تست‌های فضای مجازی پرسش‌نامه‌هایی بی پایه و اساسی هستند که تنها جنبه سرگرم کننده دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این روزها هر کسی برای خودش خلوتی دارد؛ خلوتش هم یک دستگاه الکترونیکی کوچک به نام تلفن همراه شده است. وسیله‌ای که قرار بود برای ارتباط استفاده شود اما حالا کنج خلوتی برای افراد شده است. به گفته کارشناسان این کنج خلوت به کانون خانواده‌ها هم رسیده و گپ و گفت برخی از آن‌ها را به کمترین حدی که می‌توانسته رسانده است.

برخی از افراد تلگرام و کانال‌های سرگرمی را یکی از دلایل این اتفاق می‌دانند؛ عدم آگاهی در سواد رسانه می‌تواند دلیل این دست اتفاقات باشد؛ اما می‌خواهیم به سراغ برخی از سرگرمی‌ها برویم که می‌تواند در آخر سر یک خانوده را بر باد دهد.   شاید شما هم با برخی از تبلیغ‌ها در تلگرام مواجه شده اید که شما را دعوت به تست‌های جذابیت و شخصیت شناسی و …می‌کند و سوال دقیقاً اینجاست که منابع علمی این تست‌ها از کجا تامین شده و آیا این مدل تست‌ها از نظر علمی نتایج درستی دارند؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد که این تست‌ها تا حد زیادی فاقد ارزش علمی بوده و صرفاً برای جذب مخاطب در تلگرام طراحی می‌شوند و فرد نباید به نتایج آن درباره خود اتکا کند،   نتایجی که حالا دارد بر زندگی خانواده‌ها هم تاثیر می‌گذارد؛ تاثیری که می‌تواند یک زندگی را به طلاق ختم کند؛ مانند تست شباهت و هم خوانی دو زوج که تا دیروز زیر یک سقف شب را به صبح می‌رساندند؛ حالا، اما بعد از انجام این تست دیگر سقفی ندارند که باهم زندگی کنند. این حکایت جذب مخاطب به بهانه تست جذابیت است.   نیکوگفتار متخصص روانشناسی با اشاره به تست‌هایی که در فضای مجازی دست به دست می‌شوند، گفت: به طور کلی پرسش‌نامه و تست‌ها مکمل مشاوره هستند و بیشتر از این کارایی ندارند.   وی با بیان اینکه این مدل تست‌ها در فضای مجازی علمی نیستند و پرسش‌نامه‌هایی بی پایه و اساسی هستند که تنها جنبه سرگرم کننده دارند، بیان کرد: اگر ما می‌خواهیم از یک پرسش‌نامه استاندارد و معتبر استفاده کنیم در شرایط کاملاً ایده ال باید نزد مشاور باشیم تا این اطلاعات تکمیل کننده روند مشاوره باشد.   حالا این سوال مطرح است که چه نظارت و اقداماتی نسبت به این محتوایی که جنبه سود و تبلیغات در فضای مجازی دارند صورت می‌گیرد؟   علیرضا آل داوود کارشناس فضای مجازی می‌گوید: به دلیل فقر سواد رسانه و مجازی افراد، آن‌ها درگیر جذابیت‌های بصری در فضای مجازی می‌شوند.   برخی از افراد از فقر مخاطب هم استفاده می‌کنند و به کسب درآمد، تبلیغات و …می‌پردازند. این افراد با دادن اطلاعات غلط و بیهوده در قالب یک سری پرسش میان زوجین مانند خوشبختی؛ زندگی آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهند و موجب از بین رفتن اعتماد میان آن‌ها می‌شوند؛ به طور مثال گفته می‌شود در این آزمایش‌ها اصلاً نباید باهم ازدواج کنید و این شروع یک جدایی است؛ تا جایی که برخی از آن‌ها به سمت طلاق می‌روند و در بهترین حالت طلاق عاطفی می‌گیرند و این را می‌توان طرحی برای نابودی کانون خانواده دانست.   فضای مجازی، فضایی رها است و قانون جرایم سایبری متعلق به شهریور ۸۷ است و با توجه به گستردگی فضای سایبری در سال ۹۸؛ اساساً در مقابله با این اقدامات کاربردی ندارد.   نتایجی تکمیل کننده یا تلاش برای جذب مخاطب، حکایت پرسش‌هایی است که با آن در فضای مجازی مواجه می‌شوید و می‌تواند یک زندگی، یک شخصیت و یک انسان را به طور کامل دگرگون کند. حالا سوال اینجاست که این نظارت‌ها با توجه به شرایط فعلی چه موقعی بروز می‌شوند و جامه عمل می‌پوشانند؟   منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جوان امروزی؛ درگیر با تناقضات عقیدتی فضای مجازی

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حضرت علی‌اکبر (ع)، اولین شهید عاشورا از بنی هاشم بود و شجاعت و دلاوری ایشان و رزم‌آوری و بصیرت دینی و سیاسی او، در سفر کربلا به ویژه در روز عاشورا تجلی کرد، جامعه اسلامی و به‌خصوص نسل جوان در جستجوی قهرمانی محبوب و اسوه‌ای شایسته است تا اخلاق و رفتار خویش را مطابق او تنظیم نماید، بدان امید که پرتوی از کمالات وی در وجودش راه یابد و از امتیازات الگوی خویش بهره‌مند گردد.
