خبرگزاری میزان- مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: تبلیغاتی که به طور گسترده در زمینه نمک دریا در کشور می‌شود، برخلاف سیاست‌های وزارت بهداشت که متولی سلامت مردم کشور است، بوده و طبعا افراد سودجویی که سعی در ترویج مصرف نمک دریا دارند، نه تنها سلامت مردم کشور را به خطر انداخته بلکه موجب بازگشت مشکل گواتر، تولد نوزادان با ناهنجاری‌های مادرزادی و بسیاری پیامد‌های زیانبار بهداشتی خواهند بود.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، زهرا عبداللهی درخصوص تبلیغ و مصرف نمک دریا، اظهار کرد: تبلیغات گسترده و بی اساس نمک دریا منجر شده که مصرف کنندگان دچار سردرگمی شده و علیرغم توصیه‌های دفتر بهبود تغذیه جامعه مبنی بر مصرف نمک یددار تصفیه شده هنوز عده‌ای براین باورند که نمک دریا علاوه بر املاح سدیم و ید، دارای املاحی مانند کلسیم و منیزیم است که برای بدن مفید است.

وی افزود: نمک دریا، نمکی است تصفیه نشده که دارای انواع ناخالصی‌ها از جمله فلزات سنگین است که خطر سرطان زایی آن‌ها به اثبات رسیده است. علاوه برداشتن ناخالصی ها، نمک دریا دارای میزان کم ید و یا حتی فاقد ید است که نیاز روزانه به ید را تامین نمی‌کند.

عبداللهی بیان کرد: وزارت بهداشت ظرف ۲۰ سال گذشته برای کاهش شیوع گواتر و اختلالات ناشی از کمبود ید، سیاست افزودن ید به نمک‌های خوراکی را در پیش گرفته و در حال حاضر، تمام کارخانجات تولیدکننده موظف هستند، ید را به میزان توصیه شده وزارت بهداشت به نمک‌های خوراکی اضافه کنند، زیرا استفاده از نمک یددار تصفیه شده تنها راه رساندن ید به بدن برای انجام اعمال حیاتی که وابسته به این ریز مغذی بوده، است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه نرسیدن ید کافی به بدن، عوارض زیادی به همراه دارد، ادامه داد: این عوارض شامل گواتر، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کرولالی مادرزادی و کاهش بهره هوشی است و تاکید وزارت بهداشت بر مصرف نمک یددار تصفیه شده به دلیل رسیدن ید مورد نیاز به بدن است.

وی تصریح کرد: اینکه نمک دریا می‌تواند املاح دیگر مانند منیزیم و کلسیم را تامین کند، صحیح نیست. زیرا در مقداری که نمک دریا باید مصرف شود (کمتر از ۵ گرم در روز)، مقدار کلسیم و منیزیمی که به بدن می‌رساند آنقدر ناچیز است که کاملا قابل چشم پوشی است. ضمن اینکه، این املاح را از سایر منابع غذایی می‌توان دریافت کرد و با مصرف نمک یددار تصفیه شده (البته به مقدارکم) هدف این است که ید کافی به مردم کشور رسانده شود.

عبداللهی گفت: تبلیغاتی که به طور گسترده در زمینه نمک دریا در کشور می‌شود، برخلاف سیاست‌های وزارت بهداشت که متولی سلامت مردم کشور است، بوده و طبعا افراد سودجویی که سعی در ترویج مصرف نمک دریا دارند، نه تنها سلامت مردم کشور را به خطر انداخته بلکه موجب بازگشت مشکل گواتر، تولد نوزادان با ناهنجاری‌های مادرزادی وبسیاری پیامد‌های زیانبار بهداشتی خواهند بود.

