به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  اگرچه میزان چالش‌های زیست محیطی پیش‌روی ما در کره زمین می‌تواند دلهره‌آور باشد، اما راه‌های کوچک، اما موثری برای مقابله با این چالش‌ها وجود دارد.

هنگامی که صحبت از فعالیت‌های زیست محیطی می‌شود، مسیری دشوار به ذهن بیشتر افراد خطور می‌کند، اما در واقع می‌توان با روش‌های بسیار ساده به یک فعال محیط زیست تبدیل شده و در مسیر حفظ کره زمین قدم بردارید.

در ادامه این مطلب ۱۰ روش ساده که به شما در گام برداشتن در مسیر حفظ کره زمین کمک می‌کند را آورده‌ایم.

از صدای خود استفاده کنید

ما اولین نسلی هستیم که پی برده‌ایم در حال نابودی کره زمین هستیم و ممکن است آخرین نسلی باشیم که بتوانیم کاری برای تغییر این وضعیت انجام دهیم. صحبت کردن به ویژه صحبت با افراد مناسب می‌تواند یکی از قوی‌ترین روش‌ها در حفظ کره زمین باشد. صدای خود را به گوش نمایندگان و افراد مهم برسانید و به آن‌ها بگویید که خواستار اقدام برای حفظ طبیعت و محیط زیست خود هستید.

با حمایت از محصولات سازگار با محیط زیست که کمتر به محیط زیست آسیب می‌رسانند، شرکت‌ها را تشویق می‌کنید که محصولات خود را به گونه‌ای پایدار تولید و ارائه کنند.
به یاد داشته باشید این روش تنها مربوط به صحبت کردن با مقامات و مسوولین نیست بلکه می‌توانید از صدای خود برای صحبت کردن و تغییر دادن مثبت دوستان، همسایگان و همکارانتان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: نزدیک‌ترین سیاره به زمین را بشناسید

آگاه شوید

یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید برای حفظ محیط زیست انجام دهید "آگاه شدن" است. به یاد داشته باشید هر چه بیشتر آگاه شوید، بهتر است. این امر به شما کمک می‌کند راحت‌تر بتوانید با دیگر افراد صحبت کنید و روی آن‌ها برای تغییرات مثبت تاثیر بگذارید. خود را با رویداد‌های مختلف در زمینه‌های زیست محیطی آگاه کنید و از اخبار روز در این زمینه مطلع باشید و هر کاری برای آگاه ماندن در این امر انجام دهید.

از افراد بانفوذ و آگاه در زمینه‌های زیست محیطی یاد بگیرید و اخبار و اقدامات سازمان‌های تحقیقاتی که برای حفظ کره زمین در تلاشند را دنبال کنید.

مسوولانه سفر کنید

یکی از موثرترین روش‌های کاهش اثرات زیست محیطی، حمل و نقل مسوولانه است. حمل و نقل مسوولانه به معنی انتخاب پایدارترین روش برای جابه‌جایی بین هر مبدا و مقصدی است. برای مثال هر زمانی که برایتان ممکن است برای جابه‌جایی از پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری استفاده کنید.

حمل و نقل یکی از آلاینده‌ترین بخش‌های هر کشوری به حساب می‌آید. سعی کنید خلاق باشید و روش‌های گوناگون با آلایندگی کمتر را برای جابه‌جایی‌های خود انتخاب کنید.

اگر به فکر سفر خارج از کشور و بازدید از حیات وحش آن کشور هستید، به یاد داشته باشید که چگونه با حیات وحش اخلاقی رفتار کنید. معمولا توجه‌هایی که افراد به حیوانات نشان می‌دهند از جمله غذا دادن یا نوازش آن‌ها مناسب نیست. از توجه‌هایی که ممکن است شامل تعاملات غیرطبیعی با حیوانات باشد، آگاه باشید. به عنوان یک قاعده کلی حیوانات را از دور و در زیستگاه‌های طبیعی‌شان مشاهده کنید و به حفظ زیستگاه‌های طبیعی در سفرتان کمک کنید.

