«کیهان برزگر» دانشیار روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه طی یادداشتی پیامدهای تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سوی کاخ سفید را بررسی کرده و خاطرنشان ساخته که دولت ترامپ به نتیجه دلخواه خود از این اقدام دست نیافته است.

در یادداشت کیهان برزگر که در پایگاه اینترنتی اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» منتشر شده، آمده است:

حرکت اخیر کاخ سفید در تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک نیروی خارجی تروریست بیشتر در امتداد سیاست "فشار حداکثری" دولت ترامپ در گسترش دامنه تحریم های اقتصادی بر روی ایران است.

اما این سیاست که با هدف مهار نقش منطقه ای ایران و محدود کردن برنامه پیشرفته موشکی آن صورت گرفته تا این مرحله نتیجه معکوس داده و منجر به تقویت جایگاه سپاه، مشروعیت بیشتر فعالیت های منطقه ای و موشکی آن در نگاه بسیاری از ایرانیان شده است.  
نتیجه این سیاست درست در جهت مقابل هدف اعلامی دولت ترامپ در خروج سال گذشته از توافق هسته ای (برجام) برای دستیابی به یک توافق بهتر است. تحمیل مجدد تحریم‌های سختگیرانه بیشتر با هدف به چالش کشیدن ارزش استراتژیک سیاست منطقه ای ایران در سیاست داخلی، تضعیف قوه بازدارنگی کشور و مجبور کردن تهران به پذیرش جریان های سیاسی-امنیتی مورد دلخواه ترامپ و متحدین منطقه ای اش، یعنی رژیم های اسرائیل، عربستان سعودی و امارات صورت گرفت.
تحریم‌ها با هدف تضعیف اقتصاد ایران، ایجاد شکاف‌های سیاسی داخلی و افزایش آسیب پذیری نظام سیاسی کشور طراحی شده‌اند. هرچند تحریم‌ها در مواردی بحث‌ها در سیاست داخلی ایران نسبت به هزینه‌های حضور منطقه‌ای کشور را تشدید کرده، اما در عمل منجر به تغییری در سیاستگذاری منطقه‌ای ایران نشده است.  به واقع، یک بهم پیوستگی  بین افزایش  قدرت ملی و توان بازدارندگی ایران در توازن قوای منطقه ای وجود دارد.

منطق استراتژیک بازدارندگی تدافعی ایران عمدتا بر دو محور قرار دارد. نخست، تکیه بر "آتش گسترده موشکی" به منظور پاسخ به حملات دولت های متخاصم و هدف گیری پایگاههای نظامی آنها در منطقه که می توانند برای حمله به ایران مورد استفاده قرار گیرند.  در این راستا، تشدید تحریم های اقتصادی منجر به  محدود شدن  برنامه  موشکی ایران به عنوان منبع اصلی قدرت بازدارندگی کشور نشده است.  در واقع، تحریم ها  تولید موشک های ملی را از با توجه به هزینه های کمتر اقتصادی جذابتر از خریدهای تسلیحاتی پرهزینه همچون جنگنده های پیشرفته خارجی می کند.  موشک ها سریع و دقیق هستند و بطور موثرتر هدف را مورد اصابت قرار می دهند. حمل متحرک آنها قابلیت آسیب پذیری آنها را در برابر پدافند هوایی کمتر می کند. بر این مبنا، اکنون یک استراتژی پیشرفته موشکی در سیاست دفاعی ایران نهادینه شده است.
دوم، ایران بر عمق استراتژیک اش از طریق بهره برداری از اتصال سرزمینی با منطقه و شبکه های محلی با نیروهای سیاسی دوست تکیه دارد. ایران از حمایت های مالی و نظامی و همچنین مشترکات فرهنگی-اجتمایی برای تقویت شرکای منطقه ای، تحکیم جایگاه آنها و تثبیت مواضع سیاسی اشان در سطح محلی و ملی استفاده می کند. منطق ایران در حمایت از "محور مقاومت" عمدتا بر مبنای تقویت قوه بازدارندگی ایران از طریق چسبیدگی جغرافیایی است. علی رغم تمامی تلاش های دولت های رقیب- و در بعضی مواقع به دلیل همین تلاش ها-- تمامی شواهد نشان می دهند که ایران از مواضع خود در این زمینه عقب نشینی نمی کند و به حمایت از شرکای منطقه ای خود ادامه می دهد.

