به گزارش خبرنگار ایلنا، برای اولین بار است که وقتی به زادگاهم برمی‌گردم غمگینم؛ شهری که در اوایل بهار سبزه و طراوتِ همیشگی، چهره‌اش را می‌آراست، امروز سیلیِ سیل دوازدهم فروردین بر چهره‌اش چیزی جز گِل و ویرانی بر جای نگذاشته است. به دلیل مسدود شدن راه ارتباطی خرم‌آباد- پلدختر مجبور شدم از طریق آزادراهِ «پل زال» خودم را به این شهرستانِ سیلی‌خورده برسانم.

 در ورودی شهر، چیزی جز گرد و خاک نیست؛ چراکه تمامی کامیون‌های ارتش، سپاه و امدادرسانی‌های مردمی از اقصی نقاط ایران در حال تردد هستند؛ نیروهای جهادی و مردمی با تجهیزاتی مانند بیل‌های مکانیکی و کمپرسی با جدیت تمام در حال خاکبرداری از شهر هستند. جدیتی که ناخودآگاه اشک به چشمان آدم می‌آورد....

به اولین پل ورودی شهر که رسیدیم، نیروهای نظامی، تردد خودروهای شخصی را ممنوع کرده بودند و من مجبور شدم خودم را با یکی از خودروهای نظامی به داخل شهر برسانم.

«ورودی» مثل همیشه نیست؛ گل و لای در همه جای شهر مانند تپه بالا آمده و شهر به معنای واقعی ویران شده است؛ تمامی زیرساخت‌های جاده‌ای، مسکونی، عمرانی و کشاورزی از بین رفته و جایش را تا جایی که چشم کار می‌کند، فقط گل و لای پر کرده است.

مرد نظامی به آهستگی دلداری می‌دهد که جای نگرانی نیست؛ دوباره همه چیز درست می‌شود... اما با این حال و روزی که شهرِ سیلی‌خورده دارد، احتمالش خیلی کم است که به این زودی‌ها چیزی درست شود.

به خانه‌مان رسیدم؛ «پدر» خسته‌جان و پای در گل، جلوی در منتظرم بود. به دلیل قطع بودن آب، چند دبه خالی آب در دستش بود که به سازمان آب شهرستان برده و پر کند. بیش از ده روز از سیل فروردین گذشته اما هنوز آب شهر قطع است....

بوی نمِ در و دیوار خانه‌مان، ریه‌هایم را پر کرد و دیوارهای گلی و وسایل نابود شده داخل حیاط و خانه، دلتنگی‌ام را دوچندان کرد.

ماتم‌زده با ساک دستی‌ام در درگاهی می‌ایستم؛ فقط خانه را نگاه می‌کنم؛ خانه‌ای که روزی هیاهوی دوران کودکی‌ام را در آن گذرانده بودم و امروز ویرانه‌ای بیش از آن جلوی رویم نمانده است. به حدی که جایی برای نشستن و تکاندن خستگی سفر نیست......

مسیر پلدختر- معمولان به معنای واقعی تخریب شده

برای دیدن روستاها به راه می‌افتیم؛ روستاهایی که از همان ابتدای جاده معلوم است آنچه قرار است ببینیم، با آنچه از آنها در خاطر داریم، تومنی صد قران تفاوت دارد. از کنار پل قدیمی شهر گذشتیم؛ پلی که یادگار دوران ساسانی است و همچنان قامت خسته هزار و چندصد ساله‌اش را سر پا نگه داشته؛ با دیدنش کورسوی امیدی در دلم سو سو زد که هنوز اسم پلدختر را توانسته بر پیشانیِ تاریخ و جغرافیای این کشور حفظ کند.

مسیر پلدختر- معمولان به معنای واقعی تخریب شده و عوامل راهداری مدام در حال پاکسازی و در کنار جاده قدیم در حال احداث جاده خاکی برای مسافران هستند. اصلا باورم نمی‌شود که این سیل چنین خسارتی به جنوب استان وارد کرده است.

