به گزارش ایکنا، ایسنا نوشت: حجت‌الاسلام والمسلمین سید امیر عبدالملکی با تاکید بر این موضوع که در آیات قرآنی وارد شده است که قرآن برای زندگی بشر نازل شده است اظهار کرد: متأسفانه بسیاری از افراد فقط در حد روخوانی به قرآن توجه می‌کنند در حالی که جزو تأکیدات بزرگان جامعه است که می‌گویند به ترجمه قرآن نیز باید توجه کافی داشته باشیم و پس از ترجمه باید پیگیر تفاسیر آن شویم چرا که دنیا مثل یک قطار است که هر روز می‌رود و می‌آید آدم‌های آن عوض می‌شوند اما مسیر یکی است. قرآن این مسیر را برای ما روشن می‌کند و به راحتی می‌توانیم از گذشتگان تجربه بگیریم تا اشتباهات آنها را تکرار نکنیم.

این کارشناس و خطیب دینی در ادامه با ارائه راهکارهایی برای اینکه بتوانیم مفاهیم قرآن را در زندگی ساری و جاری کنیم گفت: یکی از برنامه‌هایی که می‌توانیم به آن بپردازیم این است که هر روز ۶ صفحه از قرآن را با معنی بخوانیم.ای کاش در شئون زندگی ما این برنامه‌ریزی وجود داشته باشد که هر کدام از خانواده‌ها روزانه ۶ صفحه از معانی قرآن را قرائت کنند و یا وقتی دور هم جمع می‌شوند یک موضوع قرآنی را مطرح کرده و درباره آن صحبت کنند چرا که باز هم تاکید می‌کنم که قرآن معنی زندگی است. بهار قرآن فرصت و زمانی برای تفکر و تدبر در مفاهیم قرآنی است.

وی یادآور شد: متأسفانه غالباً موضوعات فرهنگی در کشور ما مورد غفلت واقع می‌شود. برگزاری مسابقات قرآنی با شور و هیجان می‌تواند تأثیری در رابطه با مفاهیم قرآنی داشته باشد اما این مسابقات فقط نباید در بخش قرائت، ترتیل و صوت و لحن باشد بلکه باید به معانی و مفاهیم قرآن نیز پرداخته شود. یکی دیگر از موضوعاتی که در عرصه اجتماع و مسائل فرهنگی می‌توانیم به آن توجه کنیم این است که موضوعاتی همچون ساخت فیلم، داستان، نمایشنامه و آثار هنری و نقاشی را در رابطه با مفاهیم قرآنی پررنگ‌تر کنیم.

عبدالمکی ادامه داد: متولیان امور فرهنگی می‌توانند با مطرح کردن موضوعات قرآنی به صورت فیلم و نمایشنامه معانی و مفاهیم قرآنی را در جامعه ملموس‌تر، پررنگ‌تر و عملیاتی‌تر کنند. خیلی از کودکان دهه‌های قبل که در برنامه‌های روزانه خود قصه‌ها و معانی قرآن را داشتند اکنون اثر آن را در زندگی خود می‌بینند. این رویه با به روز کردن فعالیتش باید همچون گذشته اجرا شود تا شاهد تأثیر مفاهیم قرآنی به صورت عملیاتی در زندگی آیندگان خود نیز باشیم.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سعدی بیش از تمام شاعران به موضوع تعلیم و تربیت پرداخته است

