به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، نشست علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر روز دوشنبه ۲۶ فروردین با وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و روسای کمیسیون های تخصصی مجلس درخصوص راه حل های بهینه رونق تولید برگزار شد.

لاریجانی پس از پایان این نشست در جمع خبرنگاران با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه گفت: محور نشست امروز پیرامون رونق تولید بود که مرکز پژوهش های مجلس نظرات خاصی در این باره مطرح کرده و فعالیت های تحقیقی در این خصوص انجام داده است، همچنین سازمان برنامه و بودجه در این زمینه کار کرده و گزارشی در این نشست ارائه کرد.

نحوه گسترش فعالیت صادراتی در کشور به ویژه صادرات به کشورهای همسایه مورد بررسی قرار گرفت

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه وزرای جهاد کشاورزی، صمت، راه و شهرسازی و رئیس بانک مرکزی و همچنین روسای کمیسیون های مربوطه برای تحقق شعار سال ۹۸ نظرات و پیشنهاداتی داشتند که در این نشست ارائه شد، افزود: حدود ۴۰ پیشنهاد در نشست امروز مطرح شد که در برخی موارد اختلاف نظراتی وجود داشت که باید رفع می شد.

وی با اشاره به اینکه در این نشست درخصوص سرمایه در گردش کارخانه ها که مشکلاتی برای آنها ایجاد کرده بحث و بررسی صورت گرفت، ادامه داد: نحوه گسترش فعالیت صادراتی در کشور به ویژه صادرات به کشورهای همسایه، گسترش فعالیت های توریستی، توسعه فعالیت های تکنولوژی های خرد و متوسط و گسترش فعالیت صنایع وابسته به کشاورزی، در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ملزومات آن مطرح شد.

رونق تولید تنها در حد شعار و بحث های تبلیغاتی نباشد

لاریجانی با تاکید بر اینکه مقرر شد مجموعه نظرات وزرا، کمیسیون ها و مرکز پژوهش ها تا پایان اردیبهشت ماه طی چند جلسه در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، تاکید کرد: همچنین مقرر شد که وزارتخانه ها و کمیسیون های مرتبط به یک چارچوبی در هر بخش دست پیدا کنند که این اقدامات باید در سال جاری اجرایی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارتخانه ها در بسیاری از موارد اختیارات قانونی دارند، افزود: ضروری است تا وزارتخانه ها فعالیت های مرتبط با حوزه رونق تولید را محقق کنند تا این مهم تنها در حد شعار و بحث های تبلیغاتی نباشد.

برخی مقررات برای تسهیل فضای کسب و کار تغییر یافته و یا منسوخ می شود

وی با بیان اینکه ممکن است برخی اقدامات برای تحقق شعار سال ۹۸ به هماهنگی های اجرایی در سطح بالاتر نیاز داشته باشد، ادامه داد: بر این اساس مسئولان مربوطه می توانند پیشنهادات خود را در شورای عالی هماهنگی قوای سه گانه ارائه دهند تا در این شورا تصمیمات لازم اتخاذ شود، همچنین ممکن است در بخش هایی به تغییر قانون نیاز باشد که باید تکلیف این حوزه ها نیز مشخص شود، بنابراین مقرر شد که تا پایان اردیبهشت ماه روسای کمیسیون ها و وزرا جلساتی برگزار کرده و برنامه های خود را مشخص کنند و بر این اساس شفاف می شود که هر بخش تا پایان سال چه اقداماتی می تواند انجام دهد و نیازهای این بخش ها از طریق قانونی مرتفع می شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه یکی از موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری، تسهیل فضای کسب و کار در شرایط کنونی است، اظهار کرد: ممکن است برخی مقررات برای تسهیل این فضا تغییر یافته و یا منسوخ شود که در این جلسه مقرر شد دولت قوانینی که باید تغییر یابد را اعلام کند و آیین نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل هایی که مانع سرمایه گذاری سریع در کشور است، باید از طریق کمیته ای که در وزارت اقتصاد تشکیل شده تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شود تا شفاف شود که چه اقداماتی در حوزه اجرایی صورت می گیرد، چرا که برخی مقررات ذیل قانون باید برای رونق تولید تغییر یابد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مقرر شد کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی از اجرای قانون تسهیل فضای کسب و کار گزارش ارزیابی به مجلس ارائه دهد، تصریح کرد: مجلس جلسات دیگری برای بررسی راه حل های بهینه رونق تولید برگزار می کند تا اقدامات عملی در این زمینه صورت گیرد.

وی از ایجاد فضای یأس و ناامیدی و برجسته کردن مشکلات برای عدم رغبت و حرکت افراد به سمت تولید انتقاد کرد و افزود: گاهی اطلاع رسانی های اشتباهی درخصوص سرمایه گذاری در کشور مطرح می شود که تقاضای تمام مسئولان این بوده که رسانه ها و صداوسیما به موضوع فضای کسب و کار، تسهیل آن و معرفی کارآفرینان برتر و بسترهای لازم برای سرمایه گذاری بیشتر توجه کنند.