در این راستا، سپاه مسئولیت اصلی مقابله با تهدیدات امنیت ملی نسبت به «دولت» ایرانی را بر عهده دارد. این نیروی عظیم، مجرب در جنگ های متقارن و غیرمتقارن، وظیفه دفع چالش های امنیتی در طول مرزهای حساس ایران به عنوان نمونه در استان های کردستان و بلوچستان، خلیج فارس و تنگه هرمز را برعهده دارد. وظیفه امن نگهداشتن محیط همسایگی و پیشگیری از ظهور احتمالی جریان های سیاسی-امنیتی ضد ایران در منطقه هم با نیروهای سپاه است.
یک بحث انتقادی  در ایران وجود دارد که حمله سپاه به داعش و شکست آنها در عراق و سوریه در نهایت و بطور ناخواسته می تواند به ضرر امنیت ملی ایران باشد.  چون خطرات مستقیم نسبت به  دولت های متخاصم مثل اسرائیل و آمریکا را کم می کند و فضای لازم را برای رها سازی نیروهای آنها برای حمله به ایران فراهم می کند. اما استراتژی تهاجمی سپاه در برخورد با نیروهای ضد ایرانی وظیفه ذاتی این نیرو برای حفظ منافع ژئوپلتیک ایران و  دقیقا در راستای محاسبات استراتژیک بلند مدت کشور بوده است.
تصمیم سریع سپاه در مقابله با داعش منجر به جلوگیری از سقوط  بغداد و اربیل شد که این خود می توانست منجر به سرنگونی دولت های دوست ایران و تحویل عراق به نیروهای تروریستی شود. این وضعیت، شرایط خلا قدرت و دولت «ناکام» را در این کشور، درست همانند افغانستان در دوران حکومت طالبان، بوجود می آورد و  بی تردید جبهه جدیدی برای فشار سیاسی-امنیتی بر ایران باز می کرد. استراتژی سپاه فراتر از تامین امنیت ملی، نمایانگر مصمم بودن ایران در مقابله  با گروههای تروریستی است که اکنون خطر مستقیم برای امنیت جهانی به حساب می آیند. به قول وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف «اگر سپاه همراه با مردمان شجاع عراق و سوریه با داعش نمی جنگید، داعش دو پایتخت عربی را در اختیار می گرفت و یک نیروی تروریستی در دروازه های اروپا حضور داشت.»
خروج ترامپ از برجام و تحمیل تحریم های حداکثری که اکنون با تعیین سپاه به عنوان یک گروه ترویستی بعد جدیدی یافته، همراه با ناتوانی اروپا در مقابله موثر با این سیاست، سرخوردگی و ناامیدی وسیعی در میان ایرانیان بوجود آورده و این تقویت این نگاه که هدف بنیادی غرب و متحدان منطقه ای اش تضعیف قدرت ملی ایران از درون است.

این تحول خود نقطه عطفی در تغییر نگاه افکار عمومی و حوزه های روشنفکری نسبت به اهمیت مسائل  امنیت ملی و ضرورت تقویت قوه بازدارندگی کشور، متعاقبا مشروعیت یافتن سیاست های منطقه ای ایران و برنامه موشکی آن به حساب می آید. بطوریکه اکنون هرگونه احتمال گفتگو یا مذاکره بر روی برنامه موشکی ایران به عنوان یک خط قرمز امنیت ملی و عاملی برای تضعیف قدرت «دولت» ایرانی در نظر گرفته می شود.اقدام کاخ سفید همچنین منجر به انسجام بیشتر میان طیف های سیاسی داخلی، اعم از اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا شد. در یک حرکت نمادین اعضای مجلس که اکثریت میانه رو را تشکیل می دهند، درست یک روز بعد از تصمیم ترامپ، با پوشیدن یونیفورم‌های سبز سپاه، به حمایت همه‌جانبه از این نیرو پرداختند. این موج حمایت در حال افزایش است و اکنون رسانه‌ها، دانشگاهیان و دانشجویان، حوزه های روشنفکری و حتی بعضی از نیروهای مخالف در خارج از کشور را شامل می شود.  منطق این حمایت ها روشن است: سپاه به عنوان نگهبان امنیت ملی ایران در نظر گرفته می شود.

بی تردید، تعیین سپاه به عنوان یک گروه تروریستی سختی های اقتصادی بیشتری را بر مردم ایران از لحاط کاهش صدور نفت، پایین آمدن ارزش پول ملی و تنگ کردن فضا برای فعالیت ها و سرمایه گذاری های  شرکت های  های خارجی تحمیل خواهد کرد.  اما همزمان ایرانیان به این نتیجه می رساند که مقاومت در برابر این سیاست آمریکا کشورشان را از یک تهدید بزرگتر امنیتی پیش روی یعنی  بی ثباتی داخلی و حتی تجزیه کشور در امان نگه خواهد داشت. درعمل، این سیاست آمریکا دامنه بحث در میان همه گروههای سیاسی داخل کشور را باریکتر و متمرکز به ضرورت بقای "دولت" در ایران کرده است.

