نمایندگان ملت، قانون انتخابات مجلس را به نحوی اصلاح کردند که منابع مالی نامزدهای انتخابات شفاف و سقف هزینه تبلیغات آن‌ها محدود شود.

آرش خلیل‌خانه/

نمایندگان ملت، قانون انتخابات مجلس را به نحوی اصلاح کردند که منابع مالی نامزدهای انتخابات شفاف و سقف هزینه تبلیغات آن‌ها محدود شود. بر این اساس در انتخابات مجلس، مردم دیگر شاهد تبلیغات میلیاردی و هزینه‌های نجومی با منابع نامعلوم و مبهم نخواهند بود.

منابع تبلیغات نامزدها محدود و شفاف شد

به گزارش قدس،   نمایندگان ملت در اصلاح ماده ۴۵ قانون انتخابات مجلس محل تأمین منابع مالی نامزدها را در چهار بخش مشخص و محدود کردند.

بنا بر این مصوبه که درخصوص نظارت بر منابع مالی و نحوه تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی و هزینه‌کرد آن‌ها بود، مقرر شد امکانات و منابع قانونی تأمین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات، اعم از نقدی و غیرنقدی محدود به دارایی شخصی نامزد، کمک‌های مستقیم احزاب و جبهه‌ها و کمک‌های اشخاص حقیقی ایرانی و منابع و امکانات عمومی که مطابق این قانون و سایر قوانین مرتبط، استفاده از آن برای انجام فعالیت‌ها و تبلیغات انتخاباتی مجاز است، از قبیل سالن‌های اجتماعات، جایگاه‌های نصب تبلیغات و صدا و سیما شود.

بر اساس این مصوبه، مؤسسات و نهادهای خیریه و اوقاف، اشخاص دارای تابعیت غیر ایرانی و افرادی که به یکی از جرایم اقتصادی محکوم شده‌اند از هرگونه کمک به فعالیت‌های انتخاباتی با هر عنوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ممنوع می‌باشند.

در این ماده همچنین تصریح شده است که دریافت و پرداخت کمک مالی نقدی یا غیرنقدی برای تأمین منابع مالی فعالیت‌های انتخاباتی باید شفاف و از طریق اسناد بانکی یا به صورت الکترونیکی و از طریق شماره حساب انجام شود.

تعیین سقف برای هزینه کرد نامزدها

بر اساس مصوبه دیروز نمایندگان، همچنین برای میزان هزینه کرد مجاز نامزدها در هر استان و حوزه انتخابیه از این پس سقف تعیین خواهد شد.

حداکثر هزینه هر نامزد انتخاباتی در هر دوره انتخابات با پیشنهاد کمیسیون بررسی تبلیغات استان به تصویب هیئت اجرایی استان و تأیید هیئت مرکزی نظارت می‌رسد.

هزینه‌هایی که با موافقت نامزدها توسط اشخاص حقیقی و یا احزاب و جبهه‌ها صورت می‌گیرد، در سقف هزینه نامزدها محاسبه می‌شود، اما مخارج احزاب و جبهه‌ها در خارج از زمان شروع فرایند انتخابات مشمول این محدودیت نیست.

سایر هزینه‌ها و تعهدات به جز موارد موضوع این ماده، از جمله ارائه کمک‌های نقدی و خدمات غیرنقدی به افراد، توسط نامزد یا از طرف وی ممنوع است و جرم محسوب می‌شود.

منابع مالی احزاب هم شفاف می‌شود

علاوه بر نامزدها و فعالیت‌های مالی آن‌ها در انتخابات مجلس، احزاب و جبهه‌ها و داوطلبان شرکت در انتخابات نیز موظفند تمامی مصارف و مخارج مرتبط با فعالیت‌های انتخاباتی و هزینه‌های تبلیغاتی خود و منابع تأمین مالی این هزینه‌ها و میزان کمک‌های مالی نقدی و غیرنقدی دریافتی را به نحو شفاف از حیث میزان و ارزش، در سامانه مالی انتخابات ثبت کنند، به گونه‌ای که از طریق کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و هیئت‌های اجرایی و نظارت حسب مورد، قابل دسترس، حسابرسی و رسیدگی باشد.

تعیین ترکیب کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات

نمایندگان مردم همچنین در اصلاح ماده ۴۰ قانون انتخابات مجلس، ترکیب کمیسیون مرکزی و کمیسیون‌های استانی بررسی تبلیغات انتخابات مجلس را تعیین کردند. بر این اساس، به منظور ساماندهی و مدیریت تبلیغات انتخاباتی و ایجاد فضای رقابتی مناسب انتخابات و بهره مندی یکسان نامزدها از امکانات دولتی و عمومی، کمیسیون بررسی تبلیغات مرکزی همزمان با دستور شروع انتخابات زیر نظر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات با حضور وزیر کشور یا نماینده تام الاختیار او به عنوان رئیس، وزیر ارشاد، دادستان کل کشور، رئیس سازمان صدا و سیما، دبیر ستاد انتخابات کشور و یکی از اعضای شورای نظارت بر صدا و سیما تشکیل می‌شود.

