تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری امسال هم همانند سال‌های گذشته بر حمایت از تولید داخل تأکید داشته و رونق تولید را لازمه رفع مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرده‌اند. بر همین اساس اولویت بندی مشکلات بخش تولید و اتخاذ سیاست‌های مناسب توسط دستگاه های مختلف کشور برای  رفع موانع این بخش امر ضروری به شمار می‌آید.

بررسی های تحقیقی و میدانی نشان می دهد که تولید در ایران مشکلات متعددی دارد ولی مهمترین مشکلات تولید را شاید بتوان در 10 سرفصل به شرح زیر بیان کرد:  

1_تأمین نقدینگی امروز یکی از مشکلات مهم واحدهای تولیدی بشمار می‌آید به نحوی که امروز بخش زیادی از تولیدکنندگان نمی‌توانند این نیاز را از محل فروش محصول در بازار یا از طریق سیستم بانکی در زمان مقرر و با رقم مدنظر تأمین کند. متأسفانه همین امر عاملی شده تا امکان فعالیت برای آنها سخت و حجم تولید هر روز کاهش یافته و در نهایت تولیدکننده مجبور به تعطیلی واحدها شود.

2_عدم امکان مبادلات ارزی و مالی تولیدکنندگان با شرکای خارجی را هم باید یکی دیگر از مشکلات تولید دانست چرا که این موضوع خود بر کاهش صادرات و حتی تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان اثر منفی گذاشته است.

3_بدهی‌های معوق واحدهای تولیدی به سیستم بانکی را باید یکی از دلایل اصلی عدم رونق تولید در کشور عنوان کرد . در حال حاضر با تشدید مشکلات تولیدکننده امکان بازپرداخت بدهی‌های بانکی را نداشته و هر روز این بدهی ها به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. البته افزایش بدهی ها خود مانعی شده تا تسهیلات جدیدی در اختیار تولیدکننده قرار نگیرد.

4_ اشکالاتی در مالیات بر ارزش افزوده را باید دیگر مشکل امروز بخش تولید دانست. چرخه معیوب اخذ مالیات بر ارزش افزوده عاملی شده تا پرداخت مالیات برای تولیدکننده ای که هر روز با کاهش تولید و رکود فروش در بازار روبه رو است به صرفه نباشد.

5- قوانین و مقررات ضد و نقیض در کشور خود مانعی برای رونق تولید شده است در این رابطه باید ضمن اصلاح قوانین با محوریت حمایت از تولید، زمان  و هزینه صدور مجوزها را به حداقل رساند. البته این موضوع اراده جدی دولت و مجلس برای وضع قوانین مثبت و اجرای آنها را می‌طلبد.

6_اشکالات سیستم حمل و نقل کشور و هزینه های سرباری که برای تولیدکننده به وجود می آورد را باید دیگر مشکلات بخش تولید کشور عنوان کرد.این موضوع در بخش صادرات و حتی در حوزه فروش داخلی نیز تأثیر منفی گذاشته است. در شرایط فعلی اصلاح ناوگان حمل و نقل ریلی و دریایی و بازسازی این بخش یک امر ضروری به شمار می آید که چرا با تقویت این حوزه هزینه جا به جایی محصولات برای تولیدکننده کاهش یافته و در نهایت قیمت تمام شده کالاها مناسب خواهد شد.

7_افزایش قابل توجه قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی را باید یکی از سدهای جدی رونق تولید در کشور دانست.

8_تغییرمدام نرخ ارز و سایه سنگین آن بر اقتصاد کشور نیز باید مدیریت شود چراکه امروز تولیدکننده نمی‌داند آیا کالایی که امروز فروخته است را فردا هم می‌تواند تولید کند یا خیر ؟

9_علاوه بر این موارد رکود بازار را باید سر منشاء تمام مشکلات تولید دانست که این موضوع خود متأثر از کاهش قدرت خرید مردم است. 

10_ امروز ظرفیت تولید بسیاری از واحدهاکاهش یافته و همین امر هزینه های سرباز تولیدکننده را افزایش قابل توجهی داده است. اگر با کاهش رکود در بازار ظرفیت واحدهای تولید افزایش پیدا کند به طور حتم هزینه های سربار تولید کاهش یافته و در کنار آن فضای رقابت برای تولیدکننده داخلی با اجناس وارداتی بهبود خواهد یافت. در حال حاضر دولت با افزایش تعرفه در صدد حمایت از تولید برآمده است اما وقتی ظرفیت تولیدکننده کاهش یافته نمی تواند در بازار مقابل اجناس وارداتی قد علم کند.

