به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،مرز‌های اورامانات ظرفیت‌های مناسبی در مسیرتوسعه اقتصاد و بالندگی شهر و کشور هستند امنیت پایدار مردم محور نزدیکی به مناطق شهری و تجاری راهبردی مانند کرمانشاه و سلیمانیه و حلبچه در اقلیم کردستان عراق  همگونی فرهنگی، زبانی، قومی و... مردمان هر دو طرف مرز وجود ظرفیت‌های فراوان گردشگری در استان کرمانشاه می‌تواند در توسعه صنعت توریسم استان از طریق تسهیل شرایط تردد از مرز شوشمی پاوه موثر باشد .

مرز‌های اورامانات می‌توانند فرصت‌هایی طلایی در دوران پسا تحریم باشند که با رایزنی‌های دولتمردان با دولت اقلیم می‌توانند گریزگاه و فرصتی برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا را فراهم نمایند.

دولت از سال ۹۳ با موافقت تردد مسافر از مرز شوشمی قدم‌های مناسبی برداشت که متاسفانه با مناسب نبودن شرایط دولت مرکزی عراق این امر تا کنون محقق نشده است.

با پیش آمدن شرایط جدید در دولت عراق، استان شدن حلبچه، تثبیت شرایط اقتصادی و سیاسی اقلیم کردستان و نیز درک شرایط مناسب کردستان عراق در دوران پساتحریم از سوی دولتمردان ایران، نگاه ویژه کرد‌ها به ایران و قدرشناسی آن‌ها نسبت به برادران ایرانی خود، بازار چشم گیر استان‌های کرمانشاه و کردستان و... برای طرف مقابل، زمینه جهش تسریع در بازگشایی، رسمی شدن و بهره وری هرچه بیشتر و بهتر این فرصت گرانمایه (مرز‌های اورامانات) را فراهم نموده است.

تلاش‌های بازوند استاندار کرمانشاه در کنار رایزنی‌های کلان دستگاه دیپلماسی تاثیر بسزایی در بهبود شرایط و تسهیل روند بازگشایی مرز‌های اورامانات و جهانی شدن این منطقه داشته و دارد.

سفر استاندار حلبچه به کرمانشاه و انجام رایزنی‌ها، مذاکرات سازنده و امضای تفاهم نامه ۱۴ ماده‌ای را می‌توان نقطه عطفی در این مسیر دانست.

اورامانات در مدار توجه دولت

اورامانات را می‌توان گنجینه طلایی و یا کانیِ توسعه استان کرمانشاه دانست، منطقه‌ای که با داشتن تمام ظرفیت‌های لازم برای توسعه، می‌تواند موتورمحرکه توسعه استان باشد ظرفیت‌هایی که تاکنون نتوانسته اند نقش مطلوب خود را آنطور که باید و شاید، ایفا کرده و بسترساز یک جهش مناسب در توسعه کرمانشاه باشند.

ظرفیت‌هایی مانند گردشگری مرز آب نیروی انسانی توانمند غفلت تصمیم سازان و متولیان توسعه، در سال‌های گذشته، نسبت به ظرفیت‌های توسعه آفرین اورامانات، موجب بی اثر بودن این ظرفیت‌ها در روندِ توسعه یِ استان و منطقه شده اند.

اما با توجه و نگاه ویژه دولت  به مقوله محرومیت زدایی از مناطق کمتر توسعه یافته و مرزی، فرصت سازی، ظرفیت شناسی، برنامه ریزی و تلاش در مسیر توسعه آفرینی برای مناطقِ هدف از جمله اورامانات و استان کرمانشاه، اقدامات موثر و گام‌های جدی در این جهت برداشته شده است.

جهش این تلاش‌ها و شتاب حرکت بسوی نتیجه بخشیِ برنامه‌ها، طی دوسال گذشته در استان کرمانشاه روند مثبت و بسیار پرشتابی به خود گرفته است .

حساسیت و حمایت جدی، از توسعه صنعت توریسم در اورامانات تا آنجا است که استاندار در همه جلسات توسعه‌ای بر اهمیت آن تاکید و همه مدیران را بر رفع موانع توسعه این صنعت در استان و خصوصا منطقه اورامانات موظف کرده است.

تسهیل گری. شرایط سرمایه گذاری در صنعت توریسم منطقه به جد در دستور کار دولتمردان استان قرار گرفته که این می‌تواند نوید بخش فردا‌های پرامیدی برای این صنعت باشد.