به گزارش ایكنا از فارس، علی‌عسکر نجفی، مدیركل آموزش و پرورش فارس امروز، ۴ اردیبهشت در آیین اختتامیه جشنواره استانی گلستان‌خوانی گفت: از بین آثار بزرگان به این دلیل گلستان سعدی را انتخاب کردیم که سعدی شاعری اجتماعی و همدرد و همدل با انسان‌هاست و گلستان سعدی یک دوره کامل از حکمت عملی است؛ چراکه در گلستان سعدی والاترین مفاهیم در قالب دلکش‌ترین عبارات بیان شده و این امر باعث می‌شود دانش‌آموزان رغبت بیشتری به یادگیری مفاهیم از خودشان دهند.
وی افزود: آثار سعدی نشان می‌دهد که او بیش از همه شاعران و سخن سرایان خاورزمین به موضوع تعلیم و تربیت پرداخته و نظریات تربیتی خود را به شکلی جدی و در عین حال روشن و رسا بیان کرده است.
نجفی یادآور شد: سعدی مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین دوره آموزش و پرورش را مراحل اولیه سنین تربیت‌پذیری یعنی دوره دبستان می‌داند و تاکید دارد که برای اثرگذاری مناسب، تربیت باید در همین دوران انجام شود.
مدیركل آموزش و پرورش همچنین با تاکید بر تاثیر طرح گلستان‌خوانی، بر دستیابی سریعتر و بهتر به اهداف تربیتی دوره ابتدایی، گفت: اعتقاد داریم با توجه به ظرافت‌های موجود در تعلیم و تربیت دوره دبستان، قطعاً یکی از بهترین شیوه‌هایی که می‌تواند ما را سریع‌تر و مناسب‌تر به اهداف تعلیم و تربیت رهنمون شود اجرای مناسب این برنامه است.
وی افزود: برنامه گلستان‌خوانی به شیوه بسیار زیبایی رواج یافته و کمتر دانش‌آموزی در دوره دوم دبستان در استان وجود دارد که حداقل چند حکایت زیبا از حکایت‌های سعدی را نداند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: امروز به برکت گلستان‌خوانی کتاب گلستان سعدی، این اثر ارزشمند و فاخر جهانی از غربت و تنهایی بیرون آمده و حکایت‌ها و ضرب المثل‌های آن در تمام مدارس استان در پایه‌های چهارم پنجم و ششم تدریس می‌شود و دهان به دهان در بین مردم می‌چرخد.
نجفی ادامه داد: با هنرمندی آموزگاران در کلاس‌های درس دانش‌آموزان نه تنها از زیبایی‌های ظاهری گلستان بهره‌مند می‌شوند، بلکه مفاهیم والای این اثر ارزشمند در قالب‌های هنری نیز به دانش‌آموزان ارائه می‌شود که تا عمق جان و دل شان نفوذ می‌کند به نحوی که این مفاهیم زیبا تا پایان عمر در یاد آنان باقی می‌ماند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین در تشریح اهداف اجرای جشنواره گلستان‌خوانی در مدارس ابتدایی، بیان کرد: با توجه به آسیب‌شناسی‌هایی که انجام گرفته بود، اهداف زیادی را در ترویج گلستان‌خوانی در دوره ابتدایی دنبال می‌شود.
نجفی، افزایش اعتماد به نفس کودکان آنگونه که شایسته باشد، اثر گذار کردن شیوه‌های آموزش مفاهیم اخلاقی و کار گروهی در بین دانش‌آموزان، تقویت حس مشارکت جمعی و کاهش رقابت‌های فردی برای رسیدن به موفقیت‌های فردی در بین دانش‌آموزان و معرفی مفاخر ادبی و علمی شهر و دیارمان و آثار فاخر آنان که آوازه جهانی دارند و بعضا در بین دانش‌آموزان و جامعه ناشناخته باقی مانده‌اند، از اهداف اجرای این جشنواره عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه اجرای این برنامه ازجهار سال پیش در استان شروع شده است، گفت: لازم بود تا فکر بکر و طرحی نو برای مقابله با این آسیب‌ها انداخته شود، بنابراین برنامه گلستان‌خوانی به عنوان بهترین راهکار برای درمان این آسیب‌ها بود برنامه‌ریزی و اجرا شد، البته بازخوردهایی که در سطح استان دریافت کردیم نیز بهترین مشاور برای ادامه کار بود به نحوی که مورد تایید و پشتیبانی مسئولان وزارت نیز قرار گرفته و اکنون به عنوان الگویی مناسب در سطح کشور در حال ترویج انتشار است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس یادآور شد: طی چهار سال اجرای این برنامه سالانه بیش از ۲۵۰ هزار نفر از دانش‌آموزان در سطح استان تحت آموزش‌های لازم قرار گرفتند و جذابیت کار به اندازه‌ای بود که به شیوه‌ای بسیار داوطلبانه آموزش گلستان سعدی به دوره اول ابتدایی نیز رسوخ کرده و اکنون تعداد زیادی از دانش آموزان دوره اول و حتی دور پیش دبستانی هم با حکایت‌های سعدی مانوس هستند.
نجفی با ارزشمند دانستن اجرای این جشنواره، خواستار همکاری و حمایت بیشتر رؤسای ادارات آموزش و پرورش سراسر استان به منظور پر فروغ شدن گلستان‌خوانی وکمک به توسعه و با کیفیت‌تر شدن اجرای این برنامه شد تا این امر بتواند با همکاری و خلاقیت‌های آموزگاران دوره ابتدایی آثار خود را در بین دانش آموزان به جا بگذارد.
انتهای پیام

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۶۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محورهای جشنواره رساله‌ها و مقالات پژوهش‌های قرآنی اعلام شد
 • نجفی توانا: مرحوم کشاورز تا آخرین لحظه فعال بودند/ مرحوم کشاورز از ادبیات غنی در بیان مفاهیم مورد نظر خود استفاده می‌کرد
 • دورهمی دوستانه پیشکسوتان جبهه و جهاد و سپاه به میزبانی امام جمعه بخش بهمن
 • اجرای طرح «قرآن نگار» تا سال ۱۴۰۰ در کل کشور
 • جشنواره جهانی فجر یا دورهمی تکراری؟
 • رویکرد تربيت ديني و قرآنی؛ مهمترين مولفه در طرح طریق‌الهدی
 • حمله هواداران پرسپولیس به ستاره برانکو ؛ جدایی آقای ستاره نزدیک است؟!علیپور با فرصت سوزی هایش در مسیر طارمی؟
 • جشنواره جهانی یا دورهمی تکراری؟/ سینماگران پاسخ دادند
 • جشنواره جهانی یا دورهمی تکراری؟
 • فوتبال جهان|پپ گواردیولا: سولسشایر را کاملا درک می‌کنم/ قهرمانی در لیگ مهم‌تر از بردن منچستریونایتد است
 • گواردیولا: انتظار مواجهه با بهترین منچستریونایتد را دارم؛ سولسشر را درک و از او حمایت می‌کنم
 • هشتمین دوره در مسیر بازاریابی دیجیتال برگزار شد
 • فصلنامه «مطالعات قرآنی» به ایستگاه ۳۶ رسید
 • آغاز ویرایش اطلاعات آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن‌
 • آغاز ویرایش اطلاعات آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن‌کریم
 • سعدی و مهارت‌های زندگی زناشویی و خانوادگی
 • برای ترویج مفاهیم قرآنی از زیرساخت‌ها شروع کنیم
 • همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی در شهرکرد برگزار می شود
 • روش اشاره حفظ قرآن؛ روشی نوین و جذاب برای نونهالان