مشاهده اخبار داغ روز

تهران- ایرنا- زندگی در خانه های مجردی در سال های اخیر افزایش چشمگیری یافته است. موضوعی مهم که بایستی به بررسی ابعاد مختلف آن پرداخت و برپایه پژوهش و مطالعه دلایل گرایش برخی از جوانان به این موضوع و گسترش روزافزون آن را بدست آورد تا اینگونه به دور از هر نوع جهت گیری دریافت که این مقوله را باید نوعی سبک زندگی قلمداد کرد یا باید در ردیف آسیب های اجتماعی قرار داد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ اگرچه در سال های گذشته اینکه فردی بخواهد به صورت مجردی زندگی کند، نوعی بدعت و تابو بود اما اکنون شاهد این هستیم که اینگونه زندگی کردن در حال افزایش است و دیگر آن نگاه گذشته به اینگونه زندگی کردن وجود ندارد.

نوعی زندگی که به ویژه در کلان شهرهایی مانند تهران افزایش چشمگیری یافته است و دلایل متعددی هم برای آن وجود دارد. البته این مهم به نوبه خود دچار مشکلات و معضلات خاصی است و نباید نگاهی ساده و آسان به آن داشت.

در همین ارتباط پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با 2 جوانی که به صورت مجردی زندگی می کنند، گفت وگو کرده است.

**شرایط جامعه باعث اینگونه انتخاب ها می شود
«محمد» دانشجوی دکتری یکی از دانشگاه های دولتی تهران است که از خوابگاه های دانشجویی خسته شده است و در خانه مجردی زندگی می کند. او می گوید: از 18 سالگی که دانشگاه قبول شده ام، زندگی در خوابگاه و خانه های مجردی را تجربه کرده ام. برای همین با این نوع زندگی نه تنها بیگانه نیستم بلکه به آن عادت کرده ام. البته با تمام آسیب هایی که این نوع زندگی می تواند به آدم وارد کند هم آشنا هستم اما شرایط به گونه ای است که مجبورم اینگونه زندگی کنم که بیشتر آن هم ناشی از نداشتن یک شغل مناسب و شرایط اقتصادی که در یک سال اخیر کشور با آن مواجه بوده و هر فردی را تحت تاثیر قرار داده است.

**خانه های مجردی یک نوع سبک زندگی است
محمد زندگی در خانه های مجردی را یک نوع سبک زندگی می داند و بیان می کند: اینکه یک مساله ای در کشور به وجود می آید و عده ای آن را کتمان می کنند یا صورت مساله را به طور کامل از میان می برند، دردی را دعوا نمی کند. ما باید قبول کنیم تعداد زیادی از جوانان با توجه به شرایط پیش آمده اینگونه زندگی را انتخاب کرده و بیشتر آنها هم با آن کنار آمده اند. به همین دلیل نباید هر چیزی را کاملاً سیاه یا سفید دید. اگر مسوولان به فکر این هستند که چرا جوانان به اینگونه سبک زندگی روی می آورند، پاسخی ساده دارد؛ شرایطی که بر زندگی آنها حاکم شده مجبورشان کرده است تا اینگونه انتخاب کنند.

**خانه های مجردی اجاره هایی به نسبت زیادتر می خواهد
محمد در ادامه به اجاره های سرم سام آور خانه های مجردی اشاره می کند و توضیح می دهد: همین که بدانند می خواهی مجردی زندگی کنی با نگاه خاصی می گویند: خب! این ساختمان همه متاهل هستند اما من به تو چون پسر خوبی هستی و بهت اعتماد دارم اجاره می دهم. همین صحبت ها کافی است تا مبلغ اجاره را بیشتر کند. البته اینکه اجاره بها به خصوص در سال اخیر به نسبت افزایش پیدا کرده است شکی در آن نیست اما صاحب خانه ها و آژانس های املاک وقتی متوجه بشوند که مجرد هستی اجاره بیشتری طلب می کنند.

** اجاره خانه های مجردی برای دختران نیز خیلی سخت است
«سارا» یکی دیگر از دانشجویانی است که در خانه مجردی زندگی می کند. زندگی که از دید او آنچنان هم آسان نیست به ویژه برای دختران، از مصایب و مشکلات خانه گرفتن تا رفت و آمد. سارا از حضورش در یک آژانس املاک برای اجاره خانه می گوید که مرد بنگاهی با یک حالت خاصی می گوید راستش خانم، توی این محله‌ها به دختر مجرد، سخت خونه می‌دهند. بافت اینجا سنتی و مذهبی است، همسایه‌ها قبول نمی‌کنند ه دختر مجرد ساکن آپارتمان باشد.

