ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز در خصوص نقش دانشگاه ها در رونق تولیدی و صنعتی کشور اظهار کرد: یکی از کارکردهای هر دانشگاه یا مرکز آموزش عالی، فعالیت هایی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ارتباط موثری را بین دانشگاه ها و مراکز تولیدی و صنعتی کشور ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: در واقع دانشگاه ها باید با توجه به کارکرد اقتصادی موثری که در کشور دارند، در تربیت نیروی انسانی متخصص و همچنین راه اندازی و ایجاد شرکت های دانش بنیان و مراکزی که فعالیت آن بر مبنای تلفیق علم، صنعت و اقتصاد است، پیشرو باشند.

صالحی عمران تصریح کرد: در واقع دانشگاه ها اگر وجهه اقتصادی خود را تقویت کنند می توانند در رشد اقتصادی کشور تاثیر بسزایی داشته باشند.

وی افزود: دانشگاه ها و اقتصاد هیچ گاه از هم جدا نبوده و همواره رابطه تنگاتنگی میان اقتصاد یک کشور و آموزش عالی آن وجود داشته که حتی امروزه تبدیل به یک علم تحت عنوان اقتصاد آموزش عالی شده است. یکی از بحث های بسیار مهم آن خدمات و آثاری است که سیستم های آموزش عالی می توانند بر روی جامعه خود به ویژه بخش اقتصاد آن داشته باشند.

صالحی عمران در ادامه گفت: در رتبه بندی دانشگاه ها، یکی از مهمترین معیار برای انتخاب دانشگاه ها، وجه اقتصادی و صنعتی آن است، همچنین آثار اقتصادی مثبت و میزان درآمدزایی آن برای کشور نیز سنجیده می شود.

وی بیان کرد: تولید، ایجاد مشاغل و کارآفرینی و همچنین افزایش بهره وری نیروی انسانی از دیگر آثار مهم ارتباط دانشگاه با صنعت است که باید به آن توجه بیشتری شود.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای افزود: یکی از مسائلی که مانع ارتباط مناسب دانشگاه با صنعت در کشور ما شده این است که شرایط و ظرفیت اقتصادی کشور ما برای جذب فارغ التحصیلان رشته های مرتبط و استفاده حداکثری از دانش و تخصص آن ها وجود ندارد.

صالحی عمران در خصوص برنامه های دانشگاه فنی و حرفه ای در راستای ارتباط با صنعت و تاثیرگذاری در رونق تولیدی و صنعتی کشور خاطرنشان کرد: ما برنامه های متعددی در راستای تقویت تعاملات خود با صنایع مختلف در دستور کار خود قرار داده ایم که از جمله مهم ترین آن ها می توان به اصلاح و بازنگری در چارت های درسی دانشجویان و همچنین تطابق رشته ها با نیاز بازار کار کشور اشاره کرد.

وی در پایان گفت: در مجموع ما معتقدیم که سیستم آموزشی مناسب از مسیر آموزش، تولید، بازاریابی و فروش می گذرد و سعی داریم برنامه ها، سیاست ها و اصلاحات خود را بر این مبنا جدی تر از گذشته ادامه دهیم.

انتهای پیام/

283 / 31 ابراهیم صالحی عمران رونق تولید دانشگاه فنی و حرفه ای ارتباط دانشگاه با صنعت کارآفرینی اشتغال اقتصاد آموزش عالی

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حل مشکل بیکاری آذربایجان غربی در گرو مهارت آموزی فارع التحصیلان دانشگاهی است

فارغ‌التحصیلان بیکار زیادی در آذربایجان غربی وجود دارند در حالی که اگر در دانشگاه‌ها مهارت‌آموزی در کنار تحصیل در دستور کار قرار می‌داشت دانشجویان می‌توانستند به‌سادگی وارد بنگاه‌های اقتصادی شوند این خلاء فقط از طریق مرکز آموزشی فنی قابل پر شدن است. ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی جزء دانشگاه‌های متولی آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای در کشور هستند که بین علم، عمل و تبدیل آن به ثروت پیوند ایجاد کرده‌اند و تلاش می‌کنند از طریق تربیت تکنسین‌های ماهر و کارآفرین و نیز تعامل با مراکز صنعتی، بخش دولتی و غیردولتی، زمینه لازم را برای کسب مهارت، اشتغال و کارآفرینی فراهم کنند و  این دانشگاه‌ها توانسته‌اند به معنای واقعی علم را به محصول تبدیل کرده و ارتباط خوبی با صنعت برقرار کنند.

