حفظ سلامت مردم و محیط زیست پس از وقوع سیل، برای جلوگیری از خسارت‌های این ضایعه طبیعی ضروری است و به نظر می‌رسد استان گلستان در این حوزه شرایط مناسبی دارد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- اعظم ذوالفقاری منظری؛ سیل در نقاط مختلف گلستان فروکش کرده و در دو شهر آق قلا و گمیشان که بیشترین درگیری را با سیل داشتند آب تنها ۴ درصد گمیشان و ۱۲ درصد آق قلا را پوشانده است. 
از همان ابتدای وقوع سیل در گلستان، گروه‌های جهادی در سه حوزه فعالیت خود را آغاز کردند؛ عمرانی، فرهنگی و بهداشتی. هرچند از ابتدای کار تاکنون که آب فروکش کرده، فعالیت جهادگران عمرانی بیشتر بوده و حضور مؤثرتری در صحنه داشتند؛ اما در کنار آنان جهادگران درمانی و فرهنگی نیز فعالیت می‌کردند.

با فراخوان رهبری مبنی بر حضور جهادگران در همه عرصه‌ها در مناطق سیل زده، دانشجویان بسیجی از سراسر کشور آمادگی خود را برای حضور در این مناطق، به ویژه در استان گلستان اعلام کردند و در این میان گروه‌های جهادی پزشکی نیز حضوری چشمگیر داشتند. نیاز‌های پزشکی و بهداشتی در مناطق سیل زده، بیشتر حول پیشگیری از بروز بیماری‌ها و همچنین جلوگیری از بروز بیماری‌های موجود می‌چرخد. به همین دلیل کارشناسان معتقدند بیش از آنکه پس از فروکش کردن سیل به تجهیزات پزشکی نیاز باشد، به افرادی دلسوز نیاز است که خطرات پزشکی را به مردم گوشزد کنند و راهنمایی‌های لازم را به آنان بگویند.     بیماری خاصی که پس از وقوع سیل ممکن است سلامت مردم سیل زده را تهدید کند، وبا یا التور است که به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان، مواردی مشکوک به این بیماری بوده که پس از انجام آزمایش‌های لازم، مشخص شده وبا نبوده است.

سیدمهدی حسینی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در این خصوص می‌گوید: بیش از هزار و ۲۰۰ مورد نمونه مشکوک به وبا یا التور گزارش شد که همه این نمونه‌ها منفی بود.
حسینی ادامه می‌دهد: با توجه به گزارش‌هایی درخصوص حمله سگ به انسان و در مواردی گازگرفتگی سگ در مناطق سیل زده، هزار و ۳۵۸ نفر را با واکسن این بیماری، محافظت کردیم.
  کنترل سلامت آب شرب نیز یکی از وظایف دانشگاه علوم پزشکی در زمان وقوع سیل است که باید میزان کلر آزاد باقی مانده در سیستم شبکه در مناطق سیل زده مورد سنجش قرار گیرد. دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه ورود کرده و از وزارت نیرو خواسته است کلر آب آشامیدنی در این مناطق را به میزان یک میلیگرم در لیتر افزایش دهد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان می‌گوید: دو هزار و ۷۰۰ مورد کلرسنجی از دوم تا ۲۲ فروردین صورت گرفته است. ایجاد کمپ در مناطق سیل زده و استقرار گروه‌های پزشکی و درمانگاه‌های سیار یا ۲۴ ساعته در این مناطق از دیگر الزاماتی است که در رسیدگی به وضعیت مردم درگیر سیل ضرورت دارد.

دانشگاه علوم پزشکی گرگان از ابتدای وقوع سیل ۴۸ کمپ ایجاد کرده که با توجه به جمعیت ساکن در این کمپ ها، درمانگاه و پزشک مستقر شده اند؛ به گفته حسینی طی ۲۲ روز گذشته ۱۷ تیم پزشکی به همراه ۴۳ داروساز در این مناطق حضور داشته اند که تا پایان اسکان مردم در کمپ‌ها ادامه خواهد یافت.

