تهران- ایرنا- بام‎خوابی، یکی از بهترین خاطرات آن‌هایی است که پیش از دهه شصت جوانی، نوجوانی و حتی کودکی کرده‌اند. زمانی‌که شب‌های گرم تابستان، خانواده به پشت بام یا بهارخواب کوچ می‌کرد و حتی بساط شام نیز روی همین پشت بام‌ها پهن می‌شد؛ مهمانی‌ها همان ‌جا برگزار می‌شد.

برای آن‌ هایی که تجربه خواب در خنکای شب‌های تابستانی پشت بام را تجربه کرده‌اند؛ مواجه شدن با پدیده بام‌خوابی، به گره‌ای روانی تبدیل شده است. بسیاری از مردم با شنیدن رواج چنین پدیده‌ای ناگهان احساس غم و اندوهی شدید می‌کنند؛ این‌که وضعیت اقتصادی و معیشتی ما مردم به‌جایی رسیده است که هم اجاره دهنده پشت‌بام و هم اجاره‌ کننده آن، از سر استیصال ناچار به چنین کاری شده‌اند؛ هر چند همیشه هستند افرادی که از هر آب گل‌آلودی ماهی می‌گیرند و از هر تخم‌مرغی تا می‌توانند پشم می‌تراشند.

بام‌خوابی، در کنار همه دردهای جامعه، خبر از یک فاجعه می‌دهد؛ در جایی‌که خانه‌های بسیاری خالی هستند، هنوز هستند عده‌ای که حاضر نیستند کمی کوتاه بیایند و این خانه‌های خالی را به قیمت مناسب اجاره بدهند. هنوز هستند کسانی که سرمایه ‌شان را فقط بر خرید ملک و افزودن تعداد املاک ‌شان، گذاشته‌اند و این چنین پشت ‌بام‌های شهر تهران، تبدیل شده است به مکان ‌هایی برای فقط خواب بی‌خانمان ‌هایی که با زدن سپیده باید جای خواب خود را ترک کنند.

این پدیده البته مختص بیکاران یا کارگران ساختمانی و طیف کم درآمد جامعه نیست؛ در میان این افراد، دانشجویانی هم دیده می‌شوند که ناتوان از یافتن جایی برای گذران شب، بخشی از یک پشت بام را اجاره کرده و چادر خود را بر آن گسترده‌اند. برخی صاحب‌خانه‌ها هم با گذاشتن یک کانکس بر پشت بام خانه خود و اجاره دادن آن کسب ‌وکار نان و آب داری برای خود تدارک دیده‌اند!

در برخی مناطق ضعیف و کم برخوردار شهر تهران مالکین قسمت پشت بام خود را به ‌صورت یک اتاق به افرادی که معمولاً جزو دهک‌های پایین جامعه محسوب می‌شوند، اجاره می‌دهند. این ساختمان‌ها سبک، موقت و ناایمن هستند. اجاره‌های‌شان هم بسته به نوع سازه و محدوده مسکونی متفاوت است

** بیکاری، مهاجرت، بی‌سرپناهی
شهرهای بزرگ همواره با معضل مهاجرت مواجه بوده‌اند و هستند. این مسئله در سال‌های اخیر، شدت بیشتری پیدا کرده است، از بین رفتن محیط زیست و تغییرات اقلیمی که موجب معطل ماندن کشاورزی و حتی از بین رفتن آن شده، تعطیلی و ورشکستگی کارگاه‌ ها و کارخانه‌ های تولیدی و لاجرم افزایش بیکاران، ساکنان شهرستان ‌ها و روستاها را وامی‌دارد هر چه دارند و ندارند را بفروشند و راهی شهرهای بزرگ و از جمله تهران شوند. و این دقیقا آغاز یک فاجعه است؛ تهران برای حضور این افراد هیچ تدارکی ندیده است، و این مهاجر که حتی نمی‌تواند سرپناهی در حاشیه شهر دست و پا کند، به پشت بام‌هایی پناه می‌برد که اکنون با ورود آژانس‌های املاک، قیمت آن‌ها هم هر روز بالاتر می‌رود؛ این است ماجرای تجارت پشت بام‌خوابی!