به اولین دو راهی رسیدیم؛ راهی که یک مسیرش به کرمانشاه و مسیر دیگرش به سمت خرم‌آباد می‌رود؛ پل محور پلدختر-کرمانشاه تخریب شده و راه ارتباطی چندین شهر و روستا را مسدود کرده است. در محور پلدختر- خرم آباد صدها روستا و چندین پل تخریب شده است.

در حدود ۸۰ میلیارد تومان تنها در بخش کشاورزی خرم‌آباد خسارت خورده‌ایم

قبل از رسیدن به روستاها، بهتر است آمار تخریب این سیل در روستاهای لرستان را از زبانِ یکی از کاربدستان بشنویم؛ محمد بازرگان (رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان خرم‌آباد و مشاور و رییس روابط عمومی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور) در رابطه با خسارات وارده به روستاهای لرستان گفته است: «سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان خرم‌آباد،۱۶۰ کیلومتر از جاده‌های بین مزارع شهرستان خرم‌آباد دچار خسارت‌ شده‌اند. حدود ۳۰۰ راس دام سبک و سنگین تلف شده‌اند. ۱۰ تا ۱۵ هزار متر مربع از اماکن پرورش دام، طیور و آبزیان، بیش از ۴۰ مورد از چاه‌های کشاورزی و شبکه‌های فرعی و اصلی آب و بیش از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کندو در شهرستان خرم‌آباد دچار آسیب‌های ناشی از سیل شده‌اند. در شمال، جنوب و مرکز استان و شهرهایی همچون کوهدشت، سپیددشت، چگنی، بروجرد، الیگودرز و بخش‌های مختلف شهرستان خرم‌آباد در حوزه مزارع پرورش ماهیان سردابی بیش از ۸ هزار تن تلفات داشتیم. خسارات به باغات مثمر نزدیک به ۴۰۰ هکتار ارزیابی شده است. حدود ۴۰۰ تن خسارت به علوفه دامی وارد شده، و ۱۲۰ کیلومتر از کانال‌های آب‌رسانی سنتی در سطح شهرستان آسیب دیده است. بین ۵ تا ۱۰ هزار متر مربع جایگاه‌های دامداری‌ها نیز خسارت خورده‌اند.‌  پیش‌بینی می‌شود که احتمالا در حدود ۸۰ میلیارد تومان تنها در بخش کشاورزی خرم‌آباد خسارت خورده‌ایم. البته خسارت فقط شامل خود محصول نمی‌شود بلکه دربرگیرنده ابزارآلات و تجهیزات، زیرساخت، استخرها، خوراک‌های انبارشده و... می‌باشد....»

 به اولین روستا به نام «بابا زید» رسیدیم؛ روستایی که به‌طور کامل روز حادثه سیل زیر آب رفته بود و الان جز ویرانه‌ای از آن باقی نمانده است.

این حجم آب، از کجا و چگونه روانه روستایمان شد؛ هنوز هم نمی‌دانیم!

«محمد آناهید» یکی از سیل‌زدگان این روستا می‌گوید: صبح خیلی زود، سیل بی‌خبر آمد و تمامی‌ خانه‌هایمان را آب گرفت و ما ناچاراً به کوه‌های اطراف روستا پناه بردیم. آب کم کم خانه‌هایمان را گرفت به طوری که چیزی از آنها مشخص نبود؛ این سیل بی‌سابقه بود و ما هیچ وقت چنین حادثه‌ای را به خاطر نداریم؛ این حجم آب از کجا و چگونه روانه روستایمان شد؛ هنوز هم نمی‌دانیم!

محمد با بیان این جملات سراسر غم که "تمامی زندگی‌مان زیر گل و لای مانده و از مغازه‌ام هیچ چیزی باقی نمانده است" با دست به روستایشان اشاره کرده و ادامه می‌دهد: نه تنها خانه ما بلکه تمام روستا و کشاورزی و باغات نابود شده است و تنها امدادرسانی که تا امروز  به ما شده، مقداری اقلام غذایی است. متاسفانه تاکنون هیچ مسئولی به ما سرکشی نکرده و نمی‌پرسند چه بر سر خانه و کاشانه‌تان آمده. خودمان با هزار زحمت، وسایل‌مان را از زیر گل و لای بیرون آورده‌ایم. امسال مقداری سبزی‌کاری داشتم که متاسفانه این مقدار محصول نیز از بین رفت.

