دزفول - ایرنا - فرماندار شهرستان شوش با اشاره به خسارات سیل در این شهرستان گفت: سیل اخیر به 700 واحد مسکونی در مناطق روستایی شهرستان شوش خسارت وارد کرده است.

عدنان غزی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیشترین خسارت واحدهای مسکونی ناشی از سیل را مربوط به روستاهای بخش مرکزی و شاوور شهرستان شوش اعلام کرد و افزود: میزان خسارت های ناشی از سیل به این واحدهای مسکونی بین 30 تا 100 درصد است.
وی اظهار داشت: بررسی تکمیلی برای میزان خسارت های ناشی از سیل به واحدهای مسکونی، تجاری و سایر تاسیسات به زمان بیشتری نیاز دارد که بررسی ها از امروز آغاز شده و تا 2 هفته دیگر ادامه دارد.
به گفته وی نیروهای بنیاد مسکن و ادارات معین به همراه نیروهای شوش برای خدمات رسانی به سیل زدگان و بررسی میزان خسارت های ناشی از این حادثه در منطقه حضور دارند.
غزی گفت: دستور تخلیه حدود 70 روستای شهرستان شوش صادر شد که 25 روستا به طور کامل و برخی روستا چند منزل مسکونی دچار آبگرفتگی شدند.
وی افزود: روستاهای خلیفه حیدر، گطیش، بیت یدی، بیت بباره، کاظم حیدر، بیت نور، زبیددبات، بیت غایب، محارب، مزرعه 3، محمد غضبان، راضی حمد، فهدبالکو، خماط، سیدحمادی، سبدعباس، فرح دیوان، ابوالغیفه، مزعل ضمدی، صالح داود، سعیدثامر، خشه، دوار، دبات، سیدعدنان، مجیدعبدالله، علی جادر وغیب در سیل اخیر خسارت دیدند.
به گزارش ایرنا افزایش دبی رودخانه های دز و کرخه به دلیل بارش های سیل آسا در مناطق بالادست، باعث جاری شدن سیلاب در مناطق وسیعی از استان خوزستان و آبگرفتگی تعداد زیادی از روستاها و زمین های کشاورزی حاشیه این رودخانه ها در این استان شد.
در پی این وضعیت تا کنون دستور تخلیه 270 روستا وهفت شهر استان داده شده و به گفته وزیر کشور 400هزار نفر در معرض سیلاب قرار گرفتند.
جمعیت هلال احمر خوزستان در جریان سیلاب اخیر برای اسکان سیل زدگان تا کنون 67 اردوگاه در استان برپا کرده که بیش از 117 سیل زده در این اردوگاه ها اسکان داده شدند.
7280/3022

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

امدادرسانی به مناطق سیل زده روستایی همچنان ادامه دارد

تهران- ایرنا- معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: امدادرسانی به روستاهای متاثر از سیل به ویژه در استان های لرستان، گلستان و خوزستان از زمان وقوع سیل با کمک و همیاری دهیاران آغاز شده و همچنان در قالب دو طرح «مدد» و «هدیه» ادامه دارد.

سعیدرضا جندقیان بیدگلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: پنج هزار روستا در سیل اخیر در 22 استان کشور درگیر بوده و آسیب دیدند و بیشترین روستاهای آسیب دیده در سیل مربوط به استان های لرستان، گلستان و خوزستان بودند.
وی افزود: بعد از وقوع سیل در چند استان و همچنین آسیب دیدن مناطق روستایی نهاد دهیاری ها اقداماتی را برای کمک رسانی و همچنین ارزیابی خسارت های وارد شده به زیرساخت های روستایی انجام دادند.
جندقیان بیدگلی ادامه داد: در این زمینه نهاد دهیاری ها دو طرح را دنبال کرد یکی از این طرح ها با عناون طرح «مدد» که در حین وقوع سیل با همکاری دهیاران داوطلب برای کمک رسانی به مناطق سیل زده روستایی انجام شد.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها افزود: طرح دوم که طرح «هدیه» است و تحت عنوان هر دهیار یک همراه است و دهیاران به دلیل آشنایی با قوانین و شناختی که نسبت به روستا دارند و از اوضاع و احوال روستا در بازسازی مناطق روستایی متاثر از سیل درک صحیحی دارند، نیازها را شناسایی و برای مرتفع کردن آن نیز با مسئولان همکاری می کنند.
وی تاکید کرد: گاهی حوادثی مانند سیل و زلزله که پیش می آید، به دلیل ناآشنا بودن با مناطق بحرانی، موجب می شود که کمک ها و امدادرسانی و تعیین خسارت ها با بی نظمی هایی مواجه شود، اما با کمک گرفتن از دهیاران به عنوان مدیران محلی و تسلط آنها بر این مناطق بهترین شناسایی ها و کمک ها انجام خواهد شد.

