مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش گروه  سیاسی خبرگزاری برنا؛ سیل فروردین 98 در ایران که همچنان پس لرزه و ویرانی‌های آن نیز ادامه دارد یکی از خسارت بارترین بلایای طبیعی طی سالیان گذشته بوده است. در عین حال این سیل به تعبیر بسیاری از کارشناسان برای کشور خشکسالی چون ایران، مزایایی نیز داشت اما درگیر شدن هموطنان سیل‌زده با این بلای طبیعی ناگهانی آن هم در حجمی عظیم، مزایای آن را کمرنگ کرد.

 

این سیل مناطق وسیعی را از استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی گرفته تا لرستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان درنوردیده، ده‌ها نفر را به کام مرگ فرستاده، صدها مصدوم برجای گذاشته، خانه ها، مزارع و بسیاری امکانات دیگر را ویران کرده است و اکنون به گفته وزیر کشور 35 هزار میلیارد تومان نیاز است تا این خسارت ها جبران شود. خسارتی که به نظر نمی‌رسد دولت حسن روحانی به تنهایی بتواند جبران کند. در کنار همه کمک‌های مردمی  و سایر نهادهای مسئول به دولت برای مقابله و جبران خسارت‌های سیل، اخیرا مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، از دولت خواستند که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تائید خواهد بود.

به گفته وزیر کشور در صحن علنی مجلس، خسارت سیل بین 30 الی 35 هزار میلیارد تومان برآورد شد. همچنین در این سیل، 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.

سال 98 سالی بود که با سیل آغاز شد آن هم سیل در حجمی گسترده که بسیاری از مردمان این سرزمین را از گذران یک زندگی عادی محروم کرد. این در حالی بود که همگان به مناسبت آغاز بهار و ورود به سالی جدید، باید جشن می‌گرفتند هرچند در برخی استان‌ها شرایط عادی بود اما هیچ فرد ایرانی چه در داخل و چه در خارج نبود که از این مصیت ناخواسته دلش به درد نیاید. حتی بسیاری از کشورها نیز به نحوی سعی کردند کمک‌های خود را به سیلزدگان ایران روانه کنند. شاید واژه همدلی مناسبترین واژه برای وصف این کمک‌ها باشد. سیل با همه خسارات مالی و جانی‌اش که قلب هر ایرانی و غیر ایرانی، مسلمان یا غیر مسلمان را به درد آورد بار دیگر عاملی برای همراهی و همدلی مردم و مسئولان بود. هر چند عده‌ای همواره منتقد و تخریب‌گر، سعی کردند این همدلی را کمرنگ جلوه دهند یا نادیده بگیرند. نیروها و جریان‌های سیاسی چه راست و چه چپ، اصلاح‌طلب و یا اصولگرا نیز تلاش کردند در کنار یکدیگر و با مردم همراه شوند زیرا در این شرایط سخت و دشوار، باید اختلافات را کنار گذاشت و به کمک مردمانی شتافت که همه چیز خود را از دست دادند. مردمی که باید امید را به آنها بازگرداند تا از غم و اندوه آنها کاسته شود. دولت و نهادهای مسئول در این شرایط بسیار تلاش کردند در کنار مردم بمانند و به امور آنها رسیدگی کنند هر چند کم و کاستی‌هایی در این زمینه وجود داشت اما دولت و مردم به همراه سایر دستگاه‌ها، همچنان پای هموطنان سیل زده ایستاده و خواهند ایستاد.

«غلامرضا ظریفیان»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در مورد سیل اخیر و مزایای طبیعی آن به خبرنگار سیاسی برنا گفت: همه صاحبنظران و همه کسانی که با مسئله آب، سیل، مسائل فنی و سازمان هواشناسی آشنایی دارند، معتقدند میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته،  19 برابر بیشتر است. طبیعتا زمانی که با چنین پدیده‌ای روبرو می‌شویم، این پدیده شاید حداقل طی 50 سال گذشته بی‌سابقه است.

او در مورد همدلی مردم و دولت برای کمک به سیل‌زدگان و تنها نگذاشتن دولت نیز بیان کرد: نکته دیگر این است که اعتقاد بسیاری از صاحبنظران و حتی افکار عمومی در مورد این واقعه اخیر این است که مجموعه نظام و نه فقط دولت در این موضوع دخیل هستند. در واقع هم دولت به عنوان مسئول اصلی مقابله با حوادث غیرمترقبه، هلال احمر، نیروهای مسلح و همچنین نیروهای مردمی به جز در شوک اولیه که رخ داد سعی کردند هر چه در توان دارند را به میدان بیاورند. هر چند یکی از دلایلی که این تلاش‌ها برای حجم عظیمی از بارندگی و سیلاب کافی نیست، این است که در کشور ما برخی از مشکلات زیست محیطی ما، مشکلات و انباشت‌های 30-40 ساله است که در شرایط کنونی، خود را نمایان ساخته است.