 

  منطقه اقتصادی اورامانات مکانی برای تدوام صادرات محصولات کشاورزی به عراق

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی اورامانات مکانی برای ایجاد تدوام صادرات محصولات کشاورزی به عراق است،گفت:افزایش صادرات نیازمند توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی است.

شهاب نادری گفت: ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی اورامانات درکشور بسیار منحصر به فرد است؛بنابراین با توجه به ظرفیت بالای استان کرمانشاه در تولید انواع مختلف محصولات کشاورزی، ما نیازمند توسعه صنایع تبدیلی هستیم تا با رعایت استاندارهای بین المللی به بازار کشاورزی کشوری همچون عراق صادرات بهینه ای را تدارک ببینیم.

نماینده مردم پاوه و اورامانات درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی اورامانات نیازمند تجهیز صنایع تبدیلی و فرآوری است، تصریح کرد:کمبود صنایع تبدیلی از عواملی است که نمی گذارد صادرات محصولات کشاورزی به عراق به نحو مطلوب توسعه یابد.

نادری افزود: بسته بندی مناسب نیاز اساسی صادرات محصولات کشاورزی به عراق است و این در حالی است که ساختار تولید و توزیع صادراتی با توجه به ظرفیت های استان کرمانشاه جهت صادرات محصولات کشاورزی مهیا است؛اما ما نیازمند صنایع فرآوری و بسته بندی هستیم تا محصولات با برند اختصاصی صادر شوند.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی اورامانات مکانی برای تدوام صادرات محصولات کشاورزی به عراق به شمار می آید، یادآورشد: تداوم تولید و صنایع تبدیلی بهینه دو رکن اساسی برای صادرات محصولات کشاورزی به عراق به شمارمی آید .

  رونق اقتصادی کرمانشاه در گرو ثبت جهانی اورامانات

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه  منطقه اورامانات از ظرفیت‌های زیادی برخردار است گفت : رونق اقتصادی استان در گرو ثبت جهانی اورامانات است.

وی گفت : برای ثبت جهانی یک اثر معیارهای مختلفی وجود دارد از جمله اینکه باید نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی، نشان‌دهنده تبادل ارزش‌های بشری، نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی از تاریخ بشر، یک پدیده طبیعی یا زمینه‌های استثنایی، نمونه برجسته از مراحل و تغییرات تاریخ زمین شناسی باشد.

وی افزود : بر اساس این تعاریف و معیارها که بیشتر آنها در منطقه اورامانات وجود دارد و همچنین به دلیل معماری و اقلیم خاصی که دارد امکان ثبت جهانی در آن بسیار است.

قادری ادامه داد: اورامانات در استان‌های کرمانشاه و کردستان با وسعت حدود ۵۱۲۲ کیلومتر مربع از شمال به استان کردستان و از شرق به کرمانشاه و کامیاران و از جنوب به اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب و از غرب به طول ۱۸۰ کیلومتر با کشور عراق هم مرز است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه در اورامانات استان کرمانشاه ۲۹۵ اثر به تفکیک شهرستان‌ها وجود دارد، گفت: تا کنون تعداد ۲۰۰ اثر در ثلاث باباجانی، ۵۶ اثر در شهرستان روانسر، ۲۱ اثر در پاوه و ۱۸ اثر در جوانرود به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: بر اساس سیاست‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور، پیشنهاد معاونت میراث فرهنگی، مدیرکل امور پایگاه‌ها، پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات استان کرمانشاه به منظور ثبت جهانی این منظر ارزشمند در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۶ در شهر پاوه افتتاح و فعالیت‌های آن در دو حوزه مطالعات پژوهشی و حفاظت مرمت و ساماندهی صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه تصریح کرد: رونق اقتصادی استان کرمانشاه در گرو ثبت جهانی اورامانات است لذا به این منظور باید همه ارگان‌ها و دستگاه‌های ذیربط دست به دست هم دهند تا این پروژه تکمیل و به نتیجه برسد .

ثبت جهانی اورامانات نقطه عطفی برای پیشرفت صنعت توریسم

بازوند استاندار کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،گفت : ثبت جهانی اورامانات نقطه عطفی برای پیشرفت صنعت توریسم در استان کرمانشاه است که ما می توانیم یک پنجم استان را از نظر وسعت به ثبت جهانی برسانیم و تبدیل به ثروت بی بدیل برای استان می شود .

