«ژرار آرو» سفیر فرانسه در آمریکا شامگاه شنبه در حساب کاربری‌اش در توئیتر مدعی شد ایران بعد از انقضای برجام، مجاز به غنی‌سازی اورانیوم نخواهد بود.

این دیپلمات فرانسوی در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «اینکه گفته شود ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اشتباه است. ایران مجبور است طبق پیمان منع اشاعه و پروتکل الحاقی در شرایط نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز هستند.»

او در ادامه نوشت: «همان‌طور که ما سال ۲۰۰۲ گفتیم که غنی‌سازی اورانیوم بدون داشتن برنامه‌ای باورپذیر از فعالیت‌های غیرنظامی هسته‌ای طبق پیمان منع اشاعه غیرقانونی است، قادر خواهیم بود در سال ۲۰۲۵ هم در صورت لزوم واکنش نشان دهیم. آن موقع تحریم‌هایی اعمال شدند. تحریم‌ها می‌توانند مجدداً اعمال شوند. بعد از برجام، هیچ بند «زوال‌پذیری» وجود ندارند، همچنین روسیه، اورانیوم غنی‌شده نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تأمین می‌کند؛ بنابراین هیچ دلیل قابل درکی وجود نخواهد داشت ایران بعد از برجام، اقدام به غنی‌سازی وسیع اورانیوم کند».

توییت سفیر ⁧فرانسه ⁩درباره ⁧برجام ⁩با هشدار ⁧ جدی سید عباس عراقچی ⁩ درباره لزوم توضیح ⁧ پاریس ⁩روبرو شد

 سید عباس عراقچی معاون  در جواب توییت دیپلمات فرانسوی این کشور را به واکنش طبق ⁧برجام ⁩تهدید کرد (هشدار داد) و گفت که اگر توییت‌های ژرار آرو، موضع فرانسه است، ما با نقض آشکار و عمده اهداف برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ روبرو هستیم. نیاز است پاریس فوراً آن را اصلاح کند یا ما اقدام مقتضی را انجام می‌دهیم.

همچنین اندکی پس از تقدیم استوارنامه فیلیپ تیبو سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران به ظریف٬ تیبو از سوی دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت جهت ابلاغ نارضایتی ایران در رابطه با توییت دیپلمات فرانسوی امورخارجه احضار شد.

در پی این اقدام، ژرار آرو عقب نشینی کرده و توییت هایش در رابطه با تعهدات ایران بعد از انقضا برجام را حذف کرد.

چندی پیش نیز، روزنامه وال استریت ژورنال، در یادداشتی نوشت، اروپایی‌ها فقط برای نشان دادن اعتبارشان خود را متقاعد کرده اند که به برجام پایبند باشند.

 

ژست نمادین اروپا و وعده‌های پوچ برای تضمین برجام

با روی کار آمدن دونالد ترامپ و وعده خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا به صورت نمادین تلاش کرد با لابی و مذاکره بر اهمیت حفظ برجام توسط آمریکا تأکید نماید. 

در این میان مذاکراتی را با کنگره ایالات متحده آغاز کرد، کنگره نیز خطرات و چالش‌های نقض برجام توسط خود را از طریق عدم اقدام در مهلت قانونی از خود سلب کرد و در عوض با طرح قوانین تحریمی جدید در حوزه مسائل غیرهسته‌ای، اقدام به ریل‌گذاری سیاست واشنگتن در قبال ایران نموده است.

عملاً کنگره با این اقدام، قدم در مسیر گذشته اعمال فشار گذاشت و همه تحریم‌های گذشته را به بهانه اقدامات منطقه‌ای و دفاعی ایران، بدون نقض ظاهری برجام بازگرداند؛ در این مسیر اروپا نیز با آمریکا همراه شد، شواهد و مستندات موجود نشان می‌دهد که اروپای واحد، علی رغم ادعای قبلی خود، همچنان رویکردی مستقل و موثر را در قبال توافق هسته‌ای و حفظ آن ندارد، از سوی دیگر، با ارائه بسته پیشنهادی اروپا مشخص شد که قاره سبز در رویکردی عامدانه، هنوز از فاز «تعهد» وارد فاز «تضمین» بر سر برجام نشده است. به عبارت بهتر، حتی مقامات اروپایی در جایی که قدرت و ابتکار عمل کافی را برای حفظ برخی خواسته‌های برجامی ایران داشته‌اند، ترجیح داده‌اند صرفا چراغ سبز‌هایی را به کشورمان بر سر حفظ توافق هسته‌ای نشان دهند!