بزرگ ترین و مؤثرترین عامل که جوانان را به سوی معارف دینی و افتخارات معنوی سوق می‌دهد و عزت و عظمت آنان را میسر می‌سازد و روح ایمان و فداکاری را در اعماق وجودشان احیا می‌کند، معرفی ابعاد زندگی اسوه های فضایل و جلوه های مکارم است و جوانان امروز باید الگویی برای خود انتخاب کنند که هم جوان بوده و هم دارای قوای جسمی خوب، شور و نشاط جوانی، دلیر و شجاع و از نظر اخلاقی نیز سرآمد باشد و حضرت علی‌اکبر(ع) تمامی این ویژگی‌ها را دارا بوده و شجاعت و رزمندگی را از جد خویش علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) به ارث برده و جامع کمالات، محامد و محاسن بودند.
سخن گفتن در رابطه با جوان امروزی، در عین سادگی بسیار مشکل و پیچیده بوده، زیرا احتیاج به معرفت و شناخت کامل نسبت به نسل گذشته و آینده داشته و شناخت این نسل عبارت از شناخت روحیات، شناخت تمایلات، شناخت احساسات، شناخت خواسته‌ها و توانمندی‌های جوان است.
تناقضات عقیدتی در فضای مجازی، جوانان را گمراه کرده است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیامک جعفرزاده، استاد فقه و اصول، در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان غربی، با اشاره به ویژگی‌های بارز شخصیت حضرت علی‌اکبر (ع) اظهار کرد: جوانان امروزی باید ولایت‌پذیری را از حضرت علی‌اکبر (ع) بیاموزند و ویژگیهای بارز و معنوی ایشان را الگوی خود قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه امروز فضای مجازی، جوانان را سردرگم کرده است، ادامه داد: امروز فضای مجازی و تنوع بسیار زیادی که در این فضا وجود دارد، موجب شده تا در ذهن جوانان شبهات بسیار فراوانی ایجاد شود و در واقع جوانان با دنیایی از تناقضات عقیدتی و فکری در فضای مجازی مواجه شده‌اند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفرزاده خاطرنشان کرد: تناقضات عقیدتی و شبهات فراوان در فضای مجازی موجب شده تا بسیاری از جوانان راه خود را گم کرده و از معنویات دور شوند، در‌حالی‌که جوانان امروزی باید قدر نعمت جوانی خود را دانسته و فرصت را غنیمت بشمارند.
وی با بیان اینکه جوانان امروز ایران اسلامی باید پرتلاش و فعال در مسائل سیاسی، علمی، اخلاقی و اجتماعی باشند، تصریح کرد: جوانان باید توجه جدی داشته باشند تا در عصر ارتباطات کنونی، دچار جهل مدرن نشده و راه صحیح زندگی خود را پیدا کنند.
قدرت نظامی و فکری زمان ظهور در دست جوانان خواهد بود
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیامک نصری‌مقدم، کارشناس دینی و مذهبی، در گفت‌وگو با ایکنا، با بیان اینکه قدرت نظامی و فکری در زمان ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) در دست جوانان خواهد بود، گفت: روز جوان در واقع روزی است که باید جوانان نسبت به شناخت خود قدم برداشته و راه خود را بیابند.
