تهران- ایرنا- در شرایطی که دوران رسانه‌های مکتوب به افول گراییده و تنها رسانه صوتی و تصویری رسمی کشور اقدامات دستگاه اجرایی را با محدودیت نشان می‌دهد، راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی توسط دولت می‌تواند خلا ارتباطی دستگاه‌های اجرایی را پرکند و به نیاز اطلاع‌رسانی تبدیل شده است.

وقوع بارندگی های شدید در برخی مناطق کشور که از روزهای پایانی سال 97 آغاز و تا روزهای گذشته ادامه داشت، باعث وقوع سیل و ایجاد سیلاب هایی در روستاها و برخی شهرها شد.
این حوادث طبیعی با ایام تعطیلات و مسافرت های نوروزی مصادف شد و خلا اطلاع رسانی به صورت محسوس دیده می شد؛ تعطیلی روزنامه ها و مطبوعات از یک طرف و نبود اطلاع رسانی درست به دلیل کمبود خبرنگار تخصصی و حرفه ای، نداشتن نظام اطلاع رسانی منسجم و هدفمند در زمان بحران و بی توجهی به شیوه های جدید اطلاع رسانی یکی از چالش های اساسی بود که در این ایام بیشتر به چشم آمد.
کارشناسان معتقدند یکی از فرایندهای مدیریت بحران، اطلاع رسانی صریح، سریع و شفاف با توجه به شیوه های جدید مانند استفاده از رسانه های تصویری است که نتایج آن در حوادث گوناگون دیده می شود و باید در اولین فرصت در خصوص آسیب شناسی نظام اطلاع رسانی و خبررسانی توسط رسانه ها؛ اعم از مکتوب و مجازی و از طرفی لزوم توجه به تربیت و آموزش خبرنگاران بحران و بنیان نهادن رسانه های جدید اهتمام داشت.
یک کارشناس ارتباطات و مدرس دانشگاه معتقد است دوران حاکمیت متن در خبر و اطلاع رسانی به پایان رسیده و امروز دوران حاکمیت ویدئوست. اما اغلب نهادهای اطلاع رسانی در ایران همچنان متن محور اند؛ به ویژه روابط عمومی های دستگاه های دولتی بر تولید متن متکی هستند.

***دوران رسانه های مکتوب رو به افول است
حمید ضیایی پرور در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: در چارچوب ویدئو نیز، فرمت و شکل ارائه ویدئو به سمت کپسولی شدن پیش رفته و ویدئویی بیشتر دیده می شود که زمان کوتاهی در حد زیر 60 ثانیه داشته باشد.
وی ادامه داد: دوران رسانه های مکتوب رو به افول است؛ رسانه های مکتوب اگر چه از بین نخواهند رفت؛ به شدت تحت تاثیر رسانه های جدید قرار خواهند گرفت. اکنون نیز این تحول اتفاق افتاده است. تیراژ رسانه های مکتوب به پایین ترین حد خود در ایران رسیده است.
رئیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: رسانه های دیداری و شنیداری تنها وقتی می توانند تاثیر کافی بر مخاطبان و افکار عمومی داشته باشند که اعتماد عمومی به آنها وجود داشته باشد. علاوه بر اینها رسانه های دیداری و شنیداری تحت تاثیر رسانه های اجتماعی دست به ابتکارهایی زده اند که بتوانند بسته هایی متناسب با سلیقه و ذائقه مخاطبان ارائه دهند؛ به عنوان مثال از اینکه تصویر گرفته شده از یک شهروند گرفتار در سیل را در بخش های تصویری پربیننده خود به عنوان خبر اول پخش کنند ابا ندارند. اما مثلا در همین حوادث سیل نوروز 98 در ایران، رادیو و تلویزیون رسمی ایران از انتشار ویدئو های مردمی از سیل خودداری می کرد.
به گفته وی، تنها از 12 فروردین به بعد می شد تصاویری از سیل که توسط مردم گرفته و در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده بود مشاهده کرد.

**محدودیت انتشار اقدامات دولت در رادیو و تلویزیون
این مدرس علوم ارتباطات اظهار داشت: یک اتفاق بی نظیر در ایران، محدودیت انتشار مواضع و اقدامات دولت در رادیو و تلویزیون رسمی کشور است؛ تا جایی که مثلا سخنان بالاترین مقام اجرایی کشور در رسانه رادیو و تلویزیون دچار محدودیت و ممیزی می شود.
ضیایی پرور تاکید کرد: در دوره ای که دولت می تواند و باید رسانه مستقل تصویری داشته باشد. رسانه جایگزین رادیو و تلویزیون، رسانه های اجتماعی هستند که اتفاقا یکی از قوی ترین آنها رسانه تصویر محور اجتماعی یعنی اینستاگرام است.
وی یادآورشد: در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و 96 صفحات اینستاگرامی کمپین های انتخاباتی مخاطبان انبوهی داشتند و نه تنها مواضع گروه ها و نامزدها را منعکس می کردند؛ بلکه به صورت زنده تصاویر سخنرانی ها و گردهمایی های انتخاباتی را پخش می کردند.
رئیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: اکنون حداقل سه رسانه اجتماعی، اینستاگرام، توئیتر و آپارات در ایران امکان پخش زنده تصویری را برای مخاطبان فراهم می کنند و جالب این است که اغلب فعالان سیاسی و سیاستمداران از این شبکه ها برای ارتباط با مردم استفاده می کنند.