آنچه مسلم است حکایت از ان دارد که  سه کشور اروپایی با پیشگامی فرانسه در صدد «ارائه حداقل تضمین‌های ممکن به ایران هستند.»

موضع فرانسه برای تخریب برجام و برآورده کردن مطامع آمریکایی- صهیونیستی

نباید فراموش کرد که فرانسه و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی، پررنگ‌ترین نقش را در میان سایر کشور‌های اروپایی (در تخریب برجام) ایفا کرده اند. همکاری رسمی کاخ سفید و کاخ الیزه بر سر تغییر برجام، در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ و همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به نقطه اوج خود رسید. ماکرون در دو دیدار جداگانه با دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس به آن‌ها تعهد داد که تمامی تلاش خود را برای گنجاندن موضوع توان موشکی ایران در برجام یا تحدید همزمان توان موشکی و هسته‌ای ایران به کار خواهد گرفت. همچنین ماکرون به ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص اعمال فشار بر ایران بابت موضوع بازرسی از اماکن نظامی کشورمان تضمین‌های داد.

به عبارت بهتر، ماکرون از سوی ترامپ و نتانیاهو مامور شد تا ضمن متقاعد کردن آلمان (دیگر عضو ۱+۵) برای تغییر برجام، ایران را بابت تن دادن به مذاکره بر سر توان موشکی خود تحت فشار قرار دهد.

پس از دیدار ماکرون و ترامپ در نیویورک، تلاش‌های فزاینده رئیس جمهور فرانسه برای همراه سازی آلمان با فرانسه و انگلیس بر سر تغییر برجام آغاز شد. مقامات آلمانی معتقد بودند که تنظیم، تصویب و امضای یک توافق ثانویه (که قطعا در مغایرت با متن اصلی برجام خواهد بود) به لحاظ حقوقی آسان نیست. همچنین مقامات آلمانی در خصوص افزودن الحاقیه‌ای به برجام که متضمن رفع نگرانی‌های ترامپ در خصوص بند‌های غروب آفتاب (Sunset) و اعمال بازرسی از اماکن نظامی ایران و تحدید توان موشکی ایران باشد ملاحظاتی داشتند. ماکرون در مدتی کوتاه، توانست مقامات آلمانی را نیز با خود در راستای اعمال تغییر در توافق هسته‌ای همراه سازد. با این حال مقامات فرانسوی و آلمانی اصرار داشتنند که از به کار بردن واژه «تغییر برجام» اجتناب کرده و واژه «اصلاح برجام» را جایگزین آن نمایند تا به این وسیله، قدرت مانور سیاسی بیشتری در مواجهه با افکار عمومی و مخاطبان برجام داشته باشند.

از مهر ماه سال ۲۰۱۷ تا زمان اعلام رسمی خروج آمریکا از برجام، مذاکرات نمایندگان سه کشور اروپایی و ایالات متحده آمریکا در خصوص تغییر توافق هسته‌ای در جریان بود. این مذاکرات در سطوح کارشناسی و با حضور نمایندگان کشور‌های فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا صورت گرفت و بسیاری از آن‌ها به صورت مخفیانه و غیر علنی برگزار شد.

تروئیکای اروپایی اصلی‌ترین ماموریت خود در قبال برجام، یعنی مهار ایالات متحده آمریکا را عملا فراموش کرده و «معامله با آمریکا» را به عنوان یک راهکار مهم برای تقویت اتحاد درون آتلانتیکی خود با واشنگتن انتخاب کردند. آن‌ها به همه خواسته‌های غیر قانونی ترامپ مبنی بر تغییر برجام تن دادند. در حال حاضر و پس از اعلام خروج رسمی ترامپ از توافق هسته‌ای نیز کشور‌های اروپایی هنوز توافق هسته‌ای با ایران را به مثابه یک «متغیر وابسته سیاسی» مدنظر قرار می‌دهند، نه یک «متغیر مستقل حقوقی»!