ساکن روستای بابا زید این‌طور حرف‌هایش را پی می‌گیرد که: بدون سرپناه مانده‌ایم؛ شب‌ها به شهرستان پلدختر به خانه یکی از اقوام‌مان می‌روم که در شرق این شهر قرار گرفته و خانه‌شان را آب نگرفته است. روزها نیز به خانه‌مان؛ البته خانه که نه به ویرانه‌مان در روستا بازمی‌گردم که بتوانم مقداری از آن را تمیز کنم.

محمد درحالی‌که بسیار ناراحت است، می‌گوید: برادرم تازه فوت کرده است و هنوز چند ماهی از مرگش نمی‌گذرد؛ با جاری شدن این سیل، چهار فرزندش آواره شده‌اند و تمام وسایل‌شان در زیر گل مدفون است....

مسئولان به ما اخطار جدی ندادند!

«تاج بانو علیمردادی» زن میانسال یکی دیگر از روستاهای سیل‌زده است. او که در میان خرابه‌های خانه‌اش ایستاده، با لبخندی تلخ به استقبال می‌آید. تاج‌بانو می‌گوید: شرمنده‌ام که جایی برای نشستن و پذیرایی ندارم؛ حاصل رنج تمام سال‌های زندگی‌ام را در یک چشم بر هم زدن، آب برد...

به او می‌گویم: نگران نباش؛ همه چی درست می‌شود؛ فقط کمی همت می‌خواهد؛ دوباره زندگی‌هایمان را خواهیم ساخت. اما وقتی به خانه‌اش نگاه کردم تمام زندگی‌ش به معنای واقعی نابود شده است.

تاج بانو درحالی‌که اشک‌هایش را پاک می‌کند، می‌گوید: هیچ وقت سابقه نداشت که به دلیل بارندگی‌های شدید آب وارد خانه‌هایمان شود. قبل از این سیل، کسی به ما هشدار جدی نداد؛  اگر مسئولان می‌دانستند که چنین سیلی در راه است، باید ما را آگاه می‌کردند؛ باید نیروهای امدادی برای جمع‌آوری وسایل زندگی‌مان به این روستا می‌آمدند و خانه به خانه جابجایمان می‌کردند و به مکان‌های امن می‌بردند.

خانم علیمرادی ادامه می‌دهد: شب قبل از وقوع سیل فرزندانم که در شهرهای مختلفی زندگی می‌کنند مهمانم بودند. با بارش باران، آب رودخانه به شدت بالا آمد و مواج بود و لحظه به لحظه به سمت آبادی در حرکت بود؛ صبح بود که آب وارد خانه‌هایمان شد و ما به سرعت خود را به امامزاده بالای تپه روستا رساندیم. اصلا فکرش را نمی‌کردم که زندگی‌ام را این گونه سیل ویران کند.

با دادن کنسرو و آب معدنی خسارت‌های بی‌شمار ما جبران نخواهد شد!

تاج بانو با دست به زندگی چند ساله‌اش اشاره می‌کند و بعد می‌گوید: از مردم بابت کمک‌هایی که به ما کرده‌اند، بسیار ممنونم. ممنونم که در این شرایط سخت در کنارمان بوده و به ما امید دادند.

خانم علیمرادی چمد جمله هم خطاب به مسئولان می‌گوید: با دادن کنسرو و آب معدنی خسارت‌های بی‌شمار ما جبران نخواهد شد. تمام وسایل زندگی و محصولات کشاورزی و باغ‌هایمان از بین رفته و الان بدون هیچ سرپناه و درآمد، چگونه می‌توانیم زندگی کنیم؟ سیلی که حتی پمپ‌های آب ما را با خودش برده است. هکتارها هکتار زمین کشاورزی از دست داده‌ایم و دیگر فکر نکنم عمر من آنقدر کفاف دهد که بتوانم زندگی‌ام را بسازم؛ ولی فرزندانم با رنج و زحمت شاید دوباره بتوانند! همه اهالی روستا از این سیل خسارت‌های بسیاری دیده‌اند ولی بیشترین میزان این خسارت‌ها را زندگی من متحمل شده است؛ زندگی منِ پیرزن.....

