استیفن زونس، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه سانفرانسیسکو است. وی در زمینه مسائل خاورمیانه و سیاست خارجه آمریکا در خاورمیانه و روابط بین‌الملل صاحب اندیشه و کرسی است. این استاد برجسته هم‌چنین بیش از بیست سال است که به تدریس در حوزه‌های جنگ، تضاد بین‌الملل، سیاست بین‌الملل، سیاست خارجه آمریکا، مسائل خاورمیانه و روابط بین‌الملل مشغول است.

وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در مورد برجام و خروج ترامپ از این توافق در سالی که گذشت مطرح کرده‌است:

برجام توسط اکثر کشورهای جهان حمایت می‌شود

استیفن زونس درباره برجام و اهمیت و کارایی آن به ایلنا گفت: برجام تقریبا توسط اکثر کشورهای جهان پشتیبانی می‌شود. تعداد زیادی از اعضای کاخ سفید و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بر کارایی برجام اشتراک نظر داشتند. کارشناسان هسته‌ای کارایی برجام را تایید کرده‌اند و همین موضوع باعث مخالفت‌های بین‌المللی با تصمیم ترامپ برای خروج از برجام شده‌ است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل و خاورمیانه در ادامه گفت: ترامپ بارها برای توجیه خروجش از برجام از حضور ایران در سوریه و یمن صحبت کرده و این حضور را نقد کرده است، اما حقیقت این است که برجام برای کاهش حضور ایران در منطقه نبود. برجام برای هدف دیگری طراحی شده بود که آن محدود کردن آزمایش‌های هسته‌ای ایران بود که بر اساس گزارش‌های آژانس‌های بین‌المللی به این هدف رسیده است.

پایبندی ایران به برجام از سوی سازمان‌های اطلاعاتی گوناگون تایید شده‌ است

استاد دانشگاه سانفرانسیسکو در ادامه با تاکید بر تعهد ایران به برجام گفت: اظهارات ترامپ برای محکوم کردن ایران به تخطی از برجام بی‌اساس است. ایران پایبندی خود به برجام را نشان داده‌ است. سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و سازمان انرژی اتمی اخیرا بارها بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرده‌‌اند.

ایران سال‌هاست از سوی مقام‌های کاخ سفید به اتهامات بی‌اساس محکوم می‌شود

وی خاطرنشان کرد: چنین اتهامات بی‌اساسی از سوی مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران اتفاق جدیدی نیست، چندین دهه است که ما شاهد اظهاراتی از قبیل انجام تقلب و اعمال خشونت‌آمیز توسط سران کاخ سفید و نتانیاهو علیه ایران هستیم.

اتهامات ترامپ علیه ایران درباره ساخت سلاح هسته‌ای کاملا عجیب و بی‌اساس است

 زونس در ادامه‌ صحبت‌های خود درباره علت مخالفت ترامپ با برجام گفت: ترامپ اصرار دارد که این توافق به نحوی به نفع ایران است و به آن اجازه می‌دهد تا سلاح‌های هسته‌ای خود را توسعه دهد، به نظر من  چنین ادعایی کاملا بی‌اساس و  عجیب است.

وی افزود: این توافقنامه ۹۸ درصد ذخایر اورانیوم غنی شده را کاهش داده و میزان غنی‌سازی را به ۳.۶۷ درصد محدود می‌کند. با توجه به اینکه سطح غنی‌سازی ۹۰ درصد برای ساخت یک بمب هسته‌ای مورد نیاز است، این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای می‌شد. از سوی دیگر ایران براساس این توافق، تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش داد که به مراتب کمتر از مقدار لازم برای غنی‌سازی اورانیوم به هر چیزی نزدیک به آن سطح است.