بسیاری از رسانه‌های غربی تاکید کرده اند که بازیگران اروپایی نسبت به اینکه برجام را به عنوان وجه المصالحه‌ای برای معامله با آمریکا و تنظیم رفتار ترامپ در قبال اروپای واحد فدا کنند، ابایی ندارند. اخیرا ترزا می، نخست وزیر انگلیس صراحتا از دیگر بازیگران اروپایی درخواست کرده است که به جای مواجهه با ایالات متحده آمریکا (بر سر مسائلی مانند برجام و وضع تعرفه‌های گمرکی و ...) رو به مصالحه و گفت و گوی موثر با دولت ترامپ بیاورند و حتی از مقابله به مثل با واشنگتن در حوزه‌های تجاری پرهیز کنند. بدون شک، تا زمانی که اتحادیه اروپا وارد فاز «تقابل راهبردی» با دولت ترامپ نشود، خبری از اصلاح رویکرد اروپا در قبال برجام نیز نخواهد بود. این موضوعی است که باید از سوی دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان درک شود.


سرانجام وعده‌های نافرجام

بعد از خروج غیرقانونی رئیس‌جمهور آمریکا از برجام در تاریخ هشتم مِی ۲۰۱۸، رهبران اروپایی به صورت دوجانبه از ایران خواستند در ازای جبران (خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران) در توافق باقی بماند. در مقابل اروپا متعهد شد که برای حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران مواردی مانند تداوم فروش نفت و گاز ایران، مراودات بانکی موثر با ایران و تدارک بیشتر برای واگذاری اعتبار برای صادرات و ایجاد ساز و کار‌های ویژه در زمینه بانکی، بیمه و حوزه‌های تجارت را انجام دهد که در عمل هیچ یک از این موارد محقق نشد و برجام وارد جاده‌ای یک طرف شد که تنها ایران باید برای انجام تعهدات خود تضمین بدهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این مدت  در قالب ۱۴ گزارش ادواری خود پس از برجام، بر پایبندی کامل ایران به تعهدات خود صحه گذاشته است و اتحادیه اروپا نیز پس از آخرین جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره راستی آزمایی و نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران در ابتدای اسفندماه ۱۳۹۷ طی بیانیه‌ای اجرای تعهدات ایران در برجام را تأیید و بر تعهد خود به برجام و تداوم حمایت از آن تاکید کرده بود؛ رویکردی که در پایان یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ نیز بار دیگر طی بیانیه‌ای از سوی اروپایی‌ها مورد تصریح قرار گرفت و لزوم رفع تحریم‌هایی که امکان عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی ایران را می‌دهد و هم به عنوان یک بخش حیاتی از برجام در آن عنوان گردید.

حال در شرایطی که کشور‌های اروپایی حاضر در برجام پس از تأخیر فراوان در عمل به تعهدات خود تنها به راه اندازی اولیه INSTEX اقدام نموده‌اند که کماکان نیز از مکانیسم اجرایی آن خبری به گوش نمی‌رسد و به دلیل تحریم‌های اقتصادی یکجانبه عضو خارج شده از برجام، حتی کمک‌های انسان دوستانه برای کمک به سیل زدگان نیز هدف قرار گرفته است؛ طرح مواضعی از این دست از سوی سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای را می‌توان به نوعی در تناقض صریح با برجام و تعهدات آن‌ها و به نوعی فرافکنی ارزیابی نمود.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سفير فرانسه در آمريکا: ترامپ يک شبه تصميم خروج از برجام را گرفت

خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- سفير فرانسه در آمريکا گفت: پاريس و واشنگتن درباره توافقي الحاقي براي برجام بسيار پيشرفت داشتند اما ترامپ ناگهان با تصميمي که يک شبه و بدون هيچ اطلاعي اخذ شد، خروج از اين توافق را اعلام و همه را غافلگير کرد.