**تلویزیون اینترنتی؛ پرکننده خلا ارتباطی دولت با مردم
وی ادامه داد: علاوه بر اینها امکان فنی راه اندازی تلویزیون اینترنتی مستقل توسط همه افراد و گروه ها فراهم است. تا چند سال پیش ضریب نفوذ اینترنت در میان قشر خاص از مردم بود که عمدتا طبقات متوسط به بالای جامعه بودند اما اکنون به لطف گسترش و توسعه نسل های 3 و 4 تلفن همراه در کشور و افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه به بالای 100 درصد، تقریبا همه مردم به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و در چنین شرایطی دولت می تواند با راه اندازی یک رسانه تصویری اینترنتی، با مردم مستقیما در ارتباط باشد.
رئیس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که در واقع راه اندازی تلویزیون اینترنتی توسط دولت می تواند خلا ارتباطی دستگاه اجرایی را پرکند. در صورت راه اندازی چنین رسانه ای توسط دولت، سایر رسانه های صوتی و تصویری داخلی و خارجی ناگزیر خواهند بود از محتوای تولیدی این رسانه استفاده کنند.
ضیایی پرور تصریح کرد: این امر مستلزم سه نکته؛ جسارت و شجاعت دولت در راه اندازی تلویزیون اینترنتی، پشتیبانی فنی و محتوایی از این تلویزیون توسط دولت و توسعه و ترویج این تلویزیون در رقابت با تلویزیون رسمی کشور است.
به هرجهت با توجه به گسترش ارتباطات و وجود فضای مجازی، روابط رسانه ها باید با تولید محتوای مناسب و متناسب با شرایط روز کشور، پاسخگوی شایعه ها و شبهه های مطرح شده در جامعه باشند؛ زیرا شیوه های سنتی اطلاع رسانی پاسخگوی حجم گسترده داده ها و اطلاعات نیست.
هرچند امروز هر شهروند با داشتن یک گوشی تلفن همراه می تواند یک خبرنگار و گزارشگر محسوب شود؛ ویرایش، پردازش، جامع و کامل بودن، موثق بودن و منبع؛ از جمله آیتم هایی به شمار می رود که باید در انتشار یک خبر، گزارش و مطلب همواره در نظر گرفته شود؛ زیرا خبر بدون منبع و غیرموثق ابتر است و قابل استناد و انتشار نیست و از طرفی هیچ مرجع و فرد پاسخگویی برای انتشار و ارسال مطالب ابنگونه وجود نخواهد داشت.
در این میان انجام وظایف و رسالت خطیر اصحاب رسانه باید با خلاقیت، نوآوری و ابتکار، سرعت عمل، صحت مطالب و سرعت ارسال همراه باشد و شیوه های اطلاع رسانی و خبررسانی آنها متناسب با شرایط روز جامعه تغییر و پیشرفت کند تا اهالی رسانه بتوانند در همه صحنه ها به ویژه بحران ها حضوری فعال و چشمگیر و در عین حال حرفه ای و تخصصی داشته باشند. مردم نیز به خروجی اخبار و مطالب آنها اعتماد و اطمینان داشته به عنوان مرجع رسمی به آنها مراجعه و استناد کنند.
گزارش از: علی اکبر قزوینیان
فراهنگ ** 1355 ** 9157

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بخشی از مشکل اهالی رسانه خودشان هستند

اهواز - ایرنا - معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بخشی از مشکل اصلی ما رسانه ها خودمان هستیم چرا که خودمان را مطرح نمی‌کنیم و تخصص خود را واکاوی نمی‌کنیم و فقط به دستگاه های دیگر سرویس می دهیم.