درد، اشک و ویرانی در این روستاها تمامی ندارد؛ روستاییان، هم خانه‌هایشان را از دست داده‌اند و هم محصولات کشاورزی و دامهایشان را؛ رنج این مردم، مضاعف است....

این قصه ادامه دارد.....

گزارش: مریم بازوند - نسرین هزاره مقدم

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لرستان| اجرای رهنمودهای ۵ گانه مقام معظم رهبری خسارات سیل را جبران می‌کند

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان بابیان اینکه سپاه تمام توطئه‌های آمریکا را در منطقه خنثی کرده است گفت: موارد ۵ گانه‌ای که مقام معظم رهبری برای جبران خسارت‌ها ارائه دادند تمام خسارت‌های سیل را جبران می‌کند ولی اگر عمل نشود قطعاً مشکلات باقی می‌ماند. ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳ استانها لرستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، آیت‌الله سید احمد میرعمادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته خرم‌آباد اظهار داشت: نیمه شعبان سالروز ولادت باسعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت ولی‌عصر(عج) است که این میلاد سراسر نور و رحمت را به همه شما تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی افزود: نیمه شعبان روز امید و عدالت است، امید به یگانه منجی عالم بشریت، عدالت جهانی و عدالت‌گستر جهانی است؛ امام زمان(عج) امیدبخش و عدالت‌گستر جامعه است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان بابیان اینکه فرهنگ انتظار فرهنگ عدالت و امید است عنوان کرد: وقتی صبحت از انتظار می‌کنیم فرهنگ انتظار احساسات است، فرهنگ انتظار زمینه‌ساز مبارزات جهانی برای زندگی، امنیت، رفاه و پیشرفت است؛ نیمه شعبان را همانند شب قدر به امید فرج امام زمان(عج) شب‌زنده‌داری کنیم.

وی بیان کرد: در این ایام سه مناسبت داریم برای سه نهاد مهم و انقلابی، نیمه شعبان روز سربازان گمنام امام زمان(عج) نام‌گذاری شده است که این نام‌گذاری به‌جا و مناسب است؛ تلاش نیروهای جان‌برکف وزارت اطلاعات  و مجاهدت‌های این عزیزان برای برقراری امنیت و عدالت است، سربازان گمنام امام زمان(عج) چشمان بینای انقلاب اسلامی و حافظان امنیت در کشور هستند.

آیت‌الله میرعمادی تصریح کرد: اداراتی که درزمینهٔ امنیت کشور قدم برمی‌دارند بخش عمده‌ای مرهون تلاش‌های شبانه‌روز نیروهای جان‌برکف وزارت اطلاعات است، این سربازان گمنام امام زمان(عج) حتی نمی‌توانند عملکرد و اقدامات خودشان و کارهایی که انجام دادند را برای مردم بازگو کنند و مردم متوجه شوند فرزندانشان چه تلاش‌های مستمری برای خدمت به‌نظام اسلامی انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: خدمات وزارت اطلاعات در حوزه امنیت، مبارزه با قاچاق و مواد مخدر و در ضربه زدن به باندهای مخوف فساد و باندهای خطرناک، باندهای تروریست، ضدانقلاب و معاندین نظام بسیار برجسته است که جای تقدیر و تشکر دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: این‌ها نیروهای مؤمن، انقلابی، ولایی، متعهد، جان‌برکف و ایثارگر هستند که برای انجام یک مأموریت شاید چند شبانه‌روز جانشان را به خطر بیندازند برای اینکه یک باند مخوف تروریست و یا باند مخوف مواد مخدر، قاچاق، فساد و .. را از بین ببرند.