به گزارش بامداد شنبه ايرنا، «ژرار آرود» سفير فرانسه در واشنگتن که آخرين روز کاري خود را در اين سمت به سر مي برد در گفت و گويي با نشريه آتلانتيک به جزئياتي درباره خروج آمريکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پرداخت.
آرود درباره اينکه کداميک از تصميم هاي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا او را بيش از همه شگفت زده کرد، پس از توافق آب و هوايي پاريس از برجام نام برد و افزود: ما با دولت (آمريکا) براي دستيابي به توافقي پيرامون مسائل موشکي، تروريسم و فعاليت هاي هسته اي ايران تلاش مي کرديم به طوريکه نزديک به حصول توافق بوديم.
وي در پاسخ به اين پرسش که چقدر به توافق با دولت ترامپ نزديک بوديد، گفت: افراد (دخيل در مذاکرات) مي گويند 90 درصد؛ نمي دانم. مذاکره اي در ميان بود و مطلقا هيچ بحراني در مذاکرات وجود نداشت. ناگهان در يک شب همه چيز تغيير کرد. خود ترامپ تصميم گرفت و هيچ کس مطلع نبود. روز بعد کسي قادر نبود براي ما توضيح دهيد، معناي اين کار چيست!
سپس خبرنگار آتلانتيک پرسيد: در همان زمان ها مکرون رئيس جمهوري فرانسه در آنجا بود. آيا او با اين تصور آمده بود که مي تواند روي ترامپ تاثير بگذارد؟
آرود پاسخ داد: در ديدار رو در رو، ترامپ به او گفت `ما مي خواهيم از توافق خارج شويم.` مکرون استدلال کرد `مي توانيم با مذاکره به توافقي جهاني برسيم. بايد با هم کار کنيم.` و ترامپ پاسخ مثبت داد. بعد ما آنجا را ترک کرديم. من خيلي توهم نداشتم اما آنجا را با اين تصور ترک کرديم که شايد اتفاقي رخ دهد.
سفير فرانسه در پاسخ به اين پرسش که آيا آمريکايي ها با حسن نيت درباره توافق الحاقي به برجام مذاکره مي کردند، گفت: کسي که مقابل ما بود، يعني برايان هوک، با حسن نيت مذاکره مي کرد. اما مشکل اينجاست که اين ديوان سالاري خيلي ناکارآمد است. قطعا فقط يک نفر هست که براي ايالات متحده تصميم مي گيرد، و آن دونالد ترامپ است.
وي در توصيف جان بولتون مشاور امنيت ملي آمريکا که در ميان سياستمداران اين کشور به جنگ طلبي و افراطي گري شهرت دارد، او را «يک حرفه اي واقعي» خواند که «ايدئولوژي زده» است.
آرود همچنين در مقايسه بولتون با مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا گفت که بولتون پيشينه 40 سال کار در حوزه سياست خارجي دارد اما پمپئو فاقد چنين سابقه اي است.
وي تاکيد کرد: صادقانه بگويم، (براي کار با بولتون) بايد بدانيد چه محدوديت هايي در کار هست، ملي گرايي او و اين واقعيت که او از سازمان هاي بين المللي متنفر است.
سفير فرانسه در واشنگتن درباره وضعيت غرب آسيا و طرح آمريکايي صلح اسرائيل و فلسطين، با اشاره به روابط نزديک خود با «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد ترامپ گفت که مبناي طرح کوشنر براي «صلح خاورميانه» روابط قدرت و تحميل شرايط طرف قدرتمند مذاکره به طرف ضعيف است.
آرود با بيان اينکه طرح آمريکايي صلح بسيار به آنچه اسرائيلي ها مي خواهند نزديک خواهد بود، گفت که 99 درصد اطمينان دارد اين طرح شکست خواهد خورد.
وي در عين حال افزود: اما نبايد هرگز آن يک درصد را فراموش کرد. ترامپ به شکل فوق العاده اي امکان فشار آوردن به اسرائيل را دارد چرا که در اسرائيل بسيار محبوب است.
وي با اين ادعا که اگر لازم باشد ترامپ به رژيم اسرائيل فشار خواهد آورد، توضيح داد: ترامپ يکبار به مکرون گفت: من همه چيز به اسرائيلي ها داده ام، اسرائيلي ها مجبور خواهند بود چيزي به من بدهند.
آرود گفت که کوشنر نقاط قوت طرح صلح خود را در سه مورد به وي توضيح داده است: اول اينکه ترامپ در اسرائيل از نتانياهو محبوب تر است و اسرائيلي ها به او اعتماد دارند. دوم آنکه فلسطيني ها اين طرح را آخرين فرصت براي به دست آوردن حاکميت محدود تلقي خواهند کرد و مسئله سوم اين است که کوشنر قصد دارد فلسطيني ها را تامين مالي کند.
سفير فرانسه در واشنگتن در توصيف کوشنر گفت: او کلا در فضاي معاملات ملکي است. او بسيار باهوش اما بي جرات است. او تاريخ منطقه را نمي داند... او به اندازه اي طرفدار اسرائيل است که فراموش مي کند اگر به فسلطيني ها بگويي ميان تسليم و خودکشي يکي را انتخاب کنيد، دومي را انتخاب مي کنند.
آرود نقش آمريکا را به عنوان «پليس جهان» تمام شده دانست و تاکيد کرد که ترامپ هم اين را مي داند و به همين دليل علاقه اي به دخالت در اروپاي شرقي ندارد و قصد خروج از سوريه کرده است.
وي که از سپتامبر سال 2014 سفير فرانسه در واشنگتن بوده است. چند روز قبل در پيامي توئيتري اظهاراتي درباره برجام منتشر کرد که جنجال آفريد و باعث عقيب نشيني او و حذف اين پيام شد.
آرود يکشنبه گذشته در صفحه توئيتر خود نوشته بود: اينکه بگوييم ايران پس از انقضاي برجام اجازه دارد اورانيوم غني سازي کند، اشتباه است. ايران بايد تحت نظارت هاي شديد ثابت کند که فعاليت هاي هسته اي آن غيرنظامي است.
اين مطلب با واکنش مقام هاي ايراني از جمله محمدجواد ظريف وزيرامورخارجه ايران و عباس عراقچي معاون سياسي وي روبه رو شد.
در همين حال فيليپ تيه بو سفير جديد جمهوري فرانسه در تهران روز يکشنبه از سوي حسين سادات ميداني رييس دبيرخانه ستاد پيگيري اجراي برجام به وزارت امور خارجه احضار شد.
سفير فرانسه در تهران ضمن ابراز بي اطلاعي از توئيت هاي منتسب به سفير کشورش در واشنگتن، بر اراده سياسي اين دولت بر اجراي کامل مفاد برجام تأکيد ورزيده و اعلام کرد؛ مراتب را بلافاصله به پاريس گزارش خواهد کرد.
به دنبال واکنش ايران، آرود بدون ارائه هيچگونه توضيحي توئيت‌ بحث‌ برانگيزش را حذف کرده و از نظر خود عقب نشيني کرد.
شبد**9416**9122
انتهاي پيام /*

