نرخ رشد اقتصادی یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی محسوب می شود. به تازگی مرکز آمار ایران گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در 9 ماهه سال گذشته را منتشر کرده است. این گزارش نشان می دهد که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در نه ماهه سال 1397، بدون نفت و با نفت به ترتیب منفی 1.9 درصد و منفی 3.8 درصد بوده است. گزارش های بین المللی و داخلی و همچنین مصاحبه ها در این زمینه نشان می دهند که نمی توان تصویر روشنی از نرخ رشد اقتصادی در سال جاری داشت.

به گزارش تابناک اقتصادی، نرخ رشد اقتصادی یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی محسوب می شود به طوری که اقتصاددانان سرعت پیشرفت یک کشور را با آن مورد سنجش قرار می دهند. این نرخ، از میزان تغییرات ارزش محصولات و خدمات تولید شده در یک دوره زمانی نسبت به دوره زمانی مشابه سال قبل از آن به دست می آید.

به تازگی مرکز آمار ایران گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در 9 ماهه سال گذشته را منتشر کرد. این گزارش نشان می دهد که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در نه ماهه سال 1397، بدون نفت و با نفت به ترتیب منفی 1.9 درصد و منفی 3.8 درصد بوده است. بر مبنای همین گزارش، جزئیات رشد بخش‌ های مختلف اقتصاد کشور نشان می ‌دهد که فعالیت‌ های گروه كشاورزی منفی ٢,١ درصد، گروه صنعت منفی ٧.٩ درصد و گروه خدمات ٠.٦ درصد نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل از آن، رشد داشته اند.

همان گونه که از گزارش مرکز آمار ایران مشخص است، تحریم ها بر بخش صنعت به خصوص بخش نفت بیشترین تاثیر را گذاشته است. با مقایسه آمار رشد در پاییز 1397 با فصول قبل می توان به این نتیجه رسید که تحریم ها بر تولید کشور و به خصوص بر بخش صنعت تاثیرگذار بوده است. البته برای آن که ببینیم میزان این تاثیرگذاری چقدر بوده است باید تا انتشار گزارش نرخ رشد اقتصادی در زمستان 1397 صبر کنیم چرا که تحریم ها نفتی ایران از اواسط پاییز سال گذشته آغاز شده و این تحریم ها تاثیر خود را به صورت کامل در فصل پاییز نشان نداده اند. آمارها نشان می دهند که میزان صادرات نفت ایران بعد از اعمال تحریم ها تحت تاثیر قرار گرفته است و این عامل خود می تواند بر روی تولید نفت و متعاقب آن بر نرخ رشد اقتصادی بخش صنعت و کل اقتصاد تاثیرگذار باشد.

آمارهای تولید کالاهای صنعتی منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز نشان می دهد که به جز بخش نفت گویا سایر صنایع نیز در 9 ماهه سال گذشته با مشکل مواجه شده اند و رشد تولید آن ها در مقایسه با مدت مشابه سال 96 منفی گزارش شده است. به عنوان نمونه رشد تولید انواع سواری منفی 31.9 درصد، وانت منفی 29.6، انواع تلویزیون منفی 33.9 درصد، یخچال فریزر منفی 13.1 و ماشین لباسشویی منفی 39.8 درصد گزارش شده است.

با این وضعیت حالا پرسش اساسی این است که در سال جاری نرخ رشد اقتصادی چگونه خواهد بود؟

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، طی مصاحبه ای با خبرنگار تابناک اقتصادی در مورد پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی در سال 1398 گفت: پیش بینی این است که در صورت انتشار گزارش ها، رشد اقتصادی سال 97 بین منفی 1 تا منفی 2 درصد خواهد بود. در سال 98 رشد اقتصادی به دلیل کاهش صادرات نفت و به دلیل وضعیت نامناسب تولید، به ویژه تولیدات صنعتی و تشدید رکود در بخش صنعت احتمالاً در خوشبینانه ترین حالت بین منفی 6 و منفی 10 درصد خواهد بود.

همچنین  به تازگی صندوق بین ‌المللی پول طی گزارشی اعلام کرده است که نرخ رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم ‌های آمریکا در سال ۲۰۱۸ منفی ۳.۸ درصد ارزیابی می ‌شود و در همان گزارش پیش ‌بینی کرده است که نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ منفی ۶ درصد باشد.

به هر صورت آنچه مشخص است نمی توان تصویر روشنی از نرخ رشد اقتصادی در سال جاری داشت و به نظر می رسد تحریم ها اثرات خود را بر روی اقتصاد ایران گذاشته است و این اثرات در بخش صنعت به خصوص نفت بیشتر بوده است.

 

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمریکا گرفتار در یک پارادوکس اقتصادی / دکور خاورمیانه در حال عوض شدن است

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد حسین ادیب پژوهشگر ریسک است. وی معتقد است دکور خاورمیانه در حال تعویض است و در عمل خاورمیانه صحنه رقابت چهار جناح شده است: جناح ترکیه – قطر، جناح عربستان - امارات، جناح ایران - عراق - سوریه - حزب الله و جناح تل اویو - واشنگتن.

