یک کارشناس اقتصادی با ‌اشاره به ۷ خطای راهبردی دولت در پی‌گیری FATF تأکید کرد: دولت باید یک دوره مذاکره جدی با FATF با هدف بازنگری و اصلاح برنامه اقدام ایران داشته باشد.به گزارش بلاغ، حسین حاجیلو درباره 7 خطای راهبردی دولت در پیگیری FATF گفت: در مدت تقریبا سه سالی که از شروع این پرونده می‌گذرد، دولت خطاهای راهبردی را مرتکب شده است که اگر هرکدام از آنها رخ نداده بود، وضعیت این پرونده در حال حاضر متفاوت و کمی‌ بهتر از وضع کنونی بود.
وی تأکید کرد: اولین خطای راهبردی دولت، عدم تشخیص درست علت مشکل روابط بانکی بود. علت اصلی عدم همکاری بانک‌های بزرگ خارجی با ایران باقی ماندن ساختار تحریم‌های ثانویه بانکی نسل دوم بود و نه پایین بودن استانداردهای شفافیت در ایران.
کارشناس مسائل تحریم و دیپلماسی اقتصادی افزود: خطای راهبردی دوم دولت عدم درک صحیح از نسبت استانداردها و ماموریت FATF با تحریم‌های اقتصادی آمریکا خصوصا تحریم‌های بانکی بود. تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران درون دولت، علیرغم وجود نسبت‌های بسیار روشن میان استانداردها و ماموریت FATF با تحریم‌های اقتصادی آمریکا که به یک ابزار راهبردی برای این کشور در سال‌های اخیر تبدیل شده است،‌ این نسبت را ندیده و فهم نکرده و این دو را پدیده‌های مستقل ارزیابی می‌کردند. در نتیجه، با سرعت به سمت اجرا و پیاده‌سازی موارد برنامه اقدام روی آوردند.
حاجیلو ادامه داد: سومین خطای دولت، مذاکره ضعیف با کمیته ICRG دبیرخانه FATF بود.
وی درباره خطای بعدی دولت گفت: تصور عمومی دولت در ابتدای شروع تعامل با FATF این بود که نیازی نیست تمامی اقدامات مشخص شده در برنامه اقدام به طور کامل توسط ایران اجرا شود. گذر زمان و مشخص شدن جدیت FATF در مطالبه از ایران برای اجرای کامل برنامه اقدام، دولتمردان را در مسیری غیرقابل بازگشت قرار داد.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: خطای راهبردی بعدی دولت، عدم مهندسی کلان برای اجرای برنامه اقدام بود. از همان ابتدا مشخص بود مواردی در برنامه اقدام وجود دارد که به هیچ وجه از سوی ایران اجرا نخواهد شد، این موارد بیشتر از پیوستن به دو کنوانسیون بین‌المللی هستند. لذا انتظار این بود که دولت به گونه‌ای مهندسی می‌کرد تا کمترین هزینه سیاسی را در داخل برای اجرای برنامه اقدام بپردازد.
حاجیلو افزود: دولت از همان ابتدا تصور کرد که منتقدان اجرای برنامه اقدام FATF متعلق به یک جریان سیاسی خاص بوده و مسئله آنها واقعی نیست بلکه به دنبال تضعیف دولت هستند. این تصور سبب شد که دولت به جای افزایش دقت در شناخت مسئله و یافتن راه‌های برون رفت از وضعیتی که برای خود ایجاد کرده بود، به رفتارهای سیاسی در مواجهه با جامعه نخبگانی روی آورد.
وی عنوان کرد: دولت مشکلات فعلی ایجاد شده را به وضعیت ایران در FATF مرتبط می‌داند، با آنکه وضعیت ایران در FATF در سه سال گذشته تغییری نکرده است و نمی‌تواند عامل بروز مشکلات فعلی باشد. اما بسیار روشن است که مشکلات ایجاد شده ناشی از بازگشت تحریم‌هایی است که طبق برجام از سوی آمریکا موقتا اجرایش متوقف شده بود.
پیشنهادی برای ادامه مسیر
دولت باید یک دوره مذاکره جدی را با FATF آغاز کند. هدف این مذاکره باید بازنگری و اصلاح برنامه اقدام ایران باشد. این مذاکره باید مبتنی بر این فهم پایه‌ای باشد که اجرای برخی از اقدامات برنامه اقدام تکمیل‌کننده تحریم‌های ظالمانه آمریکاست و ایران آنها را خلاف منافع ملی تشخیص داده و از اجرای آنها خودداری می‌کند.
بر این اساس مذاکرات جدید برای اصلاح برنامه اقدام باید صورت گیرد و این اصلاحات شامل حذف مواردی است که ایران اجرای آنها را تکمیل‌کننده تحریم‌های آمریکا تلقی می‌کند. خصوصا زمانی که رئیس‌فعلی FATF صریحا اظهاراتی درباره سواستفاده آمریکا از رژیم‌های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در راستای تکمیل تحریم‌های خود بیان می‌کند.
این راهبرد زمان کافی برای ایران جهت باقی ماندن در حالت تعلیق بدون اجرای بیشتر مطالبات FATF را مهیا می‌کند که برای ایران مطلوب است.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

همدان| بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل است

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل هستند گفت: عدم استفاده از کارآفرینان در تصمیم‌گیری کلان استان از موانع موجود بر سر راه تولید است. ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹ استانها همدان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حسن لطفی بعد از ظهر امروز در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: سند راهبردی و عملیاتی اشتغال در همدان کلی دیده شده و جزئیات و ناظر اجرا در آن مشخص نیست همچنین نحوه اجرای طرح‌ها و اینکه با چه اعتباری باشد عنوان نشده است.

