«کیهان برزگر» دانشیار روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه طی یادداشتی پیامدهای تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سوی کاخ سفید را بررسی کرده و خاطرنشان ساخته که دولت ترامپ به نتیجه دلخواه خود از این اقدام دست نیافته است.

در یادداشت کیهان برزگر که در پایگاه اینترنتی اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» منتشر شده، آمده است:

حرکت اخیر کاخ سفید در تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک نیروی خارجی تروریست بیشتر در امتداد سیاست "فشار حداکثری" دولت ترامپ در گسترش دامنه تحریم های اقتصادی بر روی ایران است. اما این سیاست که با هدف مهار نقش منطقه ای ایران و محدود کردن برنامه پیشرفته موشکی آن صورت گرفته تا این مرحله نتیجه معکوس داده و منجر به تقویت جایگاه سپاه، مشروعیت بیشتر فعالیت های منطقه ای و موشکی آن در نگاه بسیاری از ایرانیان شده است.  
نتیجه این سیاست درست در جهت مقابل هدف اعلامی دولت ترامپ در خروج سال گذشته از توافق هسته ای (برجام) برای دستیابی به یک توافق بهتر است. تحمیل مجدد تحریم‌های سختگیرانه بیشتر با هدف به چالش کشیدن ارزش استراتژیک سیاست منطقه ای ایران در سیاست داخلی، تضعیف قوه بازدارنگی کشور و مجبور کردن تهران به پذیرش جریان های سیاسی-امنیتی مورد دلخواه ترامپ و متحدین منطقه ای اش، یعنی رژیم های اسرائیل، عربستان سعودی و امارات صورت گرفت.
تحریم‌ها با هدف تضعیف اقتصاد ایران، ایجاد شکاف‌های سیاسی داخلی و افزایش آسیب پذیری نظام سیاسی کشور طراحی شده‌اند. هرچند تحریم‌ها در مواردی بحث‌ها در سیاست داخلی ایران نسبت به هزینه‌های حضور منطقه‌ای کشور را تشدید کرده، اما در عمل منجر به تغییری در سیاستگذاری منطقه‌ای ایران نشده است.  به واقع، یک بهم پیوستگی  بین افزایش  قدرت ملی و توان بازدارندگی ایران در توازن قوای منطقه ای وجود دارد.

منطق استراتژیک بازدارندگی تدافعی ایران عمدتا بر دو محور قرار دارد. نخست، تکیه بر "آتش گسترده موشکی" به منظور پاسخ به حملات دولت های متخاصم و هدف گیری پایگاههای نظامی آنها در منطقه که می توانند برای حمله به ایران مورد استفاده قرار گیرند.  در این راستا، تشدید تحریم های اقتصادی منجر به  محدود شدن  برنامه  موشکی ایران به عنوان منبع اصلی قدرت بازدارندگی کشور نشده است.  در واقع، تحریم ها  تولید موشک های ملی را از با توجه به هزینه های کمتر اقتصادی جذابتر از خریدهای تسلیحاتی پرهزینه همچون جنگنده های پیشرفته خارجی می کند.  موشک ها سریع و دقیق هستند و بطور موثرتر هدف را مورد اصابت قرار می دهند. حمل متحرک آنها قابلیت آسیب پذیری آنها را در برابر پدافند هوایی کمتر می کند. بر این مبنا، اکنون یک استراتژی پیشرفته موشکی در سیاست دفاعی ایران نهادینه شده است.
دوم، ایران بر عمق استراتژیک اش از طریق بهره برداری از اتصال سرزمینی با منطقه و شبکه های محلی با نیروهای سیاسی دوست تکیه دارد. ایران از حمایت های مالی و نظامی و همچنین مشترکات فرهنگی-اجتمایی برای تقویت شرکای منطقه ای، تحکیم جایگاه آنها و تثبیت مواضع سیاسی اشان در سطح محلی و ملی استفاده می کند. منطق ایران در حمایت از "محور مقاومت" عمدتا بر مبنای تقویت قوه بازدارندگی ایران از طریق چسبیدگی جغرافیایی است. علی رغم تمامی تلاش های دولت های رقیب- و در بعضی مواقع به دلیل همین تلاش ها-- تمامی شواهد نشان می دهند که ایران از مواضع خود در این زمینه عقب نشینی نمی کند و به حمایت از شرکای منطقه ای خود ادامه می دهد.