او افزود: بحث لایروبی رودخانه‌ها و ساخت و سازهایی که به دلیل عدم نظارت شهرداری‌ها در شهرها صورت گرفته و همچنین برخی از ساخت و سازها در کنار رودخانه‌ها، متاسفانه اجحافی بوده که در حق مناطق طبیعی و مراتع کشور به ویژه جنگل‌ها شده است. در این قضیه نیز دولت،  قوه قضائیه و هم دستگاه‌های نظارتی نقش دارند. این مسائل جزو مجموعه مسائلی است که طی بازه زمانی طولانی به وجود آمده است. زمانی که با یک پدیده کم نظیر در صدسال اخیر و بی‌نظیر در 50 سال اخیر روبرو می‌شویم و این حجم از بارندگی را در کشور داریم. طبیعی است که هر چقدر هم شبانه‌روزی تلاش کنیم نمی‌توانیم فاصله و مشکلاتی که در این قضیه رخ داده است را رفع کنیم.

او ادامه داد: بنابراین در این شرایط به جای اینکه همه چه دولت در ارتباط با دستگاه‌های دیگر یا دستگاه‌های دیگر در ارتباط با دولت، چه مردم در ارتباط با دولت و یا دولت در ارتباط با مردم با یکدیگر همدلی کنند و نشان دهند که در این قضیه اخیر همه با تمام توان به میدان آمدند که متاسفانه این نکته مهم مورد غفلت و هجوم برخی قرار می‌گیرد. بنابراین اتفاق خوبی که در شرایط سیل پدید آمده این است که جامعه، مردم و دولت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. البته برخی بدون توجه به مقتضیات آن، به حمله علیه دولت می‌پردازند. هرچند نقد خوب است و در این واقعه اخیر به دستگاه‌های مختلف، نقد وارد است اما باید خدمات و زحمات آن‌ها را در زمان سیل در نظر گرفت.

او بیان کرد: در نتیجه می‌توان تهدید سیل را به یک فرصت انسجام اجتماعی، همبستگی اجتماعی و امید به آینده تبدیل کنیم در عین حال با یک بررسی عالمانه و محققانه این امر باید انجام شود. همانگونه که رئیس جمهور بررسی عالمانه و دقیق این اتفاق را به نهادهای علمی به ویژه دانشگاه تهران واگذار می‌کنند. بنابراین پس از این بررسی مشخص خواهد شد چه شکاف‌ها و آسیب‌هایی هم در سیستم مدیریتی ما و هم محیط زیست وجود دارد. همچنین باید کمک کنیم از تکرار این اتفاق جلوگیری و این تهدید را با همدلی، همبستگی بیشتر و با بررسی دقیق‌تر و عالمانه‌تر به فرصت تبدیل کنیم زیرا ایران کشوری است که دارای خشکسالی بود و این خشکسالی درحال وارد کردن آسیب‌های جدی به کشور است. در حال حاضر با آب فراوانی که در نتیجه بارندگی‌ها در تالاب‌ها و برخی از سفره‌های زیرزمینی  جاری شده، باعث سیراب شدن آنها شده است.

او اظهار کرد: بنابراین باید این سیل را از یک تهدید به یک فرصت ملی تبدیل کنیم. نهایتا با عبور از سختی‌ها، اهتمام به حل مشکلات جاری مردم، اسکان دادن و بازسازی مناطق سیل‌زده، می‌توان فضای جدیدی را برای انسجام و همبستگی ملی ایجاد کرد. متاسفانه در این قضیه برخی از رسانه‌های خارجی، نقش مخربی را در بزرگ کردن ضعف‌ها و نادیده انگاشتن قوت‌هایی که در شرایط سخت سیل بوده، داشته‌اند. بنابراین برخی از جریان‌های سیاسی نیز باید مراقب باشند که همسو با رسانه‌های معاند حرکت نکنند تا به انسجامی که در اثر این شرایط ایجاد شده، لطمه‌ای وارد نشود.