وی ادامه داد: در روایات دینی نیز آمده است که خداوند چندین گوهر و غنیمت به انسان اعطا می‌کند که نبی مکرم اسلام نیز تاکید کرده‌‌اند که انسان باید قدر آن را بداند که یکی از آنها سلامتی، دیگری ثروت و یک مورد نیز جوانی است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین نصری‌مقدم افزود: همانگونه که در روایات نیز نقل شده است یاران و اصحاب امام زمان(عج) نیز از جوانان خواهند بود و انقلاب، جنگ و دوره پس از آن نیز که همان مدافعان حرم را شامل می‌شود، شاهد حضور پررنگ جوانانی همچون شهید حججی‌ها هستیم که الگوی بی‌بدیلی برای جوانان هستند.
وی با بیان اینکه امروز نیز جوانان نقش خود را در بحران‌ها و به‌ویژه سیل اخیر به‌خوبی ایفا کردند و نشان دادند که همواره حافظ حریم ناموس خود خواهند بود، تصریح کرد: بسیاری از جوانان امروزی در واقع نشان داده‌اند که الگوی خود را به درستی یافته‌اند و فقط هرکدام در جایگاه بخصوصی این نقش را ایفا می‌کنند، برخی در سیل و بحران‌ها به یاری هموطنان رسیده و برخی نیز جان خود را تقدیم نظام و انقلاب می‌کنند.
جوانان باید به خداشناسی دست یابند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله خراسانی‌کیا، کارشناس ارشد تعلیم و تربیت، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به نقش جوانان یادآور شد: جوانان متعهد و مومن کشور باید بتوانند در جامعه پیشرفت کنند، چراکه آینده این کشور به دست جوانان اداره خواهد شد.
وی افزود: بالطبع جوانانی که در این زمینه بتوانند متعهد و مومن باقی بمانند، ایران اسلامی خواهد توانست به یک ابرقدرت در جهان تبدیل شده و زمینه برای ظهور فراهم شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین خراسانی‌کیا خاطرنشان کرد: جوانان در وهله اول برای تقویت تکالیف الهی خود، باید در مرحله خداشناسی بتوانند پیشرفت کنند و انسان اگر بتواند خداوند را بشناسد، اعمال خود را نیز به خوبی خواهد شناخت و اخلاق او نیز به سمت تعهد و ایمان پیش خواهد رفت.
انتهای پیام

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رواج بد اخلاقی و دروغ و افترا در فضای مجازی خطرناک است
 • 164 هزار تست سل و بروسلوز درقزوین انجام شد
 • تست انتخابی تیم ملی روئینگ بانوان برگزار شد
 • دستورالعمل‌های منافقین برای فریب سوژه‌ها در فضای مجازی
 • سنگ های عجیبی که رشد می کنند!
 • ضرورت معاینه کامل نوزاد و تست شنوایی
 • ازدواج در خراسان شمالی کاهش و طلاق افزایش یافت
 • قایقران زنجانی در تست روئینگ آقایان در رتبه نخست قرار گرفت
 • دریافت رایگان آثار مؤسسه پیامبر مهر و رحمت(ص) در فضای مجازی
 • قم| فضای مجازی فرصت مناسبی برای تحقق الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت است
 • مرکز ملی فضای مجازی: حذف حساب‌ کاربران ایرانی توسط اینستاگرام درتضاد با حقوق ملت‌هاست
 • ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی در فضای مجازی با قوت در دستور کار باشد
 • بیانیه مرکز ملی فضای مجازی درباره اقدام اینستاگرام
 • بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در محکومیت اینستاگرام
 • حرص و جوش آذری در جایگاه غیرمعمول
 • شی‌ء عجیبی که در دل یک شهاب سنگ کشف شد
 • ازدواج و طلاق در شیروان کاهش یافت
 • میانگین سن ازدواج عروس و داماد‌های ایرانی/ آمار عجیب طلاق در ۵ سال اول زندگی
 • گردگیری هنری در یک جلسه