به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به اهمیت بحث سقط جنین، پژوهش‌های متعددی در این زمینه صورت گرفته که در این گزارش برخی یافته‌ها و مستندات چهار پژوهش انجام شده در این حوزه مرور و بررسی شده است.

«سقط از لحاظ اخلاقی بسیار بحث‌برانگیز است، به‌طوری که سقط جنین یکی از دشوارترین مسائل اخلاقی است و با آنکه بر اساس شواهد تاریخی از حدود ۲ هزار سال پیش انجام می‌شده، هنوز این مسأله به‌صورت قطعی از نظر اخلاقی فیصله نیافته است» (شهبازی و دیگران، ۱۳۸۶: ۳۵۵).

«از نظر "لستاژ" ترجیح منافع فردی، رفتار‌های عقلانی متناسب با سود مادی، افزایش هزینه‌های فرصت برای زنان و کاهش درآمد نسبی جوانان در شرایط رشد اقتصادی پایین، موجب گسترش فردگرایی سکولار، افزایش روابط جنسی بدون بچه، بچه‌دار نشدن اختیاری، سقط جنین، کاهش گرایش‌ها و رفتار‌های مذهبی و درنهایت کاهش باروری شده است» (سرایی، ۱۳۹۱: ۱۳).

سالیانه ۸۰ هزار سقط در ایران رخ می‌دهد و بیشتر آن‌ها غیرقانونی است

«براساس آمار ارائه‌شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران، از میان ۸۰ هزار سقطی که سالیانه صورت می‌پذیرد (۲۰۰ مورد در روز)، بیشتر آن‌ها غیرقانونی و غیربهداشتی است. از آن‌جا که انجام سقط در ایران قانونی نیست، اطلاعات دقیقی از عوارض جسمی، روحی و روانی، اجتماعی و اقتصادی آن وجود ندارد و در این سقط‌های پنهانی مراجعه به بیمارستان صورت نمی‌گیرد؛ چراکه سقط، عملی مذموم شناخته می‌شود و متولی آن در برنامه‌های خدمات بهداشتی و درمانی همواره غایب است. این درحالی است که عوارض این عمل غیرقابل انکار است» (همان. ۳۵۳).

بیشتر بخوانید: اثر تغذیه ناسالم مادر بر جنین در دوران بارداری

از میان هر چهار زن، یک سقط جنین عمدی در طول دوران بارداری رخ می‌دهد

عرفانی و مک‌کولان در پژوهشی با عنوان «میزان‌های سقط جنین عمدی در ایران: نقش وسایل پیشگیری از بارداری و مذهب» نشان می‌دهند که از هر چهار زن در ایران یک سقط جنین عمدی در طول دوران بارداری رخ خواهد داد» (سرایی، ۱۳۹۱: ۱۶).

رضایت‌مندی اقتصادی؛ زیربنای اصلی نگرش مردم در تعداد فرزندان

«برخلاف فقدان آمار‌های مستند در این زمینه، شواهد نشان می‌دهد سقط جنین، معضلی بوده که با اجتماع گره خورده است، از اجتماع متأثر می‌شود و بر آن تأثیر می‌گذارد» (همان. ۶). «هاروی لیبنشتاین از نظریه‌پردازان اقتصاد باروری، تئوری خود را بر این فرض استوار کرده که منفعت یا عدم منفعت اقتصادی عاملی است که باعث می‌شود والدین تصمیم بگیرند چه تعداد فرزند داشته باشند. چنانچه منافع داشتن فرزند بیشتر از هزینه‌ها یا مخارج آنان باشد نگرش والدین مثبت خواهد بود و تصمیم به داشتن بچه خواهند گرفت. از این رو تعادل بین رضایت‌مندی اقتصادی و هزینه‌های نگهداری فرزند، زیربنای اصلی نگرش مردم در مورد تعداد بچه را تشکیل می‌دهد» (همان. ۹).