توزیع دارو و شیرخشک، ویزیت مادران باردار و کنترل وضعیت مادر و جنین و همچنین در موارد لزوم فراهم کردن شرایط برای زایمان از دیگر مواردی است که در زمان وقوع سیل از سوی نهاد‌های درمانی و بهداشتی مستقر در منطقه باید مورد پایش قرار گیرد. از طرفی حضور اثرگذار اورژانس هوایی نیز در این شرایط ضروری است که در سیل گلستان، اورژانس هوایی این استان بیش از ۳۲ پرواز داشته و آسیب دیدگان محاصره شده در سیل را به منطقه امن منتقل کرده است.

اما شاید آنچه اهمیت زیادی در ارائه این خدمات به مردم دارد، پرداخت هزینه‌های درمان و خدمات بهداشتی است. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گرگان می‌گوید: با هماهنگی وزارت علوم، برای ارائه کلیه خدمات به سیل زدگان، هزینه‌ای دریافت نکردیم و همه خدمات به صورت رایگان صورت گرفت.   نیازی به حضور جهادگران پزشکی در گلستان نیست! در واقع کمک‌های بهداشتی از ابتدای وقوع سیل در گلستان از سوی چند نهاد و ارگان دولتی و غیردولتی رفع و رجوع می‌شد؛ در این میان نقش ارتش و سپاه در احداث بیمارستان‌های صحرایی پررنگ بود. مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز کنار مردم بودند و اقدامات لازم را انجام می‌دادند.
  به همین دلیل علی بردبار، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان معتقد است بیش از آنچه مورد نیاز مردم سیل زده گلستان بوده، امکانات و تجهیزات پزشکی به این استان ارسال شده است.

بردبار عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گلستان را در حوزه خدمت رسانی به مردم سیل زده، مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: به دلیل حضور گسترده‌های گروه‌های امدادگر پزشکی و درمانی در مناطق سیل زده، از طرف بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گرگان، اعزام گروه جهادگر به صورت منسجم نداشتیم و دانشجویان با گروه‌های غیردانشجویی همکاری می‌کردند یا در محل استقرار پایگاه‌های هلال احمر حضور داشتند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه تاکنون چند دوره شناسایی آسیب در مناطق سیل زده داشته ایم، ادامه می‌دهد: البته با توجه به بارش‌های جدید، نیاز به برگزاری اردو‌های شناسایی بیشتر هستیم.

به گفته وی حضور گروه‌های بسیجی دانشجویی در حوزه علوم پزشکی از دانشگاه‌های سراسر کشور همزمان با وقوع سیل و پس از آن، با توجه به حجم گسترده خدمات پزشکی ضرورتی نداشت و تنها یک گروه با از طرف مرکز هماهنگ کننده دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در این منطقه فعالیت می‌کرد.

رضا پیوندی، مسئول روابط عمومی گروه‌های جهادی این مرکز است و از ادامه فعالیت این گروه‌ها در خوزستان خبر می‌دهد و می‌گوید: باتوجه به رصدی که از شرایط گلستان داشتیم، اعزام‌ها را به گنبدکاووس برنامه ریزی کردیم و اقدامات اولیه را انجام دادیم.

پیوندی ادامه می‌دهد: پس از آن از پنج گروه مستقر در گنبدکاووس، چهار گروه را با توجه به شرایط پایدارتر گمیشان، به این شهرستان اعزام کردیم. بخشی از اعضای این گروه‌ها در درمانگاه ثابت که در یک سالن ورزشی ایجاد کرده بودیم، خدمات را ارائه می‌دادند و بخشی دیگر از گروه‌ها کوچه به کوچه به منازل مردم سرکشی کرده و موارد درمانی و بهداشتی را بررسی می‌کردند.