در این راستا، سپاه مسئولیت اصلی مقابله با تهدیدات امنیت ملی نسبت به «دولت» ایرانی را بر عهده دارد. این نیروی عظیم، مجرب در جنگ های متقارن و غیرمتقارن، وظیفه دفع چالش های امنیتی در طول مرزهای حساس ایران به عنوان نمونه در استان های کردستان و بلوچستان، خلیج فارس و تنگه هرمز را برعهده دارد. وظیفه امن نگهداشتن محیط همسایگی و پیشگیری از ظهور احتمالی جریان های سیاسی-امنیتی ضد ایران در منطقه هم با نیروهای سپاه است.
یک بحث انتقادی  در ایران وجود دارد که حمله سپاه به داعش و شکست آنها در عراق و سوریه در نهایت و بطور ناخواسته می تواند به ضرر امنیت ملی ایران باشد.  چون خطرات مستقیم نسبت به  دولت های متخاصم مثل اسرائیل و آمریکا را کم می کند و فضای لازم را برای رها سازی نیروهای آنها برای حمله به ایران فراهم می کند. اما استراتژی تهاجمی سپاه در برخورد با نیروهای ضد ایرانی وظیفه ذاتی این نیرو برای حفظ منافع ژئوپلتیک ایران و  دقیقا در راستای محاسبات استراتژیک بلند مدت کشور بوده است.
تصمیم سریع سپاه در مقابله با داعش منجر به جلوگیری از سقوط  بغداد و اربیل شد که این خود می توانست منجر به سرنگونی دولت های دوست ایران و تحویل عراق به نیروهای تروریستی شود. این وضعیت، شرایط خلا قدرت و دولت «ناکام» را در این کشور، درست همانند افغانستان در دوران حکومت طالبان، بوجود می آورد و  بی تردید جبهه جدیدی برای فشار سیاسی-امنیتی بر ایران باز می کرد. استراتژی سپاه فراتر از تامین امنیت ملی، نمایانگر مصمم بودن ایران در مقابله  با گروههای تروریستی است که اکنون خطر مستقیم برای امنیت جهانی به حساب می آیند. به قول وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف «اگر سپاه همراه با مردمان شجاع عراق و سوریه با داعش نمی جنگید، داعش دو پایتخت عربی را در اختیار می گرفت و یک نیروی تروریستی در دروازه های اروپا حضور داشت.»
خروج ترامپ از برجام و تحمیل تحریم های حداکثری که اکنون با تعیین سپاه به عنوان یک گروه ترویستی بعد جدیدی یافته، همراه با ناتوانی اروپا در مقابله موثر با این سیاست، سرخوردگی و ناامیدی وسیعی در میان ایرانیان بوجود آورده و این تقویت این نگاه که هدف بنیادی غرب و متحدان منطقه ای اش تضعیف قدرت ملی ایران از درون است.

این تحول خود نقطه عطفی در تغییر نگاه افکار عمومی و حوزه های روشنفکری نسبت به اهمیت مسائل  امنیت ملی و ضرورت تقویت قوه بازدارندگی کشور، متعاقبا مشروعیت یافتن سیاست های منطقه ای ایران و برنامه موشکی آن به حساب می آید. بطوریکه اکنون هرگونه احتمال گفتگو یا مذاکره بر روی برنامه موشکی ایران به عنوان یک خط قرمز امنیت ملی و عاملی برای تضعیف قدرت «دولت» ایرانی در نظر گرفته می شود.اقدام کاخ سفید همچنین منجر به انسجام بیشتر میان طیف های سیاسی داخلی، اعم از اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا شد. در یک حرکت نمادین اعضای مجلس که اکثریت میانه رو را تشکیل می دهند، درست یک روز بعد از تصمیم ترامپ، با پوشیدن یونیفورم‌های سبز سپاه، به حمایت همه‌جانبه از این نیرو پرداختند. این موج حمایت در حال افزایش است و اکنون رسانه‌ها، دانشگاهیان و دانشجویان، حوزه های روشنفکری و حتی بعضی از نیروهای مخالف در خارج از کشور را شامل می شود.  منطق این حمایت ها روشن است: سپاه به عنوان نگهبان امنیت ملی ایران در نظر گرفته می شود.

بی تردید، تعیین سپاه به عنوان یک گروه تروریستی سختی های اقتصادی بیشتری را بر مردم ایران از لحاط کاهش صدور نفت، پایین آمدن ارزش پول ملی و تنگ کردن فضا برای فعالیت ها و سرمایه گذاری های  شرکت های  های خارجی تحمیل خواهد کرد.  اما همزمان ایرانیان به این نتیجه می رساند که مقاومت در برابر این سیاست آمریکا کشورشان را از یک تهدید بزرگتر امنیتی پیش روی یعنی  بی ثباتی داخلی و حتی تجزیه کشور در امان نگه خواهد داشت. درعمل، این سیاست آمریکا دامنه بحث در میان همه گروههای سیاسی داخل کشور را باریکتر و متمرکز به ضرورت بقای "دولت" در ایران کرده است.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شاهزاده انگلیسی با قربانیان حادثه تروریستی نیوزیلند دیدار کرد