«زنان برای انجام سقط غیرقانونی به واکنش‌ها و عکس‌العمل‌های خانواده، دوستان و تیم درمانی اهمیت می‌دهند. باور‌های نادرست یا عدم اعتماد به احکام شرعی و همچنین احساس مفیدتر بودن ختم بارداری نسبت به ادامه‌دادن برای کل خانواده، زمینه مساعدی را برای حذف اخلاقیات فراهم می‌آورد. حمایت‌های تیم درمانی نیز بر نحوه مقابله با ممنوعیت‌های اجتماعی تأثیر می‌گذارد و درنهایت زن، سقط را به انجام می‌رساند» (شهبازی و همکاران، ۱۳۸۶: ۳۵۳).

عوامل مؤثر در تصمیم زنان در سقط‌های ارادی

«عوامل مؤثر در تصمیم زنان در سقط‌های عمدی شامل چند دسته می‌شود: ۱. خانواده، دوستان و اجتماع: زمانی که زن دچار بارداری ناخواسته شود، مضطرب و ناراحت است، شرایط روحی و روانی او به گونه‌ای است که نیازمند حمایت خانواده است. از طرفی به‌دلیل ممنوعیت سقط در ایران و عدم دست‌یابی آسان به مکان و عاملان سقط، نیاز به رابطی وجود دارد تا بتواند به شرایط سقط دسترسی پیدا کند؛ بنابراین زنان به مشورت با همسر، خانواده یا دوستانشان می‌پردازند. هرچند نقش همسر تا آن‌جاست که تنها رضایت خود را با سقط اعلام می‌کند و حمایت مالی و هزینه سقط را برعهده می‌گیرد» (همان. ۳۵۵).

«۲. تیم درمانی: عکس‌العمل تیم درمانی در مقابل زنان متقاضی سقط به‌گونه‌ای است که یا انگیزه بیمار را تقویت می‌کند یا او را با جنبه دیگری از موضوع سقط آشنا کرده و نگرش و گاهی تصمیم او را تغییر می‌دهند. تیم درمانی معمولاً با اصرار بیماران مستأصل مواجه می‌شوند، اما به دلایل گوناگون، خودشان نیز از مبادرت به سقط اجتناب می‌کنند و تنها او را با روش‌ها یا مکان‌های سقط آشنا می‌کنند، اما گاهی اگر علت و انگیزه سقط به نظر تیم درمانی موجه باشد و بیمار اصرار بورزد یا سن بارداری پایین باشد امکان راهنمایی بیمار به سوی مکان‌ها و عاملان سقط بیشتر می‌شود. عده‌ای از متخصصان و کارشناسان مامایی با بیان عوارض سقط تلاش می‌کنند زنان را از اقدام به این عمل بر حذر دارند» (همان. ۳۵۶).

«۳. اعتقادات شرعی و باور‌های شخصی: نقش اعتقادات شرعی و باور‌های شخصی در انتخاب سقط مؤثر است. از همان ابتدا که انگیزه ختم بارداری در ذهن شکل می‌گیرد، زن با جنگ درونی روبه‌رو است. او از طرفی سقط را از لحاظ وجدانی یا از لحاظ شرعی گناه می‌داند و از جنبه‌ای دیگر با توجه به شرایط زندگی‌اش چاره‌ای جز این کار ندارد و درنهایت تصمیم به سقط می‌گیرد» (همان. ۳۵۷).

زنان در هنگام تصمیم برای سقط ارادی با نگرانی‌های گوناگونی مواجه می‌شوند که اضطراب و ترس آن‌ها را از اقدام به این عمل افزایش می‌دهد. این نگرانی شامل چند دسته هستند از جمله «۱. نگرانی برای سلامت جسمی خود: یکی از شایع‌ترین نگرانی‌های زنان برای اقدام به سقط جنین ترس از به مخاطره‌افتادن سلامت جسمی خود اوست. غیرقانونی‌بودن سقط و عملکرد مخفیانه برای اقدام به آن، بر ترس و نگرانی می‌افزاید. ۲. نگرانی از به مخاطره‌افتادن حیثیت اجتماعی: افزون بر مخاطرات جسمی یکی از نگرانی‌های زنانی که به‌دلیل وضعیت خاص ازدواجشان مانند بارداری در ازدواج موقت یا عقد، اقدام به سقط می‌کنند بروز سوءتفاهم در دیگران است. احساس تنهایی و مخفی نگه‌داشتن موضوع نگرانی‌های این افراد را تشدید می‌کند» (نجاتی، ۱۳۹۳: ۱۸۰).

