به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ، دکتر فریدون همتی در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان هرمزگان با تأکید بر اینکه اراده دولت بر تلاش بیشتر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و ایجاد اشتغال است، عنوان کرد: همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان هرمزگان در راستای توسعه همکاری های مشترک با سرمایه گذاران بخش خصوصی طراحی و به اجرا در آمده است.

وی بیان داشت: در استان هرمزگان با ایجاد مرکز خدمات سرمایه گذاری، شرایط را جهت تسهیل امور سرمایه گذاران فراهم کرده ایم.

استاندار هرمزگان افزود: تمامی دستگاه‌های دولتی و اجرایی در هرمزگان در کنار یکدیگر در تلاش هستند تا فضای متفاوت و مناسبی را جهت بهبود کسب و کار در این استان ایجاد نمایند.

همتی اظهار داشت: در هرمزگان تلاش می کنیم تا با توجه به ظرفیت های عظیم این استان، شرایطی را ایجاد نماییم که سرمایه گذاران این استان را برای فعالیت انتخاب کنند.

استاندار هرمزگان افزود: این همایش با حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی درحال برگزاری است که نوید اتفاقات مهمی را در استان خواهد داشت.

وی گفت: با توجه به نام‌گذاری امسال به نام «رونق تولید» توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی این همایش‌ها و گفت و‌گو ها موجب توسعه‌ی اقتصادی در راستای این شعار خواهد شد.

استاندار هرمزگان اظهار داشت: استان ما با ایجاد مرکز خدمات سرمایه‌گذاری گامی بزرگ در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری برداشته است و فضای متفاوت و مناسبی برای کسب و‌کار در استان فراهم است و این تلاش‌ها همه در ر استای انتخاب هرمزگان به عنوان هدف سرمایه‌گذاری است.

همتی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان به دلیل مجاورت با خلیج فارس و دریای عمان و همچنین تسلط بر تنگه ‌ی هرمز باعث حضور خطوط کشتیرانی بین المللی شده است که به رونق اقتصادی کشور کمک می کند.

وی ادامه داد: فراوانی انرژی نفت و گاز و همچنین وجود پالایشگاه های مهم در استان،این سرزمین را به عنوان استانی پر ظرفیت معرفی می‌کند.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: مناطق ویژه و آزاد و‌همچنین وجود صنایع بزرگ و کوچک و وجود ۵منطقه‌ی ویژه در استان از دیگر مزیت های استان است.

وی گفت: قصد داریم ظرفیت تولید فولاد را به ۱۰میلیون تن در سال افزایش دهیم و استان را به عنوان قطب فولاد کشور معرفی کنیم.

همتی افزود: تعداد قابل توجهی از کشتی های تجاری از مجاورت آب‌های کشور ایران می‌گذرد که تامین سوخت این کشتی ‌ها و مایحتاح کارکنان آن‌ها زمینه‌ی مناسبی برای رونق تولید در استان خواهد بود.

استاندار هرمزگان بیان داشت: کشاورزی یکی دیگر از حوزه‌های پر ظرفیت سرمایه‌گذاری در استان است، در بخش شیلات با توجه به ظرفیت تولید میگو در استان به این بخش توجه ویژه شده است و قصد داریم تا پایان برنامه ششم، ۱۰۰هزار تن تولید میگو داشته باشیم و در دریا حدود ۱۴۰ هزار تن ظرفیت شناسی محیط پرورش ماهی را انجام داده‌ایم که اقدامی مهم تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: ظرفیت ۲میلیون تن برای تولید پودر ماهی در استان موجود است و فرصت خوب سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود.

همتی گفت: وجود گردشگران داخلی و خارجی در استان در فصل‌های پاییز و بهار گواه فرصت خوب سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری در استان هرمزگان است . ایجاد دهکده‌‌های گردشگری در جزایر استان از برنامه‌های پیش رو  و دف‌گذاری ما در بخش گردشگری استان است.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: ترانزیت کالا و استقرار استان در جاده‌ی ابریشم این استان را در بحث ترانزیت کالا مطرح ساخته است و زمینه‌ای برای سرمایه‌گذاری سودآور ایجاد ساخته است.

وی گفت: نزدیک به ۶۰ درصد صادرات کشور از بندر شهید رجایی و دیگر بنادر استان صورت می‌گیرد.

همتی خاطرنشان کرد: در بخش گردشگری با رویکرد جذب گردشگر ، جذب ۱۰میلیون گردشگر را هدف‌گذاری کرده‌ایم و سرمایه‌گذاری در این بخش امری ضروری و قطعا سودآور خواهد بود.