این دختر دانشجو ادامه می دهد: گاهی با پیشنهادهایی نادرست روبرو می شوم که در طول سالیانی که در خانه مجردی زندگی می کنم، بارها تکرار شده است و باید خیلی راحت از کنار آن گذشت چون حوصله ای برای پاسخ دادن به این افراد برایم وجود ندارد.

** نگاه به دخترانی که در خانه های مجردی زندگی می کنند، خاص است
سارا به مشکلات رفت و آمد در خانه اشاره می کند و می گوید: گاهی نگاه همسایه ها به دخترانی که به صورت مجردی زندگی می کنند، خاص است، چون بر پایه فرهنگ عامه زنی که تنها زندگی می‌کند یا عیب و ایرادی دارد که ازدواج نکرده یا زنی پردردسر است. برخی همسایه ها علاقه مندند مدام به خانه دختر مجرد سرک بکشند، بسیاری از صاحبخانه‌ها تمایل دارند با این چنین مستاجرهایی طرح دوستی بریزند.

گفته های این 2 جوان باعث شد تا در گفت وگو با «امیرمحمود حریرچی» جامعه شناس و استاد دانشگاه، دیدگاه های وی را در خصوص علل گرایش جوانان به زندگی مجردی جویا شویم.

**محدودیت برای جوانان آنها را به طرف خانه های مجردی می کشاند
حریرچی گرایش جوانان به خانه های مجردی را ناشی از علت های مختلفی دانست و گفت: بخشی از این مهم به دلیل این است که ما تفریح ها و شادی هایی را که جوانان می توانند، در کنار هم داشته باشند، محدود می کنیم و موانع متعددی در برابر آنها قرار می دهیم که این اتفاق خود به خود آن را به شکلی دیگر زیرزمینی می کند که بخشی از آن همین خانه های مجردی است؛ یعنی جوانان دورهم جمع می شوند و تفریح و شادی خودشان را دارند اما بخشی دیگر از این خانه های مجردی مربوط به جوانانی است که از خانواده های خود دور هستند و بیشتر آنها هم زندگی دانشجویی در درون خوابگاه ها دارند. این افراد به خصوص دختران به دلیل محدودیت در محیط های خوابگاهی سعی می کنند که به صورت تکی یا با دوستان خود در خانه های مجردی زندگی کنند. البته در خوابگاه به جای اینکه انضباط را بخواهند با آموزش و روش هایی مانند سبک زندگی مطرح کنند سعی دارند که با ایجاد محدودیت آن را به دانشجویان یاد بدهند که نتیجه آن هم فراری شدن دانشجویان از خوابگاه ها و روی آوردن به خانه های مجردی می شود.

**نمی توان زندگی در خانه های مجردی را نَهی کرد
این جامعه شناس درباره انواع خانه های مجردی اظهار داشت: این خانه ها انواع مختلفی دارند. وقتی چند فرد مجرد در یک خانه زندگی می کنند، برای آنها حس یک خانواده و دوستی های صمیمانه دارد و بعضی از افراد این خانه های مجردی را محل کار خود هم قرار داده اند. بنابراین نباید گفت که همه این خانه ها بَد است و خیلی در خصوص آنها نگران بود. البته اینگونه خانه ها هم متفاوت هستند و این نگرانی نباید در مورد همه آنها یکسان باشد قطعاً تعدادی از این خانه ها شرایطی متفاوت دارند که باید به آنها توجه شود.

خانه های مجردی نوعی سبک زندگی است که نمی توان آن را خیلی نَهی کرد زیرا جوانان دوست دارند هرچه زودتر به استقلال برسند و یکی از بهترین راه هایی که احساس می کند وجود دارد همین زندگی های مجردی است.

این استاد دانشگاه در پایان یادآور شد: باید رفتار جامعه و خانواده نسبت به جوانان تغییر کند؛ یعنی در خوابگاه ها و خانواده ها نسبت به جوانان رفتاری شود که احساس آرامش و راحتی کنند. برای نمونه خوابگاه باید محیطی نزدیک به خانواده داشته باشد و نوعی مدیریت شود که دانشجویان در کنار هم زندگی راحتی داشته باشند.