 

منبع: افکارنيوز

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر در واکنش به فاجعه هواپیمای اوکراینی

توهین بی‌شرمانه در تلویزیون به رخشان بنی‌اعتماد/ اعتراض انجمن مستندسازان+فیلم

عکس| این زن معترض به مامور یگان ویژه چه می‌گوید؟

مداحی سید رضا نریمانی در نماز جمعه تهران

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: دانشگاه آزاد اسلامی خاورمیانه سپاه پاسداران انقلاب کاخ سفید دولت سپاه پاسداران تحریم های اقتصادی ایران هسته ای عربستان سعودی اقتصاد عقب نشینی امنیت ملی جنگ خلیج فارس تنگه هرمز عراق سوریه افغانستان تامین امنیت وزیر خارجه پایتخت مردم ایران پول سرمایه گذاری تنگه هرمز خاورمیانه سپاه پاسداران آمریکا سپاه

خبر بعدی:

سرلشکر صفوی: قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح باید تقویت شود

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: در شرایط حساس کنونی منطقه غرب آسیا و ترور سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط نیروهای تروریستی نظامی آمریکا لازم است قدرت دفاعی-امنیتی و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح تقویت شود.

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در جمع دانشجویان دانشگاه افسری امام علی (ع) با اشاره به اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هدف قرار دادن پایگاه نظامی آمریکا در عراق، گفت: یکی از ارتشبدهای بازنشسته آمریکا گفته بود ترامپ با دیدن جمعیت سوگوار و تشییع کننده سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دچار وحشت شد.

وی افزود: برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم تنها قدرتی که پایگاه های آمریکایی‌ها را با موشک توانست بزند فقط ایران بوده است. جمهوری اسلامی ایران یک قدرت منطقه‌ای است و اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران قاطعانه تصمیم گرفت پایگاه‌های آمریکایی ها را با چندین موشک بزند و آمریکایی‌ها نتوانند کاری بکنند  و اینکه پهپاد متجاوز آمریکایی را در خلیج فارس هدف قرار داده و آنها نتوانستند پاسخی دهند نشان از شجاعت تصمیم گیری و اقتدار جمهوری اسلامی ایران دارد.

سرلشکر صفوی ادامه داد: آمریکایی‌ها فهمیدند اگر جواب ایران را بدهند چند هزار نیروی نظامی و پایگاه‌های آنها در خطر خواهد افتاد، بنابر این عقب نشینی کردند. سیاست آمریکا سیاست زور است اگر آنها بدانند توان و قدرت ایران پشتوانه نظامی برتری دارد، قطعا عقب نشینی می کنند وجامعه آنها تحمل کشته شدن چند هزار نفر از نیروهای نظامی خود را در مدت کوتاه  ندارند، البته سیاست جمهوری اسلای ایران پرهیز از ورود به جنگ است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به ویژگی‌های رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، گفت: رئیس جمهور فعلی آمریکا درک کاملی از مفاهیم سیاسی و امنیتی و حقوق و روابط بین الملل ندارد و هنوز قدرت انقلاب اسلامی، رهبری و ملت بزرگ ایران و نیروهای مسلح ایران را نمی شناسد. به نظر می‌رسد در نتیجه شکست ترامپ در سوریه ویمن و  جنایت ترور سپهبد شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس، شانس وی در انتخابات  پیش روی آمریکا پائین آمده است و خون پاک این ده شهید، سلطه نظامی آمریکایی‌ها از عراق و سوریه و افغانستان و خلیج فارس را در هم خواهد شکست و نیروهای نظامی آمریکا مجبور به عقب نشینی از غرب آسیا می شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبیین هدف نهایی هر حکومتی در حفظ بقای ملی، خاطرنشان کرد: هدف اصلی و غیر قابل تغییر هر حکومتی حفظ بقای ملی، سرزمین و منافع ملی و آرمان‌ها و امنیت ملی آن حکومت است و در اثر جنگ ها و تهدیدات گسترده  نظامی، این هدف اساسی به مخاطره جدی می افتد و جنگ‌ها ممکن است باعث سقوط نظام سیاسی و یا اشغال یک سرزمین شوند و یا ممکن است همانند فلسطین اشغالی  یک ملتی را از کشورش بیرون کنند و یا قراردادی را مانند قرارداد گلستان و ترکمانچای  تحمیل و یا معاهده‌ای را لغو کنند و بخواهند معاهده جدید بسته شود مانند پاره کردن قرارداد الجزایر در سال 1975 میلادی توسط صدام بعثی کافر.