مجید ابهری، رفتارشناس اجتماعی حرف‎هایی در این مورد دارد:«مخاطب اصلی بام‌خوابی، کارگران شهرستانی هستند، اگر بخواهم تمرکزم را روی مسئله بام‌خوابی بگذارم باید بگویم، بام‌خوابی معمولا در مناطقی رخ می‌دهد که مجتمع‌های ساختمانی انبوه در آن نقاط به‌طور گسترده در دست ایجاد و تاسیس هستند و نیاز به کارگران نیمه‌ ماهر و ساده برای پیشبرد ساختمان سازی‌شان دارند.»

ابهری درباره تعدد این بام‌خواب‌ها در مناطق مختلف تهران می‎گوید:«در حال حاضر در منطقه 22 شهرداری تهران، شهرک‌های اطراف آن و اطراف دریاچه خلیج فارس و مناطق پیرامونی شهرک هشتگرد، کارگران بام‎خوابی را تجربه می‌کنند، مسئله‌ای که نقطه آغاز کانکس و حاشیه‌نشینی است.»

به نظر ابهری کارگرانی که به‌صورت مشارکتی توانایی پرداخت اجاره‌بها ندارند و دوری از محل کار آن‌ها را مجبور به انتخاب مراکزی نزدیک به محل کارشان می‌کند، معمولا مجبوربه خوابیدن در برج‌ها و مجموعه‌های آپارتمانی و برج‌های نیمه تمام می‌شوند.

بعضی از کارکنان این برج‌ها نیز از این محل درآمد حداکثر استفاده را می‌برند و با فراهم کردن رخت خواب‌های مستعمل و کارتن یخچال که تقریباهم اندازه قد یک انسان است، شبانه از 10 هزار تومان تا 25 هزار تومان دریافت می‌کنند، البته این بخش ویژه برای کسانی است که درآمد بیشتری دارند:«در بخش عادی کرایه ها 2 تا 5 هزارتومان است. این بخش عادی فقط برای خوابیدن است و هیچ امکانات دیگری ندارد. به‌طور مثال در هنگام بارش باران، آن‌هایی که در بخش ویژه خوابیده‌اند می‌توانند به طبقات پایینی رفته و آن‌جا شب را صبح کنند اما در بخش عادی، افراد اجازه این کار را ندارند و در هر حال افراد باید بالافاصله بعد از طلوع آفتاب جای خواب ‌شان را ترک کنند و از ساختمان بیرون بروند.

ابهری به پی‌آمدهای جسمانی چنین معضلی هم اشاره می‌کند:«بیماری‌های پوستی، سرماخوردگی مزمن، بیماری‌های ویروسی حاصل بام‌خوابی است. اگر این نحوه سکونت اپیدمی شود احتمالا مانند گورخوابی می‌تواند به معضلی تبدیل شود که حاشیه ‌نشینی را افزایش می‌دهد و به‌تبع آن آسیب‌های اجتماعی دیگری پدید می‌آورد.»

** هم اجاره و هم فروش پشت بام!
آن چه گفته شد البته مربوط به اجاره پشت بام است که گاه به صورت شبانه است و گاه مدت‌دار. اما علی نوذرپور، عضو شورای شهر تهران، ضمن تأیید وجود چنین معضلی به ساخت اتاقک‌هایی در پشت بام هم اشاره می‌کند: «در برخی از مناطق ضعیف و کم برخوردار شهر تهران چنین موضوعی وجود دارد و مالکین قسمت پشت بام خود را به ‌صورت یک اتاق به افرادی که معمولاً جزو دهک‌های پایین جامعه محسوب می‌شوند، اجاره می‌دهند. این ساختمان‌ها سبک، موقت و ناایمن هستند. اجاره‌های‌شان هم بسته به نوع سازه و محدوده مسکونی متفاوت است و بیشتر در ساختمان‌های دو و سه طبقه قدیمی رخ می‌دهد.»

نوذرپور به موردی جالب اشاره می‌کند:«در محله ‌های حاشیه‌ نشین شهر تهران (که شامل 40 محله است) پشت بام خانه‌ها اجاره داده شده و وجهی هم توسط اجاره‌کننده به مالک ساختمان پرداخت می‌شود یا این‌که به مستاجر اجازه داده می‌شود در پشت بام ساختمانی، مثلا اتاقکی درست کند؛ 10 تا 15 سال از آن بهره‌برداری کند و پس از آن به مالک واگذار کند.» نوذرپور البته برای اثبات حرف‌هایش به گزارش‌های روزانه مأموران و کارگران خدمات شهری در سطح منطقه اشاره می‌کند. که خود درگیر چنین مشکلی هستند و مشتری چنین بازاری.

