به گزارش خبرنگار مهر، بهمن مرادنیا شامگاه دوشنبه در اولین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان، اظهار داشت: با توجه به اینکه تحریم‌ها مشکلاتی برای کشور ایجاد کرده، از دستگاه‌هایی که در گلوگاه‌ها مستقر هستند انتظار می‌رود با قاچاق که اقتصاد استان و معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده به جد مبارزه کنند.

وی افزود: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با نام سال رونق تولید نامگذاری شده، باید راهکاری مناسب برای رونق تولید و ایجاد اشتغال داشته باشیم.

استاندار کردستان ادامه داد: به عنوان استانی که همیشه متهم به قاچاق بوده‌ایم اما در واقع اینگونه نیست، باید تعرفه‌ها را بازنگری کنیم چون نمی‌توانیم مرزها را ببندیم.

مرادنیا یادآور شد: با توجه به سال رونق تولید و مشکلات قاچاق در این استان ضروری است تعرفه‌های واردات و صادرات کالا از مرزهای استان بازنگری شود چرا که نمی‌توان برای مقابله با قاچاق کالا تمام مرزها را بست بلکه برای افزایش اشتغال و درآمدزایی باید صادرات را هم در جای خود داشته باشیم.

وی با بیان اینکه به جای اجرای قانون در برخی مواقع شاهد اعمال سلیقه هستیم، بیان کرد: چرا باید به جای گسترش هفت میلیارد دلاری صادرات کنونی با ایجاد موانع موجب کاهش آن شویم.

استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص پیش خرید گندم با قیمت بیش از خرید تضمینی دولتی توسط برخی افراد سودجو در استان، گفت: باید با عواملی که به صورت هدفمند غذای مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهند قاطعانه برخورد شود.

مرادنیا اظهار داشت: موضوع خرید و فروش خارج از ضابطه آرد و پیش خرید محصول گندم از هم اکنون باید پیگیری شود و نسبت به پیش فروش خارج از ضوابط گندم به کشاورزان هشدار داد، چرا که کسانی که بالاتر از قیمت مصوب در حال پیش خرید گندم کشاورزان هستند مطمئناً برای قاچاق آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی در مورد عدم تمکین برخی مسئولان به مصوبه شورای تأمین استان در خصوص بلا مانع بودن حمل دام داخل استان، افزود: مشکل ما کم توجهی به قانون و اعمال نظر شخصی است، نباید با اعمال سلیقه شخصی، زندگی روزمره مردم را دچار مشکل کنیم و
چیزی که توسط شورای تأمین مصوب می‌شود باید ملاک عمل مسئولان در کل استان باشد.

استاندار کردستان ادامه داد: بر اساس قانون، کنترل صادرات و واردات در مرز به عهده گمرک است و غیر این اگر قانون و مقرراتی است باید از سوی وزیر کشور اعلام شود.

مرادنیا یادآور شد: بازگشایی مرز سیرانبند بانه نیز در سفر رئیس جمهور نهایی خواهد شد اما یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما در مرز، بیگانگی دستگاه‌های متولی با یکدیگر است.

کد خبر 4592107

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حقی‌فام: خسارت 652 میلیارد تومانی به صنعت برق ناشی از سیلاب‌ها/اعمال نظام تعرفه ای برق از اردیبهشت 98

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، محمودرضا حقی‌فام سخنگوی صنعت برق، با اشاره به افزایش تعرفه برق از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری اظهار داشت: افزایش تعرفه‌های برق نسبت به تورم کشور بسیار بسیار عدد پایین‌تری است.

وی افزود: افزایش تعرفه های برق به‌گونه‌ای است که برای کلیه پله‌های مصرفی، 7 درصد تعرفه برق افزایش می‌یابد، با مشخص شدن الگوی مصرف برای هر نقطه کشور، کسانی که بیش از الگو به مصرف برق بپردازند و به اصطلاح پرمصرف باشند، علاوه بر این 7 درصد، 16 درصد دیگر نیز در پله‌های بالای الگوی مصرف، شاهد افزایش تعرفه خواهند بود؛ از اینرو افزایش تعرفه برای پرمصرف‌ها در مجموع 23 درصد است.

حقی‌فام با بیان اینکه "این میزان افزایش تعرفه هیچ تأثیری روی مولفه‌های اقتصادی کشور چه در شرایط تحریم و چه غیر تحریم نخواهد گذاشت"، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده تولید برق بدون احتساب هزینه سوخت، 96 تومان در هر کیلوات ساعت است که بابت فروش برق به مردم، تنها 66 تومان به طور متوسط دریافت می شود.

سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به آب‌گرفتی مناطق مختلف در خوزستان گفت: بسیاری از پایه‌های فوق توزیع، انتقال و توزیع برق در استان خوزستان در داخل آب هستند، با این وجود با رسیدگی شبانه‌روزی، در حال حاضر هیچ مشکلی در برق‌رسانی به نقاط مختلف خوزستان نداریم.

وی افزود: سیل‌بندهایی دورتادور پست‌های فوق توزیع ایجاد کرده‌ایم و با پمپ‌هایی در صورت نفوذ آب به محل پست‌ها، آب را خارج می کنیم و در مجموع اقداماتی سنگین برای مدیریت شبکه برق در نقاط سیل‌زده در حال انجام بوده و هست.

حقی‌فام در خصوص خسارات سیل به صنعت برق کشور گفت: عددی که تا این لحظه استحصال شده 652 میلیارد تومان خسارت سیل به تأسیسات برق کشور است.

وی با اشاره به سیلاب های اخیر و خسارت های ناشی از آن به صنعت برق کشور، گفت: طبق برآورد های اولیه وزارت نیرو و با تشکیل کمیته بررسی 652 میلیارد تومان تا کنون به صنعت برق خسارت واردشده است البته باید گفت که این خسارت‌ها امکان افزایش وجود دارد چرا که هنوز مشکل سیلاب‌ها در برخی استان‌ها وجود دارد.
افزایش 5 هزار مگاواتی نیروگاه های برق آبی در سال 98
حقی فام در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به افزایش بارش ها در کشور و حجم ذخایر نیروگاه ها آیا با مشکل تامین برق مواجه هستیم یا خیر؟ گفت: نیروگاه های برق آبی کشور پتانسیل تامین برق در حد 11 هزار مگاوات را دارند اما سال گذشته به دلیل کاهش بارش ها در کشور تنها 5 هزار مگاوات برق از این نیروگاه ها تامین شد. اما امسال با افزایش حجم سد های کشور پیش بینی می شود تا 10 هزار مگاوات تامین برق را برای تابستان 98 داشته باشیم.
وی ادامه داد: نیروگاه های حرارتی عمده تولید برق را انجام می دهند و طبق پیش بینی های صورت گرفته در پیک امسال 61 هزار مگاوات برق مورد نیاز است و با توجه به وارد مدار شدن نیروگاه های حرارتی و افزایش حجم سدهای کشور امسال را بدون مشکل پشت سر خواهیم گذاشت.

حقی‌فام از صدور پیش قبض‌هایی برای مشترکان پرمصرف سال 97 خبر داد و گفت: متوسط مصرف مشترکان برق از خرداد تا شهریور 97 متوسط گیری شده و کسانی که پرمصرف هستند، بر اساس میانگین مصرف سال 97 و تعرفه‌های جدید، پیش قبض هایی برای آنها صادر می شود تا بدانند اگر مثل گذشته پرمصرف باشند، چه ارقامی را باید پرداخت کنند که پیش بینی می کنیم این روش در جهت تبدیل پرمصرف ها به خوش مصرف ها موثر باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر خوش مصرف ها و پرمصرف‌ها، یک درصد از مشترکان برق کشور در زمره بسیار پرمصرف قرار می گیرند به طوری که بیش از دوبرابر الگوی مصرف، به مصرف برق می پردازند که باید برای این دسته، فکری بازدارنده کرد.

معاون همانگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر با اشاره به مشکلاتی که در زمینه تأمین کنتورهای برق در ماههای پایانی سال 97 رخ داده بود، گفت: از تیرماه 97 با افزایش شدید قیمت اقلام مواجه شدیم و شرکت‌های تولیدکننده کنتور، با کمبود نقدینگی و کمبود مواد اولیه مواجه شدند که مجبور شدیم برای جبران زمان‌های تأخیر تأمین کنتور برای متقاضیان انشعاب برق، از ذخایر استراتژیک خود در زمینه کنتور برق استفاده کنیم؛ این روال ادامه داشت تا اینکه در روزهای پایانی سال 97، موفق شدیم با گشایش هایی که از اوراق و ارز حاصل از فروش برق به عراق بدست آمد، تمامی مطالبات شرکت های تولید کننده ترانس، کابل و کنتورها را پرداخت کردیم و اوضاع اکنون بهتر از گذشته است.

وی افزود: اقدامات موثری برای هوشمندسازی کنتورهای برق از 4 ماه آینده کلید زده خواهد شد.

