جواد محمدپور طراح و کارگردان نمایش «پروانه و یوغ» در خصوص این نمایش در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: دو سال پیش قصد کار کردن نمایشنامه «پروانه و یوغ» را داشتم؛ ولی شرایط آن مهیا نبود. دلیل انتخاب این نمایشنامه نگاه متفاوت آن به زندگی «ونسان ونگوک» بود. زیرا کارهای تولید شده بیشتر به زندگینامه «ونسان ونکوگ» پرداخته است. ما سعی کردیم نمایشنامه ای که محمد چرمشیر در آن به زندگی  درونی, اعتقادات و کابوس هایی که ونکوگ درگیر بوده کار کنیم.

محمدپور با اشاره اینکه هرکسی با تماشای  نمایش «پروانه و یوغ» دریافت خود را دارد, بیان کرد: چیزی که من به عنوان کارگردان دنبال آن بودم , نگاه جامعه یا تاثیر جامعه در زندگی هنرمندی است که در زمان خود ناشناخته ماند و کسی از نقاشی های او استقبالی نمی کرد. حالا چه اتفاقی رخ می‌دهد که 100 سال بعد همه او را می شناسند و بسیاری از هنرمندان از او صحبت می کنند.

وی ادامه داد:  راز ماندگاری ونکوگ برای من بسیار مهم بود که بتوانم در نمایش «پروانه و یوغ» به تصویر بکشیم و بگوییم که وقتی شخصی تا این حد با هنر عجین است، هیچ زمانی فراموش نمی شود.

کارگردان نمایش «پروانه و یوغ» درخصوص استقبال مخاطبان از نمایش گفت: علی رغم اینکه ما در نمایش «پروانه و یوغ» با داستان صریح و قصه محور مواجه نیستیم؛ با بازخورد مثبت تماشاگران روبرو شدیم. احساس می کنم چیزی را که به دنبال آن بودیم تا حدودی توانستیم به تماشاگران انتقال دهیم.

محمدپور در خصوص انتخاب بازیگران نمایش گفت: من با گروه خاصی کار می کنم اما در این نمایش با دوستانی کار کردم که از طریق فراخوان با آن ها آشنا شدم. نقش های اصلی نمایش از بچه های حرفه ای تئاتر هستند و در کنار آن ترکیبی از بچه های تازه کار تئاتر را داشتیم که در طی شش ماه تمرین مستمر و سخت, خود را برای این مرحله آماده کردیم.

محمدپور درخصوص کارهای آتی خود در عرصه تئاتر بیان کرد: شرایط کار در تئاتر از لحاظ اقتصادی بسیار سخت شده است و باید محتاطانه رفتار کرد ولی نمایشنامه ای در دست داریم تا آن را روی صحنه بیاوریم.

گفتنی است در خلاصه نمایش آمده است: این نمایش دغدغه‌ها، ذهنیات، کابوس‌ها و رویاهای (ونسان ونگوگ) نقاش شوریده ی هلندی، را دست مایه خود قرار داده و سعی در به تصویر کشیدن ذهن پر تلاطم او در طول زندگی پر فراز و نشیب و غم‌انگیز او را دارد.

محمد چرمشیر نویسنده , کاوه حکیمی تهیه کننده و حمید رحیمی، مرضیه موسوی، محسن قزل سوفلو، جلال محبی، فاطمه عباسی، مهیار قزل سوفلو، نگار سلحشور، آتوسا زرین پور، سپیده پروانه، حسام الدین سیادت، مهرداد امانی، فاطمه محمد امیری، امیر پاشا عبدی، میلاد صفوی و دیبا سرخوش بازیگران نمایش « پروانه و یوغ » هستند.

نمایش « پروانه و یوغ »  از تاریخ   ۱۸ فروردین تا ۱۸ اردیبهشت هر شب ساعت 21:15 در تالار حافظ بر روی صحنه می رود.

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازگشت تئاتر به روال عادی اجراها

تهران- ایرنا- تئاتر با آغاز اردیبهشت‎ماه اجراهای به روال عادی باز می‌گردد و بسیاری از نمایش‌ها بر صحنه تماشاخانه‌ها پایتخت اجرا می‌شوند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، این هفته از 31 فروردین‌ماه تا 6 اردیبهشت ماه اجراهای بسیاری به صحنه خواهند رفت و تعداد محدود تا پایان هفته صحنه را ترک می‌کنند اما درکل تعداد اجراهای شهر تهران قابل توجه است.