** از کانکس ‌‌نشینی تا بدمسکنی
طبق اعلام آمار وزیر راه و شهرسازی، ١٩‌میلیون نفر در ایران بدمسکن هستند. سه میلیون بدمسکنی که در وضعیت‌‌های غیر قابل تصور در حاشیه کلانشهرها زندگی می‌کنند.

آن ‌چنان که علی چگنی، دبیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می گوید:«علی‌رغم آن‌که برخی شاخص ‌های مسکن روند رو به رشدی را نشان می‌دهد؛ اما حدود یک سوم جمعیت شهرنشین کشور با پدیده «بدمسکنی» مواجه هستند و در سرپناه‌های نامناسب در بافت‌ های فرسوده و حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند. هم‌چنین بخشی از خانوارهای تحت‌ پوشش نهادهای حمایتی و اقشار کم‌درآمد نیز از نظر مسکن دچار مضیقه هستند.

وقتی روستانشینان و حتی ساکنان شهرستان‌ها راهی شهرهای بزرگ و کلانشهری چون تهران شدند. متوجه شدند که توان پرداخت اجاره‌بها را به دلیل پایین بودن دستمزد و رکود اشتغال ندارند، پس به سوی حاشیه ‎های شهر روانه شدند. در این میان اما کانکس‎‌نشینی اتفاق به نسبت تازه‌‌‎ای است. هر چند کانکس‎‌نشینی نیز یکی از انواع حاشیه‎‌نشینی و سکونت ‌موقت است، اما بر اساس این تفکر که هر مکان دارای سقفی، خانه می‎‌شود برای جمعیت حاشیه ‌‌نشین پایتخت از امنیت و آسایش بیشتری به نسبت زاغه ‎‌نشینی برخوردار است. بنابراین کانکس‌‎ ها خانه‌ جمعیت حاشیه‌نشین مرفه‌‎تر ‌است که البته معضل‌ سکونت برای بی‌‌خانمان ‌‌ها مشکلات و آسیب‌‌های متعدد حاشیه‌‌نشینی را برای ساکنان کانکس ‌ها حل نمی‌‌کند. این مساله تبدیل به زخمی شده که به آسیب‌های مختلف اجتماعی دامن می‌زند.

هر چند برخی مسئولان هم چنان در وضعیت انکار به سرمی‌برند و معتقدند چنین نوع سکونتی در تهران شایع نیست، اما هشدار مسعود رضایی، نایب ‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نسبت به خطر شیوع کانکس‌نشینی در پایتخت نشان می‌‌دهد این آسیب را باید جدی گرفت.

** پشت بام‌ها،کانکس‌ها و آژانس‌های مسکن!
مالکان آژانس‌های مسکن تهران می گویند این پدیده شیوه تازه‌ای از سکونت در تهران است. فروشندگان و نصابان کانکس نیز می‌گویند این پدیده بیشتر در حومه شهر متقاضی دارد. برخی مشاوران املاک تهران از وجود محدود این کانکس‌ها در مناطق میانی‌ شهر و ازجمله منطقه ٢٢ هم خبر می‌‌دهند.

در حال حاضر در منطقه 22 شهرداری تهران، شهرک ‌های اطراف آن و اطراف دریاچه خلیج فارس و مناطق پیرامونی شهرک هشتگرد، کارگران بام‎خوابی را تجربه می‌کنند، مسئله‌ای که نقطه آغاز کانکس‌نشینی و حاشیه‌نشینی است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ایران می‎گوید:«زندگی در فضاهای مشاع در کانکس‎ها قانونی نیست و خریداران تنها می‌‌توانند از این کانکس‌‌ها در زمین شخصی خودشان استفاده کنند.»

حسام عقبایی تاکید می کند که کانکس ‌‌ها سند مالکیت ندارند و انجام معاملات در واحدهای صنفی مشاوران املاک برای خرید یا رهن و اجاره آن‌ها قانونی نیست. سازنده‌ها و فروشنده ‌‌ها اما می‌‌گویند، بیشتر کانکس‌‌های مسکونی دست دوم را به دهک‌‌های پایین جامعه با نرخ‌‌های نازل اجاره داده‌‌اند و معمولا برای اجاره این واحد‌ها از مبادی رسمی اقدام نمی‌‌کنند. البته مورد اجاره‌‌ای در چنین مواردی کمتر پیش می‌آید و همه به دنبال خرید این واحد‌های سیار هستند. به گفته یک فعال بازار مسکن:«این پدیده در برخی مناطق تهران به‌ صورت اجاره کانکس دیده می‌‌شود اما ایجاد کانکس در پشت‌ بام خانه‌‌ها و فضای مشاع غیرقانونی است. با این‌حال برخورد جدی با این موارد غیرقانونی در ساختار شهر انجام نمی‌شود و با پرداخت پول توسط مالکان به سادگی قابل حل است.»