از سویی دیگر «فقر، مشکلات اقتصادی، عدم توانایی پرداخت هزینه نگهداری و تربیت فرزند و مشکلات مرتبط با زناشویی مانند طلاق، اعتیاد و… از مهم‌ترین دلایل اقدام به سقط‌ها در پنج سال اخیر در شهر تهران بوده است» (سرایی، ۱۳۹۱: ۱۵).

بیشتر مردان هستند که تصمیم بر سقط جنین همسرانشان می‌گیرند

«اگرچه که برای سقط جنین نقش زن و شوهر در این تصمیم‌گیری اهمیت دارد، اما در پژوهش‌های صورت‌گرفته در این زمینه تعداد مردانی که به تنهایی تصمیم‌گیرنده برای سقط جنین بودند و نظر خود را به همسرشان تحمیل کرده‌اند، تعداد بیشتری هستند» (نجاتی، ۱۳۹۳: ۱۷۹).

روش‌های سقط غیرقانونی دارای چند دسته هستند که می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد: «۱. دارو‌های سقط‌زا: این دارو‌ها با مقادیر کم بی‌تأثیر هستند، ولی در مقادیر بیشتر بدون اثر سقط‌زایی مستقیم با ایجاد اثرات توکسیک ایجاد سقط می‌کنند. ۲. ترکیبات سقط‌زای موضعی: با اعمال اثر شیمیایی خود در داخل واژن یا سرویکس منجر به سقط می‌شوند.۳. ابزار و وسایل سقط‌زا: مؤثرترین روش برای سقط هستند و از طریق شست‌وشوی داخل رحم، تزریق سریع و پرفشار داخل رحم یا استفاده مستقیم از اشیا سخت یا فلزی مانند روش کورتاژ به‌کار می‌روند» (کاظمیان، ۱۳۸۴: ۴۵۲).

«تقریبا بیشتر موارد سقط‌های ارادی در ماه‌های دوم و سوم که زن از حاملگی خود مطمئن شده با استفاده از دارو‌ها یا آسیب موضعی در ناحیه سرویکس و رحم صورت می‌گیرد، اما در ماه اول که هنوز حاملگی قطعی نیست از روش‌های خشن فیزیکی به‌صورت ایراد ضربات به بدن یا افزایش فعالیت‌های جسمانی استفاده می‌شود که معمولاً با صدمات قابل توجه داخلی، چون پارگی احشاء، شکستگی استخوانی و درنهایت شوک و خون‌ریزی‌ها همراه می‌شود» (همان. ۴۵۲).

همچنین این نوع سقط «عوارض دیگری، چون عفونت، خون‌ریزی، جراحت مجرای تناسلی، پارگی رحم، آمبولی، هیسترکتومی و کوما که در صورت تأخیر یا عدم درمان، کشنده هستند را به‌دنبال دارد. افزون بر عوارض جسمی و مرگ برای زنان، احتمال ایجاد مشکلات روانی نیز پس از انجام سقط وجود دارد» (شهبازی و همکاران، ۱۳۸۶: ۳۵۳).

پیامد‌های اجتماعی سقط ارادی چیست؟

این پیامد‌ها انواع گوناگونی دارد که به‌صورت مختصر به شرح برخی از این پیامد‌ها می‌پردازیم: «تغییر در روابط زناشویی: مشخص‌ترین پیامد سقط به تغییرات جسمی و خلقی بین زن و شوهر بازمی‌گردد. بخشی از این تغییرات، معلول طبیعت سقط جنین مانند درد و خونریزی است، اما بخش دیگر آن به نگاه و نگرش زن به نقش همسر در به‌وجود آوردن وضعیت جدید مربوط می‌شود» (نجاتی، ۱۳۹۳: ۱۸۳).

