نخستین جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در سال جدید در دفتر دبیرخانه این مجلس در تهران برگزار شد. آفتاب‌‌نیوز : آیت‌الله‌ احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان در این جلسه، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل در روزهای گذشته گفت: سیل‌های اخیر در عین اینکه خسارت‌های جانی و مالی در پی داشت اما برکات زیادی را هم به همراه داشت که باید اینها را نعمت الهی تلقی کرد.
وی افزود: خداوند متعال همواره این مملکت را به برکت خون شهدا از آفات داخلی و خارجی حفظ کرده و لذا سیل اخیر را باید از خیرات الهی دانست که کشور را از خشکسالی، گرد و غبار و مهاجرت‌ها نجات داد و به مردم سیل‌زده هم علی‌رغم رنج و آسیبی که از سیل دیدند عرض می‌کنم «عَسی أن تکرَهوا شَیئاً وهو خیرٌ لکم». مبادا مردم از نعمت خداوند شکایت داشته باشند.
جنتی با بیان اینکه امیدواریم بازسازی مناطق سیل‌زده با شور و نشاط ادامه داشته باشد، ادامه داد: باید تشکیلات منسجمی داشته باشیم تا با همین شور و شوق کمک‌ها و امدادرسانی‌ها استمرار پیدا کند و خانه‌های مردم بازسازی و نوسازی شود. البته مقداری صبر و حوصله نیاز است.
رئیس مجلس خبرگان در ادامه با اشاره به اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با محکوم کردن این عمل خبیثانه گفت: سپاه مورد علاقه مردم بود ولی با این اقدام ترامپ، در داخل یک انسجام ملی در پشتیبانی و ارتقای جایگاه این نهاد مقدس بوجود آمد و صددرصد به نفع سپاه شد و همه سپاهی شدند؛ مجلس، دولت، خبرگان و عموم مردم سپاهی شدند و این عزتی بود که خداوند به این برادران داد. در این سیل هم در صف مقدم خدمتگزاری هستند. سپاه از نیروهای حزب‌اللهی تشکیل شده و عملشان عبادی است. ما نیز به سهم خود از این عزیزان تشکر می‌کنیم.
وی افزود: در هر صورت این اقدام نابخردانه آمریکا در داخل، آثار و برکات فراوانی داشت و ابعاد خارجی آن را باید مثل زمان جنگ تحمل کرد. باید به این فکر کنیم که در نهایت این سپاه پاسداران است که در این جنگ روانی پیروز می‌شود. امیدواریم خداوند سایه مقام معظم رهبری را بر سر ما مستدام کند.
آیت‌الله جنتی در پایان با اشاره به بدعهدی اروپا در قبال برجام نیز اظهار کرد: در خارج همه دست به دست هم دادند که ایران را منزوی کنند و اتحادیه اروپا در حاشیه برجام اگرچه ابراز علاقه و دوستی کرد اما در عمل ماهیت بدعهدی خود را نشان داد. دولت‌های اروپایی باید خجالت بکشند که زیر نظر آمریکا هستند و هر چه آمریکا می‌گوید چشم‌بسته قبول می‌کنند. از این نظر باید سرافکنده باشند.
براساس این گزارش، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری نیز برنامه‌های نشست هیئت رئیسه خبرگان را تشریح کرد.
آیت‌الله سیداحمد خاتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما، اقدامات آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در جلوگیری از ارسال کمک دیگر کشورها برای سیل‌زدگان کشورمان را نشان‌دهنده رذالت و مقابله آنها با انسانیت و حقوق اولیه بشر دانست و افزود: حتی کشورهای در حال جنگ با یکدیگر نیز در این گونه مسائل انسانی همراهی می‌کنند اما آمریکا و هم‌پیمانانش بار دیگر در این موضوع رذالتشان را نشان دادند.
وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها با کمال وقاحت و دروغگویی مدعی هستند که با دولت ایران طرفند اما دروغ می‌گویند زیرا با ملت ایران طرف هستند و نمی‌گذارند کمک‌های جهانی برای سیل‌زدگان به کشورمان برسد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به حماقت ترامپ در تروریست دانستن سپاه پاسداران، این اقدام را نیز رذالت کاخ سفید دانست و گفت: دنیا متوجه این رذالت شد. عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.
