علی محمد طهماسبی بیرگانی با بیان اینکه وقوع سیلاب‌های بهاره در فروردین ماه سال جاری، که طی دو دهه اخیر در سطح کشور بی‌سابقه بوده است و متاسفانه باعث خسارت‌های جانی و مالی به بیش از هشت استان کشورشد، همه نگاه‌ها و تلاش‌ها را به بحران‌های ناشی از آن معطوف کرده است،اظهارکرد: به دلیل گستردگی خسارات ناشی از سیل اخیر به زیرساخت‌های تامین خدمات و سرمایه‌های مردمی، پیشنهادهایی مبنی بر جابجایی‌ در ردیف‌های بودجه ابلاغی دولت مطرح و حذف اعتبارات مقابله با گرد وغبار یکی از گزینه‌های مدنظر اعلام شده است.
انتقال میلیون‌ها تن رسوبات ریزدانه به دشت‌ها بر اثر سیل‌

وی با تاکید بر اینکه سیل‌های اخیر کشور میلیون‌ها تن ذرات ریزدانه مستعد گرد و غبار را به دشت‌ها سرازیر کرده است، تصریح کرد: در حوزه‌های آبخیز بزرگ با وقوع بارش‌های سیل‌آسا و کوتاه‌مدت، رسوبات ریزدانه حاصل از فرسایش آبی بالادست، توسط مسیل‌ها و آبراهه‌های مناطق بیابانی به دشت پخش آب (اپانداژ) و پوشیده منتقل و به‌شدت توسط بادهای دارای سرعت و با تداوم بالا جابجا می‌شود و خسارت جبران‌ناپذیری را به منابع زیستی و اقتصادی کشور وارد می کند، همین موضوع لزوم تداوم عملیات اصلاحی و احیایی را در این مناطق نشان می‌دهد.

این متخصص حوزه فرسایش بادی با بیان اینکه اقدامات مقابله‌ای با گرد و غبار در شرایط ترسالی تاثیرگذارتر از زمان خشکسالی است، تاکید کرد: در صورت تامین اعتبار برای عملیات مدیریت چرا و قرقِ عرصه‌هایی که به‌ علت بارندگی‌های سال آبی جاری تا حد قابل ملاحظه‌ای احیا شده‌اند، می‌توان امید داشت که این مناطق طی دو سال آینده به شکل قابل‌توجهی از رخداد پدیده گرد و غبار مصون باشند. ضمن اینکه انجام عملیات بیولوژیک در سال‌های ترسالی منجر به نتیجه شده است و وقوع بحران را در سال‌های خشک کاهش می‌دهد.

طهماسبی بیرگانی تاکید کرد: مراقبت و نگهداری از نهال‌های کاشته شده در سال‌های قبل و توجه به اهمیت بحث قرق و مدیریت چرای عرصه‌ها باید در مناطقی مثل خوزستان مورد توجه جدی قرار گیرد. در غیر اینصورت اثرگذاری عملیات مقابله‌ای که طی سال های گذشته انجام شده، از بین خواهد رفت.
سیل عامل تشدید گرد و غبار در سال‌های آتی

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار با اشاره به اینکه یکی از تبعات آشکار سیل و خشکسالی، پدیده گرد و غبار است، گفت: باید بر مدیریت به هم پیوسته این دو بحران که دو روی یک سکه هستند، توجه و تمرکز کافی صورت گیرد بنابراین عدم تخصیص اعتبار به اقدامات مقابله با پدیده گرد و غبار در سال ۱۳۹۸ می‌تواند زمینه‌ساز وقوع گرد و غبار در آینده نزدیک و با شدت و گستردگی بیشتر در اقصی نقاط کشور از جمله خوزستان شود.