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دستگا‌ه‌های اجرایی استان البرز رفع مشکلات واحدهای تولیدی را پیگیری کنند

استاندار البرز با بیان اینکه دستگا‌ه‌های اجرایی استان البرز رفع مشکلات واحدهای تولیدی را پیگیری کنند، گفت: در جهت حمایت و رونق تولید هیچ واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی در استان البرز نباید دچار مشکل شود. ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱ استانها البرز نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، عزیزاله شهبازی در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان البرز که صبح امروز در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، اظهار داشت: تصمیمات کارگروه‌های استانی برای برخی از بانکها سنگین بوده و در جلسه‌ای که در تهران برگزار شد قرار شد ده نفر از مدیران بانک‌ها از استانها برای انتصاب به  بانک مرکزی توسط استانداران معرفی شود و اسامی ده نفر از مدیران بانک‌ها برای انتصاب به رئیس بانک مرکزی ارسال شد.

وی افزود: تفویض اختیارات در این زمینه به استانداران واگذار شده است.

استاندار البرز با بیان اینکه برخی مشکلات دیگر استانها در استان البرز وجود نداشته است، بیان کرد: در جهت حمایت و رونق تولید هیچ واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی در استان البرز نباید دچار مشکل شود و اگر مشکلات در استان وجود دارد  باید مرتفع و در سطح کشور هم مشکلات این واحدها را پیگیری می‌کنیم.

‌ارتقاء ‌تعاملات ایران با کشورهای همسایه آسیایی منافع اقتصادی‌ بسیاری ‌نصیب تولیدکنندگان ‌می‌کندرونق تولید در صنعت دام چگونه محقق می‎شود؟امام جمعه شیراز: سرمایه‌ها برای رونق تولید بماند نه دلالی؛ علت تعطیلی واحدهای تولیدی رصد شود

شهبازی با بیان اینکه در مورد یکی از واحد‌های صنعتی که در جلسه کارگروه مشکلات آن مطرح شد بازدید میدانی همراه با مسئولان قضایی  برنامه‌ریزی می‌شود، بیان کرد: مدیر تسویه یکی از واحد‌های صنعتی که اقدام به تمدید قرارداد کارگران این واحد نکرده با نظارت اداره کار نسبت به تمدید قرارداد آن واحد صنعتی اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه سیاست نظام و دولت این است که موضوع جانشینی بانکها بر صنایع کاهش و قطع شود،گفت: نظام یکپارچه است که از تولید و صنعت حمایت کند و واحد‌هایی که مشغول کار هستند چرخ تولید آنها از کار نیفتد و تشکیلات اداری در استان البرز کاری را دنبال کنند که واحد‌های تولیدی دچار مشکل نشوند.

شهبازی با بیان اینکه انتظار از واحد‌های صنعتی هم این است که دیون خود را به بانکها پرداخت کنند، تصریح کرد: بانکها اگر نتوانند مطالبات خود را وصول کنند دچار مشکل می‌شوند و این ارتباط و تعامل باید دو سویه باشد.

شهبازی با بیان اینکه با تمام وجود از تولید و اشتغال در استان البرز حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: مدیران استان هم بر اساس سیاست‌های ابلاغی تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا واحدی در استان البرز بسته نشود.

انتهای پیام/ن

R41451/P/S6,50/CT11

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وقتی قلب جنین می ایستد!
 • خوزستان همچنان درگیر مشکلات ابتدایی صادرات است
 • دولت پشتوانه رونق تولید تجهیزات کشاورزی باشد/ خدمات پس از فروش جرقه‌ای برای حرکت چرخ تولید
 • کسی که فیلم قلعه‌نویی را پخش کرد، خائن است
 • شفر: کسی که فیلم قلعه‌نویی را پخش کرد، خائن است
 • بزرگترین کشورهای تولیدکننده شیر دنیا کدامند؟
 • یزد| دستگاه‌های ذی‌ربط برای برطرف کردن مشکل تصفیه‌خانه فاضلاب شاهدیه اقدام کنند
 • انجام اقدام جدی برای رفع نگرانی مردم شاهدیه از مشکلات فاضلاب
 • مشکلات ترافیکی بافت مرکزی ارومیه روز به‌روز بیشتر می‌شود
 • شرکت‌های تولیدکننده سایت ساز بهترین گزینه برای طراحی سایت می‌باشند
 • قهر کردن زن و ترک خانه
 • هواوی و گوگل به‌صورت همزمان به مشکل کاربران نکسوس 6 رسیدگی خواهند کرد
 • نايب رئيس اتاق بازرگاني سمنان: 90 درصد مشکلات صنعت داخلي است
 • استاندارالبرز بر حل مشکلات تولید تاکید کرد
 • قهر کردن زن از خانه
 • مبارزه با فروش پوشاک قاچاق، اشتغال را افزایش داد/ لزوم ادامه‌دار بودن این طرح
 • فولادگر: روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است
 • ما در بحث‌های صنایع پیشرفته‌ی امروز دنیا، در نانو، در هسته‌ای، در موشکی، در فنّاوری زیستی و در بقیّه‌ی فنون پیشرفته‌ی دنیا، در صفوف مقدّم قرار داریم
 • روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است/امیدی به دوپینگ اروپا نیست