کمیسیون بررسی تبلیغات استان نیز شامل استاندار یا نماینده او، دادستان شهرستان مرکز استان یا نماینده او، مدیرکل صدا و سیما، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر کل ارشاد استان تشکیل می‌شود.

ترکیب هیئت اجرایی مرکزی انتخابات تعیین شد

نمایندگان در جلسه دیروز ترکیب تشکیل هیئت اجرایی انتخابات مجلس را نیز مشخص کردند. بر اساس مصوبه دیروز آن‌ها در ماده ۱۵ قانون انتخابات مجلس، وزیر کشور موظف است حداقل ۶ ماه پیش از پایان دوره مجلس و پیش از صدور دستور شروع انتخابات، ترتیبات تشکیل هیئت اجرایی مرکزی را با حضور وزیر کشور (رئیس هیئت)، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات، رئیس سازمان ثبت احوال کشور و هفت نفر از شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حقوقی در سطح ملی به عنوان معتمدان مردمی تشکیل دهد.

شرایط ناظران شورای نگهبان

نمایندگان مجلس در نشست علنی دیروز خانه ملت، در اصلاح ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس، شرایط معتمدان هیئت‌های اجرایی، اعضای هیئت‌های نظارت و ناظران شورای نگهبان را تعیین کردند که عبارتند از: ایمان و التزام عملی به اسلام و قانون اساسی، حسن شهرت، سواد خواندن و نوشتن، عدم وابستگی به گروه‌های غیرقانونی، عدم سابقه محکومیت کیفری مؤثر و محرومیت از حقوق اجتماعی و عدم سابقه محکومیت به تخلفات و جرایم انتخاباتی.

شرایط نامزدهای انتخابات مجلس

در جلسه دیروز مجلس، شرایط عمومی و اختصاصی نامزدهای انتخابات پارلمان نیز با تغییراتی در ماده ۲۸ این قانون اصلاح و تصویب شد.

بر این مبنا شرایط عمومی نامزدها شامل: اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه، تابعیت کشور ایران، سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت شنوایی و گویایی، داشتن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائمی، عدم محجوریت، عدم محکومیت قطعی به جرایم اقتصادی و جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و جرایم علیه عفت عمومی و ارتداد و خیانت در امانت، عدم محکومیت کیفری مؤثر و محرومیت از حقوق اجتماعی، عدم وابستگی به گروه‌های غیر قانونی، عدم مؤثر بودن در تحکیم رژیم گذشته و وابسته نبودن به آن و عدم اعتیاد و استعمال موادمخدر و روانگردان است.

در تبصره یک این ماده آمده است که منظور از التزام عملی  به اسلام در این بند، عمل به احکام اسلام در حد عمل به انجام واجبات و عدم اصرار بر محرمات است. با پیشنهاد علی مطهری عبارت «عدم احراز التزام عملی به اسلام به وسیله تجاهر به فسق ثابت می‌شود» به این تبصره اضافه شد.

سابقه نمایندگی دیگر معادل مقطع تحصیلی نیست

به گزارش قدس، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دارای ارزش استخدامی معادل کارشناسی ارشد یا معادل آن و داشتن حداقل پنج سال سابقه کار دولتی، خصوصی و عمومی، حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال تمام و عدم محرومیت داوطلب از شرکت در انتخابات حسب مورد به جهت تصدی مقام یا شغل نیز شرایط اختصاصی داوطلبان تعیین شد.

گفتنی است در جلسه دیروز مجلس به پیشنهاد محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان، تبصره مرتبط با احتساب هر دوره نمایندگی به عنوان یک مقطع تحصیلی با موافقت نمایندگان حذف شد.

مجلس همچنین در مصوبه‌ای درج آگهی یا مطلب علیه نامزدهای انتخاباتی یا اعلام خلاف واقع انصراف آنان توسط رسانه‌ها را ممنوع کرد. تخلف از این مصوبه جزای نقدی بیش از ۲۰ میلیون تا ۸۰ میلیون ریال و شلاق از ۳۱ تا ۷۴ ضربه و تا ۹۹ ضربه را در پی خواهد داشت.

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مأموریت سازمانی تببین بیانیه‌ای گام دوم برعهده سازمان تبلیغات اسلامی است

به گزارش حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست معاونین تبلیغات اسلامی کشور صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام قمی در این مراسم در سخنانی به فعالیت‌های مؤثر فرهنگی معاونت‌های فرهنگی این سازمان اشاره کرد و اظهار داشت: هر قدر که انقلاب اسلامی رو به جلو می‌رود باید مساجد پر رونق‌تر باشند و امامان جماعت بیش از امامت یک نماز بلکه امامت واقعی مردم را برعهده داشته باشند.