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

حضور در مراسم افتتاح مسجد بازار بزرگ ایرانیان در برنامه آیت الله صدیقی نیست

کلیدواژه: فرانسه توئیتر ایران اورانیوم عقب نشینی وال استریت اتحادیه اروپا ایالات متحده واشنگتن رئیس جمهور کاخ سفید الیزه مجمع عمومی سازمان ملل نیویورک بنیامین نتانیاهو آمریکا و رژیم صهیونیستی آلمان انگلیس ایالات متحده آمریکا کارشناسی دولت سیاست خارجی نفت و گاز تجارت انرژی آژانس بین المللی انرژی اتمی سیل آژانس بین المللی انرژی اتمی آمریکا و رژیم صهیونیستی تجارت مجمع عمومی سازمان ملل برجام

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نظر ۴ نامزد دموکرات انتخابات آمریکا درباره ایران
 • دولت جبران خسارت های سیل زدگان را تضمین کرده است/مطالبات سیل زدگان در اولویت است
 • نوسازی مسکن سیل‌زدگان فقیر از طرف دولت تضمین شد
 • اینستکس نتیجه ناچیزی داشته است/ اروپا بدون آمریکا قدرت حفظ برجام را ندارد
 • محمودصادقی: حفظ برجام چه فایده ای دارد؟
 • ادعاهای تازه سفیر فرانسه در آمریکا درباره توافق تکمیلی برجام
 • ادعای سفیر فرانسه در واشنگتن درباره توافق آمریکا و فرانسه برای تکمیل برجام
 • ناسا ۸۰۰ وعده غذایی و ۳ ربات پرنده به فضا فرستاد
 • ادامه عقب نشینی های سفیر فرانسه در آمریکا
 • محموله ۸۰۰ وعده غذایی به ایستگاه فضایی رسید
 • عدالت، وعده اصلی ظهور موعود
 • خلف وعده اروپایی‌ها در حفظ منافع برجامی ایران
 • ابلاغ طرح امن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی در قبال حملات سایبری
 • ریاض هسته ای و خطر مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه
 • تجارت ایران و اروپا یک پنجم شد/ وعده اروپایی‌ها به کجا رسید؟
 • خلف وعده اروپایی‌ها در حفظ منافع برجامی
 • تجارت ایران و اروپا یک پنجم شد/ خلف وعده اروپایی‌ها در حفظ منافع برجامی ایران
 • ما در بحث‌های صنایع پیشرفته‌ی امروز دنیا، در نانو، در هسته‌ای، در موشکی، در فنّاوری زیستی و در بقیّه‌ی فنون پیشرفته‌ی دنیا، در صفوف مقدّم قرار داریم
 • جذب رونالدو تضمین قهرمانی یوونتوس نیست