به گزارش گروه  سیاسی خبرگزاری برنا؛ سیل فروردین 98 در ایران که همچنان پس لرزه و ویرانی‌های آن نیز ادامه دارد یکی از خسارت بارترین بلایای طبیعی طی سالیان گذشته بوده است. در عین حال این سیل به تعبیر بسیاری از کارشناسان برای کشور خشکسالی چون ایران، مزایایی نیز داشت اما درگیر شدن هموطنان سیل‌زده با این بلای طبیعی ناگهانی آن هم در حجمی عظیم، مزایای آن را کمرنگ کرد. 

این سیل مناطق وسیعی را از استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی گرفته تا لرستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان درنوردیده، ده‌ها نفر را به کام مرگ فرستاده، صدها مصدوم برجای گذاشته، خانه ها، مزارع و بسیاری امکانات دیگر را ویران کرده است و اکنون به گفته وزیر کشور 35 هزار میلیارد تومان نیاز است تا این خسارت ها جبران شود. خسارتی که به نظر نمی‌رسد دولت حسن روحانی به تنهایی بتواند جبران کند. در کنار همه کمک‌های مردمی  و سایر نهادهای مسئول به دولت برای مقابله و جبران خسارت‌های سیل، اخیرا مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، از دولت خواستند که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تائید خواهد بود.

به گفته وزیر کشور در صحن علنی مجلس، خسارت سیل بین 30 الی 35 هزار میلیارد تومان برآورد شد. همچنین در این سیل، 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.

سال 98 سالی بود که با سیل آغاز شد آن هم سیل در حجمی گسترده که بسیاری از مردمان این سرزمین را از گذران یک زندگی عادی محروم کرد. این در حالی بود که همگان به مناسبت آغاز بهار و ورود به سالی جدید، باید جشن می‌گرفتند هرچند در برخی استان‌ها شرایط عادی بود اما هیچ فرد ایرانی چه در داخل و چه در خارج نبود که از این مصیت ناخواسته دلش به درد نیاید. حتی بسیاری از کشورها نیز به نحوی سعی کردند کمک‌های خود را به سیلزدگان ایران روانه کنند. شاید واژه همدلی مناسبترین واژه برای وصف این کمک‌ها باشد. سیل با همه خسارات مالی و جانی‌اش که قلب هر ایرانی و غیر ایرانی، مسلمان یا غیر مسلمان را به درد آورد بار دیگر عاملی برای همراهی و همدلی مردم و مسئولان بود. هر چند عده‌ای همواره منتقد و تخریب‌گر، سعی کردند این همدلی را کمرنگ جلوه دهند یا نادیده بگیرند. نیروها و جریان‌های سیاسی چه راست و چه چپ، اصلاح‌طلب و یا اصولگرا نیز تلاش کردند در کنار یکدیگر و با مردم همراه شوند زیرا در این شرایط سخت و دشوار، باید اختلافات را کنار گذاشت و به کمک مردمانی شتافت که همه چیز خود را از دست دادند. مردمی که باید امید را به آنها بازگرداند تا از غم و اندوه آنها کاسته شود. دولت و نهادهای مسئول در این شرایط بسیار تلاش کردند در کنار مردم بمانند و به امور آنها رسیدگی کنند هر چند کم و کاستی‌هایی در این زمینه وجود داشت اما دولت و مردم به همراه سایر دستگاه‌ها، همچنان پای هموطنان سیل زده ایستاده و خواهند ایستاد.

«غلامرضا ظریفیان»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در مورد سیل اخیر و مزایای طبیعی آن به خبرنگار سیاسی برنا گفت: همه صاحبنظران و همه کسانی که با مسئله آب، سیل، مسائل فنی و سازمان هواشناسی آشنایی دارند، معتقدند میزان بارندگی امسال نسبت به سال گذشته،  19 برابر بیشتر است. طبیعتا زمانی که با چنین پدیده‌ای روبرو می‌شویم، این پدیده شاید حداقل طی 50 سال گذشته بی‌سابقه است.