استاندار هرمزگان افزود: در  این استان فرآیند بروکراسی اداری به حداقل رسیده است و سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در ادارات سرگردان نخواهد شد و در ر استای تامین امنیت سرمایه‌گذاران تمامی اعضای دولت در استان و مقامات استانی از سرمایه‌گذار حمایت خواهند کرد.

وی ادامه داد: همه‌ی مدیران ماموریت دارند در فرآیند صدور مجوز برای سرمایه‌گذاری همکاری لازم را انجام دهند و تسهیل در امور را در اولویت کاری خود قرار دهند.

همتی تصریح کرد: هرمزگان مجموعه‌ای از توانایی‌ها و ظرفیت‌های بکر برای سرمایه‌گذاری است که در پنل‌های تخصصی این همایش به طور مفصل به آن پرداخته خواهد شد.

استاندار هرمزگان یادآور شد: چشم انداز ما فقط همایش دو روزه نبوده است و این همایش پنجره‌ای برای ارتباط با سرمایه‌گذاران  خارجی و داخلی در راستای استفاده از ظرفیت‌های استان است.

وی گفت: هرمزگان به عنوان پایتخت اقتصادی کشور، یکی از استان های توانمند ایران اسلامی است که با وجود ظرفیت های مختلف موجود، می تواند موتور محرک اقتصاد کشور باشد.

همتی امتیازات و ظرفیت های جذب سرمایه در هرمزگان را اینگونه برشمرد؛ واقع شدن در کنار تنگه هرمز، وجود سواحل مکران به عنوان دروازه طلایی اتصال به اقتصاد جهانی، وجود 14 جزیره، 17 منطقه نمونه گردشگری، ذخایر بزرگ نفت و گاز، خط لوله صلح با طول 600 کیلومتر به عنوان یک مزیت نسبی تامین انرژی، پالایشگاه نفت بندر عباس و پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان از مزیت های بخش های انرژی استان، فولاد با ظرفت هدف گذاری 10 میلیون تن در سال و فرصت های بالادستی و پایین دستی در صنایع فولاد و آلومینیوم و موقعیت ویژه بندر شهید رجایی برای ایجاد مخازن سوخت و سوخت رسانی.

وی افزود: برنامه ما برای توسعه پالایشگاه ها برای جلوگیری از فروش نفت خام از مزیت های استان برای جذب سرمایه گذاری است.

استاندار هرمزگان بیان داشت: بانکرینگ سوخت در حوزه خلیج فارس و دریای عمان برای سوخت رسانی به خطوط بین المللی کشتیرانی و انجام تعمیرات و ارائه خدمات عرصه بزرگی برای جذب سرمایه گذاری است.

همتی افزود: کشاورزی نیز یکی دیگر از ظرفیت های سرمایه گذاری استان است که پیارم حاجی آباد که ثبت جهانی شده، نارنگی  سیاهو، سیر بشاگرد ، انبه میناب ،لیموی رودان از ظرفیت کشاورزی استان است.

وی گفت: در استان 300 هزار هکتار زمین قابل کشاورزی داریم که اکنون 156 هزار هکتار آن مورد استفاده در کشاورزی است که  76 هزار باغ و بقیه زراعی است.

استاندار هرمزگان اظهار داشت: 51 بندر صیادی و گردشگری از دیگر عرصه های سرمایه گذاری در استان است و ظرفیت های فراوان نیز در زمینه گردشگری تعیین شده است.

 

منبع: خبرگزاری برنا

کارخانه‌ای در ایران که پرچم‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل را برای آتش‌زدن می‌سازد+تصاویر

نقویان: می‌ترسم روزی سریال «معمای روحانیت» را بسازند

خانم مجری، حرف شاه را تکرار نکنید!

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

مدارس تهران فردا دوشنبه ۳۰ دی تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۷۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: اقتصاد سرمایه سرمایه گذاری فرصت های سرمایه گذاری هرمزگان

خبر بعدی:

کرمانشاه جز 10 استان امن کشور برای سرمایه‌گذاری است/ ایجادیک بازار 5 هزار میلیارد تومانی از تهدید زلزله

استاندار کرمانشاه، این استان را بهشت سرمایه‌گذارای توصیف کرد و گفت: کرمانشاه جز 10 استان امن کشور برای سرمایه‌گذاری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، هوشنگ بازوند امروز در جمع اصحاب رسانه، با اشاره به تهیه «سند اقتصادی مقاومتی» در استان، اظهار داشت: با تعریف تاب‌آوری اقتصاد مقاومتی در مقابل تکان‌های که در سایر بخش‌ها وجود دارد، تکلیف تمامی دستگاه‌ها در این سند مشخص شده است.