سرلشکر صفوی افزود: هدف نهایی جنگ ها تحمیل اراده یک دولت و یا ائتلاف از دولت ها  بر علیه یک دولت و یا دولت های دیگر است و این تحمیل اراده ممکن است تصرف قسمتی از سرزمین یا منابع اقتصادی باشد و یا ممکن است تسلیم شدن آن دولت در مقابل یک قرارداد جدید مرزی یا لغو یک قرارداد باشد و ممکن است اهداف دیگری را رهبران دولت مهاجم به دولت مورد هجوم تحمیل کنند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس اضافه کرد: معمولا دولت ها ، ملت ها و حکومت ها حاضرند برای دفاع از بقای ملی خود و حفظ سرزمین، ملت و منابع و هویت ملی شان تمام مولفه های قدرت ملی را جمع و در مقابل متجاوزین با ایستند و هرچند باهزینه زیاد  دفاع برای همه ملت های جهان و برای انسان یک امر طبیعی و عقلانی و مشروع  است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان ویژگی‌های 8 سال دفاع مقدس گفت: هشت سال دفاع مقدس یک رخداد بی همانند در طول تاریخ ایران است و در طول هشت سال دفاع مقدس و پس از آن سپاه پاسداران از یک نیروی امنیتی قبل از جنگ به یک سازمان رزم تبدیل شد  و این موضوع مسلتزم مدیریت انقلابی  و تفکر جهادی و داشتن راهبرد لازمه بود. در ابتدای جنگ تحمیلی سپاه پاسدارن سازمان رزم نداشت و در پایان جنگ سه نیروی زمینی و هوایی و دریایی با 45  تیپ و لشکر نظامی و چندین پایگاه دریایی و شناورهای جنگی و قدرت موشکی توسط نیروی هوایی سپاه تشکیل داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت توسعه سپاه در طول جنگ تحمیلی، گفت:
در ابتدای جنگ تحمیلی  حجم تهدید از توان ارتش جمهوری اسلامی ایران بالاتر بود، عراقی‌ها با پانصد تا ششصد هزار نیرو و دوازده لشکر به همراه حدود پنج هزار تانک و نفربر و حداقل پانصد عراده توپخانه وارد جنگ شدند و ضرورت داشت نیرویی برای مقابله با این حجم از تهدید شکل گرفته و توسعه یابد و این نیروی نظامی با فرمان حضرت امام و پشتیبانی دولت و ملت شکل گفت.

سرلشکر صفوی با بیان ضرورت معماری نیروهای مسلح در زمان رزم و در طول هشت سال دفاع مقدس و پس از آن ادامه داد: در شرایط  حساس کنونی منطقه غرب آسیا و جنگ اقتصادی و فرهنگی آمریکا علیه ملت  و دولت ایران  و حمله تروریستی اخیر و شهادت ده نفر از نیروهای ایران و عراق، خصوصا سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط نیروهای تروریستی نظامی آمریکا لازم است قدرت دفاعی و امنیتی و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح تقویت شود.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • قوانین جدید اینستاگرام برای عکس‌‌های فتوشاپ شده
 • جنبش حزب‌الله به فهرست سازمان‌های تروریستی انگلیس افزوده شد
 • نکته بهداشتی| ایمنی استامینوفن
 • انگلیس،حزب‌الله را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد
 • برچسب جناحی زدن به شورای نگهبان کار ضد انقلابی است
 • خزانه‌داری بریتانیا حزب‌الله لبنان را در لیست تروریستی قرار داد
 • انگلیس جنبش حزب‌الله را به لیست سازمان‌های تروریستی خود افزود
 • انگلیس جنبش حزب الله را وارد فهرست سازمان‌های تروریستی کرد
 • نباید به اقدامات شورای نگهبان برچسب حزبی و جناحی زد
 • برچسب تهمت به شورای نگهبان زده نشود
 • تجمیع جایگاه نماینده ولی فقیه سیاست گذاری و نظارت کلان را تقویت می کند
 • تقویت مو‌ها با زرده تخم مرغ
 • قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح باید تقویت شود
 • زیرساخت های گردشگری در تالش تقویت شود
 • سرلشکر صفوی: قدرت بازدارندگی نیرو‌های مسلح باید تقویت شود
 • سیاست جمهوری اسلامی ایران پرهیز از ورود به جنگ است
 • سرلشگر صفوی: سیاست ما پرهیز از جنگ است/سیاست آمریکا سیاست زور است/اگر پشتوانه نظامی داشته باشیم عقب نشینی می‌کنند
 • سرلشکر صفوی: سیاست جمهوری اسلامی ایران پرهیز از ورود به جنگ است
 • بازدید وزیر دفاع از نمایشگاه تقویت سبک‌های آموزشی دانشگاه افسری امام علی (ع)