وی با اشاره به اینکه سربازان گمنام امام زمان(عج) اقدامات ارزشمندی در ابعاد گوناگون انجام می‌دهند اظهار داشت: امروز دستگاه امنیتی مظهر اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و اشراف اطلاعاتی که نیروهای امنیتی ما دارند زبانزد در دنیا است.

میرعمادی افزود: مردم ایران قدردان زحمات، تلاش و کوشش این عزیزان است که شبانه‌روز و به‌موقع تهدیدها و دسیسه‌های دشمن را به‌موقع و سریع خنثی می‌کنند؛ در فضای مجازی فعالیت گسترده‌ای دارد که امنیتی روحی و روانی مردم را حفظ می‌کند.

وی عنوان کرد: مناسبت دیگر روز دوم اردیبهشت سالروز تشکیل سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی ایران است که این نیز یک‌نهاد مردمی، انقلابی و ولایی است؛ عملکرد 40 ساله سپاه یک مشخصه دارد و آن مشخصه این است که این عملکرد 40 ساله سپاه موجب خشم و عصبانیت دشمن و وجود شادی و عطوفت برای مردم ایران اسلامی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان عنوان کرد: امروز مردم از سپاه راضی هستند و آمریکا دشمن سپاه بوده و انتظار نیز همین است، سپاه تمام توطئه‌های آمریکا را در منطقه خنثی کرده است.

وی بیان کرد: آمریکا به دنبال تجزیه کشورهای خاورمیانه است، آمریکا می‌خواست سوریه و افغانستان را نیز تجزیه کند ولی چه کسی جلوی تجزیه منطقه را بر عهده گرفت جز نیروهای جان‌برکف سپاه، اینکه آمریکا به دنبال این است که می‌خواست تروریست، داعش و القاعده رواج داشته باشد تا به اهدافش برسد، سپاه داعش و القاعده و گروه‌های تروریستی دیگر را از بین برد و خبری از این‌ها نیست.

میرعمادی تصریح کرد: دفاع از حریم و حرم برای حفظ ارزش‌ها و مقدسات، بخشی از عملکرد است یا تلاش برای پیشرفت کشور؛ دشمن تحریم کرده و سپاه توانسته در خلیج‌فارس آن نمایش‌ها و اقدامات بزرگی که در جهت تحریم زدایی انجام داده است.

روایت امام جمعه موقت گرگان از تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه بین مردم در سیل اخیرجزئیات خسارات سیل در 8 استان/ 38 هزار واحد مسکونی کامل تخریب شدامام‌جمعه یزد: همه برای جبران خسارت سیل به دولت کمک کنند

وی خاطرنشان کرد: امروز سپاه تهدیدی برای آمریکا است اما برای مردم ما مهربان است، سپاه تهدیدی برای استکبار جهانی بوده اما خدمتگزار صدیق برای ملت ایران است؛ ما به این عزیزان تبریک می‌گوییم، راهی را که انتخاب کردند راه مستحکمی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: مناسبت دیگر 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی و سه‌شنبه سوم اردیبهشت سالروز شهید سپهبد قرنی اولین رئیس ستاد مشترک ارتش است، ارتش نیروی انقلابی و مردمی بوده وجودش، امکانات و تجهیزاتش در خدمت ملت است و قدرتش برای حفظ جان ملت بوده است.

وی اظهار داشت: در حادثه سیل مقام معظم رهبری اظهار رضایت کردند و فرمودند ارتش جز اولین گروهایی بوده است که به داد مردم رسیده، این یعنی ارتش مردمی و جان خود را برای انقلاب و نظام فدا کردن، نیروهای مسلح و نظامی و امنیتی ما مظهر اقتدار و آبروی جمهوری اسلامی ایران هستند.

میرعمادی افزود: وقتی صحنه‌های زیبا، همدلی، همبستگی، اتحاد و اخوت نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، بسیج، نیروهای امنیتی و مردمی  و جهادی را در کنار هم می‌بینیم که همه در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند مایه عزت و افتخار است.

