پول‌نیوز - غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در اولین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال جدید با اشاره به دیداری که با وزیر اقتصاد در ابتدای این هفته داشته، گفت: طی این ملاقات قرار شد در نشست شورای گفت‌وگو راه‌های تحقق شعار امسال بررسی شود. بخش خصوصی در سال گذشته که با عنوان حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده بود بارها تأکید کرد که حمایت از تقاضا به معنای حمایت از کالای ایرانی و مصرف تولیدات ایرانی نیست، بلکه دولت باید از عرضه حمایت کند و بستری فراهم کند تا واحدهای تولیدی تقویت شوند.


بر اساس اظهارات وی متأسفانه پیشنهاد‌های اتاق ایران در این رابطه مورد توجه قرار نگرفت و اهداف کلی در تحقق شعار سال نیز به نتیجه نرسید.

شافعی در ادامه با توجه به شرایط غیرعادی حاکم بر اقتصاد کشور گفت: با توجه به اینکه امروز شرایط اقتصادی کشور عادی نیست و با جنگ اقتصادی مواجه هستیم، باید برنامه‌های عادی را کنار گذاشته و سیاست‌هایی را اتخاذ کنیم که با شرایط هماهنگ باشند. خوشبختانه وزیر اقتصاد موافقت کردند تا شورای گفت‌وگو موضوع رونق تولید را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار دهد. در این وضعیت نباید همه چیز را به پای دولت بگذاریم و بخش خصوصی نیز باید تا حد توان به بهبود شرایط کمک کند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی با بیان این سؤال که چرا در زمان ممنوعیت صادرات پیاز امکان واردات پیاز با قیمت 1500 تومان از پاکستان داده نمی‌شود، گفت: اگر ما بخواهیم وضعیت اقتصادی کشور را بهبود ببخشیم باید از فرصت‌های خود استفاده کنیم و در زمان مقتضی تصمیمات درست و دقیق را اتخاذ کنیم در غیر این صورت قادر به حل مشکلات خود نخواهیم بود.

منبع: پول نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مشهد| حکایت سرگردانی همیشگی تولیدکنندگان؛ هنوز قوانین ۲۰ سال پیش را اجرا می‌کنیم

عضو انجمن نساجی ایران گفت: در کشور ما تولیدکننده همیشه سرگردان و گرفتار است و به عنوان فردی شناخته می‌شود که نمی‌داند پول خود را کجا سرمایه‌گذاری کند. ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱ استانها خراسان رضوی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، شعار امسال به عنوان رونق تولید در نظر گرفته شده اما تعداد زیادی از فعالان بخش خصوصی به سیاست‌هایی که دولت برای رونق تولید در نظر گرفته اعتراض داشته و اعتقاد دارند که این روند نمی‌تواند به توسعه حوزه تولید کمک دهنده باشد.

فعالان بخش خصوصی اقتصاد این باور را دارند که نیاز است برای رونق تولید توجیه اقتصادی فعالیت در این بخش زیاد و ارزش اصلی تولیدکننده نیز مشخص شود در همین زمینه خبرنگار خبرگزاری تسنیم با عضو هیئت نمایندگان اتاق بارزگانی خراسان‌رضوی و عضو انجمن نساجی ایران گفت‌وگویی داشته که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

غلامعلی رخصت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: در مورد رونق تولید تا زمانی که دولت پای کار نیاید و برای بخش تولید توجه اقتصادی خوب ایجاد نکند و برای مردم شأنیت تولیدکننده را بالا نبرد به این معنی که مردم بدانند تولیدکننده محترم است و بخش تولید بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است این اتفاقات رخ نمی‌دهد.

وی ادامه می‌دهد: دولت باید تمام توجهات خود را بر این اساس قرار دهد که تولید ثروت سازی بیشتری داشته و سرمایه‌گذاری در این حوزه از پول در بانک قرار دادن جذابیت بیشتری داشته باشد فرد باید این را بداند که درآمدش در بخش تولید از دلالی در دلار و سکه بیشتر است؛ وقتی این امکانات فراهم باشد جذابیت تولید افزایش پیدا می‌کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه دولت باید تسهیلاتی را به عنوان مشوق در اختیار بخش تولید قرار دهد، خاطرنشان می‌کند: به عنوان مثال اگر دولت بتواند بیمه و مالیات را کم کرده و هزینه‌های وارده بر تولید را کاهش داده، چالش‌های موجود در مقابله با تولیدکنندگان را از سر راه برداشته و به بیان ساده تولید عزیز شود قطعا رونق تولید صورت گرفته و فرمایشات مقام معظم رهبری هم اجرایی می‌شود.