وی، تهیه «سند رونق تولید» را ذیل سند اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: امسال توسط مقام معظم رهبری به سال رونق تولید نامگذاری شده است، لذا باید با سرمایه‌گذاری موانع را از سرراه تولید برداریم در همین راستا سند رونق تولید را با عدم دخالت بخش دولتی و با به‌کارگیری اتاق بازرگانی و دانشگاه تهیه کرد‌ه‌ایم.

استاندار کرمانشاه در توضیح دلیل تهیه و ابلاغ سند رونق تولید با مشارکت اتاق بازرگانی و دانشگاه، اضافه کرد: بخش خصوصی با مشکلات و موانع در این خصوص بیشتر در ارتباط است و شفاف مشکلات و موانع را در این سند توضیح داده است.

وی، «سند اشتغال استان» را دیگر سند ذیل سند اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: در این سند مشخصا اعلام کرده‌ایم که امسال باید سه درصد از نرخ بیکاری استان را پایین بیاوریم.

بازوند با بیان اینکه  معضل بیکاری یک شبه با شعار حل نمی‌شود، تصریح کرد: برای رسیدن به این مهم باید 22 تا 23 هزار شغل خالص در استان ایجاد کنیم برای هر درصد 7 تا 8 هزار شغل خالص نیاز است با این توضیح که ما سالانه 7 هزار و 500 نفر به بازار کار اضافه می‌شود با این وجود استان کرمانشاه از سنوات گذشته با یک انبوه و دپو از بیکاری روبه‌رو بوده است.

این مقام عالی دولت در استان کرمانشاه با اشاره به آمارها براساس اعلام مرکز آمار در مورد نرخ بیکاری، متذکر شد: میانگین نرخ بیکاری کشور در پاییز سال 69 براساس اعلام مرکز آمار 11.9 درصد اعلام شده که این آمار در استان 25.8 درصد بوده یعنی فاصله استان با میانگین کشوری 13.9 درصد بوده است.

وی ادامه داد: در پاییز سال 97 آمار کشوری نرخ بیکاری 11.8 درصد عنوان کرد که در استان به 18.4 درصد رسیده بود و در پاییز 98 نرخ بیکاری کشور 10 بوده که در استان 16.3 اعلام شده است.

بازوند اظهار داشت: یعنی فاصله از 13.9 در سال 96 به 5.7 در سال 98 رسیده که به معنای ایجاد شغل است هر چند خیلی محسوس نیست، ولی کم شدن فاصله به معنای ایجاد اشتغال است.

وی به افزایش نرخ مشارکت اقتصادی مردم در کم شدن این فاصله اشاره کرد و افزود: میانگین مشارکت اقتصادی کشور در پاییز سال 96 براساس گزارشات مرکز آمار، 44 بوده که در استان کرمانشاه نیز همان 44 گزارش شده و در پاییز 97 نرخ کشوری 44.5 اعلام شده که در استان به 47 رسیده و در نهایت پاییز امسال نرخ مشارکت اقتصادی در کشور 44.3 گزارش شده که این آمار در استان کرمانشاه به 47.4 رسیده است.

بازوند رسیدن نرخ مشارکت اقتصادی در استان در سال 96 از 44 به 47.4 در سال 98 را به تمایل بیشتر مردم برای مشارکت اقتصادی معنا کرد و گفت: افزایش نرخ مشارکت اقتصادی تایید کننده کاهش نرخ بیکاری و فعال بودن مجموعه استانی در زمینه فعالیت‌های اقتصادی است.

استاندار کرمانشاه در رابطه با موانع رونق تولید، افزود: سرمایه در تعریف علم اقتصاد، جریان سیالی است که اگر موانع سرراه آن نباشد تابع قدرت نیست و می‌تواند موفق عمل کند.

وی به اهمیت زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یک استان برای سرمایه‌گذاری اشاره و بیان کرد: سرمایه‌گذار به زیرساخت‌های سخت‌افزاری یک استان از جمله فرودگاه، آزادراه، راه‌آهن و... برای سرمایه‌گذاری توجه دارد در مقابل آن زیرساخت‌های نرم‌افزاری نیز برای او اهمیت دارد.

