده افزایش یافته است و لذا از عموم مردم می‌خواهم به سواحل رودخانه‌های پایین دست این سد‌ها نزدیک نشوند یا در کنار آن‌ها اتراق نکنن.

وی افزود:در استان ما مجموعا ۱۴۷ سد بزرگ و کوچک وجود دارد و از اول سال آبی حدود ۲۱۵ میلیون متر مکعب آب وارد این سد‌ها شده است که با احتساب بر جامانده از سال گذشته حدود ۳۳۷ میلیون متر مکعب آب در سدهایمان ذخیره داریم که نسبت به سال گذشته ۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی گفت:در میان سد‌های استان سد قلعه چای عجبشیر با افزایش ۴۶ درصدی نسبت به سال قبل رتبه اول آبگیری را به خود اختصاص داده است.

محمدی گفت:گرچه به لطف بارش‌ها ورودی آب سد‌های استان افزایش یافته است، اما در برخی از سد‌های استان با مشکلاتی مواجه هستیم و لزوم صرفه جویی از سوی مردم ضرورت دارد.

 

انتهای پیام/ش

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فیلم/ لحظه انفجار در کلیسای سنت‌آنتونی سریلانکا
 • عملکرد ۹۷ تعاونی ها زیر ذره بین آمار/هر تعاونی ۱۶ نفر را سر کار بُرد
 • افزایش آمار پولشویی و تامین مالی تروریسم در "افغانستان"
 • ‎وضعیت استخدامی نیروهای داوطلب هلال‌احمر/ارائه تسهیلات به سربازان در ازای خدمات داوطلبانه
 • آمار عجیب ولی واقعی لیونل مسی
 • کاهش ۱۳ درصدی آمار ورودی به زندان‌های استان اردبیل
 • سال هزار و سیصد و سیل، اتحاد علیه بی‌برنامه‌گی
 • کاهش ۹.۹ درصدی آمار ولادت استان در سال گذشته
 • ۱ میلیون و ۶۴۰ هزار نفر اشتغال ناقص دارند/ رشد ۱.۴ درصدی نسبت به سال قبل
 • حدود ۳۸۵ میلیارد تومان به ۸۰۰ اثرتاریخی خسارت ناشی از سیل وارد شد
 • کاهش بیش از پنج دهم درصدی نرخ بیکاری ایلام در سال گذشته
 • آمار چک‌های برگشتی به مبادله‌ای در کردستان ۴.۴ درصد بیشتر از میانگین کشوری است
 • ◄ تناقض عجیب آمار گردشگری دریایی با زیرساخت موجود
 • کاهش۱۰ درصدی معاملات مسکن در ۹۸/رکود ۴۵ درصدی خرید و فروش در تهران
 • کنکور دکتری 98 به روایت آمار
 • ۳۸.۵ درصد بیکاران سال ۹۷ فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بوده‌اند
 • آمار یونیسف متاثرکننده یونیسف از سیل ایران
 • وزارت راه به بازار اجاره ورود کند/ دغدغه‌های گوجه پیازی دوازدهم/خودروسازان در مسیر فروش اموال
 • گشایش ارزی در راه است؟