او در مورد همدلی مردم و دولت برای کمک به سیل‌زدگان و تنها نگذاشتن دولت نیز بیان کرد: نکته دیگر این است که اعتقاد بسیاری از صاحبنظران و حتی افکار عمومی در مورد این واقعه اخیر این است که مجموعه نظام و نه فقط دولت در این موضوع دخیل هستند. در واقع هم دولت به عنوان مسئول اصلی مقابله با حوادث غیرمترقبه، هلال احمر، نیروهای مسلح و همچنین نیروهای مردمی به جز در شوک اولیه که رخ داد سعی کردند هر چه در توان دارند را به میدان بیاورند. هر چند یکی از دلایلی که این تلاش‌ها برای حجم عظیمی از بارندگی و سیلاب کافی نیست، این است که در کشور ما برخی از مشکلات زیست محیطی ما، مشکلات و انباشت‌های 30-40 ساله است که در شرایط کنونی، خود را نمایان ساخته است.

او افزود: بحث لایروبی رودخانه‌ها و ساخت و سازهایی که به دلیل عدم نظارت شهرداری‌ها در شهرها صورت گرفته و همچنین برخی از ساخت و سازها در کنار رودخانه‌ها، متاسفانه اجحافی بوده که در حق مناطق طبیعی و مراتع کشور به ویژه جنگل‌ها شده است. در این قضیه نیز دولت،  قوه قضائیه و هم دستگاه‌های نظارتی نقش دارند. این مسائل جزو مجموعه مسائلی است که طی بازه زمانی طولانی به وجود آمده است. زمانی که با یک پدیده کم نظیر در صدسال اخیر و بی‌نظیر در 50 سال اخیر روبرو می‌شویم و این حجم از بارندگی را در کشور داریم. طبیعی است که هر چقدر هم شبانه‌روزی تلاش کنیم نمی‌توانیم فاصله و مشکلاتی که در این قضیه رخ داده است را رفع کنیم.

او ادامه داد: بنابراین در این شرایط به جای اینکه همه چه دولت در ارتباط با دستگاه‌های دیگر یا دستگاه‌های دیگر در ارتباط با دولت، چه مردم در ارتباط با دولت و یا دولت در ارتباط با مردم با یکدیگر همدلی کنند و نشان دهند که در این قضیه اخیر همه با تمام توان به میدان آمدند که متاسفانه این نکته مهم مورد غفلت و هجوم برخی قرار می‌گیرد. بنابراین اتفاق خوبی که در شرایط سیل پدید آمده این است که جامعه، مردم و دولت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. البته برخی بدون توجه به مقتضیات آن، به حمله علیه دولت می‌پردازند. هرچند نقد خوب است و در این واقعه اخیر به دستگاه‌های مختلف، نقد وارد است اما باید خدمات و زحمات آن‌ها را در زمان سیل در نظر گرفت.

او بیان کرد: در نتیجه می‌توان تهدید سیل را به یک فرصت انسجام اجتماعی، همبستگی اجتماعی و امید به آینده تبدیل کنیم در عین حال با یک بررسی عالمانه و محققانه این امر باید انجام شود. همانگونه که رئیس جمهور بررسی عالمانه و دقیق این اتفاق را به نهادهای علمی به ویژه دانشگاه تهران واگذار می‌کنند. بنابراین پس از این بررسی مشخص خواهد شد چه شکاف‌ها و آسیب‌هایی هم در سیستم مدیریتی ما و هم محیط زیست وجود دارد. همچنین باید کمک کنیم از تکرار این اتفاق جلوگیری و این تهدید را با همدلی، همبستگی بیشتر و با بررسی دقیق‌تر و عالمانه‌تر به فرصت تبدیل کنیم زیرا ایران کشوری است که دارای خشکسالی بود و این خشکسالی درحال وارد کردن آسیب‌های جدی به کشور است. در حال حاضر با آب فراوانی که در نتیجه بارندگی‌ها در تالاب‌ها و برخی از سفره‌های زیرزمینی  جاری شده، باعث سیراب شدن آنها شده است.