بازوند، زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای سرمایه‌گذاران استان در به معنای فراهم کردن «فضای کسب و کار» تعریف کرد و گفت: برای سرمایه‌گذار فضای کسب و کار خیلی اهمیت دارد در همین راستا کمیته‌ای تشکیل داده‌ایم که از نگرانی‌های سرمایه‌گذار در خصوص سرمایه‌گذاری در استان کم می‌کند.

وی سیستم بانکی را در قالب یکی از این فضاها عنوان کرد و افزود: وضعیت سیستم بانکی ما در مقایسه با دیگر استان‌ها بهتر است، ساختار بانکی خوب عمل کرده، البته نقدهای وجود دارد ولی به هر حال، امسال در زمینه ارائه تسهیلات روستایی و زلزله هر کدام به صورت جداگانه در کشور مقام نخست را کسب کرده‌ایم.

این مقام ارشد اجرایی استان کرمانشاه افزود: کشورهای جهان سوم عمدتا گرفتار اقتصاد بانک محور هستند یعنی بانک شریک سرمایه‌گذار و به‌خاطر سرمایه‌گذاری خود اظهارنظر می‌کند.

بازوند به قانون رفع موانع تولید و مصوبه ستاد رفع موانع تولید در این رابطه اشاره و بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 103 جلسه ستاد رفع موانع تولید در استان برگزار شده که حدود 65 درصد از مباحث آن در راستای بانک‌ها بوده است.

وی استان کرمانشاه را بهشت سرمایه‌گذارای توصیف کرد و یادآور شد: کرمانشاه یک استان ثروتمند است، بیش از 2 هزار و 899 کیلومتر رودخانه دارد، 370 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و پنج بازارچه رسمی دارد، دارای جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای است و در بخش کشاوری نزدیک به 9 هزار هکتار زمین مرطوب با بارندگی سالانه بالای 400 میلی‌متر دارد.

بازوند، کرمانشاه را جز 10 استان امن کشور برای سرمایه‌گذاری اعلام کرد از مشوق‌های سرمایه‌گذاری سخن گفت و تصریح کرد: امسال ما یک‌هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود چهار تا 9 درصد در مجموعه حوزه تولید به متقاضیان پرداخت کرده‌ایم.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه هر ساله از محل اعتبارات عمرانی مبلغی را با عنوان اعتبارات اقتصادی برای کمک به سرمایه‌گذار کنار می‌گذاریم، افزود: ریسک سرمایه‌گذاری در شهرهای مرزی را قبول کرده‌ایم به این معنا اگر سرمایه‌گذار با سرمایه‌گذاری در شهرهای مرزی استان ضرر کند، دولت خسارت او را پرداخت می‌کند.

وی وجود بروکراسی اداری را یکی از موانع جدی در راستای جلوگیری از رشد اقتصادی عنوان کرد و گفت: ساختار اداری ساختار خوبی نیست که بتواند روند اقتصادی را پشتیبانی کند، ولی در عین حال به دنبال بهبود فضای کسب و کار در استان هستیم.

بازوند وجود 6 بازارچه مرزی کرمانشاه که پنج بازارچه آن رسمی است را برای استان یک فرصت دانست و گفت: مرزی که یک‌طرفه باشد یعنی صادرات داشته باشد و وارداتی از آن صورت نگیرد به تعبیری شکننده است، با این توصیف که مثلا اگر حکومت عراق کالایی نخواهد ولی تجار دو کشور برای آن کالا به توافق برسد، کالا ممنوع می‌شود.

وی ادامه داد: امسال این مشکل را در مرز سومار داشتیم، مثلا لبنیات را حکومت نمی‌خواست ولی تجار برای صادر کردن آن به توافق رسیده بودند همین دلیلی شده که این مرز پنج ماه از طرف عراقی بسته شود در حالی که روزانه 400 تا 500 کامیون صادرات از این مرز صورت می‌گرفت.

این مقام عالی دولت در استان کرمانشاه اظهار داشت: با توجه به حساسیتی که روی صادرات داشتیم بار مرز سومار را به مرز خسروی در ایام اربعین محول کردیم و اجازه ندادیم کار اقتصادی تعطیل شود.

وی وضعیت صادرات استان طی 9 ماهه سپری شده از سال‌جاری را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به مشکلاتی که امسال در بحث صادرات(بسته شدن مرز سومار) داشتیم در مجموع در بحث صادرات نسبت به سال گذشته خوب عمل شده وحدود 37 درصد رشد داشته‌ایم.