وی عنوان کرد: رمز ماندگاری، قدرت و اقتدار انقلاب ما همین چهره‌ها است، رمز موفقیت و پیشرفت انقلاب اسلامی در همین است که نیروهای مردمی، جهادی، خدمه، طلبه، نیروهای نظامی و امنیتی در کنار هم خدمت می‌کنند که این‌ها باعث افتخار و قدرت است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان بیان کرد: مسئله تداوم کمک‌های مردمی و جبران خسارت‌ها از سوی دولت است، تاکنون امدادرسانی بوده است و مقام معظم رهبری نیز راه جبران خسارت‌ها را مشخص کردند، در پاسخ به نامه ریاست‌جمهور مقام معظم رهبری گفتند دولت از چه راه‌هایی این خسارت‌ها را جبران کند.

وی تصریح کرد: راه جبران خسارت سیل از کاهش هزینه‌های جاری دولت است، سفرهای خارجی که برخی از مسئولان می‌روند این سفرها را کم کنند، این‌همه دلار هزینه می‌شود را کم کنند.

میرعمادی گفت: این هزینه‌ها را کاهش دهند تا جبران خسارت سیل شود، از ظرفیت مردمی، خیرین و نیکوکاران استفاده شود و راه‌هایی که وجود دارد در نامه مقام معظم آمده و امیدواریم این رهنمود مقام معظم رهبری جدی گرفته شود؛ این موارد پنج‌گانه‌ای که مقام معظم رهبری برای جبران خسارت‌ها راهنمایی کردند تمام خسارت‌های سیل جبران خواهد شد ولی اگر عمل نشود قطعاً مشکلات باقی می‌ماند.

انتهای پیام/ ت

R41450/P/S6,72/CT11

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: سیلاب در 20 استان کشور سیل شیراز سیل در ایران سیل لرستان سیل خوزستان و لرستان سیل نوروز 1398 سیل در پلدختر خسارات سیل در لرستان تخریب سیل در پلدختر

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۴۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازاری برای پایان‌نامه‌ها نیست/ صنعت، سود زودبازده می‌خواهد و اکثرا در زمان تحریم به سراغ دانشگاه می‌آید
 • در کمپِ معمولان جای زندگی تنگ است قطب انجیر سیاهِ ایران در انتظار کمک‌ها
 • رئال مادرید دوباره به سراغ نیمار می‌رود
 • بازی اورنگ ها: روایتی پرمخاطب از سیاست و تزویر
 • بازگشت روستاییان سیل زده دزفول به محل سکونت خود
 • برگزاری کارگاه آموزشی فنون و تکنیک‌های تسهیلگری
 • قبل از کوبیدن به دیوار، تا انتها بخوانش چرا باید سراغ کتاب‌هایی بروید که از آن‌ها متنفرید؟
 • 19 فقره پروانه بهره برداری معدنی دراستان بوشهر صادرشد
 • سرعت در عمل، مهمترين اولويت امروز مناطق سيل زده/ جبران خسارات وظيفه دولت است
 • روایت یک دختربچه از سیلی که خانه‌اش را برد
 • پژو پارس؛ همه چیز درباره هزینه نگهداری و تعمیرات پژو پارس
 • سیل و رانش زمین با سمنان چه کرد؟
 • تبعات دومین شکست متوالی| سیلی هوادار تراکتورسازی به شجاعی!+عکس و فیلم
 • دولت برای جبران خسارات سیل از کجا پول بیاورد؟
 • سکته قلبی بیشتر به سراغ مردان می آید
 • مردم از عدم ثبات قیمت‌ها به شدت رنج می‌برند
 • دو مرحله دیگر تا ظهور مانده / جوامع اروپایی و آمریکایی جامعه دزدی و درندگی و پاره پاره کردن آدم است / در روی کره زمین، هیچ ملت و مردمی این نقشه‌ها و منظره‌ها را در تاریخ و اجداد و نیاکان خود سراغ ندارند
 • کرمانشاه| جانباز شهید یارعلی موسوی به یاران شهیدش پیوست
 • ضعف زیرساخت های راه مشکل اصلی روستاییان خراسان شمالی