کرسی آزاداندیشی «تمدن‌سازی یا تمدن‌زایی؛ پروژه یا پروسه» توسط دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، کرسی آزاداندیشی با موضوع تمدن‌سازی یا تمدن‌زایی؛ پروژه یا پروسه به همت دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با همکاری گروه تبلیغی متا در سالن اجتماعات دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد.

 

در این کرسی آزاد اندیشی استاد اصغر طاهرزاده، بحث را ارائه کرد و دکتر علیرضا شفاه، به عنوان ناقد و حجت الاسلام سید محمدحسین متولی امامی، به عنوان استاد داور سخن گفتند.

 

استاد «اصغر طاهرزاده» روح تمدن نوین اسلامی را رجوع به توحید در زمان کنونی معرفی کرد و انقلاب اسلامی را طلوع جدیدی برای حیات آدمی در دوران معاصر دانست.

 

وی افزود: با توجه به این‌که دوران حضور فرا روایت‌ها تمام شده و در غرب هیچ فرا روایتی میدان‌دارِ افکار نیست و با حضور تکثر در افکار که جنبه‌ یونیورسال‌بودن غرب را به حاشیه برده، می‌رود تا نسبت به ادامه‌ تمدنی تمامیت‌خواه به نام تمدن غربی، تجدید نظر شود، می‌توان به آینده‌ای دیگر که آن آینده امکان دارد ادامه‌ تمدن غربی نباشد؛ فکر کرد.

 

وی با بیان اینکه در بستر تکثر افکار، غرب‌شناسیِ ملت‌های اصیل برای درک جایگاه خود تا حدّ زیادی میسر شده اظهار داشت: در چنین شرایطی ایران اسلامی و هند و چین امکان آن را یافته‌اند تا در تاریخِ سیطره‌ تمدن غربی از «ما» سخن بگویند.

 

استاد طاهرزاده ادامه داد: آن «ما»یی که در بستر تکثر افکار برای ملت‌های اصیل پیش آمده، می‌تواند تلقی دیگری از «جهانی‌فکرکردن» را به میان آورد که نه جهانِ گذشته‌ آن ملت‌ها است و نه آن‌چه فعلاً جهان غربی در آن است.


وی اضافه کرد: در مواجهه با غرب و تمدن غربی می‌توانیم متوجه‌ داشته‌های خود باشیم و امکان حضور در این تاریخ بر مبنای فرهنگ خودی وجود دارد ، مثل حضور دموکراسی در شِمای مردم‌سالاری دینی و یا مثل درک آزادی در عین حفظ فرهنگ دینی که در عین مواجهه با تمدن غربی با نوعی بازگشت به خویشتن همراه بود.

 

در ادامه دکتر «علیرضا شفاه» به این نکته توجه داد: انسان باید موقع خودش را بشناسد و بايد خطرهاي بودنشان را بفهمد، انقلاب اسلامي و ديگر وقايع تاريخي، نبايد به عنوان اطلاعات تاريخي شناخته شوند. 

 

وی تاکید کرد: انسان با اطلاعات خودش را پيدا نمي‌كند، ما نبايد فرهنگي شويم، اگر خودمان را پيدا كنيم به استقبال جهان مي‌رويم، زمان بر چيزها حاكم‌اند و چيزها خودشان نيستند و در كون و مكان چيزها معنا مي‌شوند.

 

این محقق با تاکید بر اینکه  اسلام همين وضع را دارد و چين وهند و .... همين وضع را دارند افزود: هيچ چيزي در اين عالم نمي‌تواند باشد الا اين‌كه بايد قیمت بودنش را در اين جهان بدهد.

 

شفاه خاطرنشان کرد: اگر اسلام  را به عنوان اطلاعات تاريخي درك كنيم، ديگران جزيره‌هايي هستند كه بوده و هستند و هيچ وقت هم‌ديگر را به خطر نمي‌اندازند و بودن بحران دارد.


وی افزود: در توصيف تاريخي هر هويت تاريخي، نقطه بودن آن هويت تاريخي، نقطه بودن خودش است، مرگ ما بحران ماست، هر كس باشيوه‌اي كه با مرگ خودش مواجه مي‌شود، شيوه بودنش را تعيين مي‌كند. 

 

استاد ناقد این کرسی ادامه داد: استقبال ما از جهان از كاركرد ياد مرگ خودمان ايجاد مي‌شود، سیاست و تمدن دقیقاً سعی در بودن است و تنها و تنها در نحوه مواجهه با بحران است که بودن یک تمدن رقم می‌خورد. 


حجت الاسلام متولی امامی با تأکید بر اینکه سؤال تمدن‌سازی و تمدن‌زایی، پس از جنگ جهانی دوم و دربستر ناامیدی فلسفه‌های پست مدرن شکل گرفته است، نسبت اراده انسان و تمدن را همان عبارت نورانی امام صادق(ع) دانست که می‌فرمایند: لاجبر و لاتفویض، بل امر بین الامرین.