حقی فام در خصوص تغییر ساعات اداری در ایام گرم سال گفت: امسال نیز همجون سال گذشته برنامه‌هایی برای مدیریت مصرف داریم که یکی از آنها، تغییر ساعات اداری است که در این زمینه به شرکت‌های توزیع اعلام کرده‌ایم که مذاکرات لازم را انجام دهند.

حقی فام گفت: با توجه به فعالیت تولیدکنندگان ارزمجازی بین المللی - از جمله تولیدکنندگان چینی - در کشور، دنبال تعیین تعرفه مجزا برای آنان هستیم.
وی با اشاره به به یارانه دار بودن برق در کشور که عامل افزایش فعالیت این تولیدکنندگان ارز مجازی شده است، گفت: اکنون نگرانی ما حضور بیشتر تولیدکنندگان ارز مجازی بین المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش از حد از برق است.
حقی فام خاطرنشان ساخت: تعیین تعرفه صنعتی و یا صادراتی دو راهکار پیشنهادی است تا بتوان مصرف این مشتریان را مدیریت کرد.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: با توجه به اینکه نرخ برق در سایر نقاط جهان واقعی است، تولیدکنندگان ارز مجازی تمایل دارند در کشورهایی فعالیت کنند که نرخ برق کمتری داشته باشد تا تولید برای آنها مقرون به صرفه باشد؛ بنابر این با توجه به یارانه دار بودن برق در کشورمان احتمال می رود تعداد این تولیدکنندگان افزایش یافته و فشار بیشتری به شبکه برق وارد کنند.
حقی فام ادامه داد: مخالف فعالیت این تولیدکنندگان در کشور نیستیم اما معتقدیم باید نرخ تعرفه برای آنها بیشتر باشد و پول برق مصرفی را هم بدهند.
وی در پاسخ به این سئوال که شرکت توانیر برای حذف قبض های کاغذی و استفاده از روش های الکترونیک چه برنامه ای دارد گفت: حذف قبض های کاغذی به عنوان یکی از تکالیف امسال از سوی شرکت توانیر به ستاد اقتصاد مقاومتی ارسال شده است و براین اساس به جد دنبال اجرایی کردن آن خواهیم بود.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر افزود: اجرای این طرح به صورت آزمایشی در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است و تلاش می شود به زودی به سراسرکشور تسریع داده شود.
حقی فام در عین حال سراسری شدن این موضوع را نیازمند اخذ مجوزهایی دانست و گفت: این مجوزها هم درحال دریافت هستند تا زودتر اجرایی شود و نیز قبض کاغذی برای مشترکان همچنان صادر می شود.

انتهای پیام/

169 / 156 تعرفه برق قیمت نیروگاه سیلاب

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

کلیدواژه: استانداری کردستان قاچاق کالا

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای طرح برخورد با برندهای محرز قاچاق در استان البرز
 • لزوم همدلي پزشكان با مردم در شرايط سخت اقتصادي/ تعرفه هاي پزشكي را كاهش دهيد
 • ۸پیشنهاد وزارت اقتصاد به دولت برای کاهش رسوب کالا
 • مقابله به مثل تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا؛ تعرفه‌‌های جدید برای بوئینگ
 • اتحادیه‌اروپا برای برخی کالاهای آمریکا تعرفه اعمال می‌کند
 • اتحادیه‌اروپا بر برخی کالاهای دیگرآمریکا تعرفه اعمال می‌کند
 • طرح ساماندهی باغ‌های شیراز بازنگری می‌شود
 • آمریکا با معافیت کالاهای پاکستانی از عوارض گمرکی مخالفت کرد
 • بوشهر| باند قاچاق گوشی تلفن همراه در عسلویه متلاشی شد
 • فهرست کالاهای آمریکایی مشمول تعرفه‌های گمرکی اروپا اعلام شد
 • جزئیات تغییر تعرفه برق از ابتدای اردیبهشت
 • رسوب ۸۵ هزار کانتینر کالا در بنادر
 • 85 هزار کانتینر در گمرک خاک می خورد
 • وجود ۸۵ هزار کانتینر کالا در بنادر/۲۰۰۰ اظهارنامه بلاتکلیف هستند
 • رتبه نخست استان مرکزی در زمینه انبارهای اختصاصی
 • کارگاه آموزشی «شناسایی، کنترل و مدیریت عوامل خسارت‌زای زنده مزارع گندم» در زنجان برگزار شد
 • بازنگری برنامه‌های فعلی صندوق رفاه دانشجویان
 • ضرورت بازنگری در روش درمان بیماران هموفیلی
 • بازنگری برنامه‌های فعلی صندوق رفاه دانشجویان/هدف، حذف برنامه‌ مشخصی نیست