خاتمی افزود: نیروهای مسلح و سپاه ما محبوب بوده و هستند اما با این حرکت رذیلانه ترامپ بر محبوبیتشان افزوده شد.
وی گفت: من از آغاز تاسیس سپاه تاکنون به یاد ندارم که چنین موج حمایتی از این نهاد شکل گرفته باشد. یادم نمی‌آید که تاکنون نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اکثر امامان جمعه، در حمایت از سپاه، لباس پاسداری پوشیده باشند. این گونه است که باید شکر خدا را بگوییم که دشمنان اسلام از حمقا (احمق‌ها) هستند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ابراز امیدواری کرد که سپاه پاسداران این سرمایه را در مسیر آرمان‌های بلند نظام و مردم و ملت به کار بگیرد.
خاتمی همچنین با تبیین مباحث مطرح در نشست هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفت: در این هیئت معمولا پس از هر اجلاس رسمی خبرگان به بررسی نظر نمایندگان این مجلس می‌پردازیم که در نطق‌هایشان اظهار کرده‌اند.
وی افزود: این اظهارنظرها در سه بخش خطاب به رئیس جمهوری و وزرا، رئیس قوه قضاییه و رئیس مجلس ایراد شده بود که مقرر شد به طور مکتوب و مجزا برای روسای قوای سه‌گانه ارسال شود.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: این بخشی از وظیفه ذاتی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری است که پیام اعضای این مجلس را ابلاغ کند.
خاتمی بررسی موضوع فعال‌تر شدن هیئت اندیشه‌ورز مجلس خبرگان رهبری را از دیگر موضوعات مطرح در نشست هیئت رئیسه دانست و تصریح کرد: در این نشست راهکارهایی عرضه شد تا به طور عملی بتوانیم خروجی مناسبی از این هیئت به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه کنیم.
وی گفت: نامه‌ای هم از کمیسیون پاسداری و حراست از ولایت فقیه رسیده بود برای طرح موضوع ولایت فقیه در مراکز حوزوی، دانشگاهی و نشست‌های عمومی و پاسخ به شبهات در این‌باره که این طرح نیز برای اجرا به دبیرخانه مجلس خبرگان و معاونت فرهنگی آن ارجاع شد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهمچنین با قدردانی از کمک‌رسانی و امداد و نجات گسترده سیل‌زدگان، انسجام ملی در پی این رویداد طبیعی را از هدایای الهی به ملت و کشورمان دانست.
خاتمی گفت: مسئولان اجرایی، نیروهای مسلح، نیروهای مردمی، روحانیت، دانشجویان و به‌ویژه موکب‌های اربعین حسینی وارد صحنه شدند و خدمات بسیار ارزنده‌ای ارائه کردند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنین اولویت اصلی پس از امداد و نجات را عمران و آبادانی مناطق سیل‌زده و جبران خسارت‌ها دانست و اظهار کرد: اکنون قضیه داغ است و نباید پس از مدتی اهتمام جدی در کمک به سیل‌زدگان به سردی بگراید بلکه باید تا تکمیل بازسازی خانه‌های آسیب‌دیدگان ادامه یابد.
وی گفت: این به تنهایی از جانب دولت اجرایی نخواهد شد بلکه باید مردم وارد صحنه شوند و دست به دست یکدیگر کمک کنند تا خانه‌های سیل‌زدگان بازسازی شود.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: با همه وجود عرض می‌کنم که اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان، درد و رنج سیل‌زدگان را درد و رنج خود می‌دانند.
خاتمی آسیب‌شناسی در موضوع جاری‌شدن سیل را مسئله‌ای مهم دانست و ابراز امیدواری کرد به نحوی برنامه‌ریزی شود که در آینده با این مشکلات کمتر مواجه شویم.
به گزارش ایسنا، وی گفت: سیل و زلزله در همه جای دنیا هست منتها باید به نحوی پیش‌بینی شود که حتی‌الامکان از خسارت‌ها کاسته شود.