به گفته پیوندی پس از انجام مأموریت اولین دوره اعزام جهادگران دانشگاه علوم پزشکی به منطقه گمیشان، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تیم‌های پزشکی را مستقر کرد و پس از آن با توجه به وقوع سیل در لرستان و خوزستان، فعالیت‌های این دو گروه را در این دو استان متمرکز کردیم.   تلف شدن ۲۲۰۰ رأس دام سبک در سیل گلستان در کنار رسیدگی به وضعیت بهداشتی مردم، حفظ سلامت در مناطق سیل زده به فعالیت گروه‌های دامپزشکی هم وابسته است. آمار دام تلف شده در سیل گلستان بسیار زیاد است و جمع آوری این دام ها، در حالیکه به سلامت مردم آسیبی وارد نکند، کار سختی است.
  براساس آمار ارائه شده از سوی اداره کل دامپزشکی گلستان ۷۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی و ۲ هزار و ۲۰۰ رأس دام سبک در سیل این استان از بین رفته است. ۱۷ رأس دام سنگین و سه رأس اسب نیز گرفتار سیل شده و تلف شده اند.

آنچه در این شرایط اهمیتی زیادی پیدا می‌کند، معدوم سازی مناسب و بهداشتی دام‌ها و طیور تلف شده است. انجام این امر پس از فروکش کردن آب در مناطق سیل زده امکان پذیر است و به گفته معاون سلامت اداره کل دامپزشکی گلستان، از هفته گذشته روند پاکسازی تلفات و طیور از سطح آق قلا آغاز شده است. همزمان در گمیشان و دیگر مناطق درگیر سیل در این استان گروه‌های دامپزشکی مشغول معدوم سازی این حیوانات تلف شده هستند و کار همچنان ادامه دارد.     در این میان، افرادی در فضای مجازی به دنبال القای ناامیدی و نگرانی درباره سیل و اثرات پس از آن هستند. همزمان با فعالیت گروه های دامپزشکی در گلستان، ویدئویی ساختگی در فضای مجازی دست به دست می شد که در آن یک به اصطلاح کارشناس درباره خطرات ناشی از برزمین ماندن لاشه دام ها، هشدار می داد و از رسیدگی نکردن نهادهای دولتی و امدادرسان در این زمینه خبر می داد. با این حال محمد مسلمی، معاون سلامت دامپزشکی گلستان درخصوص شیوع بیماری‌های مربوط به دام در مناطق سیل زده به خبرنگار ما می‌گوید: خوشبختانه هیچ گزارشی از این موضوع به دست ما نرسیده است.

وی به مردم توصیه می‌کند: مردم بدون استفاده از وسیال محافظ شخصی مانند دستکش و لباس مناسب به این دام‌های تلف شده دست نزنند و دقت داشته باشند که برای جلوگیری از شیوع بیماری ها، لاشه حیوانات باید آهک پاشی و مدفون شوند.

براساس گزارش‌هایی که از وضعیت بهداشتی استان گلستان پس از وقوع سیل مخابره می‌شود، به نظر می‌رسد با اقدامات به موقع نهاد‌های بهداشتی دولتی و جهادی، شرایط بهداشتی این استان مناسب است. هرچند مسئولان بسیج دانشجویی در استان گلستان می‌گویند در حال رصد شرایط هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی در حوزه بهداشت و سلامت مردم، اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی در امسال

خبرگزاری میزان- سیزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به صورت‌ویدئو کنفرانس و با موضوع بررسی وضعیت منابع مالی مورد نیاز حوزه تغذیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان محمد رضا فراهانی در این نشست با اشاره به محدودیت‌های بودجه‌ای در حوزه تغذیه دانشجویان در سال گذشته گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، سال گذشته شاهد محدودیت‌های بودجه‌ای در حوزه تغذیه دانشجویی بودیم که البته در سال جاری این محدودیت‌ها طبیعتأ بیشتر شده که باید برای غلبه بر این مشکلات تبادل نظر کنیم.