 

وی اضافه کرد: تمدن‌سازی کار حاکم است، الذین ان مکنّاهم فی الارض اقاموا الصلوه و بستر اقامه حق را حاکم فراهم می‌کند و به میزانی که جامعه در ریل‌گذاری حاکم مشارکت کند، زایش تمدن از طریق علوم و فنون و خلاقیت‌های بشری محقق می‌شود./

 

پایان پیام/126

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تحقق تمدن نوین اسلامی منوط به ملت و جامعه خودساخته است

به گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در استان امروز ۲۹ فروردین در مراسم رژه روز ارتش، ضمن تبریک این روز به ارتش و ملت ایران، به تبیین ملزومات تحقق مفاد بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه مهم سه رسالت خودسازی، جامعه سازی و تمدن سازی را به‌عنوان تکلیف همگانی تعیین و بر اجرای آن تأکید کرده‌اند.
یعقوبی ادامه داد: در این راستا نخستین وظیفه ما این است که با تهذیب نفس به خودسازی پرداخته و نگذاریم اشتغالات روزمره و مسائل مختلف ما را از خود واقعی ما دور کند.
رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه خودسازی مقدمه و پلی برای جامعه سازی و جامعه پردازی است، خاطرنشان کرد: درواقع ملتی می‌تواند جامعه آرمانی و متعالی داشته باشد که در وهله نخست ملتی خودساخته باشد.
وی عنوان کرد: اگر از خودسازی به جامعه سازی رسیده و به جامعه‌ای خودساخته دست یافتیم در آن صورت می‌توانیم قدرت و ادعای تمدن سازی جهانی داشته باشیم.
یعقوبی اظهار کرد: در این زمینه باید از تمام توان و توانمندی داخلی ازجمله نیروهای انسانی متخصص و متعهد، ابزارآلات نوین و مدرن و درایت و تدبیر در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ها بهره ببریم تا بتوانیم به تمدن نوین اسلامی که شایسته ملت مسلمان ایران است برسیم.
وی با بیان اینکه امروز ملت خودساخته و نیروهای مسلح مقتدر ما نماد اتحاد، اقتدار و ولایتمداری هستند، افزود: درنتیجه همین اتحاد است که می‌بینیم با وجود خسارت‌هایی که سیل اخیر به بار آورد؛ اما حضور دوشادوش مردم و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان صحنه‌های بدیع و زیبایی را خلق کرد.
یعقوبی با بیان اینکه نیروهای مسلح ما هم در زمان دفاع مقدس و هم در دوران جهاد سازندگی پیش رو و پیش‌گام بودند، گفت: همه موفقیت‌های مردم و نیروهای مسلح کشور در بیش از چهار دهه گذشته مرهون ایمان به حق تعالی است، ازاین‌رو تا زمانی که دست خدا به همراه ما است از هیچ کدام از تهدیدها و تحریم‌های دشمنان و دنیای استکبار هراسی نداریم.
گفتنی است در این مراسم یگان‌های ویژه نیروهای مسلح خراسان‌شمالی از مقابل قرآن کریم، تمثال امام راحل و رهبر معظم انقلاب و جایگاه مسؤولان رژه رفتند.
انتهای پیام

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

آیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ تعطیل است ؟

کلیدواژه: سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم مسابقات قرآن سیل سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم قرآن کریم خسارت سیل مسابقات قرآن کریم بارندگی و سیلاب مسابقات بین المللی قرآن سپاه پاسداران تمدن سازی کرسی آزاداندیشی اصفهان

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کرسی تبیین جایگاه احزاب در نظام مردم‌سالار دینی برگزار می‌ شود
 • نخستین کرسی ملی تلاوت آیات مهدوی برگزار می شود
 • وزارت بهداشت: خطر سرطان زایی تریاک از سیگار و تنباکو بیشتر است
 • خطر سرطان زایی تریاک از سیگار و تنباکو بیشتر است
 • تمدن‎سازی مهمترین شاخصه انقلاب اسلامی است
 • بناهای تاریخی تصویرگر هویت، فرهنگ و تمدن اقوام
 • اقدام پلید استاد آواز تهرانی با دختر کرجی در خانه مجردی!
 • میزبانی مسجد جمکران از اولین کرسی تلاوت آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه
 • مشکلات 120 کارگاه صنعتی و تولیدی در سال گذشته رفع شد/ از طرح‌های اقتصادی حمایت خواهیم کرد
 • امام زمان(عج) امروز هم حاکم بالفعل است/ تمدن غرب؛ بزرگ‎ترین چالش حکومت مهدوی
 • خیرین گالیکش به ورزش توجه ویژه‌ای داشته باشند /کمبودهای ورزشی گالیکش ملموس است / از کار دولتی بیرون آمدم و برای 15 نفر اشتغال‌زایی کردم
 • جامعه خودساخته می تواند ادعای قدرت تمدن سازی کند
 • استاد ـ معلم واژه‌ی مناسبی برای «دکتر علی سلطانی گردفرامرزی» است
 • یزد از یکی مراکز تمدن قنات ایران است
 • تبیین الگوهای دولت در ایران پیش از انقلاب اسلامی/ملاک فقهای اسلام در حکومت‌ها عدل و ظلم بوده است
 • استاد اشراقی،نور اشراق بر تاریخ نگاری صفویه و قزوین
 • سال ۹۸ سال افزایش بهره‌وری و رفع موانع اشتغال‌زایی باشد/ آسیب سیل به ۱۲ هزار و ۵۹۵ واحد مسکونی در فارس
 • استاد اشراقی در معرفی هویت ایرانی نقش بی بدیل داشته است
 • اعتبارات اشتغال‌زایی روستایی استان بوشهر ابلاغ شد