 دانشگاه جامع علمی-کاربردی در مهرماه سال 1370  باهدف افزایش سطح مهارت دانشجویان در رشته‌های مختلف تحصیلی و کارآفرینی تأسیس شده و  امروزه  بیش از 1000 مرکز آموزشی در رشته‌های مختلف مهارت‌آموزی در سراسر کشور وجود دارد.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی یکی از مراکز آموزش عالی هستند که به ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی آموزش‌های کاربردی در جامعه، فراهم‌سازی زیربنای مناسب به‌منظور به‌کارگیری توان دانش‌آموختگان در حل مسائل کاربردی و انتقال فناوری نوین در نسل جوان و جویندگان مهارت و دانش است.

فقر و بیکاری دو عامل اصلی آسیب‌های اجتماعی است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان غربی بیان می‌کرد:  آموزش‌های مهارتی نقش ارزنده‌ای در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند.

محسن مددی در دیدار با دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ارومیه با اشاره به اینکه آموزش‌های مهارتی نقش بسیار ارزنده‌ای در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند تصریح می‌کند:  آموزش فنی و حرفه‌ای در استان با حضور در این حوزه همگام با سایر دستگاه‌های ذی‌ربط از قبیل بهزیستی، سازمان زندان‌ها، نیروی انتظامی و کمیته امداد، با ارائه آموزش در راستای توانمندسازی زندانیان، زنان سرپرست خانوار، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، معتادان بهبودیافته، کودکان کار، ساکنین بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین‌ها  و دانشجویان گام‌های مؤثر در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی برمی‌دارد.

مددی می‌گوید:  توانمندسازی افراد در معرض خطر ضمن ایجاد اشتغال برای آنان و بازگشت دوباره به آغوش اجتماع، ایجاد انگیزه، امید به زندگی، گرایش به ارتکاب جرم و بزه اجتماعی را در آنان کاهش می‌دهد.

استان مرکزی در زمره سه استان برتر کشور در حوزه نرخ پایین بیکاری قرار گرفتتنها یک استان کشور در نرخ بیکاری وضعیتی بدتر از کردستان داردنرخ بیکاری در استان مرکزی 8.4 درصد است

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ارومیه با اشاره به اینکه بحث اشتغال یکی از مؤثرترین راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی است، می‌افزاید:  با توجه به بررسی‌های انجام‌شده اکثر مفاسد در خانواده هایی که بنیان خانواده و تعهد خانوادگی در آن‌ها ضعیف بوده و  افراد فاقد شغل و درآمد صورت گرفته است.

مصطفی حبیبی می‌گوید: زنان سرپرست خانوار در معرض بیشترین صدمات قرار دارند و نیازمند خدمات بیش‌ازپیش در قالب برنامه‌های حمایتی هستند و فقر وبیکاری دو عامل اساسی درزمینه آسیب‌های اجتماعی است.

آموختن مهارت کارآفرینی از اولویت‌های دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای است

سرپرست دانشگاه علمی و فناوری آذربایجان غربی با اشاره به مسائل و مشکلات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در انتخاب شغل و راه‌اندازی کسب‌وکارهای مرتبط با رشته تحصیلی دانشجویان بیان می‌کند: موضوع اشتغال آفرینی در کشور بسیار حائز اهمیت بوده  و از این سو دانشگاه‌های کشور سوق دادن دانشجویان و فارغ‌التحصیلان را به سمت کارآفرینی را در مبنای کار خود قرار داده‌اند.

یعقوب پور اسد می‌افزاید: برای مهارت‌آموزی دانشجویان در دانشگاه‌ها فنی حرفه ای تلاش می‌شود تا فارغ‌التحصیلان بتوانند مستقیماً وارد بازار کارشده و یا به یک کارآفرین نمونه تبدیل شوند که این امر مهم در جای خود عامل کمک به تولید ملی، انجام خدمات و گره‌گشایی از مشکل آسیب‌های اجتماعی نیز می‌شود.

