امسال رنگ ولعاب دعوای مدیریت شهری با فرمانداری با سال قبل متفاوت است و آن تعیین نرخ کرایه تاکسی ها براساس نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در حالی معمولا با شروع سال جدید مسافران تاکسی منتظر هستند تا دوباره راننده ها به بهانه های مختلف  و به دلیل مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه از جمله تورم  بدون هیچ ضابطه ای هر نرخی را می خواهند از مسافران بیچاره بگیرند. از سوی دیگر در سال جدید، حقوق‌ کارمندان و کارگران نیز چند درصدی افزایش می‌یابد و قیمت بسیاری از خدمات نیز بیشتر می‌شود. در این میان اما میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی حدود یک الی یک و نیم ماه زمان می‌برد تا تصویب، ابلاغ و اجرا شود.

 

جنگ شهروندان تهرانی با غولِ کرایه تاکسی

برخی از رانندگان تاکسی برای اینکه از گرانی‌ها عقب نمانند به صورت خودسرانه از مسافران مبلغ بیشتری بابت کرایه‌شان دریافت می‌کنند که البته این مسئله با مخالفت برخی از مسافران و در نتیجه بگو و مگو میان آنها مواجه می‌شود.

از یک طرف مسافران با معین نشدن نرخ‌ کرایه‌ تاکسی در سال جدید تمایلی به پرداخت پول بیشتر ندارند و نمی‌خواهند زیر بار حرف زور برخی از رانندگان بروند و از سوی دیگر برخی از رانندگان که نمی‌خواهند از افزایش قیمت‌ها در سال جدید عقب بمانند و می‌خواهند که از پس مخارج زندگی‌ و هزینه‌های خودرو برآیند، خرده پول‌های مسافران را برنمی‌گردانند یا حتی برخی از آنها از مسافران پول بیشتری طلب می‌کنند.

این مسئله همینطور ادامه دارد تا اینکه سازمان تاکسیرانی و دستگاه های نظارتی بگویند که هیچکس حق ندارد کرایه ها را گران کند و راننده ها هم بی توجه به این اخطار کار خودشان را کنند و کشمکش ادامه پیدا کند تا باز مثل همیشه قربانی این جار و جنجال ها مسافر باشد!

برخی صحبت از افزایش 20 تا۳۰ درصدی کرایه تاکسی می کنند؛ مدیرعامل تاکسیرانی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم نرخ کرایه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

هرچند قنادان درباره این میزان افزایش نرخ افزود: امسال نرخ کرایه تاکسی براساس نرخ رسمی‌تورم تعیین می شود و منتظر اعلام نرخ تورم از سوی مراجع رسمی‌هستیم.

 

افزایش کرایه تاکسی، معطل اعلام نرخ تورم!

به نظر می رسد امسال رنگ ولعاب دعوای مدیریت شهری با فرمانداری با سال قبل متفاوت باشد و آن تعیین نرخ کرایه تاکسی ها براساس نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران است. بر اساس مصوبه شورای شهر، نرخ کرایه‌های جدید براساس نرخ رسمی تورم در انتهای سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با بیان اینکه از مرکز آمار ایران برای اعلام نرخ رسمی تورم استعلام کرده ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر پاسخ نامه داده شود. قنادان گفت: امیدواریم تا اواخر فروردین ماه و یا نهایتاً اول اردیبهشت بتوانیم نرخ جدید کرایه های تاکسی را اعمال کنیم.

آنطور که مشخص است تا زمان اعلام نشدن نرخ تورم توسط مرکز آمار ایران، مسافران و رانندگان تاکسی بلاتکلیف خواهند ماند و تا وقتی که نرخ تورم و به دنبال آن نرخ کرایه تاکسی در سال جدید اعلام نشود مشاجره لفظی بر سر کرایه تاکسی ادامه خواهد داشت. بنابراین باید مرکز آمار ایران که از این مسئله آگاه است در اعلام نرخ تورم تعجیل کند یا اینکه شورای شهر تهران مبنای محاسبه نرخ تاکسی را تغییر دهد تا در اولین ماه سال وضعیت شفاف‌تری برای رانندگان تاکسی و افرادی که با تاکسی سفر می‌کنند، ایجاد شود.