بازوند افزود : استان کرمانشاه یک استان ثروتمند است و این گوشه ای از ثروتی است که باید به ایران معرفی شود .

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه  در حال حاضر ۲۹۵اثر اثر ثبت شده است و ما می توانیم ۱۰۰ اثر دیگر را به ثبت برسانیم گفت : مشکلاتی بر سر راه ثبت جهانی اورامانات وجود دارد که دستگاه های اجرایی باید آن را برطرف کنند و اقدامات خوبی انجام شده است .

بازوند افزود : ثبت جهانی اورامانات به دلیل وجود جاذبه های گردشگری در منطقه سرمایه گذاران را به این سمت سوق داده و ما نیز از این سرمایه داران حمایت می کنیم .

 

انتهای پیام/د

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ثبت ۴ زمین‌ لرزه بزرگ‌تر از ۴ ریشتر در کشور

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، در هفته گذشته ۹ زلزله بیش از ۳ ریشتر در ۷ استان کرمان، هرمزگان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی و قزوین به ثبت رسید.

علاوه بر آن شوقان استان خراسان شمالی زلزله ۴.۱، سرپل ذهاب استان کرمانشاه زلزله ۴.۳، هجدک استان کرمان زلزله ۴.۱ و ارکواز استان ایلام زلزله ۴.۴ را تجربه کردند.

جزئیات زمین‌لرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۴ فروردین

در فاریاب استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۵ کیلومتری زمین رخ داد که کانون رومرکز آن در ۱۵ کیلومتری فاریاب و ۴۰ کیلومتری کهنوج استان کرمان و ۴۸ کیلومتری زیارتعلی استان هرمزگان گزارش شد. در سومار استان کرمانشاه زلزله ۲.۵، سردشت استان خوزستان زلزله‌های ۲.۵ و ۲.۶ به ثبت رسید.

یکشنبه ۲۵ فروردین

در شبانکاره استان بوشهر زلزله ۲.۸، سرگز استان هرمزگان زلزله ۲.۷ و بهبهان استان خوزستان زلزله ۲.۸ گزارش شد.

منطقه «تخت» استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۹ کیلومتری لرزید. کانون این زمین لرزه در ۲۴ کیلومتری تخت، ۳۵ کیلومتری قلعه قاضی و ۳۸ کیلومتری سرگز استان هرمزگان رخ داد.

در این روز «ایواوغلی» استان آذربایجان غربی زلزله ۳.۱ را تجربه کرد و کانون آن در ۵ کیلومتری ایواوغلی، ۲۰ کیلومتری قره ضیاالدین و ۲۹ کیلومتری خوی این استان بوده است.

زلزله ۳.۹ در عمق ۸ کیلومتری از دیگر رخدادهای مهم روز ۲۵ فروردین ماه بوده است که در آوج استان قزوین و در ۲۴ کیلومتری آوج و ۳۰ کیلومتری آبگرم استان قزوین و ۲۸ کیلومتری دمق استان همدان رخ داد.

دوشنبه ۲۶ فروردین

شوقان استان خراسان شمالی با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۷ کیلومتری لرزید. کانون این زمین لرزه در ۲۲ کیلومتری شوقان، ۲۷ کیلومتری بجنورد و ۳۲ کیلومتری سنخواست این استان بوده است.

در هجدک استان کرمان زلزله‌های ۲.۵ و ۲.۸، سومار استان کرمانشاه زلزله زلزله ۲.۶، اسدیه استان خراسان جنوبی زلزلزله ۲.۷، ترکمانچای استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۷، برازجان استان بوشهر زلزله ۲.۷ و زرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

در سرپل ذهاب استان کرمانشاه زلزله ۴.۳ در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داد که کانون این زمین لرزه در ۱۳ کیلومتری سرپل ذهاب و ۱۴ کیلومتری قصر شیرین استان کرمانشاه و ۳۷ کیلومتری خانقین عراق بوده است.

در «پهله» استان ایلام نیز زلزله ۳.۶ در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد. کانون این زمین لرزه در ۳۵ کیلومتری پهله و ۴۵ کیلومتری مهران این استان گزارش شد.

سه‌شنبه ۲۷ فروردین

در «سالند» استان خوزستان زلزله ۲.۸، «سومار» استان کرمانشاه زلزله‌های ۲.۹ و ۲.۵، «میمه» استان ایلام زلزله ۲.۸، «ازگله» استان کرمانشاه زلزله ۲.۵، «حسینیه» استان خوزستان زلزله ۲.۹، «عنبران» استان اردبیل زلزله ۲.۵ گزارش شد.