«مقصر دانستن شوهر و ترس از بارداری ناخواسته می‌تواند بر روابط جسمی و عاطفی زوجین اثر نامطلوب به‌جا بگذارد. کشمکش، دعوا و کاهش روابط جنسی معمول‌ترین این مواردند. شدت این تغییرات به احساس زن در مقصر دانستن شوهر، روابط عاطفی زوجین پیش از سقط، شدت صدمه‌های جسمی وارد بر زن و نگاه کلی زن به سقط بازمی‌گردد» (همان).

تبدیل سقط غیرقانونی به تجارتی پرسود

نکته دیگر در این رابطه «هزینه‌های انجام سقط است که بخش مهمی از مسأله اقدام به سقط را تشکیل می‌دهد. این هزینه‌ها بسته به شیوه به‌کار رفته (گیاهی، شیمیایی یا جراحی) فرد اقدام‌کننده و تخصص او، محل انجام سقط و البته سالی که سقط صورت گرفته متغیر است. نکته مورد توجه دیگر این است که به‌طور معمول برای انجام قانونی همین سقط‌ها با روش‌های مشابه، هزینه‌های دارو‌ها و آمپول‌ها ده‌ها بار کمتر از قیمتی است که برای تهیه آن‌ها از بازار سیاه پرداخت می‌شود. به این هزینه‌ها باید مخارج مربوط به سونوگرافی، آزمایش‌ها، روش‌های اولیه ناموفق، پیگیری‌های بعدی پزشکی، باقی‌ماندن بخشی از محصولات بارداری و نیاز به جراحی مجدد و… را نیز افزود.» (همان. ۱۸۲).

«این هزینه‌ها نشان می‌دهد که چگونه سقط غیرقانونی می‌تواند به تجارتی پرسود مبدل شود. به‌نظر می‌رسد زیرزمینی و غیرقانونی‌بودن سقط، زمینه مساعدی برای جریان کثیف درآمد برخی سودجویان حتی در لباس کادر پزشکی فراهم آورده است» (همان).

محروم بودن زنان از خدمات مشاوره پیش از سقط

«متأسفانه زنان ایرانی از خدمات اختصاصی مشاوره پیش از سقط بی‌بهره‌اند؛ شاید ارائه چنین خدماتی که به‌طور ویژه مشکلات زنان و دختران با بارداری ناخواسته را تحت بررسی کارشناسانه و ارائه راه حل متناسب قرار می‌دهد، بتواند نقش عمده‌ای در کاهش سقط‌های غیرقانونی و غیرسالم داشته باشد. برطرف ساختن ابهامی که در زنان به‌دلیل اطلاعات غلط مرتبط با احکام شرعی و حقوقی سقط شکل گرفته است را می‌توان با آموزش مناسب در دوران پیش از دانشگاه آغاز کرد و اتکای زنان و دختران را به گفته‌های غیر معتبر اطرافیان برطرف ساخت و درنتیجه آن‌ها را از انجام سقط‌های پرعارضه و غیرضروری بر حذر داشت» (شهبازی و همکاران، ۱۳۸۶: ۳۶۳).

لزوم بازنگری در قانون جاری سقط در ایران

«از سویی دیگر سیاست‌گذاران بهداشت و آموزش با به‌کارگیری راهکار‌هایی جهت جلب اعتماد تیم درمانی، برای ارائه آمار صحیح بارداری‌های ناخواسته و میزان تمایل و اقدام به سقط غیرقانونی می‌توانند زمینه بازنگری مجدد قانون جاری سقط در ایران را امکان‌پذیر ساخته و شرایط اصلاح و توسعه آن را فراهم سازند» (شهبازی: ۳۶۴).

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

بیشترین دلایل سقط جنین کدامند؟

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گزارش تسنیم|دلایل رشد نگرش ضد ناتویی در ترکیه

شواهد نشان می‌دهد که در مخالفت تحلیل‌گران سیاسی ترکیه با ناتو٬ تاثیرات گفتمان ضدآمریکایی بیشتر از گفتمان مخالفت با اروپا است. ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳ بین الملل اروپا ترکیه و اوراسیا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ هفتاد سال از ظهور پیمان نظامی آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو سپری شده است.