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لیگ ربات‌ها به مرحله حساس نزدیک می‌شود/ برپایی نمایشگاهی از جنس کارآفرینی رباتیکی

عضو هیئت رئیسه مسابقات بین المللی ربونیت گفت: چهاردهمین دوره مسابقات بین المللی رباتیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با برگزاری لیگ‌های مختلف اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، حمیده آقاجانی- اسم لیگ که به گوشمان می‌خورد یاد فوتبال می‌افتیم و به کرنر و آفساید و قهرمانی فکر می‌کنیم اما لیگ‌هایی هم هستند که خیلی فوتبالی نیستند و با این وجود در حد بوندسلیگا شاید هم جام جهانی ارزشمندند. اصلا چرا باید همه لیگ‌های خارجی خوب باشد و سر زبانها، یک لیگ‌هایی هم هست که علاوه بر رقابت و هیجان، ارج وقرب علمی هم دارد.   لیگ رباتیک یکی از آن لیگ‌هاست که کلی هیجان دارد و در کنارش کارآفرینی می‌کند. اثراتش ماندگار است و به نسل‌های بعدی هم منتقل خواهد شد شاید هم زمینه‌ای باشد برای دستاوردهای جدید؛ اصلا خیلی از آن چیزها که در گذشته رویا بود امروز برایمان عادی و دم دستی شده است و حتما علم امروز کمک می‌کند تا رویاها به حقیقت تبدیل شود.   حالا نابغه‌های رباتیکی دست به آچار شده‌اند و می‌خواهند ربات‌های خود را به میدان مبارزه بیاورند. دانشگاه نوشیروانی بابل میزبان این ربات‌هاست و قرار است نیمه اول اردیبهشت یک رقابت اساسی در قالب لیگ‌های مختلف برگزار شود. به همین بهانه با کمیل یزدانی رئیس انجمن علمی دانشجویی برق کشور و هیئت رئیسه مسابقات بین المللی روبونیت به گفتگو نشسته‌ایم.

یزدانی در گفتگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو در خصوص تاریخچه برگزاری این رویداد علمی دانشجویی اظهار کرد: مسابقات روبونیت از سال ۱۳۷۴ به صورت استانی و سال ۱۳۸۱ به صورت کشوری در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار می‌شود.     وی افزود: این مسابقات پرسابقه‌ترین و قدیمی‌ترین مسابقات رباتیک کشور محسوب می‌شود و مبدع برخی لیگ‌های رایج فعلی در کشور است. برای مثال لیگ ربات‌های آتش نشان، که برای اولین بار در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد و بعد از آن زمان بود که ربات‌های آتش نشان در سطح کشور پدیدار شدند. بعدها ربات‌های دیگری تحت عنوان ربات‌های مسیریاب و ربات‌های مین یاب، نیز در مسابقات روبونیت قرار گرفتند.

رئیس انجمن علمی دانشجویی برق کشور با اشاره به اینکه برگزاری لیگ ربات‌های آتش نشان ابداع بچه‌های دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است، افزود: لیگ ربات‌های مسیریاب و مین یاب در سطح کشور، خاورمیانه و جهانی سال‌هاست که فعالیت دارد، اما لیگ ربات‌های آتش نشان ابداع بچه‌های دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است و پایه قوانینی که برای لیگ ربات‌های آتش نشان تدوین شده از دل این دانشگاه درآمده است. 
عضو هیئت رئیسه مسابقات بین المللی روبونیت درخصوص راه‌اندازی دبیرخانه مرکزی این مسابقات نیز تصریح کرد: دبیرخانه مرکزی مسابقات روبونیت اردیبهشت سال ۹۵ در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل رسما کار خود را آغاز کرد و دو هدف مهم برگزاری مسابقات و فعالیت‌های رباتیکی که در این حوزه که شامل فعالیت‌های علمی و پژوهشی، ساخت ربات و شرکت در مسابقات کشوری و جهانی  است، را دنبال می‌کند.

وی افزود: تیم‌های رباتیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با عنوان روبونیت در مسابقات جهانی و کشوری حضور پیدا می‌کردند و مقام‌های مختلفی هم در مکزیک، برلین و ایران کسب کرده‌اند. این دبیرخانه با رویکرد‌هایی که ذکر شد نیز توسط بنده و محمدرضا فلاح در معاونت فرهنگی دانشگاه تصویب و به تایید رئیس دانشگاه و وزارت علوم رسید.