تهران- ایرنا- نوه ملکه انگلیس با حضور در دو مسجد در نیوزیلند که مورد حملات تروریستی قرار گرفته بودند، با قربانیان این حادثه دیدار کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، شاهزاده ویلیام نوه الیزات دوم ملکه انگلیس در مسجد «النور» در شهر کرایستچرچ نیوزیلند گفت: آنچه اینجا روی داد ناشی از ایدئولوژی انحرافی بود که هیچ مرزی نمی شناسد.
شاهزاده ویلیام در این مسجد که جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند و رهبران مذهبی این کشور نیز در آن حضور داشتند، تاکید کرد که افراط گرایی در همه اشکال آن باید از بین برود.
ویلیام به دعوت آردرن و به نمایندگی از الیزابت دوم ملکه انگلیس که رئیس کشور نیوزیلند به شمار می آید، در سفری دو روزه در دو مسجد مورد حمله تروریستی حضور یافته و قربانیان این حادثه دیدار کرد.
شاهزاده انگلیس که پس از مسجد النور به مسجد لینوود می رود، افزود: پیام کرایستچرچ و مساجد النور و لینوود از این واضح تر نمی توانست باشد. ایدئولوژی جهانی نفرت نمی تواند میان ما شکاف بیاندازد.
به گزارش ایرنا، روز 15 مارس سال جاری میلادی مصادف با 25 اسفند ماه سال 1397، مهاجمی با سلاح گرم نظامی به این دو مسجد در نیوزیلند حمله کرد و جان 50 نمازگزار را گرفت و نزدیک به 50 تن دیگر را مجروح ساخت.
آردرن نخست وزیر نیوزیلند در پی این حادثه قانون منع حمل و نگهداری سلاح های نظامی نیمه ‌خودکار و مسلسل را به پارلمان این کشور برد و پارلمان به اصلاح آن رای داد.
متهم این حادثه «برنتون تارانت» 28 ساله، دارای تابعیت استرالیا است که اکنون به جرم قتل و مجروح ساختن دهها تن در زندان به ‌سر می‌برد.
پلیس این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد هراس عمومی در حالی هنوز در این کشور بالاست که مهاجم در حمله خود به تنهایی عمل کرد و درعین حال پس از این حادثه نیز دستگیر شده و در زندان بسر می برد.
اگرچه بسیاری از رسانه های غربی در اخبار و گزارش های خود در مورد این رویداد مرگبار، از به کار بردن عبارت «حمله تروریستی» اجتناب کردند و آن را یک حمله مسلحانه یا کشتار جمعی توصیف کردند، اما نخست وزیر نیوزیلند این رویداد تلخ را به عنوان فجیع ترین کشتار در تاریخ کشورش و «حمله تروریستی» خواند.
همچنین برخی کارشناسان حقوقی معتقدند این رویداد باید در چارچوب قوانین مربوط به تروریسم نیوزیلند مورد رسیدگی حقوقی و قضایی قرار گیرد.
شبد**9416**1010

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: دانشگاه آزاد اسلامی خاورمیانه سپاه پاسداران انقلاب کاخ سفید دولت سپاه پاسداران تحریم های اقتصادی ایران هسته ای عربستان سعودی اقتصاد عقب نشینی امنیت ملی جنگ خلیج فارس تنگه هرمز عراق سوریه افغانستان تامین امنیت وزیر خارجه پایتخت مردم ایران پول سرمایه گذاری تنگه هرمز خاورمیانه سپاه پاسداران آمریکا سپاه

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۳۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تلاش شبانه نیروهای جهادی برای تقویت سیل‌بندها و جلوگیری از نفوذ آب به آق قلا +فیلم
 • ريابکوف: آمریکا با تمام توان سیاست به شکست کشاندن برجام را پیگیری می‌کند
 • هشدار روزنامه مشهور آمریکایی به ترامپ درباره سیاست تحریمی در بربر ایران
 • سریلانکا آمار کشته شدگان حملات تروریستی این کشور را کاهش داد
 • رفتار آمریکا از دزد سر گردنه بدتر است/حقوق بشر ابزار سیاسی غرب
 • شکست تحریم ایران سیاست تحریم واشنگتن را تضعیف کرد
 • رئیس جمهور سریلانکا مقصر حملات تروریستی اخیر را معرفی کرد
 • رئیس جمهور سریلانکا دولت را مقصر حمله تروریستی اعلام کرد
 • تقویت سیل بندها در خرمشهر با بسیج مردم
 • سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران بازی با آتش است
 • بررسی طرح تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش و جوانان در شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان
 • فشار آمریکا بر آلمان برای «تروریستی» اعلام کردن حزب‌الله
 • تقویت حوزه فناوری از اولویت‌های وزارت علوم است
 • روزنامه آلمانی: سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران بازی با آتش است
 • روزنامه آلمانی: سیاست آمریکا علیه ایران به اقتصاد جهانی آسیب وارد می کند
 • رابطه پر رمز و راز فلسفه و سیاست/ فلسفه یعنی تسلیم نشدن
 • حماس: سیاست تحریمی علیه ایران تهدیدی برای ثبات منطقه و جهان است
 • نقش آمریکا و گروههای تروریستی در تولید مواد مخدر در "افغانستان"
 • یک روزنامه آلمانی: سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران بازی با آتش است