اگر چه جهانِ ما٬ دورانِ سخت پس از جنگ جهانی دوم و جنگ سرد را نیز پشت سر گذاشته است، اما هنوز هم دنیای غرب برای پایان دادن به عمر ناتو به جمع‌بندی نرسیده است و ناتو هنوز هم بر مناسبات سیاسی٬ امنیتی و دفاعی جهان٬ سایه افکنده است، اما به جرات می‌توان گفت در دوران اقتدار دونالد ترامپ٬ خدشه‌ها و ترک‌هایی جدی دربدنه ناتو ایجاد شد.

پیشنهاد امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در سال 2018 میلادی در مورد ضرورت ایجاد ارتش واحد اروپایی با واکنش تند رئیس جمهور آمریکا روبرو شد، اما این فقط ماکرون نیست که در بقای ناتو تردید دارد و در ترکیه نیز چنین صداهایی به گوش می‌رسد.

ترکیه و ناتو

عضو اسلامی ناتو یعنی جمهوری ترکیه در سالیان اخیر٬ به دنبال پاسخی برای این پرسش می‌گردد: ماندن در ناتو٬ برای ترکیه چه خیر و برکتی به دنبال دارد؟

می‌دانیم که ناتو در شرایط پس از جنگ جهانی دوم و در سال 1949 میلادی ایجاد شد. برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که در آن زمان و در دوران اقتدار عدنان مندرس نخست وزیر فقید ترکیه٬ قرائت غلطی از موازنات جهانی و منطقه‌ای صورت گرفت و بر مبنای آن قرائت غلط٬ اتحاد جماهیر شوروی برای ترکیه همچون یک تهدید فرض شد و حکومت وقت٬ برای رفع این تهدید در سال 1952 میلادی ترکیه را به عضویت ناتو درآورد.

این در حالی است که در 76 سال گذشته٬ هیچگاه از سوی روسیه‌ فعلی و اتحاد جماهیر شوروی پیشین٬ تهدیدی علیه تمامیت مرزی و امنیت ملی ترکیه صورت نگرفته و خیلی‌ها می‌پرسند: اصلا چرا عضو ناتو شدیم؟

در دوران اقتدار دونالد ترامپ٬ بیش از هر زمان  دیگری اندیشه  ضدناتویی در ترکیه جان گرفته و به موازات آن٬ به طور مداوم این سوال طرح می‌شود: آیا واقعاً آمریکا دوست و متفق ترکیه است؟ آیا یک متفق با چنین ادبیات تهدیدآمیزی دوست و کشور نزدیک به خود را تحریم می‌کند؟ به عبارتی روشن٬ سیاست‌های دونالد ترامپ و اعمال تحریم اقتصادی او علیه ترکیه و مخالفت واشنگتن با فروش اس 400 و اف 35 به این کشور٬ موجب آن شده که اندیشه ضدناتویی در ترکیه٬ بیش از پیش تقویت شود.

شواهد نشان می‌دهد که در مخالفت تحلیل‌گران سیاسی ترکیه با ناتو٬ تاثیرات گفتمان ضدآمریکایی بیشتر از گفتمان مخالفت با اروپا است.

اگر چه گفتمان مخالفت با آمریکا بخشی از سنت سیاسی اسلام‌گرایان و چپ‌های ترکیه و ملی‌گرایان معتقد به ضرورت تقویت استقلال ترکیه است، اما در سالیان اخیر٬ روند اشاعه تفکر ضدآمریکایی در حزب عدالت و توسعه و هواداران این حزب تا حدودی فروکش کرده، اما در گفتمان ضدناتویی هم٬ اصلی‌ترین پیشران مخالفین٬ ضدیت با آمریکا است و نه با اروپا.