حذف سود مرکب به نفع تولید کشور و بانک هاست

لاریجانی ادامه داد: رسانه های مکتوب و تصویری باید تلاش کنند که فضای اقتصادی کشور تحرک بیشتری پیدا کند که فرهنگ سازی در این زمینه بسیار موثر است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با تاکید بر اینکه پرونده حذف سود مرکب بسته نشده است، تصریح کرد: در تعطیلات نوروز با وزیر امور اقتصادی و دارایی و روسای بانک ها مذاکره کرده و در نشست امروز با رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را مطرح کردم که حذف سود مرکب به نفع تولید کشور و بانک هاست، چرا که بانک ها معوقات فراوانی دارند که اگر پرداخت این معوقات تسهیل شود، سرمایه در گردش بانک ها افزایش یافته و باری که بر دوش تولیدکنندگان بوده کاهش می یابد، بنابراین مقرر شد تا ظرف چند روز آینده نظر تخصصی خود درباره حذف سود مرکب را ارائه دهند و اگر این نظر به اصلاحی نیاز داشته باشد، مجلس اصلاحات را انجام داده و نظر دولت را مبنای عمل قرار می دهد تا بین مجلس و دولت توافقی ایجاد شود، در غیر این صورت باید راه دیگری را در پیش گرفت که این راه نیز مشخص است، اما فعلا مجلس اجازه داده که بانک مرکزی گزارش کارشناسی خود را ارائه دهد.

منبع: جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شعار «رونق تولید» را در عرصه فرهنگی دنبال می کنیم

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن کاویانی راد، ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران و در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه میان بنیاد شهید و نهاد کتاب‌خانه های عمومی کشور که در ساختمان بنیاد شهید برگزار شد، افزود: برنامه‌های معاونت فرهنگی بنیاد در سال ۹۸ بر اساس راهبردهای گام دوم انقلاب و جهت گیری ها بر اساس تحقق بیانات مقام معظم رهبری خواهد بود.

وی با بیان اینکه در عرصه فرهنگ شعار «رونق تولید» را دنبال خواهیم کرد، گفت: بنیاد شهید به عنوان یک نهاد فرهنگی در خصوص تولید محتوای فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت احساس مسئولیت کرده و در این زمینه به نشر، تولید کتاب، موسیقی و فیلم کوتاه خواهد پرداخت.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید تصریح کرد: در ابعاد نظری، معرفتی و اجتماعی نیز به منظور تولید رضایت در جامعه در هنگام رویارویی با مشکلات، برنامه‌هایی را اجرا خواهیم کرد تا ایثارگران حداقل میزان رضایتمندی از زندگی را داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که نحوه توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در مدارس چگونه است، توضیح داد: آموزش و پرورش چارچوب‌های خاص خود را دارد اما بنیاد شهید در حدود ۱۴۰۰ مدرسه شاهد موجود در کشور، تولیدات و مجلات کودک و نوجوان خود را با موضوع ایثار و شهادت عرضه می‌کند. آخرین کتاب‌های منتشر شده در این زمینه نیز همواره در مدارس توزیع می‌شود اما در خصوص دیگر مدارس، بنیاد شهید مسئولیت مستقیمی ندارد اما ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کتاب‌های مرتبط با این موضوع همواره در کتاب‌خانه ها موجود بوده و مورد مطالعه دانش آموزان قرار می‌گیرد.

کاویانی راد تأکید کرد: ستاد شاهد یک اساسنامه مصوب دولت دارد و آموزش و پرورش نیز وظایف خود در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را بر اساس آن اساسنامه انجام می‌دهد.

کد خبر 4599439

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: رونق تولید علی لاریجانی شعار سال ۹۸ فضای کسب و کار تولید ملی اصل ۴۴ سود مرکب

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۶۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فتنه‌ای که دامن همه مردم را خواهد گرفت/ تقدم مسئولان بر مردم در زمینه امر به معروف و نهی از منکر
 • شکستن نماز در این موارد جایز است
 • تحقق شعار رونق تولید فراتر از دولت است
 • فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد اینترنت
 • دشمن امروز امنیتمان را نشانه گرفته است/ چشم و گوشمان به حرف رهبر نباشد ، شکست میخوریم
 • جامعه‌ای که پرسشگر نباشد، ناکارآمد خواهد بود
 • کارگران و کارفرمایان پایه اصلی تحقق شعار رونق تولید را تشکیل می‌دهند
 • همه برای تحقق شعار رونق تولید
 • نقش جامعه کارگری در تحقق شعار رونق تولید غیرقابل‌انکار است
 • سلن دیون با چهره شکسته هم خواهان دارد
 • لغو حکم سلب تابعیت انقلابیون / تطهیر چهره رژیم آل خلیفه در افکار عمومی
 • لغو حکم سلب تابعیت انقلابیون؛ شوی تبلیغاتی جدید آل‌خلیفه در بحرین
 • اصلاح‌طلبان هنوز وارد بحث انتخابات مجلس نشده‌اند
 • فرمانده‌ سپاه: باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به‌ جهان گسترش‌ دهیم تا نقطه‌ امنی برای دشمن نباشد
 • 600 سفیر تبلیغاتی برای جام ملت های آسیا
 • سند عملیاتی‌سازی شعار سال در حوزه تولید شهرستان ساوه تدوین می‌شود
 • تفکر عریان لیبرال‌ها از یک بیلبورد تبلیغاتی بیرون زد
 • خدمت بی منت در بدنه سپاه یک شعار تبلیغاتی نیست
 • حذف وابستگی به درآمدهای نفتی بهترین راه رونق تولید است/تحقق شعار سال عامل موثری در بی اثرساختن تحریم ها