در «بندر خمیر» استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۲۱ کیلومتری رخ داد که کانون این زمین لرزه در ۳۰ کیلومتری بندر خمیر، ۴۹ کیلومتری لافت و ۵۰ کیلومتری رویدر این استان بوده است.

چهارشنبه ۲۸ فروردین

در «سومار» استان کرمانشاه زلزله ۲.۷، رودبار استان کرمان زلزله ۲.۷ رخ داد و «هجدک» استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۷ کیلومتری لرزید.

کانون این زمین لرزه در ۳۴ کیلومتری هجدک، ۴۶ کیلومتری چترود و ۵۳ کیلومتری شهداد این استان گزارش شد. زلزله ۲.۹ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

زلزله ۳ ریشتری «چلگرد» استان چهارمحال و بختیاری از دیگر زلزله‌های مهم روز ۲۸ فروردین ماه بود که در عمق ۱۰ کیلومتری و در ۳۰ کیلومتری چلگرد استان چهارمحال وبختیاری و ۳۲ کیلومتری فریدون شهر و ۴۰ کیلومتری افوس استان اصفهان رخ داد.

پنچ‌شنبه ۲۹ فروردین

زلزله ۴.۴ ریشتری «ارکواز» استان ایلام مهمترین رخداد لرزه‌ای روز ۲۹ فروردین بوده که در عمق ۱۰ کیلومتری و در کانون آن در ۲۲ کیلومتری ارکواز، ۳۳ کیلومتری مهران و ۳۸ کیلومتری میمه این استان رخ داد.

دراین روز همچنین در منطقه «ارجمند» استان تهران زلزله ۲.۷و در «سومار» استان کرمانشاه زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

جمعه ۳۰ فروردین

در «تخت» استان هرمزگان زلزله ۲.۷، «مورموری» استان ایلام زلزله ۲.۵، «ارکواز» استان ایلام زلزله ۲.۵ رخ داد.

«برازجان» استان بوشهر با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۶ کیلومتری لرزید. کانون این زمین لرزه در ۱۶ کیلومتری برازجان، ۲۴ کیلومتری آب پخش و ۲۶ کیلومتری سعدآباد این استان رخ داد.

«هجدک» استان کرمان نیز با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۲ کیلومتری لرزید. این زمین لرزه در ۳۱ کیلومتری هجدک، ۴۱ کیلومتری چترود و ۴۸ کیلومتری کاظم آباد این استان به ثبت رسید.

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: تسهیلات اشتغال

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۴۵۰ نفر زیارت اولی از مرز مهران به عتبات عالیات اعزام شدند
 • ثبت نام در بزرگ‌ترین جشنواره کارآموزی کشور
 • انگلیس بالگردهای آپاچی در مرز روسیه مستقر کرد
 • نوید تحول در روابط دیرینه ایران و پاکستان
 • دانلود آهنگ جديد محمد حقيقي بنام عشق بي مرز
 • مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو صادر شد
 • امروز آخرین فرصت شرکت در مسابقه ملی فناوری نانو/ مرحله اول رقابت ۲۶ اردیبهشت برگزار می‌شود
 • پروژه های اقتصاد مقاومتی در توسعه و اقتصاد کرمانشاه اثرگذار باشند
 • ۱۱ اردیبهشت؛ آخرین فرصت ثبت نام در چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم
 • ظرفیت کرمانشاه برای صادرات 6 میلیارد دلاری
 • مرز چذابه همچنان تعطیل است
 • مرز چذابه همچنان بسته است/تجار از مرزهای جایگزین استفاده کنند
 • خوزستان|مرز چذابه تا اطلاع ثانوی تعطیل است
 • تداوم انسداد مرز چذابه به دلیل آبگرفتگی/ تاجران از مرزهای جایگزین استفاده کنند
 • کرمانشاه| بیش از ۲۱ تن برنج قاچاق در مرز سومار کشف شد
 • سهمیه فرصت های مطالعاتی اردیبهشت منتشر می شود
 • دو سرباز ترکیه در مرز عراق کشته شدند
 • کرمانشاه در هفته ای که گذشت (24 تا 30 فروردین)
 • کشف دو جسد در مرز ایران و ترکیه