او اظهار کرد: بنابراین باید این سیل را از یک تهدید به یک فرصت ملی تبدیل کنیم. نهایتا با عبور از سختی‌ها، اهتمام به حل مشکلات جاری مردم، اسکان دادن و بازسازی مناطق سیل‌زده، می‌توان فضای جدیدی را برای انسجام و همبستگی ملی ایجاد کرد. متاسفانه در این قضیه برخی از رسانه‌های خارجی، نقش مخربی را در بزرگ کردن ضعف‌ها و نادیده انگاشتن قوت‌هایی که در شرایط سخت سیل بوده، داشته‌اند. بنابراین برخی از جریان‌های سیاسی نیز باید مراقب باشند که همسو با رسانه‌های معاند حرکت نکنند تا به انسجامی که در اثر این شرایط ایجاد شده، لطمه‌ای وارد نشود.

همچنین «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، نماینده مجلس و عضو فراکسیون ولایی مجلس، در مورد کمک به دولت در مناطق سیل‌زده به خبرنگار سیاسی برنا گفت: «عقبه ذهنی و تاریخی ما ایرانیان نشان داده است زمانی ما می‌توانیم موفق شویم که با یکدیگر همدلی، وفاق و وحدت داشته باشیم. بنابراین باید گفت با اختلاف و درگیری نمی‌توان اهداف و برنامه‌ها را پیش برد. چه جریان سیل باشد و چه جریان زلزله باشد، اختلاف و درگیری، انرژی و نیروی افراد را برای همکاری مثبت از بین می‌برد. بنابراین همدلی بین مردم، دولت و سایر نهادها، باعث هم افزایی و کاهش مشکلات مردم می‌شود.

جعفرزاده افزود: مردم سیل‌زده حکم بیماری را دارند که انتظار درمان دارند. در نتیجه باید اختلافات و دعواهای سیاسی را در زمان کمک به مردم سیل زده کنار گذاشت. اگر از توان مردمی و سایر نهادها برای جبران خسارات کمک بگیریم، قطعا هزینه‌ها کاهش خواهد یافت در غیر این صورت دولت به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.»   

خبرنگار: آزاده رحیمی

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هفته سلامت فرصتی است برای پاس داشتن سلامتی/دسترسی به جهانی عادلانه و سالم، هدف اصلی کمپین بهداشت و سلامت

خبرگزاری میزان- وزارت بهداشت به مناسب هفته ملی سلامت (اول تا هفتم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸) از ملزومات پویش (کمپین) هفته ملی سلامت خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هدف از این کمپین جهانی را اینطور تشریح کرد:هفته سلامت فرصتی است برای پاس داشتن سلامتی و همچنین یادآوری این نکته به رهبران جهان که همه افراد باید در موقع لزوم به مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

دراین راستا کمپین # بهداشت و سلامت همه رویداد‌های تبلیغاتی در سراسر جهان و ایران با مضمون برجسته کردن هدف اصلی این کمپین یعنی دسترسی به جهانی عادلانه و سالم می‌شود.

تمرکزکمپین هفته سلامت بر عدالت و همبستگی وبالا بردن استاندارد سلامت برای همه از طریق رفع شکاف و بی عدالتی درارائه خدمات بهداشتی وجلوگیری ازجا ماندن افراد از دریافت این خدمات محقق می‌شود.

به این منظور شعار روزجهانی سلامت و به تبع هفته سلامت «مراقبت¬های بهداشتی اولیه راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» انتخاب شده است.

پوشش همگانی سلامت و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی اولیه

پوشش همگانی بهداشت به این معنی است که همه افراد به مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی مورد نیازشان در هرزمان و مکان که ضرورت دارد، بدون تحمل هزینه‌های درمانی سنگین و طاقت فرسا دسترسی داشته باشند. براین باوریم که این هدف دستیافتنی است و آغاز این مسیر با فرآهم ساختن دسترسی افراد به خدمات درمانی وبهداشتی اولیه خواهد بود. مراقبت‌های بهداشتی اولیه و دسترسی به آن یک رویکرد کلی درجامعه با تمرکزبرنیاز‌های اساسی افراد، خانواده‌ها وگروه‌های مختلف نسبت به مسئله سلامت باید باشد.