کاهش اعتبار ناتو در بین شهروندان کشورهای عضو این ائتلاف نظامی

مخالفین ناتو و دلایل مخالفت آنها

در دو سال اخیر در بسیاری از رسانه‌های وابسته به اتاق فکر حزب عدالت و توسعه همچون روزنامه ینی شفق٬ ستار٬ آکشام٬ صباح و ملیت و کانال‌های تلویزیونی آ خبر و دیگر شبکه‌ها٬ شاهد این هستیم که تحلیل‌گران نزدیک به اردوغان٬ آشکارا دم از این می‌زنند که ماندن در ناتو برای ترکیه هیچ سودی ندارد و ضرورت دارد این کشور هر چه زودتر از این پیمان خارج شود.

اما مخالفین ناتو فقط به تحلیل‌گران وابسته به آکپارتی محدود نمی‌شود و بسیاری از تحلیل‌گران دارای صبغه‌ فکری چپی٬ کمالیستی و ملی‌گرایی هم بر این باورند که نه تنها لازم است ترکیه از ناتو خارج شود٬ بلکه باید برای پیوستن به پیمان شانگهای تلاش کند و در این مسیر٬ از روسیه کمک گرفته و خود را به چین هم نزدیک کند.

این طیف از مخالفین ناتو٬ این دلایل را به عنوان اصلی‌ترین ضرورت‌های فاصله گرفتن ترکیه از ناتو ذکر می‌کنند:

الف) بقای ناتو و فلسفه وجودی آن٬ موضوعیت خود را از دست داده است. ترکیه به منظور مقابله با تهدیدات احتمالی از سوی اتحاد جماهیر شوروی به ناتو پیوسته، اما در 67 سال اخیر هیچگاه از سوی اتحاد جماهیر شوروی پیشین و روسیه کنونی٬ مورد تهدید قرار نگرفته و حتی در مقاطعی که به خاطر کودتا و مشکلات اقتصادی داخلی در موقعیت ضعف قرار گرفته٬ با تهدیدی از جانب روسیه مواجه نشده است.

ب) هم آمریکا و هم برخی دیگر از کشورهای عضو ناتو نیروهای مخوف و پنهانی را به نام گلادیو٬ مامور کرده‌اند در مقاطع حساس به ترکیه ضربه بزنند.

ج) آمریکا و بسیاری از اعضای اروپایی ناتو بارها با ترکیه با زبان تهدید و تحریم سخن گفته‌اند.

د) در جریان جنگ چهل ساله ترکیه با پ.ک.ک٬ آمریکا و اعضای اروپایی ناتو نه تنها به ترکیه کمک نکرده‌اند بلکه به ترکیه پناه داده‌اند.

ه) آمریکا و اروپا در تسلیح و تجهیز ارتش ترکیه٬ صادقانه و بر مبنای ائتلاف و رفاقت برخورد نمی‌کند و در دوران اوباما در مورد سامانه موشکی پاتریوت و همچنین در دوران ترامپ در مورد جنگنده‌های اف35 و خرید اس 400 از روسیه٬ عرصه را بر ترکیه تنگ کرده است.

و) آمریکا و کشورهای اروپایی عضو ناتو هیچگاه نخواسته‌اند که ترکیه را به عنوان یک عضو ناتو مورد حمایت قرار دهند و مسیر پذیرفته شدن این کشور را در اتحادیه اروپا هموار کنند.

ز) درجریان کودتای نافرجام سال 2016 میلادی٬ بخش‌هایی از آمریکا و اعضای اروپایی ناتو به شبکه فتح الله گولن کمک کردند و مشتاق آن بودند که خبر پیروزی کودتاگران را بشنوند.

ح) تقویت رابطه با روسیه در سالیان اخیر٬ فواید بسیاری برای ترکیه داشته و از انرژی هسته‌ای گرفته تا فروش اس 400 به آنکارا٬ همکاری در سوریه٬ سفر میلیون‌ها گردشگر روسی به ترکیه و فعالیت ده‌ها پیمانکار و صادر کننده ترکیه‌ای در روسیه و همچنین خط لوله گاز روسیه به ترکیه و اروپا٬ بخشی از این فواید است.