بازوند در ادامه، بحث اشتغال و رفع مشکلات بیکاری را یکی از اولویت‌های مهم مدیران استان دانست و تصریح کرد: کرمانشاه استانی باظرفیت و ثروتمند است این هنر یک مدیر خوب را می‌طلبد که با ظرفیت‌سازی ایجاد ظرفیت کند.

وی کرمانشاه را مرکز ثقل غرب کشور و هاب منطقه توصیف کرد و گفت: دهکده لجستیک یا بندر خشک در غرب کشور یا سرمایه‌گذاری یک‌هزار میلیارد تومان در کرمانشاه تعریف شده است این بندر باید به استان‌های اطراف از جمله ایلام، کردستان، لرستان و همدان خدمات‌رسانی کند.

بازوند با یادآوری رویداد گردشگری 2020، خاطرنشان کرد: رویداد بین‌المللی گردشگری روستای و اکوتوریسم با مشارکت 160 کشور دنیا، بزرگترین رویداد سال آینده است که در ایران میزبانی آن به استان کرمانشاه داده شده است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه حدود 2 هزار و 500 کیلومتر از اورامانات استان را برای ثبت جهانی به یونسکو فرستاده‌ایم، اضافه کرد: کرمانشاه نهمین کلانشهر کشور است این برای سرمایه‌گذار به معنای دروازه ورود سرمایه است، باید با وجود این ظرفیت‌ها مشکلات اقتصادی استان را حل و فصل کنیم.

وی در پایان با یادآوری زلزله 7.3 ریشتری سال 96 استان و ویرانی‌ها و خسارت‌های به‌جا مانده از آن، گفت: توانستیم تهدید زلزله را به فرصت برای استان تبدیل کنیم، در عین حال در زلزله یک بازار 5 هزار میلیارد تومانی ایجاد کردیم که همه حتی استان‌های دیگر از آن استفاده کردند، این بازار در کرمانشاه شکل گرفت و آبادانی و عمرانی آن مختص این استان است.

انتهای پیام/پ

دیگر خبرها

 • دلایل افضلیت حسبی حضرت فاطمه(س)
 • ساخت فکری و رفتاری نیروی قدس در مواجهه با اشغال و ترور
 • معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار استان آماده جذب سرمايه گذار در حوزه هاي مختلف مي باشد
 • دوست نداریم اسامی را اعلام کنیم ولی اگر لازم شد چاره ای نداریم/خوب شد چینی‌ها رفتند
 • ۲۵۷ روستای استان سمنان دارای دهیار هستند
 • گوشه چشم شبانه‌ی مسئولان یزد به مجموعه تاریخی امیرچقماق
 • فساد سیستماتیک مانع شکل‌گیری اقتصاد قوی است/ لزوم حمایت از کالاهای دارای مزیت نسبی
 • انعقاد تفاهم‌نامه جذب و استقرار روحانی در مناطق دارای بقاع متبرکه استان بوشهر
 • معرفی رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در هرمزگان با حضور استاندار هرمزگان
 • افتتاح خط تولید مجموعه طبق تیبا در مگاموتور
 • راه‌اندازی دانشکده مهندسی شیمی و نفت در دانشگاه هرمزگان، در دستور کار است
 • مهترین راه‌ها برای اشتغالزایی جذب سرمایه گذاری در استان است
 • توانایی عبور از شرایط سخت امروز را داریم/ ظرفیت‌های فعال شده باید تقویت شوند
 • ورود مجموعه مپنا به عرصه استارتاپی با استفاده از ظرفیت‌های بومی و محلی
 • آغاز واکسیناسیون و سم پاشی واحد‌های دامی در مناطق سیل‌زده هرمزگان/ توزیع رایگان ۴۵ تن سبوس و ۲۰ تن جو بین دامداران/ بازگشایی بیشتر مسیر‌های استان با مشارکت سپاه و ارتش
 • آغاز واکسیناسیون و سم پاشی واحد‌های دامی در مناطق سیل‌زده هرمزگان/ توزیع رایگان ۴۵ تن سبوس و ۲۰ تن جو بین دامداران/ بازگشایی بیشتر مسیر‌ها با مشارکت سپاه و ارتش
 • استفاده از ظرفیت مجامع بین‌المللی‌ برای کمک به سیل‌زدگان
 • ظرفیت های فعال شده باید تقویت شوند/ توانایی عبور از شرایط سخت امروز را داریم
 • انجام ۱۰۰ سورتی پرواز ارائه خدمات به مناطق سیل زده شرق هرمزگان