معاون وزیر بهداشت، شرایط امروز کشور را همانند زمان یک جنگ تمام عیار اقتصادی توصیف کرد و افزود: بر اساس آماری که از منابع و بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۹۸ به دست آمده و بر اساس سرجمع کل بودجه دانشگاه‌ها، امسال فقط شاهد افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده‌ایم که رقم محدودی است. البته بودجه خیلی از دانشگاه‌ها نسبت به سال گذشته کاهش یافته و برخی از دانشگاه‌ها، بودجه‌هایشان نسبت به سال قبل افزایش یافته است. اما در مجموع این افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی رقم قابل توجهی نیست.

فراهانی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: علیرغم افزایش حجم برنامه‌های ستادی وزارت بهداشت از جمله برگزاری دو المپیاد ورزش‌های همگانی برای دانشجویان پسر و دختر که امسال برای نخستین بار، این امر تحقق یافت، اقداماتی که شما معاونان دانشگاه‌ها در حوزه فرهنگی، دانشجویی، رفاهی و ورزشی در سال گذشته در سطح دانشگاه‌های خود کردید، با توجه به محدودیت بودجه‌ای، ستودنی است. عیلرغم همه مشکلاتی که شما معاونان فرهنگی و دانشجویی در سال گذشته داشتید و اینکه وضعیت بودجه و منابع مالی امسال از سال‌های قبل، بدتر بود، اما همت والای همه شما در تحقق برنامه‌های دانشگاه‌ها، قابل تحسین است و من به سهم خود از همه شما معاونان، صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت اقلام خوراکی و مواد غذایی گفت: این افزایش قیمت‌ها، مشکلاتی در حوزه تغذیه برای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد می‌کند که باید با اتخاذ تدابیر ویژه و تبادل نظر، این بحران را پشت سر بگذاریم.

معاون وزیر بهداشت گفت: سال گذشته قیمت برخی از اقلام مهم غذایی از جمله پروتئین‌ها، گوشت قرمز و سفید افزایش زیادی داشته و وقتی امسال به یکباره افزایش قیمت‌ها تشدید می‌شود، قطعا مشکلاتی در حوزه تعذیه برای دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود که فقط با مشارکت و همدلی می‌توان بر این مشکلات و بحران‌ها، فائق آمد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، افزود: سال گذشته ما پیش بینی افزایش اقلام و مواد غذایی را داشتیم و در نتیجه سهمیه‌هایی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی گرفتیم، اما در مقطعی به دلایلی، این سهمیه‌ها دچار مشکل شد، اما با نامه نگاری‌هایی که با معاون اول رئیس جمهور انجام دادیم، تلاش کردیم این سهمیه‌ها را مجددا جاری و احیا کنیم. وقفه‌ای در دریافت سهمیه‌ها ایجاد شد، اما اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی، سال گذشته و فروردین ماه امسال براساس گزارش‌های رسیده، این سهمیه‌ها را دریافت کرده اند.

فراهانی با اشاره به اینکه دولت، دیگر نمی‌خواهد با ارز ۴۲۰۰ تومانی پروتئین و موارد دیگر را خریداری کند بلکه با ارز نیمایی این اقلام را در اختیار سازمان‌ها و نهاد‌ها قرار خواهد داد، گفت: این مسأله، هزینه‌های دانشگاه‌ها در تهیه اقلام و مواد غذایی را بالا می‌برد و برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد می‌کند.