** نمایش‌هایی که این هفته به صحنه می‌روند
- نمایش «درستکارترین قاتل دنیا» به کارگردانی علی رضائی و نویسندگی افشین هاشمی اجرای خود را از اول اردیبهشت‌ماه آغاز و تا پانزدهم همین ماه هر شب ساعت 19:30 به مدت 40 دقیقه در موسسه فرهنگی هنری گندم ادامه خواهد داد.
- نمایش «قاسم آباد» به نویسندگی و کارگردانی پوریا گلستانی از اول تا 23 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه در تماشاخانه سپند اجرا خواهد داشت.
- نمایش «مصاحبه» نوشته جویس کرول اوتس به کارگردانی سید محمدرضا فهمیزی 2 تا 11 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 20 به مدت 45 دقیقه در فرهنگسرای ارسباران به خواهد رفت.
- نمایش «شکاف کوچک در استخوان» به نویسندگی مهلا مازندرانی و همایون ظفرپور و کارگردانی همایون ظفرپور از 31 فروردین‌ماه آغاز و تا 14 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21 به مدت 70 دقیقه در تماشاخانه دیوار چهارم ادامه خواهد داشت.
- نمایش «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به نویسندگی و کارگردانی سهراب حسینی از 1 تا 30 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 20:30 به مدت 65 دقیقه در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا خواهد داشت.