بشیتربخوانید: آمریکا به دنبال دومینوی سقوط مخالفان

وی ضمن بررسی آینده اقتصاد آمریکا، بر این باور است که آمریکا با توجه به شرایط خاص اقتصادی خود که گرفتار در یک پارادوکس است به زودی از خاورمیانه خارج خواهد شد.

دیگر نظرات او را در خصوص شرایط منطقه و توصیه هایش به ایران را در این شرایط در ادامه بخوانید.

وضعیت اقتصادی آمریکا را چطور ارزیابی می‌کنید؟

ادیب: صندوق بین المللی پول اعلام کرد دلار بیست درصد بالا تعیین شده است. مشکل امریکا این است که دلار بالا تعیین شده و این صادرات و تولید آمریکا را با چالش تاریخی مواجه کرده است. مشکل تولید و صادرات آمریکا بدون کاهش ارزش دلار حل نمی‌شود.

دومین مشکل این است که بیش از ظرفیت اقتصاد امریکا، پول به اقتصاد آمریکا تزریق می‌شود و این به حباب در بورس انجامیده است.

این حرکت چه نتیجه‌ای دارد؟

ادیب: کاهش عرضه پول به اقتصاد باعث کمبود جریان وجوه نقد می‌شود و این پدیده به افزایش نرخ بهره منجر می‌شود، وقتی حجم دلار کاهش یافت اقتصاد کم پول می‌شود و نرخ بهره بالا می‌رود.

در آن موقع اختلاف نرخ بهره بین آمریکا با اروپا و جهان چه می‌شود؟

ادیب: اکنون نرخ بهره در آمریکا از نرخ بهره در اروپا و ژاپن بالاتر است و این به تقویت ارزش دلار انحامیده است و این برای آمریکا فاجعه است. راه حل، افزایش نرخ بهره است. آمریکا همیشه با افزایش نرخ بهره، حباب بورس را ترکانده است.

چرا دلار بالا تعیین شده است؟

ادیب: ترامپ در توئیتی گفت فدرال رزرو از درک اهمیت دلار قوی عاجز است.

دقیقاً مشکل اقتصادی آمریکا چیست؟

ادیب: باید نرخ بهره در اروپا بالاتر از آمریکا تعیین شود تا دلار تضعیف شود و مشکل آمریکا حل شود و اکنون عکس آن است، همه چیز به اختلاف نرخ بین نرخ بهره آمریکا با رقبای اقتصادی آمریکا مربوط می‌شود، به زبان صریح اکنون نرخ بهره در اروپا و ژاپن کمتر از آمریکاست و باید این عکس شود.

خوب چرا چنین نشده تاکنون؟

ادیب: آمریکا در یک پارادوکس گیر کرده است. آمریکا دو مشکل دارد و حل هر مشکل به تشدید مشکل دومی منجر می‌شود. افزایش نرخ بهره برای مهار حبابی شدن بورس آمریکا خوب است و برای تولید و صادرات دستورالعمل فاجعه است.

در اساطیر آمده مردی دو دختر داشت، برای آگاهی از وضع آن‌ها نزد دختر اول رفت و جویای حال شد دختر گفت پدر دعا کن باران بیاید، چون شوهرم گندم کاشته و اگر باران بیاید وضع مان خیلی خوب می‌شود، پدر نزد دختر دوم رفت و جویای حال شد، فرزند گفت پدر، همسرم در صنعت خشت است و دعا کن باران نیاید تا وضع مان خوب شود، پدر به زادگاه بازگشت و همسر جویای وضع دختران شد. پدر گفت همین قدر بگویم باران بیاید بدبختیم باران هم نیاید بدبختیم. آمریکا بین دو انتخاب قرار گرفته که هر راه حل، به قسمت دیگر اقتصاد آن صدمه می‌زند.

انتخاب گزینه اختلاف نرخ بهره، شانس ترامپ را برای انتخاب مجدد به شدت کم می‌کند

پس راه حل به اختلاف نرخ بهره مربوط می‌شود؟

ادیب: بله، اما تاچر قربانی همین سیاست شد. چون برای مهار تورم که سیاست دنبال کردن مارک آلمان موجب آن شده بود نرخ‌های بهره بالایی باید اعمال می‌شد این به نارضایتی گسترده سیاسی از تاچر منجر شد و به سقوط او انجامید. اگر آمریکا، برای مبارزه با حبابی شدن بورس، به سیاست کاهش تراز بانک مرکزی ادامه دهد نرخ بهره افزایش یافته و ریزش بورس، شانس ترامپ را برای انتخاب مجدد به شدت تضعیف می‌کند.