وی گفت: برای حل این مشکل و خروج از این بحران، دانشگاه‌ها باید کمبود بودجه و منابع خود در حوزه تغذیه دانشجویی را به صورت عدد و رقم روی کاغذ بیاورند و طی نامه‌ای برای ما ارسال کنند. به طور مثال دانشگاه‌ها با شفاف‌سازی تعداد دانشجویان و سرانه دانشجویی خود، اعلام کنند که دانشگاه به لحاظ بودجه‌ای در حوزه تغذیه با توجه به تورم ایجاد شده از میانگین تعیین شده، چقدر کسری دارد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: قطعأ با بررسی‌ها و جمع‌بندی‌های انجام شده، به وزیر محترم بهداشت اعلام خواهیم کرد که کدام دانشگاه‌ها چه مقدار کسری بودجه دارند. به هرحال باید فکری به حال تغذیه دانشجویی و خلاء کمبود منابع بودجه‌ای در این حوزه کنیم.

فراهانی با تأکید بر این‌که ما نمی‌توانیم افزایش نرخ شدید قرارداد‌های طبخ غذای دانشجویی دانشگاه‌ها را از دانشجویان دریافت کنیم، تصریح کرد: یک دانشجو باید با همان نرخ متعارف، غذای خود را تهیه کند و تنها سالانه ۲۰ درصد قیمت غذایی دانشجویی افزایش یابد؛ بنابراین باید دنبال راه حل‌های دیگری جهت تأمین منابع مالی حوزه تغذیه دانشجویان باشیم.

در ادامه سخنان معاون وزیر بهداشت، معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله علوم بهزیستی و توانبخشی، شهرکرد، یزد و کاشان، ضمن اعلام آماری از تعداد دانشجویان دانشگاه‌های خود و سرانه دانشجویی دانشگاه و سرانه تغذیه‌ای، درخصوص مساله تغذیه دانشجویی و مشکلات دانشگاه‌های خود در حوزه محدودیت منابع مالی، سخنرانی‌کرده و پیشنهاداتی در این حوزه مطرح کردند.

انتهای پیام/

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: دانشگاه علوم پزشکی گلستان

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۲۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگرانی از شیوع بیماری‌های انگلی و تنفسی در مناطق سیل‌زده
 • داده ها و اطلاعات علوم آزمایشگاهی در حوزه سلامت جایگزینی ندارد
 • نگرانی از شیوع بیماری‌های انگلی و تنفسی در مناطق سیل‌زده با گرم شدن هوا
 • سازمان ملل درباره شیوع وبا در یمن ابراز نگرانی کرد
 • رشد ۷ درصدی بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۹۸
 • از شیوع بیماری‌های انگلی و تنفسی در مناطق سیل‌زده نگران هستیم
 • نگرانی از شیوع بیماری‌های انگلی در مناطق سیل‌زده
 • ضمن تشریح چگونگی مدیریت بحران زایمان در سیل، اعلام شد نگرانی از شیوع بیماری‌های انگلی و تنفسی در مناطق سیل‌زده با گرم شدن هوا
 • شیوع بیماری زنگ گندم و جو در مناطق سیل زده استان گلستان
 • عبادت زمینه سلامت معنوی را فراهم می‌کند
 • «تأمین کسری بودجه تغذیه» در دانشگاه‌های علوم پزشکی بررسی شد
 • رصد ماهواره‌ای شیوع بیماری زنگ گندم و جو درمناطق سیل‌زده گلستان
 • نرخ شیوع اضافه وزن در کاشان 10.5 درصد است
 • شیوع بیماری های وبا و شپش در مناطق سیل زده شایعه است
 • افزایش ۷درصدی بودجه ۹۸ دانشگاه‌های علوم پزشکی/خلاء کمبود منابع بودجه‌ای در حوزه تغذیه دانشجویی
 • فرماندار پلدختر: بیماری‌های واگیردار در پلدختر شیوع ندارد
 • کمک ۶ هزار میلیارد تومانی خیرین تا پایان سال ۹۶ به حوزه سلامت/ خیرین سلامت رقیب دولت نیستند
 • بیماری های واگیردار در پلدختر شیوع ندارد
 • باید برای شیوع بیماری های واگیردار در مناطق سیل زده فکری کرد/ فصل گرم نزدیک است و مشکلات آن بسیار است