به طور پایدار غذا بخورید

تولید مواد غذایی نیز از عوامل اصلی از بین بردن حیات وحش به شمار می‌رود. آن‌چه که ما می‌خوریم عامل حدود یک چهارم از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای جهان و حدود ۶۰ درصد از بین رفتن تنوع زیستی است.

پرورش حیوانات برای گوشت و لبنیات‌شان نیازمند فضای زیاد و مقیاس‌های عظیمی از آب و غذاست. امروزه یکی از بزرگترین دلایل از دست رفتن جنگل‌ها، گسترش زمین‌های کشاورزی برای تولید خوراک دام مانند سویا است. هم‌چنین تولید گوشت به طور گسترده‌ای بیشتر از گیاهانی مانند سبزیجات، دانه‌ها و حبوبات منجر به تولید کربن‌دی‌اکسید می‌شود.

تغییر از یک رژیم غذایی گوشت محور به سمت یک رژیم گیاه محور می‌تواند بر محیط زیست تاثیری مثبت داشته باشد. این روز‌ها عرضه غذا‌های گیاهی و وگان به طور گسترده‌ای در حال افزایش است و در رستوران ها، کافه‌ها و سوپرمارکت‌ها بسیار رایج هستند و به همین دلیل برای یافتن این غذا‌ها کمتر از قبل با مشکل رو به رو می‌شوید.

در عین حال کاهش میزان گوشت مصرفی در رژیم غذایی روزانه نه تنها به محیط زیست کمک می‌کند بلکه کمک می‌کند تا هزینه کمتری را نیز برای تهیه مواد غذایی از بودجه خانواده صرف کنید.

پسماند‌های خود را کاهش دهید

ما باید در تمامی جنبه‌های زندگی خود از تلف کردن بیهوده منابع‌مان جلوگیری کنیم. هر محصولی که خریداری می‌کنیم یک اثر زیست محیطی داشته و یک زباله بالقوه محسوب می‌شود. تأثیر گسترش آلودگی‌های پلاستیکی در اقیانوس‌های ما به طور فزایند‌های روشن شده است و اثرات شدیدی بر حیات دریایی دارد.

"بازیافت" می‌تواند نیاز به تولید مواد جدید را کاهش دهد و استفاده مجدد از وسایل قدیمی می‌تواند روشی خلاقانه برای تبدیل وسایل قدیمی به وسیله‌ای جدید و ارزشمند باشد. این کار می‌تواند با استفاده از شیشه‌های قدیمی به عنوان جاشمعی یا قوطی‌های قدیمی به عنوان گلدان‌های کوچک صورت گیرد.

تلاش کنید تا هدر رفت مواد غذایی را به حداقل برسانید و آن دسته از پسماند‌های آلی را که قابل خوردن نیستند به کمپوست تبدیل کنید
این صرفه‌جویی تنها به محصولاتی که خریداری می‌کنیم مربوط نمی‌شود، بلکه برآورد‌ها حاکیست یک سوم از غذای تولیدی در جهان از بین رفته و هدر می‌رود؛ بنابراین باید سعی کنید مواد غذایی سالم و مانده از قبل را دوباره مصرف کنید و از تمامی اقلام خوراکی موجود برای تهیه غذا‌های جالب و جدید بهره گیرید.

تلاش کنید تا هدر رفت مواد غذایی را به حداقل برسانید و آن دسته از پسماند‌های آلی را که قابل خوردن نیستند به کمپوست تبدیل کنید.

مواظب آن‌چه که می‌خرید، باشید

ما می‌توانیم کار‌های بسیاری برای آگاهی بیشتر از آن‌چه که خریداری می‌کنیم و از جا‌هایی که از آن‌ها خرید می‌کنیم، انجام دهیم. خرید کمتر علاوه بر کاهش هزینه‌های شما منجر به کاهش تولید پسماند و بهبود وضعیت محیط زیست می‌شود. پیروی از سبک زندگی کم‌مصرف‌تر علاوه بر محیط زیست به خود شما نیز کمک‌های شایانی می‌کند.

