مشاهده اخبار داغ روز

 فاصله اندک رشد تولید محصول داخلی در نیمه سال 97 با منفی شدن درواقع ترجمه پیش‌بینی نهادهای مرجع داخلی و بین‌المللی برای منفی شدن این متغیر کلان اقتصادی در کل سال 97 بود. با خروج یکجانبه امریکا از برجام و بازگشت تحریم هاعلیه اقتصاد ایران که به تکانه‌های شدیدی در بازار ارز و سایر بازارها منجر شد، از دومین فصل سال گذشته نشانه‌های بازگشت به رکود در اقتصاد ایران نمایان شد.

اکنون تازه‌ترین گزارش رسمی مرکزآمار ایران که روز گذشته رسانه‌ای شد، حکایت از منفی شدن رشد اقتصادی در 9 ماهه سال 97 دارد. براساس گزارش این مرکز، محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠در 9 ماهه اول سال ١٣٩٧ به رقم 541 هزار و 343 میلیارد تومان با نفت و 430 هزار و

35 میلیارد تومان بدون احتساب نفت رسیده است، این درحالی است که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت 562 هزار و 722 میلیارد تومان و بدون نفت 438 هزار و 755 میلیارد تومان بوده که نشان از رشد منفی 3.8 درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و منفی 1.9 درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در9 ماهه اول سال ١٣٩٧ دارد. بدین ترتیب نسبت به دوره مشابه سال 96 تولید ناخالص داخلی کشور با نفت با افت بیش از 21 هزار و 378 میلیارد تومانی روبه‌رو شده است که این رقم بدون احتساب نفت به 8.4 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

نتایج مذکور حاکی از آن است که در 9 ماهه نخست سال ١٣٩٧، رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی منفی 2.1، گروه صنعت منفی 7.9 و گروه خدمات 0.6 درصد نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل، رشد داشته است.

براین اساس تنها بخشی که منفی نشده؛ بخش خدمات شامل زیر بخش‌های عمده وخرده فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا وغذا، حمل ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌های مالی و بیمه، مستغلات، کرایه وخدمات کسب وکار ودامپزشکی، اداره امورعمومی وخدمات شهری، آموزش، فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی وخانگی است که همواره طی فصول اخیر بار اصلی مثبت نگه داشتن نرخ رشد اقتصادی را به دوش کشیده است. البته با وجودی که بخش کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگلداری و ماهیگیری همانند شش ماهه نخست سال گذشته منفی است، ولی اندکی بهبود یافته و از منفی 2.5 درصد به منفی 2.1 درصد رسیده است.

این درحالی است که بخش صنعت که در نیمه اول 97 رشد منفی 1.2 درصدی را تجربه کرده بود در 9 ماهه این نرخ رشد با افت شدیدی به منفی 7.9 درصد رسیده است. بنابراین بیشترین تأثیر دررشد منفی 3.8 درصدی 9 ماهه پارسال به بخش صنعت تعلق دارد. بخشی که شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلی در شش ماهه اول سال ١٣٩٧ نیز به 373 هزار و 889 میلیارد تومان با نفت و 289 هزار و 959 میلیارد تومان بدون نفت رسیده بود.

در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت 372 هزارو462 میلیارد تومان با نفت و 289 هزار و 187 میلیارد تومان بدون نفت بوده که نشان از رشد 0.4 درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و 0.3 درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در شش ماهه اول سال ١٣٩٧ دارد. در نیمه نخست سال گذشته رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی منفی 2.5، گروه صنعت منفی 1.2 و گروه خدمات 2.3 درصد نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل، رشد داشته است.

افت تولید ناخالص داخلی در پاییز 97

طبق آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در سومین فصل سال گذشته شاخص کلان رشد اقتصادی به یکباره تغییر جهت داده است که این تغییر جهت در دو گروه صنعت و خدمات مشهود است.

درحالی که رشد بخش صنعت در فصل اول سال گذشته 0.4 درصد بوده و این رقم در دومین فصل سال به منفی 2.8 درصد رسیده است، در فصل پاییز بواسطه افت شدید تولیدات نفت به منفی 21.4 درصد افت کرده است. درمیان زیرگروه‌های مختلف دراین فصل استخراج نفت و گاز با منفی 33.5 درصد رکورددار افت تولید بوده است که اعمال تحریم‌های امریکا مهمترین دلیل این افت بوده است.

در بخش خدمات نیز که طی فصول گذشته رشد مثبت خود را حفظ کرده است اما در پاییز 97 این بخش با رشد منفی 2.5 درصدی مواجه شده است. بنابراین درمجموع درسومین فصل سال گذشته نرخ رشد اقتصادی با نفت به منفی 11.9 درصد و بدون نفت به منفی 6 درصد رسیده است.