وی افزود: نمک طعام مشمول دریافت پروانه‌های بهداشتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاریخ تولید و انقضا و استاندارد اجباری است. اینگونه نمک‌های تصفیه شده یددار فاقد فلزات سنگین مانند سرب و ارسنیک (عوامل ایجادکننده سرطان) و ناخالصی‌های محلول مانند گچ است که به دلیل سفید بودن غیر قابل جداسازی بوده، است. از طرفی میزان محاسبه شده ید در نمک تصفیه شده باعث پیشگیری از بیماری گواتر و به دنبال آن باعث پیشگیری ازعقب ماندگی جسمی و ذهنی و سقط جنین خواهد شد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: درصورتی نمک دریا می‌تواند مصرف خوراکی داشته باشد که در قالب استاندارد‌های موجود، مجوز تولید و پروانه ساخت از وزارت بهداشت گرفته باشد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

توقع مقام‌معظم رهبری؛ تحول سازمان تبلیغات اسلامی است

به گزارش ایکنا؛ به‌نقل از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در نشست گام دوم عملیات ملی رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری ویژه مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌های سازمان تبلیغات اسلامی، با بیان این موضوع که به فضل خدا کاری جهادی در رمضان انجام خواهیم داد که مورد تأیید حضرت ولیعصر‌(عج) خواهد بود اظهار کرد: باید بگویم که توقع حضرت آقا تحول سازمان است و آرایش سازمانی با توجه به شرایط پیچیدهٔ پیش روی انقلاب باید تغییر کند. هر چه جلوتر برویم در برنامه‌ها و مناسبت‌های بعدی از اندیشهٔ مدیران و اندیشمندان بهره خواهیم برد تا هم‌افزایی و عزم جزم برای به بار نشستن تلاش‌ها شکل گیرد. در ضمن باید با نهادهای مرتبط مثل صداوسیما که در امر تبلیغ مؤثر هستند نیز هم‌افزایی صورت گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

وی با طرح این موضوع که چگونه می‌توانیم ظرفیت‌های غیر حکومتی را در امر تبلیغ فعال کنیم افزود: حضرت آقا تأکید بر تبیین بیانیه گام دوم دارند این اهتمام و سفارش ویژه ایشان مورد توجه سازمان تبلیغات است و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب وظیفه فوری و قطعی سازمان تبلیغات است. جوانان، هنرمندان و دانشجویان باید مبلغ بیانیه گام دوم شوند. باید دایره مبلغین گسترده‌تر شود و برای تسلط آن‌ها بر تبیین بیانیه اقدام کنیم. گروه‌های فرهنگی و دانشجویی باید خود را مسئول بدانند و وظیفه مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها حمایت از آن‌هاست.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: ما موظف به تبیین بیانیه هستیم و پردازش قرآنی و تاریخی در مورد بیانیه انجام‌شده و خواهد شد و نتایج این پردازش‌ها در اختیار مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها قرار خواهد گرفت. بنده به نمایندگی از شما وعدهٔ تبیین بیانیه گام دوم انقلاب را به حضرت آقا دادم و ایشان خیلی خوشحال شدند و این امر به‌وسیله نیروهای تبلیغی و مردمی محقق خواهد شد. سؤال صادقانه این است که حضرت آقا برای چه این بیانیه را صادر کردند؟ چرا ۲۰ روز وقت برای صدور بیانیه اختصاص دادند؟


وی با اشاره به اینکه اولین اثر این بیانیه خودآگاهی است که نیاز مهم جامعه امروز است تصریح کرد: تبیین بیانیه گام دوم باید قابل ارزیابی باشد و در اجرای این ارزیابی باید سختگیر باشیم که موفق هستیم یا نه. ستاد در حمایت از شما اقدام خواهد کرد و مانند کوه پشتیبان ادارات تبلیغات اسلامی استان‌هاست و در صورت موفقیت در این مأموریت؛ ان‌شاءالله دیدار مدیران با حضرت آقا میسر خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی در بخشی از سخنان خود به مسئله سیل اخیر پرداخت و از سعهٔ صدر مردم سیل‌زده سخن به میان آورد و گفت: در سفرهایی که به مناطق سیل‌زده داشتم بعضاً کسانی من را می‌شناختند و تنها مسئله‌ای که مطرح می‌کردند این بود که سلام ما را به حضرت آقا برسانید. طبیعتاً در آن شرایط افرادی هم بودند که به‌حق توقع کمک‌رسانی داشتند.


