دیابت به‌علت عوارض دیررس و خطرناکش، روزبه‌روز توجه بیشتری را به خود معطوف می‌کند و میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. پژوهشگران کشور برای مقابله با این بیماری، بهبود توانایی خودمراقبتی بیماران از طریق وسایل الکترونیکی را توصیه کرده‌اند. آفتاب‌‌نیوز : دیابت نوع دو، یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت انسان در قرن حاضر است. این بیماری به یکی از معضلات سلامت جهانی و علت عمده مرگ‌ومیر و ناتوانی تبدیل شده است. هرساله بیش از ۷ میلیون نفر در سرتاسر دنیا به دیابت مبتلا می‌شوند و بیش از ۳.۸ میلیون مرگ ناشی از دیابت روی می‌دهد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، تعداد بیماران دیابتی در ایران در سال ۲۰۱۰، حدود ۳ میلیون نفر بوده و تا سال ۲۰۳۰، دو برابر می‌شود.
به اعتقاد متخصصان، یکی از دلایل حاصل نشدن موفقیت و نتایج درمانی مطلوب در بیماران دیابتی، کمبود مشارکت آن‌ها در کنترل بیماری است؛ چراکه بیماران مبتلا به دیابت و خانواده آن‌ها نیازمند یادگیری و تمرین مهارت‌های سبک زندگی جدید هستند. نکته مهمی که در مورد بیماران مبتلابه دیابت اهمیت فراوان دارد، این است که میزان دانش و نوع نگرش افراد نسبت به این بیماری نقش بسزایی در کنترل آن دارد. اما پیشرفت روزافزون تکنولوژی ارتباطات می‌تواند این امکان را فراهم کند تا بیماران دیابتی، نوع جدیدی از ارتباط، مراقبت و آموزش را دریافت کنند و تعادل دوسویه بین بیمار و مراقبت‌کنندگانش افزایش یابد.
در همین خصوص، پژوهشگرانی از واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل، به انجام مطالعه‌ای پرداخته‌اند که در آن تأثیر آموزش الکترونیک بر رفتار خودمراقبتی افراد مبتلابه دیابت نوع دو مورد بررسی و ارزیابی واقع شده است.
در این تحقیق، ۱۸۰ بیمار مبتلا به دیابت از بین بیماران مراجعه‌کننده به انجمن دیابت شهرستان بابل مشارکت داشتند. این بیماران به‌طور تصادفی به دو گروه ۹۰ نفره «آزمون» و «کنترل» تقسیم شدند که با یکدیگر تماسی نداشتند. سپس برای گروه آزمون از طریق پست الکترونیک، تماس تلفنی و پیامک یک سلسله آموزش مرتبط انجام شد. قبل و بعد از مداخله آموزشی نیز، با استفاده از پرسشنامه چکیده فعالیت‌های خودمراقبتی بیماران دیابتی، میزان انجام خودمراقبتی در بیماران فوق مورد سنجش واقع شد.
نتایج حاصل از مطالعه فوق نشان داد که پدیده آموزش الکترونیکی به کمک ابزارهای مختلف، بر خودمراقبتی افراد مبتلا به دیابت در زمینه کنترل بیماری آن‌ها تأثیر مثبت دارد، به‌طوری‌که بر میانگین نمره خودمراقبتی افزوده شد و سطح مراقبت از خود در افراد بهبود یافت.
ازاین‌رو طبق نظر مجریان این پژوهش، برای ارتقای رفتارهای خودمراقبتی و افزایش سلامت مبتلایان به دیابت نوع دو، انجام مداخلات آموزشی ارتقایی در این زمینه از طریق انجمن‌های دیابت و مراکز بهداشتی درمانی ضروری است.
در این زمینه، حسن حیدری، محقق دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل و همکارانش در خصوص نتایج پژوهش خود می‌گویند: «یافته‌های مطالعه ما نشان داد که بین میانگین نمرات خودمراقبتی قبل از آموزش و سه ماه بعد از آموزش، ازنظر آماری تفاوت معنی‌داری وجود دارد. بر این اساس، وجود این آموزش‌ها در بیماران گروه آزمون باعث بهبود وضعیت خودمراقبتی آن‌ها شد. این در حالی است که گروه کنترل که چنین آموزش‌هایی را دریافت نکرد، ازلحاظ وضعیت خودمراقبتی دچار افت شد. با آموزش خودمراقبتی، بیماران قادر خواهند بود بیماری خود را تا حدود زیادی کنترل کنند».
به گزارش ایسنا، به گفته محققان فوق که نتایج پژوهش آن‌ها در فصل‌نامه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران وابسته به انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران منتشر شده است: «ازآنجایی‌که آموزش الکترونیک بر خودمراقبتی افراد مبتلا به دیابت در کنترل بیماری تأثیر مثبت دارد، می‌توان از این نوع آموزش برای بیماری‌های دیگر نیز استفاده کرد و با استفاده از جذابیت‌های ارتباطات الکترونیک افراد بیمار را به این نوع آموزش‌ها و درنهایت زندگی علاقه‌مند کرد».