برای تحقق دسترسی آسان و یکسان عموم مردم به بهداشت و درمان، دولت‌ها باید روی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی اولیه باکیفیت و ارزان سرمایه گذاری کنند. درهمین رابطه کارکنان بخش سلامت باید همواره درجهت مراقبت و حمایت از یکایک افراد جامعه تلاش کرده وآنان را برای استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی و حفظ سلامت فردی شان آموزش دهند. همچنین توانمندسازی افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی درجهت حفظ سلامت شخصی ازجمله دیگراقداماتی است که باید مورد توجه دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت قرارگیرد.

دسترسی به بهداشت و درمان و سلامت فردی از حقوق اساسی بشراست. ما درکنار یکدیگر خواهیم توانست تا رویای دستیابی همه افراد به خدمات بهداشتی و درمانی را به واقعیت بدل کنیم.

اهداف

ایجاد درک بهتر از اهمیت پوشش همگانی سلامت و اهمیت مراقبت‌های بهداشتی اولیه به عنوان پایه و اساس آن.

تقویت فعالیت افراد، سیاست گذاران و کارکنان حوزه بهداشت و درمان به منظورتحقق پوشش همگانی سلامت برای همه افراد.

پیام‌های کلیدی

پوشش جهانی بهداشت و درمان شدنی است، پس همه با هم این هدف را به واقعیت بدل کنیم.

سلامت و دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی از حقوق اساسی بشراست. هم اکنون زمان آن است که همه افراد درهرکجای این جهان به خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند.

پوشش همگانی سلامت به معنای آن است که همه افراد بشرهرکجا و هرزمان که لازم باشد به خدمات ارزان و با کیفیت بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند.

درحال حاضر دست کم نیمی از جمعیت جهان به خدمات بهداشتی و درمانی موردنیاز خود دسترسی ندارند.

سالانه حدود ۱۰۰ میلیون نفر در جهان و به دلیل پرداخت هزینه‌های سنگین خدمات بهداشتی و درمانی دچار فقر شدید می‌شوند.

این افراد جه کسانی هستند و ما چگونه می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم؟ به منظوردرک بهترشرایط این افراد، به اطلاعات و داده‌هایی دررابطه با سن، جنسیت، درآمد، محل زندگی، آموزش ودیگر عوامل و معیار‌ها که دسترسی به خدمات درمانی را تحت تاثیرخود قرارمی دهند نیاز داریم.

بهداشت و سلامت از حقوق مهم و اساسی بشر است. همه گان باید به اطلاعات و خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز خود برای حفظ سلامت خود و خانوده شان دسترسی داشته باشند.

دسترسی به مراقبتهای بهداشتی اولیه اساس و پایه برنامه ایجاد پوشش همگانی سلامت است.

خدمات بهداشتی نامناسب وبی کیفیت موجب ازدست رفتن جان بسیاری از افراد شده و میلیارد‌ها دلار هزینه و خسارات به بار می‌آورد. ما باید برای بهبود کیفیت و امنیت خدمات بهداشتی و درمانی در سطح جهان اقدام کنیم.

خدمات و مراقبت‌های بهداشتی اولیه باید نخستین مرحله از تماس با نظام سلامت باشد. جایی که بسیاری از افراد، خانواده‌ها و گروه‌های مختلف اجتماعی عمده خدمات درمانی و بهداشتی موردنیاز خود را درآنجا دریافت می‌کنند. از پیشگیری تا درمان، توان بخشی و مراقبت‌های پرخطر همگی خدماتی هستند که افراد باید در نزدیک‌ترین مکان ممکن به محل زندگی یا کار خود دریافت کنند.

مراقبت‌های اولیه بهداشتی در مورد مراقبت از مردم است و به آن‌ها کمک می‌کند تا سلامت خود را بهبود بخشیده یا خود را حفظ کنند. به جای آنکه تنها به درمان یک بیماری یا شرایط خاص بپردازد.