وی با اشاره به ضرورت تداوم اقدامات مقابله‌ای با گرد و غبار در استان خوزستان با وجود بارش‌های بالای نرمال، تصریح کرد: عملیات تثبیت بیولوژیک عرصه‌های بیابانی در شرایط خشکسالی با هزینه‌های سرسام‌آور حمل آب و ریسک بسیار بالای عدم موفقیت کشت نهال و بوته همراه است. این در حالی است که در شرایط نرمال و ترسالی با هزینه‌های به مراتب کمتر می‌توان سطح گسترده تری از عرصه‌های بیابانی و مستعد غبارخیزی را تثبیت کرد البته لازمه همه این اقدامات و برنامه‌ها آن است که از نگاه کوتاه‌مدت و غفلت از تبعات ناشی از فروکش سیلاب‌های اخیر پرهیز کنیم.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته علی مریدی - مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست - نیز نسبت به ایجاد کانون‌های جدید گرد و غبار در خوزستان به علت ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل هشدار جدی داد و به ایسنا گفت: یکی از خطرات بزرگ ناشی از سیل‌های اخیر ایجاد کانون‌های گرد و غبار است. رسوباتی که همراه سیل آمده است در دشت‌های خوزستان ته‌نشین و با خشک شدن آب تبدیل به منشاء گرد و غبار در استان خوزستان خواهد شد.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

‌‌هیچ دستگاهی حق عقب ماندن از برنامه‌های سه ساله سند راهبردی و اشتغال را ندارد

استاندار همدان با بیان اینکه هیچ دستگاهی حق عقب ماندن از برنامه‌های سند راهبردی و عملیاتی توسعه استان را ندارد گفت: میانگین پرداخت تسهیلات ‌در استان ‌۴۵ تا ۴۷ درصد است. ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹ استانها همدان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان, سید سعید شاهرخی پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: از مهمترین جهت گیری‌ها در سند چشم انداز, برای تحقق اقتصاد مقاومتی این بود که ما بایستی چشم اندازی را در حوزه اشتغال و نرخ بیکاری تدوین می‌کردیم تا به نرخ 7.2 درصد در بیکاری برسیم یعنی براساس سند اشتغال تا پایان 3 سال آینده 60 هزار شغل در همدان ایجاد می‌شود که در این بین سهم هر شهرستان مشخص شده است.

شاهرخی بیان کرد: در راستای رونق تولید که منطبق بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است برنامه 3 ساله‌ای در حوزه‌های مختلف با رویکرد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شده تا منطبق بر برنامه ششم توسعه کشور باشد. با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان همدان مهمترین اقدامات اولویت‌دار هر شهرستان احصا شده و سند اشتغال استان تدوین شده است به طوری که در این سند تعهدات هر دستگاه مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه در این سند استان همدان باید 15 هزار میلیارد سرمایه گذاری داشته باشد عنوان کرد: براساس برنامه 3 ساله باید4000 شغل در بخش کشاورزی ایجاد شود ضمن اینکه در حوزه کشاورزی باید بتوانیم 10 درصد از مصرف آب در استان را کاهش دهیم, کشت گلخانه‌ای را افزایش دهیم که در سه سال آینده میزان کشت‌های گلخانه ای از 104 هکتار به 210 هکتار می رسد که سالانه70 هکتار به میزان موجود افزوده می‌شود ضمن اینکه 15 هزار و 400 هکتار سامانه نوین آبیاری در نظر گرفته شده است.

برنامه راهبردی رونق تولید در قم تدوین شدتشکیل پلیس «امنیت اقتصادی» در راستای تحقق رونق تولیدکردستان|رونق تولید مشکلات را حل و کشور را از وابستگی به دشمن می‌رهاند

استاندار همدان با بیان اینکه در حوزه صنعت نیز سالانه ایجاد 5 هزار شغل پیش بینی شده است افزود: افزایش راندمان واحدهای تولیدی، حفظ اشتغال موجود ضمن احیای واحدهای مشکل دار، توجه به سرمایه‌گذاری و تعیین تکلیف واحدهای تعطیل از اولویت‌های در نظر گرفته شده در سند اشتغال استان همدان در این بخش است.

شاهرخی اظهار داشت: ایجاد 9 هزار شغل در حوزه گردشگری استان در طول سه سال و همچنین ایجاد سالانه 1150 شغل در حوزه دانش بنیان در سند اشتغال استان نیز پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این برنامه20 هزار شغل در هر سال در استان ایجاد می‌شود گفت: اجرای برنامه تدوین شده نیازمند عزم جدی و مدیریت جهادی است، هیچ دستگاهی حق عقب ماندن از برنامه‌های سند راهبردی و عملیاتی توسعه استان را ندارد پس مصمم در اجرای این برنامه هستیم و براین اساس ناظرانی برای هر شهرستان گذاشته می‌شود.

استاندار همدان تصریح کرد: اجرای این برنامه در قالب کارهای روتین اداری جوابگو نیست و در حوزه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی برای جذب 15 هزار میلیارد دلار در طول سه سال آینده, بانک‌ها باید همکاری داشته باشند ضمن اینکه عملکرد برخی بانک‌ها در استان قابل قبول نیست.

شاهرخی اعلام کرد: در میانگین کشوری 75 درصد از منابع بانکها باید به پرداخت تسهیلات اختصاص یابد که این میزان در استان همدان 45 درصد است و این قابل پذیرش نیست، در حالی که برای اجرای رونق تولید باید به تولیدکننده کمک کرد و یکی از مهمترین کمکها تزریق منابع و تسهیلات و روان سازی بروکراسی اداری است.

وی اظهار داشت: باید موانع بر سر راه سرمایه‌گذاری را برداریم و در این راستا در صورت نیاز بازنگری در بخش اداره سرمایه گذاری استانداری و اداره کل اقتصاد و امور دارایی خواهیم داشت.

انتهای پیام/ش

R41405/P/S6,75/CT11

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: گرد و غبار بودجه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آغاز پنجاه و ششمین راهپیمایی بازگشت در نوار غزه؛ زخمی شدن ۵ فلسطینی تاکنون
 • مشاور لاریجانی: ترامپ یاغی را با قدرت به عقب می‌رانیم
 • عقب ماندگی اهواز نتیجه سهم خواهی شوراهای شهر است/ دقت در بازسازی مناطق سیل زده فدای سرعت نشود
 • احتمال گرد و خاک محلی در مناطق شرق اصفهان
 • واکسیناسیون ضرردارد و زمین گرد نیست
 • افزایش شمار شهدای راهپیمایی‌‎های بازگشت به ۲۷۲ تن؛ ۵۴ کودک در بین شهدا
 • باوجود سیلاب، گرد و خاک از خوزستان می‌رود؟
 • پیش بینی گرد و خاک محلی در شرق/ یکشنبه اصفهان بارانی می شود
 • ورود سامانه ضعیف بارشی از یکشنبه/ سرمای بی‌سابقه در اردیبهشت/ وزش باد و گرد و غبار در سیستان و بلوچستان
 • فلسطینیان خود را برای شرکت در تظاهرات بزرگ بازگشت آماده می‌کنند
 • برخورد قانونی با ماهی فروشان دوره گرد در شاهرود
 • مزار شهدا شهر روانسر غبارروبی و عطر افشانی شد
 • برنده باش از کنداکتور امشب و فردای شبکه سه سیما حذف شد/احتمال بازگشت برنامه در هفته‌های آینده با اسپانسری جدید
 • کوکی گرد بی‌نقص
 • تبریک رهبری به تیم کشتی آزاد/عقب نشینی آمریکا از تحریم های ایران
 • مراسم غبار روبی گلزار شهدا در بروجرد برگزار شد
 • غبار روبی مزار شهدا به مناسبت روز کارگر
 • حضور در این راهپیمایی روز قدس گرد ناامیدی را بر چهره بدخواهان انقلاب اسلامی خواهد پاشید
 • برف و باران در ارتفاعات البرز، گرد و خاک در شرق کشور