** کانکس؛ قیمت خرید، اجاره بها!
یکی از دفاتر فروش این کانکس‌‌ها می‌‌گوید: «قیمت کانکس‌ تعیین ‌شدنی نیست؛ چرا که به عوامل مختلفی بستگی دارد. او که در مواردی به دهک‌‌های درآمدی پایین جامعه برای سکونت کانکس فروخته می ‌گوید: کانکس‌‌های مسکونی گران‌‌تر از سایر انواع آن هستند. قیمت آن‌ها از متری ٢٠٠‌هزار تومان شروع شده و تا متری ٩5٠‌هزار تومان هم می‌رسد. با اعمال این نرخ، بسته به متراژ این واحدها، قیمت فروش آن‌ها گاهی تا 5٠میلیون‌ تومان هم پیش می‌‌رود».

منبع: روزنامه توسعه ایرانی؛ 1398.01.27
گروه اطلاع رسانی**9117**2002

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دمای هوا در بام ایران منفی شد/ سرمازدگی در کمین شکوفه های درختان

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: دمای هوا در استان چهارمحال و بختیاری در حالی که باید در مسیر افزایشی قرار بگیرد، روند کاهشی به خود گرفته است و هم اکنون دما در شب‌ها در این استان به زیر صفر رفته است.

وسایل گرمایشی که در خانه‌ها و واحدهای مسکونی خاموش شده بود بار دیگر روشن شده است تا دمای هوا در خانه‌ها متعادل و مطلوب شود.

افت دمای هوا در این مقطع سال تهدید بزرگ برای باغات میوه در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. شکوفه‌های درختان میوه در شهرستان‌های مختلف استان به ویژه شهرستان سامان باز شده است و سرما تهدیدی بزرگ برای باغات به شمار می‌رود.

شهرستان سامان مرکز تولیدات باغی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که هم اکنون تمام شکوفه‌های درختان میوه این منطقه به گل نشسته است. سرمازدگی در سال‌های گذشته در این منطقه خسارت‌های قابل توجهی به باغداران وارد کرده است.

هم اکنون خطر سرمازدگی و افزایش خسارت‌های سرمازدگی در این منطقه بیش از سایر نقاط استان است که باید تمهیدات لازم را برای کاهش خسارت‌های سرمازدگی توسط باغداران در این منطقه اندیشیده شود.

احتمال سرمازدگی شکوفه‌های درختان وجود دارد

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار مهر از کاهش ۱۰ درجه‌ای دمای هوا در چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: احتمال سرمازدگی شکوفه‌های درختان وجود دارد.

شاهرخ پارسا با اشاره به کاهش ۱۰ درجه‌ای دمای هوا در چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: دمای هوا در بیشتر نقاط استان به زیر صفر رفته است.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: بیشترین کاهش دمای هوا روز چهارشنبه پیش بینی می‌شود.

وی بیان کرد: تمهیدات لازم برای جلوگیری از سرمازدگی شکوفه‌ها توسط باغداران انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خطر سرمازدگی شکوفه‌های درختان میوه در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، اظهار داشت: افت دما تا روز جمعه در این استان پیش بینی می‌شود.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: حداقل دمای هوا در شهرکرد و کوهرنگ به ترتیب منفی چهار و منفی پنج درجه گزارش شده است.

وی با اشاره به پیش بینی وضعیت آب و هوا، ادامه داد: بر اساس خروجی مدل‌های هواشناسی با ادامه استقرار شرایط ناپایدار در استان برای امروز رگبار و رعدوبرق و وزش باد به نسبت شدید در غالب مناطق به ویژه در نیمه غربی استان مورد انتظار است.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: با توجه به کاهش دما در لایه‌های جو، رگبار برف در ارتفاعات برخی مناطق به ویژه شمال غرب استان پیش بینی می‌شود.