از قدرت خرید خود استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که پول‌تان صرف تغییرات مثبت می‌شود. با حمایت از محصولات سازگار با محیط زیست که کمتر به محیط زیست آسیب می‌رسانند، شرکت‌ها را تشویق می‌کنید که محصولات خود را به گونه‌ای پایدار تولید و ارائه کنند.

راه‌هایی برای حمایت مالی پیدا کنید

حامیان شگفت انگیز، کمک‌های زیادی برای ترمیم طبیعت و نیز کنترل و مقابله با علل اصلی زوال طبیعت به ویژه سیستم غذایی و تغییرات اقلیمی ارائه می‌کنند. جهان برای اجرای پروژه‌های مختلف زیست محیطی به کمک‌های سخاوتمندانه همه افراد نیاز دارد.

راه‌های زیادی برای حمایت‌های مالی این چنینی وجود دارد. عضویت در صندوق جهانی طبیعت و تشویق خانواده و دوستان به کمک‌های زیست محیطی و موارد بسیاری دیگری از جمله این راه‌هاست.

یک تعهد بسازید

می‌توانید تعهدی مبنی بر ایجاد یک تغییر در زندگی خود برای حفظ محیط زیست و پیوستن به یک جنبش عمومی با هدف محافظت از کره زمین ایجاد کنید.

مشکلات محیط زیستی، مشکل همه ماست و همه باید برای حل آن کمک کنند. تغییر یک نفر ممکن است به نظر کوچک برسد، اما همه ما با هم می‌توانیم تفاوتی بزرگ ایجاد کنیم. ما می‌توانیم همین امروز این تغییر را شکل دهیم.

برای حفظ جهان خود داوطلب شوید

اغلب پناهگاه‌های طبیعی و پارک‌های محلی به دنبال داوطلبانی معمولی هستند که می‌توانند به شما تجربه عملی محافظت از محیط زیست را داده و هم‌چنین به شما برای بهبود و ترمیم طبیعت محلی خود کمک کنند.

ما می‌خواهیم که همه افراد فرصت کمک و انجام کاری حرفه‌ای در زمینه حفاظت از طبیعت را داشته باشند. صندوق جهانی طبیعت نیز شبکه‌ای از طرح‌های کارآموزی جوانان در سراسر جهان دارد که با عضویت در آن می‌توانید در پروژه‌های مختلف این صندوق در زمینه حفاظت از محیط زیست شرکت کنید. این می‌تواند فرصتی هیجان‌انگیز برای کار در خط مقدم حفاظت از طبیعت برایتان به ارمغان بیاورد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

چند گام ساده برای حفظ زمین

منبع: باشگاه خبرنگاران

نقویان: می‌ترسم روزی سریال «معمای روحانیت» را بسازند

خانم مجری، حرف شاه را تکرار نکنید!

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر در واکنش به فاجعه هواپیمای اوکراینی

گلایه تبریزی‌ها از تاخیر در اطلاع رسانی تعطیلی مدارس

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۷۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: محیط زیست کره زمین

خبر بعدی:

بررسی تعاریف محیط زیست‌شهری در «نسیم حیات»

هفتمین قسمت از برنامه «نسیم حیات» با بررسی تعریف و مفاهیم محیط زیست شهری روی آنتن شبکه پنج خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، هفتمین قسمت از برنامه نسیم حیات با بررسی تعریف و مفاهیم محیط زیست شهری، به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی یکشنبه 29 دی ماه ساعت 21:30 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

محیط‌های انسان ساخت در واقع روستاها و شهرهایی هستند که باید بسترهای مختلف زیستن در آنها فراهم باشد. این محیط‌ها می‌بایست به گونه‌ای باشند که فعالیت‌های افراد ساکن در آن به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد، و در عین حال، برای زندگی سایر موجودات زنده هم مزاحمتی ایجاد نشود.