وی افزود: سازمان تبلیغات در خدمت تمامی سازمان‌ها و نهادهای یاری‌رسان به سیل‌زدگان است و تشکیل قرارگاه‌های فرهنگی و تبلیغی و انجام فعالیت‌های میدانی از جمله فعالیت‌های سازمان تبلیغات در مناطق سیل‌زده است و سازمان وظیفه خود می‌داند در کنار سیل‌زدگان انجام‌وظیفه کند.
در ابتدای این جلسه نیز، احمد مداحی دبیر ستاد «بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی» و دبیر برنامه عملیاتی ماه مبارک رمضان، از تعداد برنامه‌های پیش‌بینی‌شده و تعداد مخاطبین آن‌ها به‌صورت تفکیک‌شده گزارشی ارائه داد.

وی در اینباره گفت: طبق برآوردها تعداد مخاطبین برنامه‌های سازمان تبلیغات در کل کشور برای رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری حدود ۲۸ میلیون نفر خواهد بود. تعدادی از برنامه‌ها طبق روال سنوات گذشته اجرا خواهد شد و تعدادی دیگر، ازجمله برنامه‌هایی هستند که امسال در برنامه‌ریزی‌ها قرارگرفته و اجرا می‌شوند.

در ادامه این نشست بعد از سخنان مداحی مدیران کل استان‌ها به صحبت در مورد برنامه عملیاتی ماه مبارک رمضان پرداختند و نظرات، پیشنهاد‌ها و سؤالات خود را مطرح کردند.

در بین سخنرانان حجت‌الاسلام سهرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران از اهمیت میدان دادن به جوانان سخن گفت و افزود: در مسئله سیل جوانان بخشی از وظایف را بر عهده گرفتند و به‌خوبی کار را پیش بردند.در بحث ماه مبارک رمضان نیز باید از جوانان نخبهٔ استان‌ها در مساجد و مدارس برای تبیین آرمان‌ها و دغدغه‌های انقلاب اسلامی استفاده کرد.

یادآور می‌شود، نشست عملیات ملی رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری ویژه مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها از صبح ۳۰ فروردین ۹۸ آغازشده است و تا ساعت ۲۱ همان روز در مجتمع یادمان شهدای هفتم تیر ادامه داشت.

انتهای پیام

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: تغذیه وزارت بهداشت زهرا عبداللهی نمک دریا

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۱۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همکاری سازمان تبلیغات با سپاه پاسداران در گام دوم انقلاب
 • پیام تبریک رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به سردار سلامی
 • تقدیر رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از مجاهدت های خالصانه سردارجعفری
 • آغاز عملیات اجرایی تأسیسات نمک زدایی و تصفیه آب بخش مرکزی آران و بیدگل
 • تجمع گسترده مصرف کنندگان ماری‌جوانا در آمریکا + فیلم
 • روزنامه قطری:ابوظبی برخلاف ادعایش با تهران روابط گسترده دارد
 • مضرات نمایشگرهای هوشمند روی رشد کودکان
 • برخلاف شایعات «حالا خورشید» تمام نشده است!
 • یزد| دستگاه‌های ذی‌ربط برای برطرف کردن مشکل تصفیه‌خانه فاضلاب شاهدیه اقدام کنند
 • مضرات مصرف بیش از اندازه کاهو در رژیم لاغری
 • نارضایتی شدید مردم شاهدیه از مسائل تصفیه‌خانه
 • نارضایتی شدید مردم شاهدیه از مسائل تصفیه‌خانه/حامی مردم هستیم
 • برای استفاده از پساب تصفیه خانه یزد چاره اندیشی شود
 • اجرای طرح مدیریت سبز در دانشگاه بیرجند
 • سلامت داروهای طبیعی تبلیغات ماهواره مورد تأیید نیست
 • ضمانتی برای سلامت دارو‌های طبیعی در تبلیغات ماهواره‌ای وجود ندارد
 • ضمانتی برای سلامت داروهای طبیعی در تبلیغات ماهواره‌ای نیست
 • «هم‌نمک»؛ جشن ویژه نیمه شعبان در پلدختر
 • هم‌نمک؛ جشن بزرگ نیمه شعبان در پلدختر