** نمایش‌هایی که اجرای خود ادامه می‌دهند
- نمایش «دد» به نویسندگی و کارگردانی حمید خرّم تا 8 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:30 به مدت 60 دقیقه در عمارت نوفل‌لوشاتو به صحنه می‌رود.
- نمایش «هفت دقیقه» نوشته استفانو ماسینی به کارگردانی آرش عباسی تا 10 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19 در تالار حافظ اجرا می‌شود.
- نمایش «رویای کودکانه» به نویسندگی و کارگردانی سیروس سپهری تا 10 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19 به مدت 60 دقیقه در پردیس تئاتر تهران به نمایش در می‌آید.
- نمایش «کد» به کارگردانی سعید هوشیارپی تا 11 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 17 به مدت 60 دقیقه در تماشاخانه استاد جمشید مشایخی به صحنه می‌رود.
- نمایش «ملاقات» نوشته فریدریش دورنمات به طراحی و کارگردانی پارسا پیروزفر تا 13 اردیبهشت‌‌ماه هر شب ساعت 19:30 به مدت 120 دقیقه در سالن اصلی تئاترشهر اجرا می‌شود.
- نمایش «دزد واقعی کیه؟» به کارگردانی «محمد محب الهی» و نویسندگی علی شیری (برداشتی آزاد از نمایشنامه همه دزدها که دزد نیستند) تا 13 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:30 در تماشاخانه شانو به نمایش در می‌آید.
- نمایش «سیمین و فرزان» به نویسندگی و کارگردانی فهیمه عابدینی تا 13 اردیبهشت‌‌ماه هر شب ساعت 20 به مدت 40 دقیقه در سالن قشقایی تئاترشهر به صحنه می‌رود.
- نمایش «جنوب از شمال غربی» به نویسندگی ایوب آقاخانی و کارگردانی فرهاد باقری تا 13 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21 به مدت 80 دقیقه در تماشاخانه شانو اجرا می‌شود.
- نمایش «سیزده» به نویسندگی و کارگردانی مهدی کوشکی تا 13 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21:45 به مدت 120 دقیقه در تئاتر مستقل تهران به نمایش در می‌آید.
- نمایش «آی راک» به نویسندگی سهند خیرآبادی و کارگردانی محمد نیازی تا 13 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21:30 در تماشاخانه ملک به صحنه می‌رود.
- نمایش «بی صدایی» به کارگردانی آزاده شاهمیری و نویسندگی سهیل امیرشریفی و آزاده شاهمیری تا 13 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 20 به مدت 55 دقیقه در سالن سایه تئاترشهر اجرا می‌شود.
- نمایش «سیاست سوختن شربت خانه» به کارگردانی آماندا آزاد و نویسندگی حامد اسلامی تا 13 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:15 به مدت 60 دقیقه در تماشاخانه دیوار چهارم به نمایش در می‌آید.
- نمایش «تهران بزرگ» به نویسندگی و کارگردانی علی جعفری تا 15 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21 به مدت 65 دقیقه در تماشاخانه استاد جمشید مشایخی به صحنه می‌رود.
- نمایش «زن هستم» به نویسندگی و کارگردانی صنم سرمد تا 15 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21:30 به مدت 65 دقیقه در تماشاخانه سپند اجرا می‌شود.
- نمایش «غلامرضا لبخندی» به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج تا 17 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:15 به مدت 75 دقیقه در سالن استاد سمندریان ایرانشهر به نمایش در می‌آید.
- نمایش «اکوان دیو» به نویسندگی و کارگردانی عباس عبدالله زاده تا 17 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21 به مدت 75 دقیقه در ایرانشهر به صحنه می‌رود.
- نمایش «یک ساعت آرامش» نوشته فلوریان زلر به کارگردانی سید جواد روشن تا 18 اردیبهشت‌ماه‎ هر شب ساعت 19:45 به مدت 75 دقیقه در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر اجرا می‌شود.
- نمایش «پروانه و یوغ» نوشته محمد چرمشیر و طراحی و کارگردانی جواد محمدپور تا 18 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21:15 به مدت 85 دقیقه در تالار حافظ به نمایش در می‌آید.
- نمایش «برای خرید که نباید پول داد» نوشته داریو فو و به کارگردانی مهدی ارجمند تا 20 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 20:45 به مدت 65 دقیقه در خانه نمایش مهرگان به صحنه می‌رود.
- نمایش «داستان‌های پزشک محبوب من» نوشته آنتوان چخوف به کارگردانی میکاییل شهرستانی تا 20 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:30 به مدت 65 دقیقه خانه نمایش مهرگان اجرا می‌شود.
- نمایش «دوست واقعی من تیرکس» به نویسندگی و کارگردانی نیما بیگلریان تا 22 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19 به مدت 45 دقیقه در فرهنگسرای ملل به نمایش در می‌آید.
- نمایش «اکتورز استودیو» به نویسندگی و کارگردانی افشین واعظی تا 22 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:30 به مدت 90 دقیقه در تماشاخانه ملک به صحنه می‌رود.
- نمایش «خونمون تماشاخونست» به کارگردانی ریحانه باغبادی و نویسندگی امیرحسین انصافی تا 27 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 18:30 به مدت 50 دقیقه در تالار محراب اجرا می‌شود.
- نمایش «صد در صد» نوشته مارکس لید و طراحی و کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی تا 30 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 20 به مدت 90 دقیقه در پردیس تئاتر شهرزاد به نمایش در می‌آید.
- نمایش «سرزمین تهی سران» به نویسندگی و کارگردانی روزبه اختری تا 31 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 22:30 به مدت 90 دقیقه در مجموعه تماشاخانه دیوار چهارم به صحنه می‌رود.