یزدانی بیان کرد: سال ۹۸ مجوز‌های لازم برای برگزاری مسابقات روبونیت به صورت بین المللی از بخش روابط بین الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شد و به صورت رسمی سیزدهمین دوره این مسابقات در سال ۹۶ با حضور تیم‌های خارجی برگزار شد.     رئیس انجمن علمی دانشجویی برق کشور گفت: چهاردهمین دوره مسابقات بین المللی رباتیک، هوش مصنوعی و نمایشگاه ابتکارات و اختراعات در کنار اولین رویداد بین المللی استارتاپی com challenge  از ۸ تا ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری در این دانشگاه برگزار می‌شود و شامل بیست گروه کامل از حوزه‌های مختلف مسابقات رباتیک کشور است   وی ادامه داد: در دو سال گذشته از نگاه وزارت علوم این جشنواره بین المللی و مسابقات به عنوان برترین و بزرگترین رویداد علمی کشور در این حوزه انتخاب شده است که شامل بخش‌های مختلفی از جمله لیگ ربات‌های مسیریاب، لیگ ربات‌های جنگجو، لیگ ربات‌های پرنده این دو و ربات‌های پرنده ایکس، لیگ ربات‌های آتش نشان، لیگ ربات‌های فوتبالیست دانش آموزی، لیگ ربات‌های لوله نورد ، لیگ ربات‌های ماموریت ممکن و لیگ ترافیک  در کنار نمایشگاه ابتکارات و اختراعات برگزار می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مسابقات بین المللی روبونیت با اشاره به ثبت نام و حضور بیش از هزار نفر در دوره‌های قبلی گفت: پیش بینی ما برای این دوره هم همین تعداد است البته دوره پیش بیش از ۱۱۰۰ نفر از دانشگاه‌های مختلف کشور از جمله استان‌های مختلفی همچون هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان، کردستان و .... و همچنین سایر کشورها از این مسابقات استقبال کردند.

یزدانی بیان کرد: با توجه به اینکه این مسابقات از کیفیت بالایی برخوردار است ؛ قابل مقایسه با هیچ کدام از مسابقات کشوری نیست. هر دوره که می‌گذرد این مسابقات تخصصی‌تر برگزار می‌شود و تیم‌های باکیفیت تری حضور پیدا می‌کنند و از فیلتر‌های مختلف عبور می‌کنند تا بتوانند در بخش فینال این مسابقات قرار بگیرند.

وی در خصوص نمایشگاه اختراعات و ابتکارات بیان کرد: این نمایشگاه به عنوان بخش مهمی از این دوره مسابقات به شمار می‌رود، زیرا تیم‌ها در روند برگزاری مسابقات حضور خواهند داشت و طرح‌های خود را ارائه خواهند کرد، تیم‌ها مورد داوری اعضای هیئت علمی دانشگاه قرار می‌گیرند که جزو اساتید تراز اول این حوزه به شمار می‌روند.     یزدانی اظهار کرد: طرح‌های برتر از طرف مرکز رشد دانشگاه مورد حمایت قرار خواهند گرفت و امکان سرمایه گذاری بر روی این طرح‌ها نیز وجود دارد، همچنین تیم‌های برنده مبلغ پنج میلیون تومان جایزه و تا سقف ۵۰ میلیون تومان تسهیلات مالی دریافت می‌کنند که به پنج تیم که شامل سه تیم برتر و دو تیم خلاق خواهد بود تعلق می‌گیرد. همچنین مرکز رشد دانشگاه به برخی تیم‌های منتخب تا سقف ۳۰ میلیون تومان وام پرداخت خواهد کرد و فضایی در مرکز کارآفرینی و رشد دانشگاه به آن‌ها اختصاص خواهد داد.

 رئیس انجمن علمی دانشجویی برق کشور ادامه داد: یکی از بانک‌های کشور نیز تا سقف صد میلیون تومان وام کم بهره، از تیم‌های برتر حمایت خواهد کرد تا این تیم‌ها بتوانند کسب و کار خود را در قالب کارآفرینی و شرکت‌های فناور آغاز نمایند.