وی اظهار داشت: پارامتر دما طی روز سه شنبه و صبح چهارشنبه کاهش نسبی خواهد داشت.

باغداران باید از روش‌های معمول به ویژه چوم سوزی در شب‌ها برای کاهش خسارت‌های سرمازدگی بهره گیری کنند کارشناس ارشد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در این خصوص با اشاره به پیش بینی کاهش دمای هوا در این استان، اظهار داشت: خطر سرمازدگی برای باغات میوه به ویژه باغات بادام منطقه بسیار زیاد است.

رشید شاهرخ بیان کرد: باغداران باید از روش‌های معمول به ویژه چوم سوزی در شب‌ها برای کاهش خسارت‌های سرمازدگی بهره گیری کنند.

رشید شاهرخ بیان کرد: باغداران از روش‌های راه اندازی بخاری‌های باغی، ایجاد مه دود و آبیاری در مسیر کاهش خسارت‌های سرما زدگی در باغات گام بردارند.

وی بیان کرد: تنها راهکار مبارزه با سرمازدگی در سال‌های آینده استفاده از ارقام بادام دیر گل است.

وی گفت: یکی از مهمترین راهکارهای دیگر برای کاهش خسارت در پی سرمازدگی جلوگیری از شکوفه زنی زودهنگام درختان بادام است.

وی اذعان داشت: تغذیه مناسب برای مقاوم شدن شکوفه‌ها نیز یکی دیگر از راهکارها است که این اقدام قبل از باز شدن شکوفه‌ها و متورم شدن شکوفه‌ها باید انجام شود.

شاهرخ ادامه داد: روغن پاشی نیز یکی دیگر از راهکارها برای جلوگیری زودهنگام از شکوفه زنی درختان بادام است که باید باغداران به این مهم توجه بسیاری داشته باشند.

این کارشناس در ادامه بیان کرد: تنظیم دمای گلخانه‌ها و مزارع پرورش قارچ و مرغداری‌ها با توجه به کاهش دمای هوا ضروری است.

رشید شاهرخ عنوان کرد: کنترل و تنظیم دمای انبارهای نگهداری محصولات زراعی برداشت شده به ویژه سیب زمینی برای جلوگیری از یخ زدگی محصول ضروری است.

کد خبر 4598087

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: اقتصاد روزنامه توسعه ايراني بام فروشي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۳۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تفاوت رفتار قیمت مسکن با بازار اجاره/ پیش بینی رشد ۲۵درصدی برای اجاره‌بها
 • تنظیم و تجدید ۱۵ هزار اجاره‌نامه وقفی در مازندران
 • افزایش اجاره‌بها کابوس مستأجران
 • قیمت اجاره آپارتمان در برخی مناطق تهران (+ جدول)
 • انتقاد شدید رئیس کمیسیون عمران از گرانی سرسام‌آور اجاره‌بها
 • اجاره‌های عجیب و غریب در پاساژهای تهران
 • نرخ اجاره بها امسال چقدر افزایش می‌یابد؟
 • جدیدترین پیش‌بینی از بازار اجاره‌بهای مسکن
 • جدیدترین پیش بینی از بازار اجاره‌بهای مسکن در سال ۹۸
 • مجموعه ترانه‌هاي «بام طهرون» منتشر شد
 • اجاره‌های عجیب و غریب در مال‌ها و پاساژهای تهران
 • اجاره آپارتمان در آجودانیه چقدر هزینه دارد (+ جدول)
 • گرانی روزانه مسکن اصلی‌ترین شاخص تعیین قیمت اجاره‌بها/۱۲۰برابرشدن کرایه خانه کمر مستاجران را می‌شکند
 • آسیب اجتماعی اجاره ساعتی خانه‌ها
 • اجاره روزانه خانه؛ عاملی برای رواج فساد
 • هرج و مرج در بازار اجاره مسکن
 • اجاره نیم قرنی بندر طرطوس سوریه به روسیه!
 • بررسی موضوع عزل یک مقام اقتصادی توسط دفتر رئیس‌جمهور/نرخ اجاره در پلدختر «چند برابر» افزایش یافت/زن زنده در بیلبورد تبلیغاتی در بابل
 • بررسی موضوع عزل یک مقام اقتصادی توسط دفتر رئیس‌جمهور/نرخ اجاره در پلدختر «چند برابر» افزایش یافت/زن زنده در بیلبورد تبلیغاتی یک سلمونی در بابل