رخصت بیان می‌کند: اگر این اتفاق رخ ندهد ما تا روز قیامت هم جلسه و همایش برگزار کنیم هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد چراکه تولیدکننده همیشه سرگردان و گرفتار است و کسی که در کار تولید فعالیت دارد به عنوان فردی شناخته می‌شود که دقیقا نمی‌داند در کجا باید سرمایه‌گذاری کند که این مسئله یک اشکال بزرگ در کشور ماست و متأسفانه تکرار هم می‌شود باز هم تأکید می‌کنم که ما باید کاری انجام دهیم که تولید و تولیدکننده عزیز شود.

وی تصریح می‌کند: متأسفانه امروز وضعیت به گونه‌ای است که کسانی که سپرده‌ای در بانک دارند شب راحت می‌خوابند و فردا صبح سود پول خود را می‌گیرند یا کسی که در بازار دلار و دلالی ماشین و خانه می‌رود خیال راحت‌تری دارد و ما باید فضایی را ایجاد کنیم که کسی که تولیدکننده است در آرامش و سایه امن قرار داشته و هیچ دستگاه و ارگانی نتواند به تولیدکننده تحکم کند.

مشکلات واحدهای تولیدی استان مرکزی برطرف می‌شوندبرنامه راهبردی رونق تولید در قم تدوین شد70 درصد واحدهای تولیدی استان کرمان زیر ظرفیت اسمی کار می‌کننداستاندار اصفهان:کمیته حمایت از تولید در کاشان راه اندازی شودمشکلات واحدهای تولیدی استان مرکزی برطرف می‌شوند

عضو انجمن نساجی ایران ضمن تأیید سخت شدن شرایط ادامه فعالیت در بخش تولید، خاطرنشان می‌کند: دولت باید برای ادامه فعالیت تولیدکنندگان برخی از مزایا را قائل شود؛ اما اینکه گفته می‌شود مواد اولیه پیدا نشده و کسی نمی‌تواند کار کند درست نیست؛ تولیدکننده واقعی در همین وضعیت هم به کار خود ادامه می‌دهد.

رخصت تأکید می‌کند: این بحث‌هایی که در مورد آن صحبت‌های زیادی بر سر زبان‌ها است در واقع برای این است که شرایط را به سمت قاچاق کالا سوق دهند؛ صنایع نساجی در چند ماه اخیر از شر قاچاق راحت شده و این مسئله سبب توسعه صنایع بالادستی شده بود اما متأسفانه برخی از افراد قصد دارند آب به آسیاب قاچاقچی‌ها بریزند و برای همین برخی موضوعات بدون ربط را بیان می‌کنند.

وی بیان می‌کند: بحث ما این است که قانونگذار باید قوانین را در راستای عزت بخشی به تولید وضع کند؛ وقتی ما می‌گویم مالیات زیاد است منظور ما ممیز مالیاتی نیست بلکه ما خواهان این هستیم که قانون به گونه‌ای باشد که از تولیدکننده حمایت کرده و دست ممیز مالیاتی را هم در این زمینه باز بگذارد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی خاطرنشان می‌کند: ما اعتقاد داریم که قوانین باید به گونه‌ای باشد که فرد کارآفرین را گرفتار نکند و در این زمینه بارها جلساتی را با نمایندگان مجلس داشته‌ایم ما مدعی هستیم که قوانین باید اصلاح شود چراکه تعداد زیادی از قوانین کنونی ما که هنوز هم اجرا می‌شود مربوط به 20 سال قبل است و از دیدگاه کارشناسی اصلا نباید وجود داشته باشد.