دو سناریو برای اقتصاد 98

عملکرد بخش حقیقی اقتصاد در سال های 1397 و 1398 بیش از هر چیز متأثر از وضع تحریم‌های جدید و بحران ارزی است. با توجه به ماهیت نسبتاً مشابه تحریم‌های اقتصادی جدید امریکا با تحریم‌های دور قبلی و واکنش‌های عملی فعالان اقتصادی کشورهای طرف معامله، انتظار می‌رود در سال 1398 شاهد وضعیت نسبتاً مشابهی با سال 1391 از حیث تأثیر بر عملکرد بخش حقیقی باشیم. بررسی وضعیت کلی عملکرد اقتصاد در 6 ماهه اول سال 1397 این موضوع را تأیید می‌کند. براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، در این دوره شاهد جهش ارزی، افت تولید برخی صنایع و افزایش سطح عمومی قیمت ها بوده‌ایم که انتظار می‌رود، عملکرد تولید و بخش حقیقی اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهند. برهمین اساس برای پیش‌بینی عملکرد اقتصاد دو سناریو وجود دارد:

سناریو اول: افت میانگین حدود 800 هزار بشکه در روز برای صادرات نفت و میعانات گازی در نیمه دوم سال 1397(میانگین 1.9 میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات در کل سال) و میانگین روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی در سال 1398

سناریو دوم: افت میانگین حدود 1.6 میلیون بشکه در روز برای صادرات نفت و میعانات گازی در نیمه دوم سال 1397(میانگین حدود 1.5 میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات در کل سال) و میانگین روزانه 900 هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی در سال 1398

با در نظر گرفتن این سناریوها و عملکرد مورد انتظار بخش‌های اقتصادی، پیش‌بینی می شود در سال 1397 رشد اقتصادی ایران در سناریو اول منفی 2.6 و در سناریوی دوم منفی 5.5 درصد باشد. این میزان برای رشد بدون نفت به ترتیب نیم و منفی یک درصد برآورد می‌شود.

 

منبع: افکارنيوز

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

ایرانی‌هایِ توئیتر، جهرمی را سورپرایز کردند!

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۲۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: ایران ارز اقتصاد ایران رشد اقتصادی نفت کشاورزی صنعت سلامت بخش کشاورزی گاز برق مرکز آمار ایران شاخص نفت و گاز اقتصاد صادرات نفت رشد اقتصادی مرکزآمار

خبر بعدی:

پشت پرده استیضاح زنگنه چیست؟/ سورنا ستاری و کرباسیان در راه وزارت نفت!

رویداد۲۴ جمعی از نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر نفت را در دستور کار دارند. اگرچه گفته می‌شود موضوع افزایش قیمت بنزین دلیل اصلی این استیضاح بوده اما اطلاعات رویداد۲۴ نشان می‌دهد در کنار مسئله استیضاح، موضوعات دیگری در جریان است.

بهرام پارسایی نماینده مجلس گفته اگر به ترکیب امضاهای طرح استیضاح وزیر نفت دقت کنیم متوجه می‌شویم که استیضاح وی سیاسی است.

آنگونه که پارسایی گفته استیضاح کنندگان از هماکنون جانشین زنگنه را مشخص کرده‌اند؛ با این حال نماینده شیراز معتقد است فروش نفت کار فوق‌العاده سختی شده و به چهره‌های با تجربه‌ای مانند زنگنه نیاز داریم. 

فارغ از اینکه توانایی زنگنه در فروش نفت چقدر است یا اینکه شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت بنزین چقدر به تصمیم‌های او باز می‌گردد، رویداد۲۴ این نکته را بررسی کرده که کدام چهره‌ها در تلاش هستند جایگزین بیژن زنگنه در وزارت نفت شوند.

مسعود کرباسیان مدیرعامل فعلی شرکت ملی نفت از چهره‌هایی که است که گفته شده نام او به عنوان گزینه احتمالی وزارت نفت مطرح شده است. کرباسیان پیش از این وزیر اقتصاد و امور دارایی بود که پس از استیضاح نمایندگان از وزارت عزل شد. 

همچنین رویداد۲۴ کسب اطلاع کرده که نام سورنا ستاری نیز به عنوان وزیر احتمالی نفت مطرح شده است. مشاهدات خبرنگار پارلمانی رویداد۲۴ نشان می‌دهد که رفت و آمد او در روزهای اخیر در راهروهای پارلمان بیشتر از روزهای دیگر است. سورنا ستاری همچنین دیدارهایی با چهره‌های فراکسیون ولایی داشته است و برخی نمایندگان مجلس از هماکنون به دنبال معرفی او هستند.

