اعتماد نوشت: «خاتمی اصولگرایان چه کسی خواهد بود؟» شاید این سوال جدی‌ترین پرسش در مورد جریان اصولگرایی باشد که از علی اکبر ناطق‌نوری معتدل همراه روحانی تا آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی را شامل می‌شود. طیفی گسترده، آنطور که گاهی نشستن بر سر یک سفره یا قرار گرفتن زیر خیمه اعضای این طیف حتی ناممکن به نظر می‌رسد.

هر چقدر هم کنار هم قرار گرفتن طیف‌های مختلف اصولگرا سخت یا ناممکن باشد، اما چه کسی است که نداند آن‌ها همواره به خصوص در بحبوحه انتخابات، چراغی به دست در این طیف گسترده به دنبال شیخ یا موکل‌هایی بودند که همه، حتی جوان‌تر‌ها از آن حرف‌شنوی داشته‌باشند.

این امید بعد از انتخابات سال ۱۳۹۶ در اصولگرایان تقویت شد که «خاتمی» جریان اصولگرا را یافته‌اند. کسی که با آمدنش همه چهره‌ها و گروه‌های تاثیرگذار، به توصیه هم شده کنار بکشند تا ۱۶ میلیون رای به صندوق او روانه شود.

«سید ابراهیم رییسی» برای اصولگرایان حکم یوسف گمگشته را داشت که بالاخره پیدا شده تا شیخوخیتی که اغلب آن‌ها به دنبالش هستند، زنده شود. از همین رو سرمایه‌گذاری روی او را آغاز کردند. بعد از تشکیل شورای وحدت اصولگرایان اخبار و شنیده‌ها حاکی از آن بود که اگر جلیلی یا قالیباف هم قهر کنند و در جلسات به هر دلیلی حاضر نشوند، رییسی هست. اما رییسی که در جلسات شورای وحدت اصولگرایان یا نشست‌های جمنا شرکت می‌کرد یک چهره قضایی سابق و صرفا رییس تولیت آستان قدس بود. حضور رییسی در راس یکی از قوای سه‌گانه، اما شرایط را هم برای او و هم برای اصولگرایان تغییر داد. مهدی چمران، نایب رییس جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب روز گذشته با اشاره به انتصاب رییسی در سمت ریاست قوه قضاییه تاکید کرد که «طبیعتا به خاطر اینکه او چنین سمتی را پذیرفته است، دیگر در جلسات شورای راهبردی وحدت اصولگرایان حضور پیدا نمی‌کند.» او البته در پاسخ به این سوال فارس که آیا درباره محوریت این شورا بعد از رییسی تصمیمی گرفته شده یا خیر، گفت: «تصمیماتی گرفته شده، اما هنوز اعلام نشده است.»   با رفتن رییسی به قوه قضاییه به نظر می‌رسد اصولگرایان با همان مشکل قدیمی یعنی عدم حضور شخصیت‌محوری در این جریان سیاسی، آن هم در آستانه انتخابات مجلس مواجه خواهند بود. با فرض بر اینکه اعلام عدم حضور رییس قوه قضاییه در شورای وحدت اصولگرایان یک اقدام صرفا رسانه‌ای نباشد و سید ابراهیم رییسی در جایگاه رییس قوه نخواهد ارتباطات و خط‌دهی‌های پشت پرده خود در جریان اصولگرایی را حفظ کند، این پرسش مطرح است که چه کسان دیگری ممکن است جای خالی او را پر کنند.

یکی از گزینه‌ها، احتمالا غلامعلی حدادعادل باشد. او که مدت‌ها است با رای مردم از نمایندگی مجلس فراغت یافته از سال ۹۴ به این سو دغدغه کار تشکیلاتی در جمع اصولگرایان را دارد. او البته در فهرست‌بندی‌های انتخاباتی چندان هم بی‌تاثیر نبوده، اما بعید به نظر می‌رسد که او گزینه قابل اجماعی برای اصولگرایان باشد. محمدباقر قالیباف هم گزینه بالقوه‌ای برای پرچم‌داری است. آنچه محوریت قالیباف را کمی دور از ذهن می‌کند تمایل او به پالایش اساسی این جریان با تکیه بر «نواصولگرایی» است که سال گذشته منشور آن هم منتشر شد. آیت‌الله محمد تقی مصباح‌یزدی گرچه در میان جوانان اصولگرا از عده و عده‌ای برخوردار است، اما به نظر می‌آید که در میان طیف سنتی این جریان سیاسی جای و جایگاهی نداشته‌باشد. از همین روی جمع شدن گرد مصباح‌یزدی، مخالفت سنتی‌ها و در پی آن انشعاب‌های جدیدی درپی خواهد داشت.   گزینه‌ای دیگر که درست همچون آیت‌الله مصباح‌یزدی می‌تواند بر اختلافات دامن بزند و انشعاب‌هایی عمیق ایجاد کند، علی اکبر ناطق‌نوری است؛ اصولگرایی که مدت‌ها است روی خوشی به اصولگرایان نشان نداده، اما در صورتی که آن‌ها در مسیر اقناع شیخ نور قرار گیرند، جدایی طیف جوان‌تر و تندتر اصولگرا محتمل خواهد بود.