 

آتشی که دودش به چشم راننده و مسافر می رود

اختلاف میان شورا و فرمانداری زمانی آشکار می شود که اظهارت ضدونقیض در این میان خودش را نشان می دهد.

در حالی مدیرعامل تاکسیرانی از افزایش نرخ به میزان تورم خبر داده که اعضای شورا و شهرداری در این باره هم نظر نیستند.

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران درباره میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی ها نیز اعلام کرد که بطور معمول سالانه ۱۲ تا ۱۵درصد افزایش نرخ کرایه‌ خواهیم داشت، که معمولا کمتر از نرخ تورم است و به نظر می‌رسد سال ۹۸ هم ‌مانند سال قبل باشد.

البته پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری میزان اعلام نرخ را کمتر از تورم دانسته و اعلام کردد: به دلیل مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه پیشنهاد دادیم که شورا به شهرداری اجازه دهد تا کمتر از نرخ تورم رسمی کشور نرخ کرایه را افزایش دهیم.

هرچند اظهارات غلامحسین آرام، معاون فرماندار تهران نهایت افزایش نرخ را 20 درصد اعلام کرد و درباره تعیین نرخ تورم به عنوان معیار افزایش کرایه ها گفت: شهرداری می‌تواند حداکثر  ۲۰‌درصد کرایه حمل ‌و نقل عمومی را در سال ۹۸ افزایش دهد.

آرام با اشاره به اینکه اگر نرخ تورم از 20 درصد کمتر باشد هم گفت: «اگر نرخ تورم ۱۵درصد باشد برهمین اساس کرایه اتوبوس، تاکسی و مترو افزایش می‌یابد.»

جالب تر اینجاست که دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران بر خلاف رئیس خودش با بیان اینکه در لایحه بودجه تصویب شد که شهرداری می تواند معادل حداکثر نرخ تورم اعلامی در پایان سال ۹۷، نسبت به افزایش نرخ کرایه ها اقدام کند گفت: فرمانداری تهران نیز لایحه بودجه مصوب شورا را بررسی کرد و ایرادی به این بند وارد ندانست چراکه در لیست ایرادات مصوبه بودجه به این موضوع اشاره نکرد و سقفی هم برای افزایش نرخ کرایه لحاظ نکردند.

حالا باید کمی منتظر ماند تا ببینیم دود این معرکه گیری شرا و فرمانداری به چشم چه کسی خواهد رفت؟

 

انتهای پیام/

 

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بررسی‌علل استعفای سرپرست فرمانداری دشت آزادگان فرماندار: به دلیل عدم همکاری برخی مسئولان استعفا دادم معاون استاندار: مسئولیت ساعدی موقتی بود+فیلم

در حالی که سرپرست فرمانداری دشت آزادگان استعفای خود را ناهماهنگی مسئولان شهرستان از جمله تعدادی از اعضای شورای تأمین عنوان می‌کند، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان معتقد است وی به صورت موقت و با توجه به شرایط خاص سیلاب در دشت آزادگان، به سمت سرپرست فرمانداری منصوب شده بود.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از خوزستان، عزیز ساعدی که در تاریخ 20 فروردین‌ماه با حکم غلامرضا شریعتی به سمت سرپرستی فرمانداری دشت آزادگان منصوب شده بود، پس از گذشت دو هفته از سمت خود استعفا داد.

ساعدی با انتشار کلیپی در فضای مجازی بی‌نظمی و عدم هماهنگی برخی مسئولان شهرستان از جمله تعدادی از اعضای شورای تأمین را دلیل این استعفای زودهنگام‌ اعلام کرد.