همچنین «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، نماینده مجلس و عضو فراکسیون ولایی مجلس، در مورد کمک به دولت در مناطق سیل‌زده به خبرنگار سیاسی برنا گفت: «عقبه ذهنی و تاریخی ما ایرانیان نشان داده است زمانی ما می‌توانیم موفق شویم که با یکدیگر همدلی، وفاق و وحدت داشته باشیم. بنابراین باید گفت با اختلاف و درگیری نمی‌توان اهداف و برنامه‌ها را پیش برد. چه جریان سیل باشد و چه جریان زلزله باشد، اختلاف و درگیری، انرژی و نیروی افراد را برای همکاری مثبت از بین می‌برد. بنابراین همدلی بین مردم، دولت و سایر نهادها، باعث هم افزایی و کاهش مشکلات مردم می‌شود.

جعفرزاده افزود: مردم سیل‌زده حکم بیماری را دارند که انتظار درمان دارند. در نتیجه باید اختلافات و دعواهای سیاسی را در زمان کمک به مردم سیل زده کنار گذاشت. اگر از توان مردمی و سایر نهادها برای جبران خسارات کمک بگیریم، قطعا هزینه‌ها کاهش خواهد یافت در غیر این صورت دولت به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.»   

خبرنگار: آزاده رحیمی

منبع: خبرگزاری برنا

محمدرضا حیاتی: خوانندگان پیش از انقلاب، به چه جرمی نمی‌توانند به کشور برگردند؟

پاسخ عباس عبدی به سردار جعفری؛ در ۴۰ سال گذشته مردم در انتخاب خود به خطا رفته‌اند؟

رونمایی از مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱+عکس

چرخش ناگهانی نظر دولت ترامپ درباره حضور ایران در یمن

سرقت و تخریب بقعه امامزاده فاطمه بنت‌الحسن(ع) در شیراز

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: سیل زدگان جبران خسارات فرصت ملی همدلی مردم و دولت

خبر بعدی:

اختصاص کامل اعتبارات بازسازی مدارس در مناطق سیل و زلزله زده

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش: برای نوسازی مدارس مناطق سیل و زلزله زده ، اعتبار 570 میلیارد تومانی به طور کامل اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان؛ معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در سمنان گفت : امسال 24 استان کشور درگیر مسائل سیل و زلزله بودند و با کمک دولت و خیران ، برای استان های خوزستان، لرستان و گلستان 210 میلیارد تومان از طرف دولت و 210 میلیارد تومان هم از طرف خیران بودجه نوسازی و ساخت مدارس صرف شده است.
رخشانی مهر افزود: دولت همچنین 150 میلیارد تومان دیگر برای کمک به سایر استان های درگیر سیل اختصاص داده که استان سمنان هم در فهرست دریافت این اعتبارات قرار دارد. وی افزود: همه مدارس نیازمند تعمیر در استان ها خوزستان، گلستان و لرستان به طور کامل تعمیر شده و جای نگرانی وجود ندارد.

 

دیگر خبرها

 • باید به اشتباهاتمان اعتراف کنیم/ خاتمی رهبر جریان اصلاحات نیست
 • کرباسچی:اصلاحات چندرهبردارد
 • کرباسچی: باید به اشتباهاتمان اعتراف کنیم
 • باید به اشتباهاتمان اعتراف کنیم
 • کرباسچی: خاتمی از معرفی لیست انتخاباتی به مردم ناراحت است/ باید به اشتباهاتمان اعتراف کنیم
 • بازسازی حرمین شریفین ائمه اطهار(ع) فرصتی برای نظام است
 • مردم در انتخابات، اعتماد خودشان به نظام اسلامی و تبعیّت از نظام اسلامی را اثبات کردند
 • رویداد فهما فرصتی جهت خلق ایده های ناب کانون های مساجد است
 • ۱۳۱.۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض به سیل‌زدگان گلستانی پرداخت شد
 • خسروی در واکنش به هوک:‌ امنیت ملی آمریکا را رهبران نابخرد آن تهدید می‌کنند
 • پرداخت کمک بلاعوض به سیل زدگان لرستانی
 • تخریب در تهدید مساجد سیل زده لرستان/ التیام مساجد نیازمند عزم عمومی است
 • «عدالت و پیشرفت» طرحی برای عبور از «شبه‌مدرنیته» است
 • قحطی در سودان جنوبی | تهدید جان ۵.۵ میلیون نفر در جوانترین کشور جهان
 • پرداخت خسارت کشاورزان سمنانی آسیب‌دیده از سیل تا آخر ماه آتی
 • پشت‌پرده حملات اصلاح‌طلبان به وزیر کشور/ چند نکته درباره کشته‌های اغتشاشات اخیر
 • زنگ خطر سیل به صدا در آمد
 • توسعه چین؛ فرصتی برای جهان
 • کلید شکست دشمن متحدشدن مردم و مسوولان است