گزینه‌هایی، چون موتلفه‌ای‌ها یا چهره‌هایی، چون آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی هم یا آنقدر مقبولیت سیاسی میان هم‌فکران‌شان ندارند یا پیش از این امتحان خود را پس داده‌اند؛ بنابراین حضور آن‌ها در راس جبهه اصولگرایی کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. اما در این میان تشکیلات جمنا به عنوان جبهه‌ای تازه‌تاسیس با اهداف بلندمدت، تلاش کرده که بتواند فارغ از ایجاد رابطه مرید و مرادی در یک جریان سیاسی، به شیوه‌ای نوین با تکیه بر جبهه‌ای فراگیر محوریت را در دست بگیرد.   جمنا در انتخابات سال ۹۶ توانست رقیب جدی رییسی را کنار زده و وحدت رویه‌ای ایجاد کند، اما به محض پایان انتخابات این «همگرایی» که تاحدودی نمایشی به نظر می‌رسید به پایان عمر خود رسید و گلایه‌ها از جمنا نیز رسانه‌ای شد. علاوه بر این همراهی برخی چهره‌های نظامی با این جبهه سیاسی باعث شده تاحدودی مقبولیت کافی بدنه اجتماعی اصولگرایان را نیز نداشته‌باشد.

به هر رو اصولگرایان زمان کافی برای کلید زدن هزارباره پروژه وحدت ندارند و باید به توافقی برسند تا حاصل آن فهرست مشترک برای انتخابات دوره یازدهم مجلس باشد. برای حصول این نتیجه اصولگرایی به یک «خاتمی» راستگرا نیاز دارد.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتقاد خاتمی از تعداد زیاد کارمندان

آیت‌الله شیخ علی خاتمی عصر امروز در دیدار با جوانان استان زنجان اظهار کرد: پارک علم و فناوری طی دو و نیم سال گذشته فعالیت‌های مطلوبی ارائه کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه پارک علم و فناوری باید راهکاری برای جهش‌های علمی و فناوری باشد، تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های موجود در این زمینه استفاده لازم به عمل آید.

وی با اشاره به اینکه مخاطب غالب گام دوم انقلاب جوانان هستند، تصریح کرد: جوانان باید بخش‌های مختلف این گام را بررسی کرده و آن را اجرایی کنند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه بهتر است جوانان پیشنهادات کوتاه، میان و بلندمدت را در این زمینه ارائه کنند و قبلا جو غالب این بود که دانشگاه‌ها تبدیل به کارخانه لیسانس شده بودند و جوانان نیز به دنبال کارمند شدن بودند، افزود: امروز ما ۲۰ برابر نرم دنیا کارمند داریم که یکی از عوامل کند پیش رفتن امور نیز انباشت نیرو است.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه امروز مجموعه اداری چابک نیست و انگیزه برای کارآفرینی کم است،گفت: در دنیا دانشگاه دانشمند تربیت می‌کند، اما از همان ابتدا هدف کارآفرینی است‌. 

وی با اشاره به اینکه امروز سرنوشت همه ما به هم وابسته است، گفت: برای رسیدن به هدف باید همه باهم همکاری کرده و از ظرفیت هم استفاده کنیم.

در ادامه نیز مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان با اشاره به سخن رهبری درباره جوانان، که جوانان محور اصلی پیشرفت نظام اسلامی هستند، گفت: در بیانیه رهبری و گام دوم انقلاب، اعتماد به جوانان تاکید و مسؤولیت دادن به جوانان توصیه شده است که در اداره کل ورزش و جوانان استان نیز ما با انتخاب معاونین جوان، در مسیر گام دوم انقلاب قرار گرفته‌ایم.

علی خلیلی گفت: در همین راستا توانستیم از 22 پست مسؤولیتی و سرپرستی 9 نفر از جوانان توانمند را انتخاب کنیم‌.

مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان با تاکید بر اعتماد به جوانان افزود: هر زمان که به جوانان اعتماد کردم و مسوولیتی را بر عهده آنان قرار دادم، راضی بودم و در آینده نیز این روند ادامه‌دار خواهد بود.

 

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

آیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ تعطیل است ؟

کلیدواژه: اصولگرایان جمنا سید محمد خاتمی

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سربازان گمنام امام زمان (عج) چشمان همیشه بیدار امنیت کشور هستند
 • راهبرد امام(ره) و رهبری، نجات مستضعفان است
 • باید مشخص شود مسئولان کشور این اموال را از کجا آوردند/ لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند/ ما اصولگرایان در ادبیات خود یکسان نیستیم/ مردم فرق عمل و شعار را دیدند، شرایط تغییر کرده است
 • زاکانی: لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
 • تختی را شهید کردند/ لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
 • زاکانی: تختی را شهید کردند
 • پیام حضور فراگیر مردم در امدارسانی به سیل زدگان، همدلی ملت ایران در شرایط دشوار است
 • رییسی با سردار سلیمانی دیدار کرد
 • عکس/ دیدار حاج قاسم و حجت الاسلام رییسی
 • رییس قوه قضاییه: قاضی نباید وامدار کسی باشد
 • اصولگرایان به وحدت نمی رسند
 • رییسی:مشکلات سیل‌زدگان را فراموش نکنیم
 • آیت الله رییسی:مشکلات سیل زدگان را فراموش نکنیم
 • نظر خاتمی درباره انتخابات مجلس چیست؟
 • نظر خاتمی حضور مشروط در انتخابات است
 • انتخابات ۹۸ و چه باید کرد اصلاح‌طلبان/فیلترینگ سفید و فیلترینگ سیاه /چرا آمریکا در حوزه تهدید نظامی چراغ خاموش است؟
 • اردوگاه‌های سیل زدگان، عاری از بیماری‌های واگیر
 • هیچ گونه کمبود دارو و واکسن در مناطق سیل زده وجود ندارد
 • میرلوحی: نظر سید محمد خاتمی حضور مشروط در انتخابات است