رشد نقدینگی آمریکا نسبت به سال های پیش حدود شصت درصد است و رشد نقدینگی کانادا هم شصت درصد. این رقابت سنگین اقتصاد کانادا با امریکا را نشان می‌دهد همین طور رشد نقدینگی انگلیس نسبت به سال دو هزار و ده بالغ بر شانزده درصد و اسپانیا هم شانزده درصد است. این رقابت سنگین انگلیس و اروپا را نشان می‌دهد اگر رشد نقدینگی انگلیس از رشد نقدینگی اروپا ذره‌ای بیشتر باشد انگلیس از اروپا عقب می‌افتد.

مبارزه با آمریکا یعنی اگر رشد نقدینگی آمریکا ۶۰ درصد است رشد نقدینگی ایران نباید ۶۱ درصد باشد

در این شرایط ما چه باید انجام دهیم؟

ادیب: در استراتژی مبارزه ما با آمریکا، رشد نقدینگی ما نباید از رشد نقدینگی آمریکا بیشتر باشد. رشد نقدینگی ما نسبت به سال دو هزار و ده، سیصد و نود درصد بود در حالی که آمریکا شصت درصد بود این اختلاف به گران شدن دلار در ایران انجامید. مبارزه با آمریکا یعنی اینکه اگر رشد نقدینگی آمریکا شصت درصد است رشد نقدینگی ایران نباید شصت و یک درصد باشد.

شرایط منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ادیب: کیسینجر یکبار گفت اعراب بدون مصر نمی‌توانند بجنگند و بدون سوریه نمی‌توانند صلح کنند، قرار بود یک ناتوی عربی علیه ایران با حضور مصر تشکیل شود که مصر هفته قبل صراحتا اعلام کرد عضو ناتوی عربی نمی‌شود و این خطر جنگ را به شدت در منطقه کاهش داد. این رویداد بزرگی بود. اما صلح داستان دیگری است، اعراب بدون سوریه نمی‌توانند صلح کنند.

آمریکا در حال خروج از خاورمیانه است. آمریکا به زودی از سوریه و افغانستان خارج می‌شود. یمن اولویت آمریکا نیست و توازن جدیدی در خاورمیانه جایگزین توازن قبلی می‌شود. دکور خاورمیانه دارد عوض می‌شود.

دکوراسیون جدید چگونه است؟

خاورمیانه صحنه رقابت چهار جناح شده است: جناح ترکیه – قطر، جناح عربستان - امارات، جناح ایران - عراق - سوریه - حزب الله و جناح تل اویو - واشنگتن.

چه مصادیقی دارد؟

امروز لیبی، سودان و الجزایر صحنه رقابت دو جناح ترکیه - قطر با جناح امارات - عربستان است؛ و قدرت‌های خارج از منطقه؟

امریکا دارد می‌رود و فقط روی تل آویو حساس است، روسیه و انگلیس سعی می‌کنند به هر چهار جناح نزدیک‌تر باشند تا این چهار جناح به یکدیگر.

نتیجه گیری؟

مشکل امریکا این است که دلار باید کاهش ارزش یابد و نرخ بهره باید بالا برود تا حباب شکسته شود و این به تقویت دلار می‌انجامد، دو راهکاری که ضد هم است. آمریکا بدنبال خروج از خاورمیانه است نه ایجاد دردسر در خاورمیانه.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

مبارزه ما با آمریکا یعنی رشد نقدینگی ایران نباید از آمریکا بالاتر باشد

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: رشد اقتصاد پیش بینی شاخص های اقتصادی تولید

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علامت نخست از تورم سال ۹۸
 • رشد اقتصادی فنلاند کاهش پیدا کرد
 • چه عواملی رشد اقتصادی را منفی کرده است؟
 • کاهش رشد اقتصادی فنلاند
 • مبارزه ما با آمریکا یعنی رشد نقدینگی ایران نباید از آمریکا بالاتر باشد
 • بهره‌وری پیشنیاز رشد اقتصادی در کشور/جایگاه تحقیق و پژوهش در اقتصاد کجاست؟
 • خواب آشفته تحریم نفتی/ دو راهی نفتی ترامپ
 • بی‌مبنایی تاریخی مسئولان اقتصادی کشور در تعیین نرخ برابری ارز
 • سهم هر استان از بارش ها چقدر بود
 • ۱ میلیون و ۶۴۰ هزار نفر اشتغال ناقص دارند/ رشد ۱.۴ درصدی نسبت به سال قبل
 • چیزی به نام خوراکی کالری منفی وجود ندارد
 • رکوردزنی رشد نرخ اجاره‌بها به هیچ وجه درست نیست/ افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده است
 • رشد اقتصادی ۹ماهه ۹۷ با نفت منفی ۳.۸درصد/ بدون نفت منفی ۱.۹درصد
 • شاخص بورس در هفته نخست اردیبهشت ماه به کدام سو می رود؟
 • به اندازه بخور و نمیر نفت خواهیم فروخت
 • آثار کاهش قدرت خرید در سال‌های بعد مشخص می‌شود
 • دو هفته تا پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران| چرا قیمت نفت برای ترامپ مهم است؟
 • عضو گروه مشاوران رشد جهانی: اقتصاد آمریکا رو به رکود است
 • دمای هوا در زنجان کاهش می یابد