وی به لزوم پرداختن ویژه به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: در هر مقطعی متناسب با نیازهای انقلاب یک مطلبی را تلاش می‌کنیم بیشتر مورد توجه مخاطبین قرار گیرد لذا در این مقطع علاوه برنامه‌های سازمان پرداختن به بیانیه گام دوم اولویت دارد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: رهبر معظم انقلاب بیانیه‌ای صادر فرموده‌اند و تأکید داشتند نامه و پیام نیست بلکه بیانیه‌ای متناسب با مقطع ۴۰ سالگی انقلاب است. باید به این موضوع توجه ویژه داشت که مقام معظم رهبری مهم می خواستند در این مقطع حرفی را متناسب بافهمی که از انقلاب در این مقطع وجود دارد با جامعه در میان ‌بگذارند.

قمی ادامه داد: رهبری تأکید داشتند روی بیانیه گام دوم کار شود تا تبدیل به گفتمان شود. در همین راستا به ایشان قول دادیم در ماه مبارک رمضان یک قدم در این راستا برداشته شود چراکه فرصت ضیافت الله را در پیش داشتیم.

وی احیای محله‌ها را یکی از برنامه‌های سازمان تبلیغات دانست و گفت: ما می‌خواهیم در افق چندساله محله‌ها را احیا کنیم و امام جماعت در محله‌ محور باشد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: مأموریت سازمانی تببین بیانیه‌ای گام دوم برعهده سازمان تبلیغات اسلامی است لذا می‌خواهیم از فرصت استفاده کنیم. کلیشه‌ای و نخ‌نما هم نمی‌خواهیم کار کنیم بلکه هنرمندانه و طوری که برجان مخاطب بنشیند انجام دهیم.

حجت‌الاسلام قمی عنوان کرد: ثمره و برکت سازمان تبلیغات در کاهش آلام جامعه، زندگی مردم و سبک زندگی باید مشخص روشن باشد لذا وقتی مردم با مشکلاتی روبه‌رو شدند باید طلبه‌ها در میدان باشند و اساسأ به سمت اجتماعی‌تر شدن تبلیغ می‌رویم در حالی که متعصب به تبلیغ سنتی هستیم و این نوع تبلیغ را نیز ارج می‌نهیم.

وی اظهار داشت:نباید دانشگاه‌ها، معلمان و دانشجویان برخورد سوری با بیانیه داشته‌باشند.

گفتنی است، در پایان این مراسم معاونین ادارات تبلیغات اسلامی استان‌های کشور به بیان دیدگاه‌ها و فعالیت‌های خود پیرامون تبلیغ در خصوص بیانیه گام دوم در استان‌های خود پرداختند.

انتهای پیام/

 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: خانه احزاب مجلس شورای اسلامی

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۷۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استانی شدن انتخابات نقش مجلس را تقویت می کند
 • دیدار عبدالله با نمایندگان کشورهای تمویل کننده انتخابات افغانستان
 • نمایش تبلیغات هدفمند در تاکسی‌های توکیو با کمک فناوری تشخیص چهره
 • پایان پرونده اصلاح قانون انتخابات
 • فعالیت فردی در انتخابات استانی هزینه‌بر است افراد سرشناس، تشکل ها و احزاب شانس بیشتری در انتخابات استانی دارند
 • شورای شهر همدان به دنبال شفاف سازی پرونده مالی مدیریت شهری است
 • ابراهیمی: احزاب در انتخابات تعیین‌کننده نیستند
 • تلاش سازمان تبلیغات اسلامی ارتباط‌گیری با دانشجویان و طلاب نخبه است
 • سیدهاشم الحیدری با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی دیدار کرد
 • سردرگمی اصلاحات برای انتخابات مجلس
 • مجلس به برگزاری انتخابات «استانی» و «تناسبی» رای داد/ تعداد کرسی‌های فهرست‌های احزاب، جبهه‌ها و نامزد‌های مستقل بر اساس درصد آرای آن‌ها مشخص می‌شود / نامزد‌ها حداقل باید ۱۵ درصد آرای کل را به دست آورند؛ در غیر این صورت، انتخابات به دور دوم می‌رود
 • نسخه پیچی فضای مجازی برای لاغری/فریب تبلیغات رنگارنگ لاغری در فضای مجازی
 • سردرگمی اصلاحات برای انتخابات مجلس/ خداحافظی عارف با شورایعالی سیاستگزاری؛ از تایید و تکذیب تا طفره و احتمال!
 • برخي رسانه ها با بزرگنمايي دروغين دادگاه متهمان پتروشيمي به دنبال اهداف سياسي خاص هستند
 • تعیین شرایط شمارش و تجمیع آرای نامزدها به صورت استانی و تناسبی/ اعتراض قاضی پور به لاریجانی
 • نامزدهای انتخابات با حداقل 15 درصد آرا مجاز به کسب کرسی استانی می شوند
 • وزارت کشور هزینه‌های انتخاباتی احزاب را بررسی می‌کند
 • رئیس جمهور چرا باید از بدقولی‌های دولت بی‌خبر باشد؟!/جزئیاتی از جلسه پمپئو با براندازها/ طرح مهم کابینه برای شفاف سازی دخل و خرج ها
 • «انتخابات مشروط» موضع اصلاح‌طلبان باشد