موافقین ماندن در ناتو چه می‌گویند؟

واقعیت این است که در محافل سیاسی و رسانه‌ای ترکیه٬ آن گونه که مخالفین ماندن در ناتو صدای خود را بلند می‌کنند٬ موافقین لازم نمی‌بینند که به شکل روشن و با صدای بلند بر این مساله پافشاری کنند که لازم است ترکیه در ناتو بماند.

اما در هر حال آنان معتقدند که یکی از دلایل این که روسیه تهدیدی علیه ترکیه نداشته٬ عضویت ترکیه در ناتو است و اساساً عضویت در ناتو برای ترکیه امتیازات بین‌المللی و منطقه‌ای خاصی به همراه آورده و خروج از ناتو تمام معادلات سیاسی٬ امنیتی و بعضاً اقتصادی ترکیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نمی‌توان به سادگی در این مورد تصمیم گرفت. موافقین ناتو همچنین بر این باورند که چین و روسیه به عنوان دو قدرت جهانی بزرگ در مورد پیوستن ترکیه به پیمان همکاری شانگهای٬ چراغ سبز نشان نداده‌اند و نمی‌توان به امید عضویت در شانگهای که دستاوردهای اقتصادی دارد٬ از پیمان نظامی ناتو خارج شد.

اما در این میان حزب عدالت و توسعه فعلاً ترجیح داده که میدان را به تحلیلگران و روزنامه‌نگاران نزدیک به اتاق فکر خود بسپارد و از بیان نظرات رسمی حاوی دیدگاه‌های حزب و حکومت٬ خودداری کند.

به هر تقدیر طرح ایده خروج ترکیه از ناتو در حال حاضر در محافل سیاسی و رسانه‌ای ترکیه موضوع کم‌ اهمیتی نیست و سیاست‌های آمریکا و اروپا در قبال نقش منطقه‌ای ترکیه می‌تواند بر آینده این بحث تاثیر جدی بگذارد.

انتهای پیام/

R7650/P/S8,89,1414/CT4 واژه های کاربردی مرتبط ناتو اخبار "ترکیه"

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

حضور در مراسم افتتاح مسجد بازار بزرگ ایرانیان در برنامه آیت الله صدیقی نیست

کلیدواژه: اخبار علمی دانستنی ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چه عواملی باعث وجود آمدن رویداد سیلاب اخیر شدند؟
 • دلایل لغو نشست بین‌الافغان در دوحه
 • برگشت ٦٧١ هزار فقره چک به ارزش ٩٧ هزار میلیارد ریال
 • اتفاقات عجیب و شنیدنی هنگام میلاد حضرت مهدی (عج)/ چگونه فرشتگان و جن‌ها امام دوازدهم را هنگام ظهور یاری می‌کنند؟
 • مهم‌ترین نشانه‌های ناشنوایی در کودکان را بشناسید
 • برترین گلزنان اروپایی را بشناسید!
 • ویار از هفته چندم بارداری آغاز می‌شود؟ +بهترین نسخه‌های خانگی برای درمان حالت تهوع
 • ساک حاملگی چیست؟
 • تهوع‌آور‌های پنهانی را بشناسید
 • همه چیز درباره زایمان در آب
 • برنامه‌های اندرویدی تقلبی «افزایش سرعت اینترنت» را بشناسید
 • فاکتورهای پرخطر سرطان سینه را بشناسید
 • ۶ دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش را بهتر بشناسید
 • از طیف سنج اتمی تا مولتی روتور بمب افکن؛ تجهیزات جدید ارتش را بهتر بشناسید
 • استان یزد را از زاویه‌ای دیگر بشناسید!
 • 14 عامل خطرآفرین برای بیماری قلبی!
 • نقاط قوت و ضعف لیفان۸۲۰ را بشناسید
 • «زهر مار» عید فطر به سینما می‌آید/مرکز سوزن دوزی ایران را بیشتر بشناسید/منتظران واقعی چه ویژگی‌هایی دارند؟
 • مدیر اسرائیلی- آمریکایی اینستاگرام را بیشتر بشناسید