خبرگزاري آريا - مهاباد - ايرنا - نماينده مردم مياندوآب، شاهيندژ و تکاب در مجلس شوراي اسلامي گفت: از مجموع 50 ميليارد ريال اعتبار مصوب وزارت نيرو براي اجراي طرح شبکه آبياري و زهکشي سد ساروق تکاب، 184 ميليارد ريال اعتبار در مرحله اول تخصيص يافت که در سال جاري هزينه مي شود.

همايون هاشمي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با اجراي مرحله اول اين طرح آب مورد نياز اراضي پاياب اين سد به ميزان 3.5 ميليون مترمکعب از آب پشت سد ساروق تکاب تامين مي شود.
وي با بيان اينکه تامين حق آبه اراضي از ذخاير آبي سد ساروق از مهمترين نيازهاي بخش کشاورزي تکاب است، اظهار داشت: سد ساروق که در حوضه آبريز درياچه اروميه واقع شده تنها محل و منبع تامين آب شرب و کشاورزي اين شهرستان است اما با وجود لوله گذاري اراضي و تامين اعتبارات ساخت سامانه پمپاژ آب به اراضي پاياب سد، اين طرح تاکنون اجرا نشده است.
نماينده مياندوآب، شاهيندژ و تکاب در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: فاز اول شبکه آبياري و زهکشي سد ساروق تکاب 20 درصد پيشرفت فيزيکي دارد و مجوز تخصيص آب به ميزان 3.5 ميليون مترمکعب به اين شبکه اخذ شده است.
«هاشمي» با بيان اينکه براي اجراي فاز نخست طرح شبکه آبياري و زهکشي سد ساروق تکاب تاکنون 80 ميليارد ريال هزينه شده، اظهار داشت: در فاز نخست اين طرح يکهزار و 250 هکتار از اراضي کشاورزي پاياب سد ساروق لوله گذاري شده و منتظر تامين آب است.
وي گفت: تخصيص اعتبار براي ايستگاه پمپاژ سد ساروق تکاب جهت آبياري زمين هاي کشاورزي لوله گذاري شده در پاياب اين سد از مهمترين مطالبه هاي کشاورزان به شمار مي رود.
«هاشمي» با بيان اينکه اجرا و تکميل اين طرح به دليل محدوديت منابع اعتباري در سال هاي گذشته با تاخير مواجه بوده، افزود: با تامين آب اراضي زراعي پاياب سد ساروق تحول عمده در بخش توسعه کشاورزي تکاب رخ مي دهد و ميزان توليد محصولات کشاورزي و ايجاد اشتغال در اين بخش نيز افزايش مي يابد.
به گزارش ايرنا، سد مخزني ساروق (گوگردچي) بر روي رودخانه «قراقيه» در 18 کيلومتري تکاب احداث و عمليات بهره‌برداري آن از سال 1388 آغاز شد.
اين سد با هدف تامين آب شرب و صنعت تکاب به ميزان 10 ميليون مترمکعب در سال و نيز تأمين آب پنج هزار و 500 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان به ميزان 41 ميليون مترمکعب در سال ساخته شد و اکنون آب شرب ساکنان شهر تکاب از اين سد تامين مي‌شود.
شهرستان تکاب با 81 هزار نفر جمعيت در منطقه اي کوهستاني و سردسير در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است.
7514/6185/3072
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

1500 هکتار از اراضی شیبدار سردشت به باغ تبدیل می شود

مهاباد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی سردشت گفت: یکهزار و 500 هکتار از اراضی شیبدار در دهستان «آلان» این شهرستان به باغ تبدیل می شود.