** نمایش‌هایی که صحنه را ترک می‌کنند
- نمایش «مرده خور» به کارگردانی یاشار رازپوش و نویسندگی عباس نوری زاده تا 31 فروردین‌ماه 19:30 به مدت 90 دقیقه در تماشاخانه سپند اجرا می‌شود.
- نمایش «سوکاریس» به نویسندگی عباس عبدالله زاده به کارگردانی امیر رئیسیان تا 31 فروردین‌ماه هر شب ساعت 21 به مدت 65 دقیقه در تماشاخانه دیوار چهارم به نمایش در می‌آید.
- نمایش «شبی بیرون از خانه» نوشته هارولد پینتر به کارگردانی محمد حسینی تا 31 فروردین‌ماه هر شب ساعت 21 به مدت 60 دقیقه در خانه نمایش مهرگان به صحنه می‌رود.
- نمایش «شهرت» نوشته آنتوان چخوف و نیل سایمون و کارگردانی شهروز دل افکار تا 1 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:30 به مدت 70 دقیقه در خانه نمایش مهرگان اجرا می‌شود.
- نمایش «زایش» به نویسندگی و کارگردانی امیرمهدی غرشی تا 2 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19 به مدت 50 دقیقه در سالن کوچک تالار مولوی به نمایش در می‌آید.
- نمایش «مکبث» به نویسندگی و کارگردانی امیر دژاکام تا 2 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19 به مدت 70 دقیقه در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می‌رود.
- نمایش «لک‌لک‌های حقیقی» به کارگردانی نوشین مسعودیان و محمدرضا رادمند و نویسندگی محمدرضا رادمند تا 3 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 20 به مدت 110 دقیقه در سالن اصلی تالار مولوی اجرا می‌شود.
- نمایش «در انتظار گودو» نوشته ساموئل بکت به کارگردانی امیر حسین جوانی تا 3 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 21:30 به مدت 75 دقیقه در عمارت نوفل‌لوشاتو به نمایش در می‌آید.
- نمایش «حافظ خلوت نشین تو را می‌خواند» به نویسندگی و کارگردانی مهدی صفار تا 4 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 18 به مدت 75 دقیقه درر تماشاخانه استاد جمشید مشایخی به صحنه می‌رود.
- نمایش «کمدی سیاه» نوشته پیتر شفر به کارگردانی دانیال شهریاری تا 6 اردیبهشت‌‌ماه هر شب ساعت 20 به مدت 70 دقیقه در فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.
- اپرای «عروسکی عشق» به نویسندگی و کارگردانی بهروز غریب‌پور تا 6 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 19:30 به مدت 110 دقیقه در تالار فردوسی به نمایش در می‌آید.
- نمایش «ورود اضطراری» به کارگردانی آرمین یاری و نویسندگی زهرا موسوی تا 6 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 20:30 به مدت 50 دقیقه در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می‌رود.
- نمایش «هفت نفرت انگیز» به کارگردانی علی رویگری و نویسندگی سینا جوهریان تا 6 اردیبهشت‌ماه هر شب در دو نوبت 18:30 و 20 به مدت 40 دقیقه در مجموعه پدرخوانده اجرا می‌شود.
- نمایش «به فرمان من» به کارگردانی حسن اسدی و نویسندگی مجید امامی تا 6 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان به نمایش در می‌آید.
- نمایش «مثل خاراندن یک زخم پس از خوب شدن» به نویسندگی و کارگردانی فرانک فروتن تا 6 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 18 به مدت 70 دقیقه در عمارت نوفل‌لوشاتو به صحنه می‌رود.
- نمایش «سقراط» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی تا 6 اردیبهشت‌ماه هر شب ساعت 18 به مدت در تالار وحدت اجرا می‌شود.
فراهنگ ** 7561 ** 9053

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

نجات پیرمرد ۷۰ ساله به وسیله بالگرد اورژانس فارس از کوه سبز

کلیدواژه: تئاتر بازیگر کارگردان

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۱۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راز ثروت افسانه‌ای موسس علی بابا فاش شد
 • ماندگاری تیم بابلسر در لیگ دو فوتبال
 • 66 پروانه کاربرد علامت استاندارد در کردستان صادر شد
 • دو فیلم پروانه نمایش گرفتند
 • دانلود آهنگ جديد حميدرضا عليخاني بنام يه فرشته
 • ماندگاری باران تا روز جمعه در نیمه شرقی و شمالی خوزستان
 • وکیل مدافع و قصرشیرین مجوز نمایش گرفتند
 • پروانه نمایش «قصر شیرین» صار شد
 • صدور مجوز نمایش برای ۲ فیلم قصر شیرین و وکیل مدافع
 • نیروهای مسلح و ارتش نقش مهمی در تثبیت و ماندگاری انقلاب داشتند
 • صدور مجوز نمایش «قصر شیرین» و «وکیل مدافع»
 • صدور پروانه کسب صنفی در استان بوشهر ۱۸ درصد افزایش یافت
 • رشد ۳۱ درصدی صدور پروانه های ساختمانی در شمال شرق تهران در سال ۹۷
 • فوت سرباز وظیفه در راز و جرگلان
 • صدور بیش از هزار فقره پروانه عبور ترافیکی در خراسان شمالی
 • افزایش ۱۸ درصدی صدور پروانه کسب صنفی در استان بوشهر
 • خودکشی یک سرباز وظیفه در شهرستان راز و جرگلان
 • هنر نقش بسزایی در ماندگاری ارزش‌های انقلاب اسلامی دارد
 • 16 پروانه فعالیت کانون‌های آگهی و تبلیغات در خراسان رضوی باطل شد