وی تصریح می‌کند: ما هر چه تعداد واحد تولیدی خود و کارآفرینان را افزایش دهیم می‌توان مالیات بیشتری از آنها دریافت کرد و هر چه مالیات افزایش پیدا کند درآمد دولت بالا رفته و در نتیجه این امر سطح رفاه عمومی افزایش پیدا می‌کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به نتایجی که شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در خراسان رضوی داشته است، تأکید می‌کند: از دیدگاه بنده آنگونه که باید در این شورا توافق به وجود بیاید، به وجود نمی‌آید؛ چراکه بخش دولتی دیدگاه‌های ویژه خود را در حوزه تئوری دارد و بخش خصوصی هم دیدگاه‌های خود را در حوزه عملی دارد و بین تئوری و عملی فاصله زیادی وجود دارد.

رخصت ادامه می‌دهد: بسیار خوب است اگر یک واحد صنعتی را یکی از مدیران بخش دولتی و یا نمایندگان مجلس به مدت 6 ماه اداره کنند تا بعد از آن متوجه شوند که دغدغه اصلی یک کارآفرین چیست اما متأسفانه اینها افرادی هستند که کارمند و یا مهندس هستند و در بخش‌های اداری کار کرده‌ و مدیر شده‌اند و یا به عنوان کاندیدا از طرف مردم انتخاب شده و به مجلس رفته‌اند؛ در واقع اکثرا افرادی هستند که توان اجرایی بالایی ندارد که بتوانند مشکلات کار را به صورت اجرایی درک کنند.

وی در ارتباط با کاستی‌هایی که اتاق بازرگانی در عملکرد دارد و نتایج انتخابات قبلی، عنوان می‌کند: قطعا بعد از هر انتخابات افراد وارد شده به هیئت نمایندگان باید عملکرد تکمیل‌تری نسبت به دوره‌های قبلی داشته باشد؛ اما در دوره جدید هیئت رئیسه اتاق بازرگانی به تازگی تعیین شده و جلسه رسمی بین آنها برگزار نشده و ما امیدواریم در آینده نزدیک همه اعضای هیئت رئیسه در جلسات شرکت داشته و هدف اصلی خود را تسهیلگری در امور تولید قرار دهند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی تأکید می‎کند: برای اتاق بازرگانی کار انجام نشده زیاد داریم و اقدامات زیادی باید انجام شود که اتاق بازرگانی همان فضایی را داشته باشد که ما توقع آن را داریم‌؛ ما امید این را داریم که تا چند ماه آینده برخی از اقدامات اساسی در این نهاد شروع به اجرایی شدن کرده و در فضای اتاق بازرگانی تغییراتی ایجاد شود.

انتهای پیام/ ز

R41347/P/S6,1188/CT2

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: اتاق بازرگانی ایران جنگ اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۷۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درخواست رئیس اتاق بازرگانی یاسوج برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد
 • ادامه عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی
 • حساب اکثر شرکت‌های تولیدی کهگیلویه و بویراحمد مسدود شده است
 • ارسال ششمین محموله كمك‌های فعالان اقتصادی فارس به مناطق سیل‌زده خوزستان
 • توسعه پایدار نیازمند توجه به روستاهاست
 • نقش مهم اتاق‌های بازرگانی در عبور از تحریم
 • این یک بازی عادی برای ایران و عربستان نیست
 • رئیس اتاق بازرگانی بوشهر در سمت خود ابقا شد
 • مشهد|برخی بخشنامه‌ها قاچاق زعفران را افزایش داده؛ صادرکنندگان از ادامه فعالیت بازمانده‌اند
 • رئیس اتاق بازرگانی ایران: توسعه کشور ناپایدار و نامتوازن است
 • ‌‌رئیس اتاق بازرگانی ایران: ارز ۴۲۰۰ تومانی ‌حمایت از اقشار آسیب‌پذیر را برآورده نکرد
 • حمایت از بخش خصوصی اولویت اساسی در اردبیل است
 • دعوت دوباره بازرگان اماراتی برای عادی سازی روابط با اسرائیل
 • رئیس اتاق بازرگانی بوشهر انتخاب شد
 • ظریف: آمریکا از بقیه رفتار عادی می‌خواهد اما خود این را رعایت نمی‌کند
 • مشروح هفتمین جلسه محاکمه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر
 • تثبیت قدرت در پارلمان اقتصاد
 • هفتمین جلسه دادگاه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/متهم: اعتقاد دارم عملا اخلالی صورت نگرفته است
 • اتاق به نحو شایسته از ظرفیت هایش بهره نبرد