برجام دقیق‌ترین سیستم‌های نظارتی تاریخ را دارد

استاد دانشگاه سانفرانسیسکو گفت: کارخانه راکتور اراک که قادر به تولید پلوتونیوم بود فعالیت خود را محدود کرد. این توافق تمام امکان‌های لازم برای ساخت سلاح‌های اتمی را از بین‌ می‌برد و باعث می‌شد از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود

وی افزود: علاوه بر این، این توافقنامه یکی از دقیق‌ترین سیستم‌های بازرسی و نظارتی در طول تاریخ را دارد. بازرسان بین‌المللی در هر مرحله بر برنامه هسته‌ای ایران نظارت می‌کنند؛ بازرسان زیادی از معادن اورانیوم و فرز، تبدیل، سیستم‌های غنی‌سازی، تولید سوخت، راکتورهای هسته‌ای و سوخت مصرف شده سایت‌های مختلف بازدید می‌کنند و اگر ایران لحظه‌ای در جهت تخطی از  برجام عمل می‌کرد تحریم‌ها سریعا احیا می‌شد و مجازات‌ها علیه ایران به کار گرفته می‌شد.

ترامپ و ایالات متحده هرگز نیازی به تعطیلی زرادخانه‌های خود نمی‌بینند

زونس با اشاره به اینکه ایران در حالی برای آزمایش‌های هسته‌ای خود مورد انتقاد قرار می‌گیرد که چنین مجازات‌ها و رفتارهایی هرگز در مورد آزمایش‌های هسته‌ای اسرائیل، هند و پاکستان صورت نگرفته است، گفت: ترامپ و ایالات متحده هرگز نیازی به تعطیلی زرادخانه‌های خود نمی‌بینند. من با ترامپ موافقم که توافق هسته‌ای ایران یک قرارداد یک طرفه بود. اما نه به نفع ایران کاملا به نفع ایالات‌متحده آمریکا به حساب می‌آمد.

ایران تنها قدرت منطقه‌ای است که جرأت مخالفت با آمریکا را داشته است

استاد دانشگاه سانفرانسیسکو در ادامه با تاکید بر قدرت ایران در منطقه گفت: آمریکا ایران را تهدید می‌داند چراکه ایران تنها قدرت منطقه است که جرأت کرده با جاه‌طلبی‌های هژمونیک ایالات متحده در خاورمیانه مقابله کند. آمریکا زمان ریاست جمهوری جرج بوش به دنبال طیف گسترده‌ای از تسلط بر دنیا بود و هرگونه مقابله با هژمونی مورد نظر آمریکا از نظر سران کاخ سفید غیرقابل پذیرش بود اما الان می‌بینیم تحریم‌های ترامپ علیه ایران با واکنش‌های منفی اروپا مواجه شده‌ است.

اروپا می‌خواهد ایران را در برجام نگه دارد

زونس با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا الان می‌خواهد با اعمال شدیدترین تحریم‌ها اقتصاد ایران را تضعیف کند. این تصمیم از سوی اروپا هم با واکنش منفی روبه‌رو شده است؛ چرا که اروپاییان معتقدند این اقدامات از سوی ترامپ باعث تحریک ایران می‌شود تا تعهدات خود در برجام را زیر پا بگذارد و آزمایش‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد. در واقع اروپا با راه‌اندازی اینستکس تلاش خود را برای کمک به ایران می‌کند و می‌خواهد تهران را در برجام نگاه دارد.

ایران از مشکلات اقتصادی در داخل سیستم اداری خود رنج می‌برد

 وی در ادامه در مورد اینستکس گفت: اینستکس می‌تواند کمی از مشکلات اقتصادی ایران را برطرف کند. اما ایران از مشکلات اقتصادی در داخل سیستم اداری خود رنج می‌برد که باید برای حل آن تلاش کند.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ادعای سفیر فرانسه در واشنگتن درباره توافق آمریکا و فرانسه برای تکمیل برجام

سفیر فرانسه در واشنگتن که اخیرا توییتش درباره برجام حاشیه ساز شده بود گفته است که پیش از خروج ترامپ از برجام، آمریکا و فرانسه در آستانه حصول توافقاتی برای "تکمیل برجام" بوده‌اند اما ترامپ یک شبه تصمیم گرفت از این توافق خارج شود.

به گزارش ایسنا، ژرارد آرو سفیر فرانسه در آمریکا که روزهای پایانی مأموریت خود را سپری می‌کند در گفت‌وگو با نشریه آتلانتیک به سوالاتی پیرامون سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به ویژه در عرصه بین‌الملل پاسخ داد.