مراقبت‌های بهداشتی اولیه اکثریت نیاز‌های بهداشتی شما در طول زندگی را پوشش می‌دهد. خدماتی مانند غربالگری برای مشکلات بهداشتی، واکسیناسیون، ارائه اطلاعات در مورد چگونگی جلوگیری از بیماری، برنامه ریزی بهداشتی و درمانی خانوادگی، ارائه خدمات درمانی کوتاه مدت و بلند مدت و هماهنگی با سایرسطوح مراقبتی و توانبخشی.

یک نظام بهداشتی با ارائه خدمات اولیه بهداشتی و درمانی با کیفیت و قدرتمند، نتایج بسیار بهتر و موثرتری دربهبود شرایط حوزه سلامت به دنبال خواهد داشت. صرفه جویی درهزینه‌ها و کیفیت بالای مراقبت و خدمات بهداشتی و درمانی از مشخصه‌های بارز این نظام بهداشتی است.

خدمات بهداشتی اولیه بسیار مقرون به صرفه بوده و عادلانه‌ترین راه برای ارائه خدمات مراقبتی، بهداشتی و درمانی به شمار می‌رود. استفاده از این روش کمک بزرگی به کشور‌ها به منظور پیشرفت در جهت تحقق هدف ایجاد پوشش همگانی سلامت به شمار می‌رود.

کارکنان حوزه سلامت نقش بسیار مهمی در آموزش بیماران به منظور مراقبت از سلامت فردی دارند. ایجاد هماهنگی در زمینه مراقبت و حمایت از نیاز‌های بیماران در مقابل مدیران مراکز درمانی و سیاست گذاران از جمله وظایف مهم این افراد است.

کارکنان حوزه سلامت به خوبی با فرهنگ و سبک زندگی جامعه خود آشنا هستند که این موضوع در شرایط بحرانی نظیرشیوع یک بیماری یا وضعیت اضطراری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.

برای تحقق هدف پوشش همگانی سلامت نیازمند دسترسی افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت هستیم. این موضوع سبب می‌شود سلامت افراد و خانواده شان حفظ شود. همچنین استفاده از کارکنان ماهر و آموزش دیده حوزه بهداشت و درمان، ارائه خدمات درمانی با کیفیت را به دنبال داشته و تصمیم سازان و سیاست گذاران حوزه درمان را به سرمایه گذاری و تامین منابع لازم جهت تحقق پوشش همگانی سلامت ترغیب خواهد کرد.

مشارکت در رویداد هفته ملی سلامت

یکی از راه‌های مشارکت در رویداد هفته ملی سلامت پیوستن به جنبش زنجیره همبستگی سازمان بهداشت جهانی در سراسر جهان است. شما می‌توانید با جمع کردن همکاران، دوستان و اعضای خانواده تان دست یکدیگر را گرفته و از کارزار پوشش جهانی خدمات بهداشتی و درمانی حمایت کنید. با پیوستن به جنبش زنجیره همبستگی شما به همراه جمع زیادی ازافراد حاضر در این جنبش نظیر کارکنان بخش سلامت، سیاست گذاران، بیماران و سازمان‌های غیردولتی فعال درحوزه سلامت، شما حمایت خود را از کارزار پوشش همگانی سلامت اعلام خواهید کرد.

شما می‌توانید عکس‌ها و ویدئو‌های مربوط به این رویداد را با هشتگ # سلامت – برای - همه درشبکه‌های اجتماعی با سایرکاربران به اشتراک بگذارید.

دعوت به همکاری، عموم مردم

سلامت و بهداشت از حقوق اساسی شما و خانواده شما است. بیایید به سیاست¬گذاران بگوییم که شایسته دریافت خدمات باکیفیت بهداشتی و درمانی هستیم.

با کارکنان مراکز بهداشتی ودرمانی محل زندگی خود صحبت کرده و از آنان بخواهید اطلاعات لازم و ضروری برای مراقبت و حفظ سلامت خود و خانواده تان را در اختیارشما قرار دهند.

دریافت خدمات بهداشتی باکیفیت موجب بهبود سلامت جسمانی افراد شده و فواید اقتصادی و اجتماعی بسیارزیادی به همراه دارد. هم اکنون وقت آن رسیده است تا از سیاست گذاران تقاضا کنیم خدمات سلامت همگانی را به یک واقعیت عینی تبدیل کنند.