پژوهشم9370**2002**9131

منبع: ایرنا

مطهری لیست اموال خود را اعلام کرد/ یک خانه ۵۷۶ متری؛ یک پژو پارس و...

عکس| اعتراض مردمی در فرانسه، اغتشاش و آشوب در ایران!

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

سخنرانی جنجالی نماینده دانشجویان مقابل رئیس قوه قضائیه در دانشگاه تهران + صوت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: اجتماعي خانه هاي مجردي سبك زندگي آسيب اجتماعي

خبر بعدی:

نماز ابزار مهم برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است

حبیب الله خجسته‌پور روز شنبه در اجلاسیه نماز استان سمنان در سالن شهید مطهری این شهر افزود: تاثیرهای مثبت اجتماعی نماز بسیار قابل توجه است و باید مسوولان و مردم نسبت به این رکن مهم عبادی توجه ویژه داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: همگان نسبت به تشویق کودکان و نوجوان به اقامه فریضه نماز مسوول هستند و مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط با استفاده از ابزارهای متنوع در این بخش خدمت کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان ادامه داد: بسیاری از آسیب و بزهکاری‌های اجتماعی در جامعه از بی‌توجهی به نماز و رویکردهای اسلامی نشات می‌گیرد و توجه به این فریضه الهی کشور را از بسیاری از مخاطره‌ها بیمه می کند.

خجسته پور اضافه کرد: جهت‌دهی و تشویق دانش‌آموزان به فریضه نماز به عنوان یک تکلیف الهی نهادینه شود و معلمان در این بین نقش غیرقابل انکاری دارند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: افراد نمازخوان، علاوه بر عبادت خدواند، وظیفه ترویج فرهنگ نماز در جامعه را برعهده داشته باشند.

در این نشست سید احمد زرهانی عضو هیات امنای ستاد اقامه نماز کشور، امیر بینایی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، محمد دستورانی مدیرکل آموزش و پرورش استان و جمعی از معلمان و دانش آموزان استان حضور داشتند.

۷۹۵ نفر فرهنگی، ۴۳ روحانی فرهنگی و ۳۵۳ روحانی غیرفرهنگی وظیفه اقامه نماز را در مدارس استان سمنان برعهده دارند.

برچسب‌ها سمنان ستاد اقامه نماز کشور استانداری سمنان ستاد اقامه نماز کشور

دیگر خبرها

 • افزایش مهاجرت جوانان در سایه گسست بین نسلی 
 • دخترانی که جوانی خود را دود می کنند/ آیا سیگار کشیدن نشانه روشنفکری است؟
 • هشدار مکس آلگری درباره سبک بازی گواردیولا
 • اتحادیه دامداران: هم اکنون دام سبک و سنگین از مرزهای کشور بصورت قاچاق خارج می شود
 • اقتصاد، مهمترین عامل بازدارنده جوانان از ازدواج
 • تضعیف جایگاه روابط عمومی در ادارات نوعی آسیب است
 • پاتوق‌های فرهنگی؛ در انتظار حضور جوانان زنجانی
 • روحانی قمار کرد؛ رهبری ایستاد
 • حال و روز تشکل‌های دانشجویی/ دانشجو در گام دوم انقلاب چه نقشی دارد؟
 • وندالیسم و راهکاری که نیست
 • لزوم گسترش چتر موسسه‌های خیریه بر سر کودکانِ بزرگ
 • تلاش کنیم مردم عدالت اجتماعی را حس و باور کنند/ این شیوه پرداخت یارانه به نوعی گسترش گداپروری است
 • هشدار آموزش و پرورش نسبت به آسیب‌های اجتماعی پایتخت
 • تجلیل از داوطلبان محیط زیست و فعال در حوزه آسیب های اجتماعی اصفهان
 • کتاب سبک زندگی اسلامی منتشر شد
 • حلقه گمشده جامعه امروز ما سبک زندگی شهدا است/«مربع‌های قرمز» روایتی از زندگی «حاج حسین یکتا»
 • نگاهی به سیر گفتمانی جنبش دانشجویی پس از انقلاب اسلامی
 • «تا ابد با تو می مانم» تبلور سبک زندگی عاشقانه و حماسی است
 • دوره شش جلدی سبک زندگی اسلامی منتشر شد