جهت رسیدن به این مهم، پرداختن به موضوعاتی چون پراکندگی و جانمایی شهری، مصرف انرژی، تولید زباله و پسماند، حمل و نقل شهری، اصول ایمنی شهری، حفظ گونه‌های بومی شهرها، آلودگی‌های صوتی، نوری، بصری و بویایی که تنها بخشی از دغدغه‌های محیط زیستی هستند، از مهمترین وظایف مردم، فعالان و مسئولین در کنار حفظ سرعت پیشرفت شهرها در حوزه محیط زیست است.

حال سوال این است، شیوه صحیح بهبود فاکتورهای محیط زیستی شهرها چیست؟ آیا تنها راه حفظ محیط زیست و پایداری شهرها، کُند کردن چرخ های توسعه ست؟

«نسیم حیات» در این قسمت سعی دارد به بررسی مفاهیم در محیط زیست شهری و همچنین استاندارد های مطلوب در ایران و سایر کشورهای دنیا بپردازد.

سیدمجید مفیدی شمیرانی عضو هیئت علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت و زهراسادات منصوری استاد معماری منظر دانشگاه شیراز در هفتمین قسمت از نسیم حیات میهمانان استودیو خواهند بود و به تشریح دغدغه های محیط زیستی در شهر های بزرگ دنیا و فعالیت های انجام شده در این زمینه در کشور ما خواهند پرداخت.

همچنین در این قسمت دوربین نسیم حیات مهمان دکتر محمد همت شده است و بینندگان از نزدیک با دپارتمان آبی حیات آشنا می‌شوند.

«نسیم حیات» کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج است که هر هفته یکشنبه‌ها به تهیه‌کنندگی امیرحسن خواجوی و با اجرای اسماعیل باستانی از ساعت 21:30 به مدت 50 دقیقه روی آنتن شبکه پنج سیما خواهد بود.

انتهای پیام/ 

دیگر خبرها

 • کارخانه‌های شیراز تهدیدی برای محیط زیست
 • مرگ یک قلاده ببر در باغ وحش صفادشت/ محیط زیست: هیچ چیز مشکوک نیست
 • 2 ورزشکار المپیکی سفیر محیط زیست شدند
 • خودروهای محیط زیست خوزستان، در انتظار سهمیه بنزین
 • پرونده مقابله با گرد و غبار و آلایندگی صنایع، روی میز محیط زیست
 • ورزشکاران می‌توانند نقش پررنگی در حفظ محیط زیست داشته باشند/ تکلیف انتخابات هیئت فوتبال تهران به زودی مشخص خواهد شد
 • رئیس سازمان محیط زیست: تلاش می‌کنیم از توانایی‌های ورزشکاران برای حفظ محیط زیست کمک بگیریم
 • بزرگترین گمشده کشور حفظ حقوق نسل های آینده است
 • معرفی دو ورزشکار المپیکی به عنوان سفیران محیط زیست
 • ورزشکاران باید نسبت به حفظ محیط زیست مطالبه‌گر باشند
 • حفظ حقوق نسل‌های آینده بزرگترین گمشده کشور است
 • دو ورزشکار المپیکی سفیر محیط زیست شدند
 • اهدای حکم سفیر محیط زیست به پاکدامن و عباسعلی برای المپیک 2020
 • «نسیم حیات» محیط زیست شهری را بررسی می کند
 • گام‌های ساده برای مقابله با جنگل‌زدایی
 • حمایت مالیاتی از محیط‌زیست
 • مردم اشتیاق و زمینه برخورداری از فرهنگ محیط زیست را دارند
 • برای ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست اهمیت ویژه‌ای قائل هستیم
 • ارتقا فرهنگ حفظ گونه‌های طبیعی و جانوری نیازمند آموزش است