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بیماری های التهابی روده طی 20 سال گذشته پنج برابر شد

رشت - ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماری های التهابی روده در 20 سال گذشته در مردان و زنان ایران پنج برابر شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضا ملک زاده روز پنجشنبه در مراسم گشایش کنگره بیماری های التهابی روده در رشت اظهار داشت : این بیماری در کشورهای پیشرفته بوده و در سال های اخیر در کشورهای جهان سوم بروز کرده و رشد آن در کشورهای غربی زیاد بوده به ویژه در خاورمیانه و آسیا رشد بیشتری دارد.
وی با اشاره به نامشخص بودن بیماری های التهابی روده و بحث های زیاد پیرامون تاثیر عوامل ژنتیک و محیطی بر بروز آن اظهار داشت: افراد دچار بیماری های التهابی روده می توانند به زندگی طبیعی برگردند و عمری طبیعی داشته باشند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: ما به عنوان متخصصان گوارش و کبد بایستی از بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده مراقبت کنیم، برخی از افراد مبتلا به این بیماری ناامیدند که بایستی تحت حمایت ما قرار گیرد.
وی با بیان این که بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده یک عمر این بیماری را به همراه خواهند داشت، تصریح کرد: بایستی به سووالات این بیماران به خوبی جواب دهیم و در درمان این بیماری ها نسبت به اطلاعات مربوطه به روز باشیم.
رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با مهم خواندن تشخیص سریع بیماری التهابی روده اظهار داشت: قبل از ناتوان شدن بیمار بایستی این بیماری تشخیص داده شود.
کنگره کشوری بیماری های التهابی روده از امروز (پنجشنبه) با حضور جمعی از پزشکان متخصص از سراسر کشور در استان گیلان گشایش یافت، در این کنگره اپیدمیولوژی بیماری های التهابی روده و علائم بیماری مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
در این کنگره هفت پنل با موضوعاتی از جمله موارد مشکل دار در بیماران کولیت اولسراتیو، موارد مشکل در بیماران کرون، حاملگی و بیماری التهابی روده، بهبود کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده، پیشگیری از سرطان، غربالگری و واکسیناسیون در بیماری های التهابی روده و عفونت ها و بیماری های التهابی روده ارایه می شود.
کنگره دو روزه کشوری بیماری‌های التهابی روده 29 و 30 فروردین ماه با حضور استادان و صاحبنظران برجسته این رشته در رشت برگزار با طرح جدیدترین دستاوردها و مباحث علمی برگزار می شود.
7286 / 6030

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

نجات پیرمرد ۷۰ ساله به وسیله بالگرد اورژانس فارس از کوه سبز

کلیدواژه: دیابت ابزارهای ارتباطی

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۲۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شهرداری گرگان با غلبه بر شیمیدر حریف آبادانی ها در فینال شد
 • وجود ۱۶۰ بیمار هموفیلی در خراسان جنوبی
 • خطرات بارداری در سن بالا
 • کنترل دیابت با استفاده ازسنگ‌پا
 • بهترین صبحانه برای مبتلایان دیابت نوع2
 • اضافه وزن شایع ترین بیماری در کاشان است
 • ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی بیماری‌های التهابی روده در رشت
 • ۷۰ درصد کاشانی‌ها اضافه وزن دارند/به صدا درآمدن زنگ خطر دیابت
 • مادورو: ونزوئلا بر تحریم های جدید آمریکا غلبه خواهد کرد
 • کنترل بیماری پارکینسون با حسگر حرکتی
 • حدود 40هزار ایرانی به بیماری های التهابی روده مبتلا هستند
 • امسال با جدیت کیفیت افشای اطلاعات شرکت‌های بورسی را افزایش می‌دهیم
 • کلاهبرداری‌های ارتباطی در نوروز ۴۰ درصد کاهش یافت
 • با تغییر تاکتیک تیمی توانستیم بر سردار بوکان غلبه کنیم / خوشه‌های طلایی ساوه صدر نشین بلامنازع لیگ دسته دو
 • بهترین صبحانه برای مبتلایان به دیابت نوع دو
 • کنترل دیابت با استفاده از سنگ‌پا
 • دیابت دوره بارداری عامل افزایش ریسک ابتلای کودک به دیابت
 • کنترل دیابت با استفاده از سنگ‌پا/ این ابزار سنتی عملکرد بدنتان را بهبود می‌بخشد
 • آبمیوه‌ای برای کنترل قند خون و سلامت قلب/ادویه‌ای که دشمن آلودگی است