یکی از مشکلات اصلی طیف اصولگرا با بیژن زنگنه به ماجرای پالایشگاه ستاره خلیج فارس و اجرای فاز چهارم آن بازمی‌گردد که توسط قرارگاه خاتم در حال انجام است. چهره‌هایی همچون صادق آبادی نیروی نزدیک به زنگنه از مخالفان اجرای فاز ۴ بوده است. گفته می‌شود او معتقد بوده می‌توان از ظرفیت فاز ۱ و ۲ و ۳ استفاده کرد و آن‌ها را به جای اجرای فاز ۴ تکمیل کرد و توسعه داد. هر سه فاز قبلی ستاره خلیج فارس توسط قرارگاه خاتم انجام شده است. این موضوع به اختلاف نظر قرارگاه خاتم و وزارت نفت انجامید و بالاخره پروژه فاز ۴ که مرحله عملیات خاکی و خرید تجهیزات عمده تجهیزات اصلی هم انجام شده بود، متوقف شد.

در حقیقت یکی از دلایل مهم استیضاح زنگنه به ماجرای فاز ۴ ستاره خلیج فارس بازمی‌گردد که پیمانکار آن قرارگاه خاتم بوده است. کارشناسان معتقدند توقف فاز ۴ یکی از اشتباه‌های استراتژیک زنگنه بوده است؛ چه آنکه هم زیرساخت‌های فاز‌های ۱ تا ۳ برای بلندمدت در نظر گرفته نشده بود و دوم اینکه تصمیم صادق آبادی که وزیر نفت نیز به دلیل علاقه بیش از حد به او، از آن حمایت کرده، میان سپاه و زنگنه شکافی ایجاد کرد که برخی نشانه‌های آن در مجلس خود را نشان داده است؛ اگرنه نمایندگان مجلس بهتر می‌دانند تصمیم افزایش قیمت نفت با نظر مشورتی سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس و همچنین شورای سران قوا انجام شده و ارتباط عمده‌ای با وزارت نفت ندارد.

نکته دیگر در یکی از محور‌های استیضاح و البته شکایت از زنگنه به قوه قضاییه، نوشته شده که تصمیم او درباره کارت سوخت باعث خسارت میلیاردی شده است؛ حال این سوال مطرح می‌شود چرا نمایندگان در همان سالی که کارت سوخت حذف شد، شکایت خود را مطرح نکردند و دقیقا همه این موارد پس از ابهام در سرنوشت فاز ۴ ستاره خلیج فارس اتفاق افتاده است.

شنیده‌های خبرنگار رویداد۲۴ حاکی است که محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور نیز تلویحا از جانشینی کرباسیان یا ستاری حمایت کرده است. یکی از نمایندگان مجلس به رویداد۲۴ گفته اخیرا سورنا ستاری با نام محمود واعظی در مجلس پرزنت می‌شده و حتی رزومه او برای وزارت نفت به فراکسیون ولایی داده شده است. در روزهای آینده مشخص خواهد شد چقدر این اسامی برای تصدی مهمترین وزارتخانه ایران جدی هستند.

خبر های مرتبط

دیگر خبرها

 • رشد ۳۲ درصدی صادرات استان کرمان در ۷ ماهه گذشته سال جاری
 • سهم صنعت از بانک ها چقدر است؟
 • با پایان مرحله گروهی لیگ‌قهرمانان؛ چهره کامل تیم‌های صعود کرده مشخص شدند+عکس
 • با پایان مرحله گروهی لیگ‌قهرمان؛ چهره کامل تیم‌های صعود کرده مشخص شدند+عکس
 • نوجوان ۱۶ ساله سوئدی چهره سال مجله تایم شد+ عکس
 • رشد 28 درصدی سرمایه‌گذاری مصوب خارجی درطر‌ح‌های صنعتی، معدنی و تجاری
 • رشد 19.5 درصدی صدور جواز خدمات فنی مهندسی
 • کاهش 66.7 درصدی صادرات سیگار طی 7 ماهه + جدول
 • نام‌نویسی چهره‌های شاخص در روز‌های پایانی/ کاندیداتوری آیات مصباح در مشهد، یزدی در قم
 • ۶۳ درصد بودجه شهرداری یزد در بخش جاری هزینه شد
 • رشد اقتصادی انگلیس صفر شد
 • تراز تجاری کشور تا کنون ۱.۳ میلیارد دلار منفی است
 • تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های مختلف اقتصادی
 • چه اتفاقی برای سهم صنعت از بانک ها افتاد؟
 • رشد هدف در آستانه ۱۴۰۰/ کاهش نرخ تورم به زیر سطح ۳۵ درصدی؟
 • شهید آیت الله دستغیب، محبوب‌ترین چهره‌ فارس
 • رشد 19 درصدی صید شیلات هرمزگان در شش ماهه اول سال جاری
 • پیش بینی ایجاد یک میلیون شغل در بودجه 99؛ وعده غیرقابل اجرای دولت
 • سهم صنعت از بانک‌ها بیشتر شد