به گزارش ایرنا محمد خدادی روز دوشنبه در نشست خبری در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در اهواز بیان کرد: گله‌ای از کار خودمان دارم این است که ما اهالی رسانه به جز خودمان به همه سرویس می‌دهیم ولی خودمان را تخصص نمی‌دانیم برای همین به خودمان نمی پردازیم.
وی افزود: چه کسی در سخت ترین روزهای جنگ، ترور، سیل و ... در صحنه حضور داشته و کار کرده است ؟ به طور قطع خبرنگاران در همه این شرایط حضور داشته اند.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه تکثیر رسانه به معنای تعمیق رسانه نیست بیان کرد: اگر قرار بود پول مشکل رسانه را حل کند عمان، بحرین و کویت باید بزرگترین قدرت‌های رسانه‌ای دنیا باشند اما امروز هند و پاکستان حرف اول حرفه‌ای بودن در رسانه را می زنند.
وی با بیان اینکه موضوع اقتصاد در رسانه جای خودش را دارد گفت:در کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس رسانه‌ای نمی‌بینید که صدایش به جایی برسد.
خدادی ادامه داد: قرار نیست کسی از بیرون بیاید و مشکل ما را حل کند بلکه باید خودمان آن را حل کنیم؛ در موضوع اقتصاد رسانه آیا اگر یارانه رسانه افزایش پیدا کند همه مشکلات حل می‌شود؟
وی با بیان اینکه هم اکنون 200 روزنامه در کشور در حال انتشار است گفت: میزان شمارگان این تعداد روزنامه زیر یک میلیون است اما زمانی یک روزنامه داشتیم که به تنهایی 500 هزار نسخه شمارگان داشت.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: در شرایط فعلی پیگیر مسایلی چون کاغذ و تسهیل شرایط برای روزنامه نگاران هستیم و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهیم.
وی یادآور شد: در 2 هفته گذشته بخشی از یارانه‌ مطبوعات واریز شده و بخشی دیگر نیز در حال واریز است در حالی که کسی فکر نمی‌کرد در فروردین این یارانه واریز شود.
خدادی بیان کرد: باید از این فضا که کدام یک از رسانه های آنلاین، چاپی، یا فضای مجازی خوب است یا بد بیرون بیاییم چرا که تقویت هیچ کدام از این رسانه ها موجب تضعیف دیگری نمی شود.
وی با بیان اینکه هر رسانه در کشور جای خودش را دارد و اکنون دوران تغییر کارکرد رسانه است گفت: باید با هوشیاری ساختارهای لازم را ایجاد کنیم و نیز بررسی کنیم چرا مردم دیگر روزنامه نمی‌خرند؛ این بدین معناست که نقصی در کار وجود دارد.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هویت رسانه نیز مساله‌ای ویژه‌ای است افزود: رسانه باید اطلاع‌رسانی و گردش اطلاعات را در کشور توسعه دهد؛ اساس تشکیل رسانه برای گردش اطلاعات در حوزه‌های مختلف در جامعه است.
وی گفت: رسانه باید زاویه‌های پنهان را پیدا کند و به دنبال همبستگی و پیوستگی باشد تا بتواند زندگی مردم ایران را در ابعاد مختلف رونق دهد.
خدادی، مدل رسانه ای ایران را متعلق به دهه 60 دانست و افزود: باید این شرایط را تغییر دهیم و به سمت رسانه تخصصی برویم.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، روز دوشنبه در سفری یک روزه برای برگزاری کارگاه تخصصی 'رسانه دیروز، رسانه امروز و مدیریت بحران' به اهواز سفر کرده است.
7164/ 6037

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: فرهنگي رسانه سيل 98 تلويزيون اينترنتي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۳۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مقایسه قیمت روز انواع کالا در فروشگاه های اینترنتی با اسک
 • قول همکاری علی‌عسکری به رئیس تلویزیون اندونزی در حوزه سریال‌سازی
 • قاسمی در شبکه‌های اطلاع رسانی مجازی فعالیت ندارد
 • تدارک ویژه رادیو البرز در سالگرد تاسیس اولین موج رادیویی در ایران
 • اصحاب رسانه از روزهای نخست سیل در منطقه فعال بودند
 • رسانه‌ها جهادگونه برای کاهش آلام سیل‌زدگان اطلاع‌رسانی کردند/ بیش از۴ هزار منزل در مناطق سیل‌زده لایروبی شد
 • مسابقه کتابخوانی اینترنتی «جاذبه و دافعه علی(ع)» در دزفول
 • گرامی داشت سالروز تاسیس سپاه پاسداران در سپاه ناحیه بندرعباس
 • مسوولان تا پایان بارندگی ها گزارش لحظه ای دما را به کشاورزان اطلاع رسانی کنند
 • تاکسی اینترنتی سونی در توکیو به راه افتاد
 • فضای مجازی ظرفیتی مناسب برای اطلاع رسانی در زمان بحران
 • استقبال از حضور سرمایه‌گذاران برای تامین ناوگان پاک/ عدم همکاری دولت برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی/ تاکسی‌های اینترنتی ضوابط مربوط به امنیت و آلایندگی هوا را باید بپذیرند
 • ممنوعیت فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در مهاباد
 • انتصاب فرمانده جدید سپاه، آغاز فصل جدید مقابله با استکبار
 • مجوز پروانه فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در مهاباد
 • فعالیت تاکسی های اینترنتی در مهاباد غیرقانونی اعلام شد
 • بیستمین جلسه «ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی» امروز برگزار می‌شود
 • تاسیس شعب انجمن های علوم سیاسی توزیع فرصت ها است
 • ثبت رکوردی بی‌سابقه در ختم جمعی صلوات توسط مخاطبان تلویزیون