وی گفت: با تحلیلی که در ابتدای کار داشتم، به این نتیجه رسیدم که باید یک تعدیل و جابجایی در شهرستان انجام شود و در این خصوص صحبت‌هایی با مسئولان استان و شهرستان انجام دادم که با مشکلاتی مواجه شدم.

ساعدی تصریح کرد: بعضی از مسئولان شورای تأمین شهرستان به وظایف خود واقف نیستند و لذا ما در قانون‌گذاری هم مشکل پیدا کردیم، از این‌رو تصمیم گرفتم از سمت‌ام استعفا بدهم.

در همین رابطه، حسین زاده معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان، در خصوص ادعا و علل استعفای فرماندار دشت آزادگان، به ایلنا گفت: با توجه به افزایش خروجی سدها و آوردِ رودخانه‌ها، تصمیم گرفته شد تا آقای ساعدی از معاونت فرمانداری خرمشهر برای مدت کوتاهی سرپرستی فرمانداری دشت آزادگان را عهده دار باشد تا در فرصت مناسب، فرماندار این شهرستان معرفی شود.

حسین زاده اضافه کرد: با توجه به بهبود شرایط سیلاب، بزودی فرماندار جدید شهرستان دشت آزادگان معرفی و منصوب خواهد شد.

منبع فیلم: خبرگزاری صداوسیما مرکز خوزستان

انتهای پیام

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۷۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نرخ تورم نقطه به نقطه برای اولین بار از ۵۰ درصد عبور کرد+نمودار
 • سازمان غله از پرداخت کرایه حمل گندم هایی که به تعاون روستایی تحویل می دهند خودداری می کند
 • نمایش تبلیغات هدفمند در تاکسی‌های توکیو با کمک فناوری تشخیص چهره
 • افزایش ۱۸ درصدی نرخ کرایه تاکسی در انتظار تاییدیه شورای تطبیق/تا زمان اعلام رسمی نرخ جدید، هر گونه افزایش کرایه تاکسی غیر قانونی است
 • ورود پلیس فتا به پرونده تخلفات تاکسی‌های اینترنتی
 • تخصیص ۷۲۰۰ سهمیه طرح ترافیک برای آژانس‌ها
 • تئاتر یا کابوس رویاها
 • ◄ نتیجه بارگیری با کرایه پایین کانتینرها: کامیون‌های چادری ضرر می‌دهند
 • تخصیص ۷۲۰۰ سهمیه طرح ترافیک برای آژانس‌ها/ فعالیت تاکسی‌ها در آژانس‌ها ممنوع!
 • سردرگمی مردم از آمارها اشتغال اعلامی مسئولین/ پارلمان شهری همدان عملکرد سیاسی دارد
 • سردرگمی مردم از آمارها اشتغال اعلامی از سوی مسئولین/ پارلمان شهری همدان عملکرد سیاسی دارد
 • شهرداری کلاله برای 3 میلیارد کسری بودجه سال 98، برنامه دارد/ اعتراض مردم نسبت به فروش زمین های شهرک حقانی با حضور در فرمانداری+ فیلم
 • دستگیری سارق محتویات خودرو با ۹ فقره سرقت در اراک /امدادرسانی پلیس زرندیه به مسافران در راه مانده
 • افزایش هزینه‌ها: ۵۱ درصد؛ نرخ تورم: ۳۱ درصد
 • درخواست رانندگان بندر امام برای افزایش نرخ کرایه حمل کالا
 • سرپرست فرمانداری بوکان منصوب شد
 • پس از گران شدن کرایه تاکسی؛ کرایه اتوبوس هم در قم گران شد
 • افزایش 26 درصدی نرخ کرایه های تاکسی، اتوبوس و مترو/ کرایه تاکسی در اردیبهشت ماه گران می شود/ مخالفت شورا با اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد در سال 97
 • شهرداری: پلیس شکایت اخذ عوارض را پس گرفت/پلیس: شکایت به قوت خود باقی است