* 1100 دستگاه خودرو سنگین و سبک برای کمک رسانی به روستائیان
جندقیان بیدگلی گفت: هزار و 100 دستگاه خودرو سنگین و سبک در سیل در مناطق روستایی کمک رسانی کردند و از آنجایی که قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده در وزارت کشور است و دبیر آن هم معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری هاست، خسارت های ناشی از سیل ارزیابی خواهد شد.
وی اظهار داشت: نهاد دهیاری ها همواره بر بیمه واحدهای مسکونی روستایی در کشور تاکید دارد و بعد از اینکه این بیمه در برخی از مناطق روستایی زمان بر شد، قرار شد که با همکاری بنیاد برکت و استانداری ها بیمه واحدهای مسکونی روستایی انجام شود تا روستاییان با استفاده از این بیمه بتوانند خسارت های ناشی از سیل و دیگر حوادث را بر اساس قراردادهای خود جبران کنند.
جندقیان بیدگلی اعلام کرد: بر اساس طرح بیمه واحدهای مسکونی روستایی 140هزار واحد مسکونی روستایی در استان خوزستان دارای بیمه بودند که تقریبا می توان گفت تمام واحدهای روستایی در این استان دارای بیمه به مبلغ 30 میلیون تومان بودند.
وی افزود: در استان لرستان هم که از سیل اخیر خسارت زیادی را متحمل شد نیز تقریبا بیشتر واحدهای مسکونی دارای بیمه 25 میلیونی بودند که با همکاری بنیاد برکت و دهیاری ها این بیمه ها انجام شده است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها تصریح کرد: آنچه موجب نگرانی در مورد بیمه های واحدهای مسکونی در استان گلستان شد، این بود که در منطقه گمیشان زمان بیمه نامه تعدادی از واحدهای مسکونی روستاتی منقضی شده بود و در این خصوص نیز اقداماتی انجام شد و بنابراین با توجه به اینکه کشور ما به خصوص روستاها بحران خیز هستند، باید مبحث بیمه جدی گرفته شود.
وی تاکید کرد: به منظور کاسته شدن از مشکلات مردم روستانشین در بحران ها و همچنین جبران خسارت های وارده به دهیاران در روستاها توصیه می شود که مشوق روستاییان برای بیمه واحدهای مسکونی روستایی باشند و فرهنگ استفاده از بیمه در روستاها گسترش یابد.
جندقیان اظهار داشت: استفاده از بیمه علاوه بر تامین خسارت ها می تواند به نوعی آموزش در جهت پیشگیری از حوادث و کاهش خسارت های احتمالی نیز باشد.
وی گفت: در حال حاضر کارشناسان بیمه در تمامی روستاهای استان های متاثر از سیل مستقر و در حال محاسبه خسارت های ناشی از سیل هستند.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با اشاره به زلزله کرمانشاه و نقش مهم دهیاران به عنوان مدیران محلی در کمک رسانی و ارزیابی خسارت ها در مناطق روستایی تاکید کرد: این موضوع تجربه خوبی در جهت استفاده مطلوب از اطلاعات مدیران محلی و دهیاران در حوادثی مانند سیل و زلزله در مناطق روستایی خواهد بود و بنابراین نیاز است تا به نقش و اهمیت دهیاران بیشتر توجه شود و آموزش آنها بیشتر در دستورکار قرار گیرد.
اجتمام*2181*1834

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: اجتماعي سيل 98 شوش خسارت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۷۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۱۱۱۲ واحد مسکونی گنبدکاووس براثر سیل تخریب شد
 • بیت‌المقدس و علمای آن؛ معرفی دارالقرآن‌های فلسطین
 • 5355 واحد مسکونی گنبدکاووی از سیل خسارت دید
 • سیلاب به 4 هزار واحد مسکونی استان مرکزی خسارت وارد کرد
 • ثبت‌نام دوره‌های حفظ قرآن بیت‌الاحزان آغاز شد
 • سیلاب ۲۱۸۹ واحد مسکونی استان کرمانشاه را تخریب کرد
 • بيت کوين به بالاترين رقم رسيد
 • قم حرم اهل بیت(س) است
 • سیلاب به چهارهزار واحد مسکونی استان مرکزی خسارت وارد کرد
 • خسارت سیل به بیش از ۳هزار واحد مسکونی شهرستان گمیشان
 • ۷۱۵ واحد مسکونی روستایی و شهری گمیشان بر اثر سیل تخریب شد
 • بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی و رادیوتراپی قزوین را با سختی می سازیم
 • 140 واحد مسکوني خسارت ديده در جويبار به بانک معرفي شدند
 • ثبت نام طرح‌های ملی حفظ شبانه روزی قرآن بیت الاحزان آغاز شد
 • ورود احتمالی ارز دیجیتالی بیت‌کوین به اقتصاد افغانستان
 • قیمت بیت کوین در سال 2019 رکورد زد
 • ۲۷ درصد از واحدهای مسکونی روستایی آذربایجان غربی مقاوم‌سازی شدند
 • امکان ساخت یکهزار واحد مسکونی در اراضی دولتی در تهرانسر
 • منع پذیرش ۱۵۰۰ معتاد متجاهر به دلیل ابتلا به ایدز و هپاتیت/ شناسایی ۱۲۰ خانوار بی‌بضاعت در شوش و هرندی با مشکل هویتی/ پلمپ ۷۰۰ اتاقک معروف به «خانه قمر خانم»