احمد علیپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح احداث باغات در اراضی شیبدار در قالب دستورالعمل های ارسالی سازمان جهاد کشاورزی است که در مناطق مستعد دهستان آلان واقع در بخش مرکزی این شهرستان اجرا می شود.
وی بیان کرد: پیش طرح احداث باغات در اراضی شیبدار در روزهای آتی و در قالب چهار فاز توسط تیم کارشناسی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان تهیه و جهت بررسی اولیه به معاونت سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی ارسال می شود.
وی اظهار داشت: در راستای اجرای این دستورالعمل و پس از تامین اعتبارات اجرای طرح، در این سطح از اراضی این دهستان باغات انار، انجیر، زیتون، گل محمدی، سماق و انگور سیاه احداث می شود.
علیپور اظهار داشت: دهستان آلان با شرایط ویژه اقلیمی دارای 2 منطقه گرمسیری و سردسیری بوده که در خصوص پیش رَسی برخی از محصولات از نظر درآمدزایی و توجیه اقتصادی برای روستاییان مرزنشین این شهرستان حایز اهمیت فراوانی است.
وی با بیان اینکه بخش زیادی از روستاییان دهستان آلان وابسته به درآمدهای مرزی هستند، گفت: این طرح در راستای کاهش نرخ بیکاری در سطح شهرستان تهیه و به عنوان یکی از مطالبات چندین ساله اهالی این دهستان مطرح می شود.
مدیر جهاد کشاورزی سردشت اضافه کرد: طرح احداث باغات در اراضی شیبدار دهستان آلان به 2 صورت دیمی و آبی انجام می شود که روستاهای همجوار رودخانه زاب در قالب ایستگاه پمپاژ از این طرح بهره مند می شوند و در اراضی زراعی واقع در ترازهای بالاتر به شیوه دیمی اقدام به کشت سماق، انگورسیاه و گل محمدی می شود.
وی با بیان اینکه در این رابطه با معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بحث و تبادل نظر لازم صورت گرفته و قول های مساعدی داده شده است، گفت: برهمین اساس مقرر شده است برای شروع عملیات و جذب اعتبارات طرح در اسرع وقت پیگیری های لازم صورت پذیرد.
وی در رابطه با ساخت ایستگاه پمپاژ نیز گفت: قرار است این موضوع به وزارت جهاد کشاورزی ارسال و در نهایت برای بررسی بیشتر طرح احداث باغات در اراضی شیبدار کارشناسان معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی در سردشت حضور پیدا کنند.
علیپور از اجرای این طرح برای روستاهای بخش وزینه نیز خبر داد و اظهار داشت: این طرح برای روستاهای میرآباد همچون «نیزه علیا»، «سفلی» و «گرور» تا قلعه تاسیان در سطح هزار و 500 هکتار نیز پیش بینی شده است تا پس از تامین اعتبارات اجرایی شود که محصول مورد نظر در این باغات انگورسیاه سردشت با سیستم داربستی خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد که با اجرای طرح احداث باغات در اراضی شیب دار، سردشت به یکی از قطب های مهم تولید محصولات باغی در منطقه تبدیل شود.
به گزارش ایرنا، مجموع اراضی کشاورزی سردشت 28 هزار هکتار است که از این میزان هشت هزار هکتار زیر کشت باغ است و 20 هزار هکتار اراضی زراعی است.
عمده ترین محصول باغی سردشت با پنج هزار هکتار انگور دیم است.
دهستان آلان با 1500 خانوار و جمعیت پنج هزار نفری در جنوب شهرستان سردشت و هم مرز با اقلیم کردستان عراق قرار گرفته است؛ در سال های اخیر به علت وابستگی این دهستان به بازارچه مرزی اشکان و انسداد آن از سوی کشور عراق بخش زیادی از مردم این منطقه بیکار شده اند که اجرای چنین طرح هایی در این بخش از شهرستان زمینه اشتغال پایدار را برای روستاییان فراهم و مانع از کاهش جمعیت روستایی می شود.
7562/6185/7129

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

آیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ تعطیل است ؟

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 10 راس گوسفند در تکاب بر اثر ریزش محل نگهداری دام تلف شد
 • مرحله جدید رهاسازی آب سد ساروق تکاب آغاز شد
 • کشف جنازه یک زن در کانال آبیاری کشاورزی
 • تجهيز 20 هکتار از اراضي زراعي بهشهر به سامانه نوين آبياري
 • آب منطقه ای در تخصیص آب به مناطق محروم تجدید نظر کند
 • خروش آبشار شرشر قینرجه بعد از بارندگی + فیلم
 • 2 میلیارد ریال برای تجهیز سالن های ورزشی تکاب هزینه شد
 • هجوم میلیونی ملخ به اراضی کشاورزی ایران/ برای نابودی ملخ‌ها باید چه کرد؟
 • ۲۲۰ هزار هکتار از اراضی فارس مجهز به سامانه نوین آبیاری است
 • شبکه آبیاری و زهکشی قره‌سو و زرین‌گل با اعتبار ۹۲.۲ میلیون یورویی اجرا می‌شود
 • تکاب در شبانه روز گذشته خنک ترین شهر آذربایجان غربی بود
 • احیا فرش دستباف تکاب فرصت مناسبی برای رونق تولید است
 • فرماندار عجب شیر: 25میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شد
 • 100 میلیارد ریال برای توسعه تکاب و شاهین دژ تخصیص یافت
 • مجهز شدن اراضی فارس به سامانه نوین آبیاری
 • با ۱۵ مورد تغییر کاربری غیر مجاز در اراضی کشاورزی بوکان برخورد شد
 • 220هزار هکتار از اراضی فارس به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد
 • 41 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی کرج قلع و قمع شد
 • اراضی کشاورزی خوزستان برای فصل زراعی بعد آماده می شوند