 لطفی با بیان اینکه در راه تولید موانع زیادی وجود دارد عنوان کرد: قانون پیچیده کار و اشتغال، قانون پیچیده امور مالیاتی، قانون پیچیده امور بانکی، بروکراسی پیچیده اداری و عدم استفاده از کارآفرینان و کسانی که در تصمیم‌گیری کلان استان سهمی دارند از موانع موجود است.

لطفی بیان کرد: امروز جلسه اقتصاد مقاومتی برگزار شد اما حضور یک کارآفرین که می‌تواند در رونق تولید موثر باشد را نمی‌بینم.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: در سال 96 واردات گمرک به میزان 56  میلیارد دلار بود که سال گذشته به 46 میلیارد دلار رسید و ‌ امسال این میزان 30 میلیارد دلار پیش‌بینی شده که اگر این کاهش واردات از داخل  مدیریت و تامین نشود با بحران روبه‌رو شده و شرایط سختی خواهیم داشت.

سند راهبردی اشتغال استان همدان رونمایی شد‌‌هیچ دستگاهی حق عقب ماندن از برنامه‌های سه ساله سند راهبردی و اشتغال را ندارد136 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در قم پرداخت شد

علی‌اکبر رنجبرزاده با بیان اینکه شرایط کشور عادی نیست و امیدواریم بتوانیم موانع را برداریم گفت: مجمع نمایندگان استان آماده همکاری و برطرف کردن مسائل است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز از افزایش اعتبار پروژه‌های استان در مجلس با تلاش نمایندگان خبر داد و افزود: به عنوان نمونه اعتبار سد «گرین» نهاوند از 4 میلیارد تومان به 17 میلیارد تومان افزایش یافت و اعتبار سه‌راه مواصلاتی از 2 میلیارد تومان به 4 میلیارد تومان رسیده است.

حسن بهرام‌نیا اظهار داشت: همگی باید به نوعی بار مسئولیت رونق تولید را به یدک بکشیم  نبود آمایش سرزمین در سطح منطقه از خلأهای مد نظر رهبری بوده که به عنوان اصلی‌ترین خلأ در دو سال گذشته نام برده شد و امروز از تبیین سند راهبردی عملیاتی در همدان خوشحال هستیم.

وی بیان کرد: اگر می‌خواهیم در سطح کشور بر اساس اصل برنامه ششم 9 هزار شغل ایجاد کنیم و رشد را به هشت درصد برسانیم راهی جز حرکت در مسیر سند راهبردی نداریم.

انتهای پیام/ح

R41405/P1357/S6,75/CT11

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تنگه هرمز نقش راهبردی در معادلات جهانی دارد
 • امام جمعه موقت زاهدان: تنگه هرمز نقش راهبردی در معادلات جهانی دارد
 • عکس/ خطای دید یک معماری خاص
 • چند درصد مستمری بگیران کمیته امداد در دهک‌های بالای درآمدی قرار دارند؟
 • عکس روز نشنال جئوگرافیک از خطای دید در معماری شهری کوالالامپور
 • آیا هواداران فردوسی‌پور خطای برنامه گلزار را علنی کردند؟
 • دانشگاهیان در مدیریت بحران نقش راهبردی بر عهده بگیرند
 • خطای ترامپ در آزمون تازه ایران
 • آخرین تحولات میدانی استان الانبار عراق/ عملیات نیروهای ارتش و بسیج مردمی علیه عناصر مخفی داعش برای پاکسازی منطقه راهبردی «وادی حوران» + عکس و نقشه میدانی
 • آزمون و خطای سیستم متمرکز فروش ناشران خارجی را به دردسر انداخت
 • سند راهبردی اشتغال استان همدان رونمایی شد
 • برنامه راهبردی هند، تداوم همکاری با ایران
 • ‌‌هیچ دستگاهی حق عقب ماندن از برنامه‌های سه ساله سند راهبردی و اشتغال را ندارد
 • تدوین برنامه راهبردی رونق تولید در قم
 • برنامه راهبردی رونق تولید در قم تدوین شد
 • تداوم همکاری با ایران از برنامه های راهبردی هند است
 • نکاتی راهبردی در مدیریت بلایا
 • احتمال آزاد سازی ذخایر راهبردی نفت آمریکا افزایش یافته است
 • دلیل بررسی با طمأنینه لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص