روزنامه «کیهان» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: «امروز منتهاالیه حاشیه‌ اروند مرکز تاریخ است. از اینجاست که عاقبت زمین معین می‌گردد. اگرنه، به من بگو که در کدامین نقطه‌ کره‌ زمین حادثه‌ای از این عظیم‌تر در جریان است. آیا قرن پانزدهم هجری قمری قرنی است که در آن کشتی طوفان‌زده‌ تاریخ به ساحل آرام عدالت می‌رسد؟

آنها با ‌اشتیاق از میان گل و لایی که حاصل جزر و مد آب خور است خود را به قایق‌ها می‌رسانند و ساحل را به سوی جبهه‌های فتح ترک می‌کنند...رزمنده‌ای پشت خاکریز، با بیلچه خاک‌ها را کنار می‌زند تا سنگر انفرادی حفر کند...برو به آنها سلام کن، دستشان را بفشار و بر شانه‌های پهنشان بوسه بزن. آنها مجاهدان راه خدا هستند و علمدارانِ آن تحول عظیمی که انسانِ امروز را از بنیان تغییر می‌دهد. آنها تاریخ آینده‌ بشریت را می‌سازند و آینده‌ بشریت آینده‌ای الهی است و همه چیز حکایت از همین نوید خوش دارد.

یکی از حوزه آمده است و دیگری در مشهد لبنیات‌فروشی دارد و این سومی کشاورز است. و این‌همه، تو گویی همان حماسه‌های صدر اسلام است که با وسعتی بیشتر تکرار می‌شود.»

این روزها که مناطق مختلف کشور درگیر سیل و تبعات آن است و مردم کشورمان حماسه‌ای دیگر در این آزمون خطیر آفریده‌اند، چقدر جای کلمات آسمانی و صدای گرم سید شهیدان اهل قلم خالی است، تا روایتگر این شکوه باطنی برآمده از بلای ظاهری باشد. آن چند سطر نخست، بخشی از روایت سیدمرتضی آوینی در مستند «پاتک روز چهارم» است که جلوه‌ای از فتح فاو در عملیات والفجر8 در سال 1364 است.

امروز هم خوزستان میعادگاه حماسه‌سازان است. یکی دانشجوست و آن دیگری طلبه، یکی کارمند و آن یکی کارگر و... آمده‌اند تا حماسه دوران دفاع مقدس را بار دیگر تکرار کنند. آن روز رگبار آتش بود و امروز طغیان آب. برای آن که اهل معرفت است و مسئولیت‌شناس، آب و آتش چه تفاوت دارد. به گاه جنگ به میانه آتش می‌روند و به روز سیل، دل به دریا می‌زنند. آنان که گمان می‌کنند اعتقادات مردم سست شده و دنیاپرست و عافیت‌طلب شده‌اند، نگاهی به گلستان و لرستان و خوزستان بیاندازند و با چشم خود ببینند که ملت چه شاهکاری آفریده‌اند.


بگذار دشمنان ابله روی چند قومی بودن کشور حساب کنند و برایش نقشه بکشند. بگذار به خیال خام خود سعی کنند میان شیعه و سنی اختلاف‌افکنی کنند و برادر را علیه برادر بدبین سازند. سیلی می‌آید که اگرچه دام و کشاورزی و خانه عده‌ای را با خود می‌برد، اما بی‌برکت هم نیست و برکت فقط پر شدن سدها و تالاب‌ها و دریاچه‌ها نیست. کدام برکت و نعمت بالاتر از این اتحاد و انسجام ملی؟ کدام تصویر از این زیباتر که روحانی شیعه، پیرمرد روحانی اهل سنت را بر دوش گرفته و از آب گرفتگی می‌رهاند؟ و باز هم چقدر جای قلم ملکوتی و صدای گرم سیدمرتضی این روزها خالی است.

این بار حماسه، مرزهای جغرافیا را نیز درنوردیده است. عده‌ای گمان می‌کردند و می‌کنند که وقتی از محور مقاومت می‌گوییم، سخن از تفنگ و گلوله است. بر دشمن حرجی نیست که چنان در چاه ویل خباثت فرو رفته و غرق تاریکی است که روز و شب را از هم تشخیص نمی‌دهد. روی سخن با آنان است که گرفتار عجوزه دنیای مجازی هستند و زیر بمباران تبلیغاتی دشمن که سیاه را سفید و سفید را سیاه جلوه می‌دهد و می‌فروشد.

محور مقاومت، یعنی محور همدلی و انسانیت در برابر محور شرارتی که از آنسوی دنیا آمده است و جز به بردگی ما راضی نمی‌شود. محور مقاومت اگر تفنگ به دست می‌گیرد و عزم جهاد می‌کند، از سر جنگ دوستی و غنیمت‌طلبی نیست. وقتی که دشمن بی‌پرده و پروا دست به تهاجم زده و خون ریزی و غارتگری در پیش گرفته است، ایستادگی تنها گزینه روی میز است و چه بیچاره‌اند آنان که گمان می‌کنند اگر تسلیم شوند در امان می‌مانند. حضرت علی(ع) در حکمت 233 نهج‌البلاغه خطاب به امام حسن(ع) می‌فرمایند؛ « هرگز کسی را به مبارزه دعوت مکن و اگر به مبارزه دعوت شدی بپذیر، زیرا کسی که دعوت به مبارزه کند ظالم است و ظالم همواره شکست خورده است.» ما به واشنگتن و کالیفرنیا و لس آنجلس لشکرکشی کرده‌ایم یا آنان هر گوشه منطقه ما، پایگاهی زده‌اند و شاخ و شانه می‌کشند و می‌گویند این آقا که اهل کرنش نیست باید برود و فلان گاو شیری باید بماند؟!

بیچاره‌تر از همه در این میان آن غرب‌پرستانی هستند که مرزهای حماقت (یا مزدوری؟!) را به تنهایی جابه‌جا کرده و می‌گویند چرا فلان گروه جهادی عراقی که برای کمک به سیل‌زدگان آمده، با خود پرچم عراق را آورده است! اینها همان جماعتی هستند که با هواپیمای اروپایی عکس سلفی می‌گیرند و دلشان غنج می‌رود و احساس ذلت و خواری که هیچ، حتی به غرب‌پرستی خود افتخار نیز می‌کنند اما اگر برادری از کشور همسایه به یاری بیاید، ناگهان رگ میهن‌پرستی‌شان بیرون می‌زند!

99 سال پیش سیدحسن تقی‌زاده در روزنامه کاوه نوشت: «امروز چیزی که به حدّ اعلا برای ایران لازم است و همه وطن‌دوستان ایران با تمام قوا باید در آن راه بکوشند و آن را بر هر چیز مقدم دارند سه چیز است که هرچه درباره شدت لزوم آنها مبالغه شود کمتر از حقیقت گفته شده: نخست قبول و ترویج تمدن اروپا بلاشرط و قید و تسلیم مطلق شدن به اروپا و اخذ آداب و عادات و رسوم و ترتیب و علوم و صنایع و زندگی و کلّ اوضاع فرنگستان بدون هیچ استثنا. این است عقیده نگارنده‌ این سطور در خط خدمت به ایران: ایران باید ظاهراً و باطناً، جسماً و روحاً فرنگی‌مآب شود و بس.» اگر تقی‌زاده زنده بود باید در محضر غربگرایان امروزی زانوی شاگردی به زمین می‌زد. (البته تقی‌زاده در اواخر عمر نسبت به این رویکرد خود ابراز پشیمانی کرد. میزان صداقتش با خودش و تاریخ‌نگاران!) نمونه‌اش آن کوته‌فکر مدعی دیپلماسی که می‌گوید اگر اروپا به همه تعهدات برجامی‌اش عمل نکرده تقصیر خودمان است که دغدغه‌های آنها را در زمینه موشکی و حقوق بشری رفع نکردیم. یا آن جماعتی که کرکره فکر را پایین کشیده و دهان گشوده‌اند که جمهوری اسلامی خود عامل سیل است! در مقایسه با اینان، تقی‌زاده ادای غربگرایی را درمی‌آورد.

از ماجرای سیل دور نشویم. کاش مسئولین قدر این سرمایه اجتماعی را بدانند و از آن مهم‌تر، کاش مردم قدر خود را بدانند؛ قدر این همدلی و انسجام و انسانی فکر و عمل کردن را، که در روزگار حاضر و دنیای فعلی کیمیاست. ملتی که اهل فرهنگ شهادت است، نه بن‌بست دارد و نه می‌توان آن را به زمین زد، چه تحریم بی‌سابقه در تاریخ، از سوی آمریکا باشد چه سیلاب ناشی از بارش‌های بی‌سابقه در یک قرن اخیر.

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لیگ برتر کاراته وان مراکش| گنج‌زاده فینالیست شد/ تلاش ۳ نماینده کشورمان برای مدال برنز

در پایان دومین روز لیگ برتر کاراته وان که در شهر رباط مراکش جریان دارد، ۴ نماینده کشورمان به دیدار فینال و رده بندی راه یافتند. ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹ ورزشی رزمی ورزش زنان نظرات - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، امروز(شنبه) و در ادامه لیگ برتر کاراته وان مراکش که با حضور 661 کاراته کا از 78 کشور در شهر رباط پیگیری شد، 10 نماینده کشورمان به روی تاتامی رفتند که در پایان سجاد گنج زاده در وزن 84+ کیلوگرم فینالیست شد و عباسعلی، پورشیب و اباذری به دیدار رده بندی راه یافتند.
روز گذشته نیز علی اصغر آسیابری به دیدار نهایی راه یافت و طراوت خاکسار به مسابقه رده بندی رسید.

اما در مبارزات امروز نتایج ذیل کسب شد:

سجاد گنج زاده در وزن 84+ کیلوگرم، در دیدار اول خود حریفی از روسیه را 6 بر یک شکست داد. سپس نماینده مصر را 2 بر یک از پیش رو برداشت. در ادامه مقابل کاراتهکا هلندی یک بر صفر پیروز شد. 

گنج‌زاده در نیمه نهایی مقابل صالح اباذری 3 بر یک به برتری رسید و فینالیست شد.
او فردا برای کسب مدال طلا به مصاف آلپ ارسالان یامان اوغلو از ترکیه خواهد رفت.

در همین وزن صالح اباذری نماینده تایلند را در نخستین مبارزه شکست داد. سپس حریف مجارستانی را 3 بر صفر شکست داد. در سومین مسابقه حریف هلندی را 7 بر صفر مغلوب کرد و به نیمه نهایی رفت.
اباذری پس از آنکه مقابل سجاد گنج زاده نتیجه را واگذار کرد به دیدار رده بندی راه یافت.
او برای کسب مدال برنز فردا به مصاف طاها تارک محمود از مصر می رود.

در وزن 84- کیلوگرم، ذبیح اله پورشیب پس از استراحت در دور نخست، ابتدا حریفی از چین تایپه را 2 بر یک شکست داد. در ادامه کاراتهکایی از فرانسه را 3 بر 2 مغلوب کرد و در مقابل ریاتارو آراگای ژاپنی دارنده یک طلا و 2 نقره جهان 4 بر یک نتیجه را واگذار کرد و به جدول شانس مجدد رفت.
پورشیب در این گروه با نتیجه 5 بر یک از سد کاراته کا آذربایجانی گذشت و به دیدار رده بندی راه یافت. او فردا برای کسب مدال برنز با اوگور آکتاش ترکیه ای مبارزه می کند. 

در وزن 68+ کیلوگرم حمیده عباسعلی، ابتدا بر نماینده بلژیک 2 بر صفر غلبه کرد. در بازی دوم مقابل حریف ژاپنی پس از تساوی 2 بر2 با قانون سنشو برنده تاتامی شد. 
او در سومین مبارزه مقابل کاراتهکایی از ترکیه قرار گرفت و 3 بر صفر نتیجه را واگذار کرد و به گروه شانس مجدد رفت و موفق شد در اولین دیدار حریف کره ای را 8 بر صفر شکست دهد و سپس 2 بر صفر بر نماینده فرانسه پیروز شد و به مبارزه رده بندی رسید و فردا برای کسب عنوان سومی با آیاکا سایتو از ژاپن مبارزه خواهد داشت.

در وزن 61- کیلوگرم، رزیتا علیپور ابتدا نماینده سوئیس را با نتیجه 6 بر 4 از پیش رو برداشت و در دومین پیکار موفق شد حریفی از برزیل را یک بر صفر مغلوب کند.
او در مبارزه سوم مقابل ژائوایان یین چینی نفر اول رنکینگ و نایب قهرمان جهان یک بر صفر نتیجه را واگذار کرد و به جدول شانس مجدد رفت.
علیپور در این گروه ابتدا به مصاف حریفی از هلند رفت و2 بر صفر به برتری رسید. در دومین مبارزه مقابل نماینده فرانسه 6 بر 4 نتیجه را واگذار کرد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. 

شیما آل سعدی دیگر نماینده این وزن بود که در اولین دیدار خود مقابل حریفی از برزیل 2 بر صفر شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در وزن 84- کیلوگرم، مهدی قراری زاده در اولین دیدار نماینده فرانسه را 5 بر 4 از پیش رو برداشت. سپس حریف پرتغالی را یک بر صفر برد. در سومین مبارزه مقابل نماینده سنگال 2 بر یک به برتری رسید. اما در دیدار مقابل حریف قزاقستانی 4 بر صفر مغلوب شد و از دور رقابتها کنار رفت.

مهدی خدابخشی دیگر نماینده این وزن ابتدا حریف مصری را با نتیجه 2 بر صفر پشت سر گذاشت. در ادامه نماینده آمریکا را 4 بر صفر شکست داد. در سومین دیدار مقابل حریفی از مقدونیه 2 بر یک نتیجه را واگذار کرد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

علی فداکار نیز دیگر کاراتهکای این وزن بود که یک بر صفر نتیجه را به حریف فرانسوی واگذار کرد و از گردونه رقابتها کنار رفت.

در کاتای انفرادی، ابوالفضل شهرجردی در گروه 3 قرار داشت و حریفانی از هنگ کنگ، اسپانیا، مجارستان، 2 کاتاروی ژاپنی و ایتالیا همگروهی های وی بودند. او در دور نخست امتیاز 23.94 را بدست آورد و به عنوان نفر چهارم راهی دور بعد شد اما در دور دوم با امتیاز 23.72 در گروه خود در مکان هفتم ایستاد و از راهیابی به مرحله بعد بازماند. 

لیگ برتر کاراته وان مراکش| آسیابری برای طلا می‌جنگد، خاکسار برای مدال برنز


انتهای پیام/ 

R1434/P/S3,30,32/CT12 واژه های کاربردی مرتبط سجاد گنج‌زاده کاراته لیگ جهانی کاراته وان

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صدقیانی زاده: دلیل دعوت نشدنم به تیم ملی را نمی دانم
 • تبریک «الهام صفوی زاده» برای ازدواج «الهام حمیدی»
 • صعود نیک‌اقبال و حذف ملک‌زاده در جودو قهرمانی آسیا
 • ناکامی نگران کننده «امیر مهدی زاده» در مسابقات کاراته وان مراکش
 • پرتاب نارنجکِ تسلیم
 • معارفه‌مدیرعامل مؤسسه فرهنگی ورزشی پاس قوامین
 • نقش اساسی یک پرسپولیسی از نظر فنونی‌زاده
 • صید مدال طلا گنج زاده در مراکش / آسیابری نقره‌ای شد
 • خلیل زاده: بازی آسان در لیگ قهرمانان نداریم/ هدف ما موفقیت پرسپولیس است
 • خلیل‌زاده: موفقیت تیم مهم است نه گلزنی من یا دیگر بازیکنان/ امیدوارم که با نمایشی خوب ۳ امتیاز را بگیریم
 • آرزو صدقیانی زاده، بازیکن تیم ملی فوتسال: نه دستمزدمان را می‌دهند و نه پاداش قهرمانی را
 • حذف کاظم زاده از بوکس قهرمانی آسیا
 • دستگیری سارق مسلح و کشف سلاح جنگی در آبادان
 • بوکس قهرمانی آسیا| کاظم‌زاده؛ پنجمین حذف شده بوکس ایران
 • کاظم زاده پنجمین حذف شده تیم ملی بوکس
 • آرزو صدقیانی زاده، بازیکن تیم ملی فوتسال زنان: ناچار به کنار گذاشتن ورزش هستم
 • عمران زاده: استقلال هنوز شانس قهرمانی دارد؛ می‌توانند دوباره الهلال را شکست بدهند
 • گنج زاده به دیدار نهایی صعودکرد/ تلاش ۳ کاراته کا برای مدال برنز
 • کاراته‌وان مراکش؛ گنج‌زاده فینالیست شد