کارکنان حوزه بهداشت و سلامت

شما صدای جامعه و بیماران¬تان هستید. با همکاران خود متحد شده و به مدیران و رهبران تان نشان دهید که ازایده خدمات بهداشتی و درمانی برای همه مردم حمایت می‌کنید.

کارکنان بخش سلامت می‌توانند با ارائه توصیه‌ها و خدمات درمانی با کیفیت به افراد زندگی آنان را تغییر داده و درجهت بهبود آن بکوشند. اجازه دهید تا همه به مهارت‌ها وتخصص شما فعالان و کارکنان حوزه بهداشت و درمان دسترسی داشته باشند.

با توانمندسازی افراد به آنان کمک کنید تا از سلامت شخصی خود به خوبی محافظت کنند. آموزش بیماران در رابطه با نیاز‌های شان و همچنین ارائه مشاوره‌های تخصصی برای حفظ سلامت شخصی آنان ازجمله اقدامات مهم و کلیدی شما کارکنان بخش بهداشت و درمان محسوب می‌شود.

سیاست گذاران

سلامتی و سالم بودن یک انتخاب سیاسی است. این اولویت باید درتمام تصمیمات و سیاست‌ها درنظر گرفته شود.

سرمایه گذاری روی مبحث ارائه خدمات بهداشتی و درمانی پایه ازجمله مهم‌ترین اقدامات برای تحقق بخشیدن به ایده پوشش همگانی سلامت است. شما می‌توانید با سیاست گذاری صحیح این ایده را محقق کنید.

رویداد امسال به دریافت و جمع آوری داده‌های موردنیاز درحوزه بهداشت و سلامت اختصاص یافته است. با استفاده ازاین داده‌ها می‌توان ضمن تامین منابع مورد نیاز، در صورت لزوم تغییرات مثبتی را درجایی که اعمال آن ضروری است، صورت داد.

انتهای پیام/

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: سیل زدگان جبران خسارات فرصت ملی همدلی مردم و دولت

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تصمیم شکست‌خورده آمریکا علیه سپاه فرصتی برای افول دشمن محتضر است
 • تصمیم آمریکا فرصتی برای ارتقای محبوبی سپاه
 • اقدام آمریکا فرصتی برای ارتقاء محبوبیت و مرجعیت سپاه خواهد بود
 • تهدید عقیم آمریکا فرصتی برای ارتقای محبوبیت سپاه است
 • پیام رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بمناسبت سالروز تاسیس سپاه: سرلشکر باقری: اقدام اخیر آمریکایی‌ها به فرصتی برای ارتقای محبوبیت و مرجعیت سپاه تبدیل خواهد شد
 • سرلشکر باقری: تصمیم شکست‌خورده آمریکا فرصتی برای ارتقای محبوبیت سپاه در مبارزه واقعی با تروریسم است
 • تصمیم شکست خورده آمریکا فرصتی برای ارتقای محبوبیت و مرجعیت سپاه در مبارزه واقعی با تروریسم
 • قهر کردن زن و ترک خانه
 • احتمال افزایش قیمت نفت در صورت ادامه منازعات در منطقه علیه ایران/ تبدیل تهدید دشمن به فرصت طلایی با انسجام بین مردم و مسئولین
 • هشتگ تا 1400 با پرسپولیس!
 • هشتگ تا 1400 تا پرسپولیس!
 • گزارش ویژه از قرارداد بازیکنان پرسپولیس؛ هشتگ تا 1400
 • قهر کردن زن از خانه
 • تبدیل پروپان به پروپیلن در پالایشگاه گاز بیدبلند
 • عضو شورای شهر تهران: در سال‌های اخیر ۳ هزار باغ به برج تبدیل شده است
 • فولادگر: روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است
 • آمادگی شهرداری برای تبدیل خانه شخصیت‌های تاریخی به موزه
 • نمایندگان آمریکایی از تهدید دولت ترامپ علیه دیوان لاهه انتقاد کردند
 • روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است/امیدی به دوپینگ اروپا نیست