وی می‌گفت: برای افزایش مهارت‌آموزی دانشجویان در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای استان مرکز نوآوری ایجادشده  و فعالیت مهم این مرکز آشنا کردن دانشجویان با فضای بازار کار و ایجاد اشتغال  است و همچنین دانشجویانی که دارای طرح‌های دانش‌بنیان، نوآورانه و خلاقانه هستند با ارائه طرح‌هایشان به مرکز نوآوری و بعد از بازدید این طرح و ایده‌ها توسط اساتید مرکز آنهایی را که واقعاً قابلیت تجاری‌سازی دارند انتخاب و حمایت می‌شوند که درنهایت شیوه تجاری‌سازی و کسب درآمد از این طرح‌ها از طریق مرکز نوآوری آموزش داده می‌شود.

ایجاد مرکز نوآوری حمایت از  طرح‌های نوآورانه

پور اسد بیان می‌کند: دانشگاه علمی و فناوری کشور کلاً 120 مرکز دارد که از این تعداد فقط به 6 استان برتر مجوز تأسیس مرکز علمی و فناوری داده‌شده است و دانشگاه فنی حرفه‌ای قاضی طباطبایی ارومیه  به دلیل داشتن پژوهش‌های موردتأیید دانشگاه علمی و فناوری کشور، جزو شش استان برتر بوده و  باید از دانشجویان این دانشگاه حمایت شود.

وی می‌افزاید: هدف از ایجاد مرکز نوآوری حمایت از  طرح‌های نوآورانه و خلاقانه‌ای که از سوی دانشجویان به این مرکز ارائه می‌شود و به همین جهت با صندوق کارآفرینی امید در این زمینه تفاهم‌نامه امضاء شد و همچنین دانشگاه علمی و فناوری کشور مجوز یک مرکز شکوفایی نوآوری و خلاقیت را به دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان اختصاص داده است.

سرپرست دانشگاه فنی حرفه‌ای آذربایجان غربی تأکید می‌کند: دانشگاه فنی و حرفه‌ای یک دانشگاه مهارتی است و بیشترین نیاز و دغدغه در این دانشگاه به‌روزرسانی تجهیزات کارگاه است که انتظار می‌رود تا مسئولین استانی این مشکلات را بررسی و حل نمایند اما متأسفانه تاکنون هیچ حمایتی از سوی مسئولین و مدیران استانی صورت نگرفته است.

گزارش از زهرا بخشی

انتهای پیام/ن

R41361/P/S6,48/CT7

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

حضور در مراسم افتتاح مسجد بازار بزرگ ایرانیان در برنامه آیت الله صدیقی نیست

کلیدواژه: رونق تولید دانشگاه فنی و حرفه ای ارتباط دانشگاه با صنعت کارآفرینی اشتغال اقتصاد آموزش عالی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستور روحانی برای ترخیص کالاها از گمرک
 • دستور روحانی برای رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر
 • رئیس جمهور دستور رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر کالای معطل در گمرک را صادر کرد
 • رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر کالای معطل در گمرک
 • دستور رئیس جمهور برای رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر کالای معطل در گمرک
 • بازاری برای پایان‌نامه‌ها نیست/ صنعت، سود زودبازده می‌خواهد و اکثرا در زمان تحریم به سراغ دانشگاه می‌آید
 • نمایشگاه هفته مشاغل در قرچک گشایش یافت
 • ضروری است ساختار بخش تولید برای رونق تغییر کند
 • ثبت نام کنکور فنی و حرفه‌ای با دیپلم دبیرستان
 • امکان ثبت نام در کنکور فنی و حرفه‌ای با دیپلم دبیرستان فراهم شد
 • اختصاص ۱۶ هزار میلیارد ریال اعتبار به بخش صنعت/ لزوم توجه به "رونق تولید" در برنامه ریزی مدیران
 • فنی و حرفه ای قزوین 670 میلیون ریال به سیل زدگان کمک کرد
 • دانشجویان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای سمنان طی ۳ اعزام به مردم سیل‌زده پلدختر خدمت‌رسانی کردند
 • طرح بازدید از مراکز فنی حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود
 • فولادگر: روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است
 • ما در بحث‌های صنایع پیشرفته‌ی امروز دنیا، در نانو، در هسته‌ای، در موشکی، در فنّاوری زیستی و در بقیّه‌ی فنون پیشرفته‌ی دنیا، در صفوف مقدّم قرار داریم
 • روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است/امیدی به دوپینگ اروپا نیست
 • گام نخست رونق تولید، مقابله با مفاسد اقتصادی است
 • رونق تولید در صنعت دام چگونه محقق می‎شود؟