وی در خصوص مهمانان ویژه این رویداد نیز گفت: در مراسم افتتاحیه از انجمن مهندسی برق الکترونیک کشور، کمیسیون آموزش مجلس، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری،  وزارت ارتباطات و وزارت صنعت، معدن و تجارت مهمانان مختلفی حضور خواهند داشت.   عضو هیئت رئیسه مسابقات بین المللی روبونیت با اشاره به حضور منتورهای حرفه‌ای در این رویداد در کنار تیم‌ها تصریح کرد: منتور‌هایی برای این رویداد در نظر گرفته شده که از جمله می‌توان به جلیل کاظمی تبار اشاره کرد که جزو نخبه‌های دانشگاهی به حساب می‌آیند و تجربه کار در سیلیکون‌ولی‌های معتبر دارند.

وی در خصوص هزینه‌های این دوره از رقابت‌ها نیز گفت: این مسابقات نهایتا با ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان به پایان می‌رسد در حالی که مسابقاتی با کیفیت کمتر مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه در بردارد البته با توجه به این که امسال  جوایز ما تا ۷۰ میلیون تومان هم خواهد رسید احتمال می‌دهیم رقم هزینه‌ای که باید برای کل مسابقات شود نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود.     یزدانی افزود: حمایت مالی دانشگاه نزدیک به ۱۰ میلیون تومان است، وزارت علوم هم رقمی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان به این مسابقات کمک کرده و مابقی هم از طریق اسپانسر‌ها تامین می‌شود، علی رغم همه مطالب گفته شده این مسابقات یکی از کم خرج‌ترین مسابقات کشوری است و ما به جای اینکه بخواهیم مسابقات پرهزینه و بدون بهره وری داشته باشیم ترجیح می‌دهیم مسابقات کم هزینه با خروجی بالا که درآمدزا هم نیز خواهد شد برگزار کنیم.   وی در پایان خاطرنشان کرد: این مسابقات با ایجاد فرصت‌های خوب کارآفرینی، کمک می‌کند تا تیم‌های مختلف در کشور بتوانند در شرایط کارآفرینی قرار بگیرند. در تلاشیم تا برند مسابقات ربونیت در جایگاه مناسبی قرار گیرد.

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: آیت الله جنتی سیل

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عضو مجلس خبرگان: سیل اهواز در ۱۰۰۰ سال گذشته سابقه ندارد
 • خدمت در مسجد جمکران از توفیقات بزرگ الهی
 • یکی از توفیقات بزرگ الهی، خدمت در مسجد مقدّس و مبارک جمکران است
 • آخرین اخبار از بررسی طرح حمایت از سپاه در مجلس
 • مرجعیت، نهادی مقدس اما سنجش‌پذیر
 • رودی در نگارخانه الهی رشت
 • زمان بندی یازدهمین دوره انتخابات مجلس/ مقاماتی که قصد کاندیداتوری مجلس را دارند، باید در اولین مرحله از سمت خود استعفا دهند/ انتخابات مجلس‌ و خبرگان دوم اسفندماه برگزار می شود
 • بارش رحمت الهی در حرم امام مهربانی‌ها
 • قانون الهی باید در جامعه اسلامی حاکم باشد
 • شمس الهی: هنرمندکالای دست تهیه کنندگان نیست که خرید فروش شود
 • آیت الله علوی گرگانی: جوانی بهترین دوران برای حرکت در مسیر رضای الهی است
 • تأکید ۱۲ تن از مراجع تقلید و بزرگان بر احیای شب نیمه شعبان
 • نمایندگان آیت الله فاضل لنکرانی از مناطق سیل‌زده بازدید کردند
 • کمک به سیل‌زدگان بهترین نوع خیرات است/ لزوم پرهیز از اسراف
 • هزینه‌های گزاف برای قبور اموات جهت کمک به سیل‌زدگان جمع‌آوری شود
 • واکنش‌ به خطبه‌های دیروز امام جمعه تهران درباره تحریم‌ها / آقای صدیقی امتحان الهی فقط شامل حال مردم است؟
 • شکایت از هیئت رئیسه پارلمان برای عدم توجه به طرح تفحص از مجلس
 • دیدار مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان ، آیت الله رمضانی ، عضو مجلس خبرگان رهبری و آیت الله رودباری + تصاویر
 • سایه سنگین تجملات بر آیین سنتی «برات»/ وقتی آرامستان‌ها میدان رقابت می‌شود