آتلانتیک درباره مأموریت آرو می‌نویسد: ریاست جمهوری ترامپ در مواردی موجب پیچیده شدن کار دیپلماتیک ژرارد آرو در واشنگتن شده است. وی نیز همچون بسیاری دیگر در واشنگتن به سختی تلاش کرد تا پاسخی برای خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از سوریه، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و به‌علاوه کنار گذاشتن توافق آب و هوایی پاریس بیابد اما به گفته او، سخت‌ترین لحظه در دوران کاری‌اش زمانی بود که دونالد ترامپ در ساعات ابتدایی روز نهم نوامبر ۲۰۱۶ به پیروزی رسید و سفیر فرانسه توئیت کرد: پس از برگزیت، پس از ترامپ، یک جهان در حال نابودی است.

این دیپلمات فرانسوی در بخشی از این مصاحبه در پاسخ به این سوال که کدام یک از تصمیمات ترامپ بیش از همه وی را متعجب کرد، ابتدا به توافق آب و هوایی پاریس اشاره کرد. او سپس گفت: اقدام دیگری که مرا شگفت‌زده کرد، توافق هسته‌ای با ایران بود. ما در حال مذاکره با دولت (آمریکا) برای دست یافتن به یک توافق تکمیلی برای توافق هسته‌ای بودیم؛ درخصوص موشک‌ها، تروریسم و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران. ما در آستانه حصول یک توافق (تکمیلی) بودیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه اندازه به توافق با دولت ترامپ نزدیک بودید، تصریح کرد: افراد می‌گویند ۹۰ درصد؛ من نمی‌دانم. مذاکرات در جریان بود و مطلقاً هیچ بحرانی در مذاکرات وجود نداشت. ناگهان در یک شب همه چیز تغییر کرد. خود ترامپ یک شبه این تصمیم را گرفت و هیچ‌کس مطلع نبود. روز بعد نیز کسی قادر نبود برای ما توضیح دهد که این کار به چه معناست.

سفیر فرانسه در پاسخ به سوالی درباره علت حضور رئیس جمهور فرانسه در آمریکا در همان زمان‌ها و اینکه آیا وی با تصور تأثیر بر ترامپ به واشنگتن رفته بود، گفت: ترامپ در دیدار رو در رو به او گفت، ما می‌خواهیم (از توافق) خارج شویم و مکرون هم گفته بود که آنها می‌توانند برای یک توافق جهانی مذاکره کنند. مکرون در ادامه گفته بود که باید در کنار یکدیگر تلاش کنند و ترامپ نیز پاسخ داده بود، بله. سپس ما آنجا را ترک کردیم. من خیلی توهم نداشتم اما با این تصور آنجا را ترک کردیم که ممکن است اتفاقی رخ دهد.

ژرارد آرو در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها با حسن نیت مذاکره می‌کردند، بیان کرد: کسی که در مقابل با ما مذاکره می‌کرد حسن نیت نداشت؛ یعنی برایان هوک. اما مشکل این است که این بروکراسی بسیار ناکارآمد است. به‌طور قطع فقط یک نفر است که می‌تواند برای آمریکا تصمیم بگیرد و آن، دونالد ترامپ است.

آرو پیشتر در توییتی حاشیه ساز مدعی شده بود که "در صورت لزوم و عدم رعایت کردن معاهده ان‌پی‌تی از سوی ایران، ممکن است حتی پس از انقضای برجام تحریم‌هایی علیه ایران اعمال شوند. او نوشت: همان گونه که در سال ۲۰۰۲ گفتیم، غنی‌سازی اورانیوم بدون یک برنامه معتبر غیرنظامی، بر اساس معاهده ان‌پی‌تی غیرقانونی محسوب می‌شود، همان طور هم در سال ۲۰۲۵ قادر خواهیم بود تا (انقضای برجام) در صورت لزوم واکنش نشان دهیم. تحریم‌هایی اعمال شدند و ممکن است دوباره اعمال شوند؛ پس از برجام همه این‌ها بر روال خود باقی می‌مانند.

این سخنان با واکنش سریع مقامات کشورمان مواجه شد که در نتیجه به حذف توییت از سوی آرو و توضیحات تکمیلی مسئولان فرانسوی شد.

انتهای پیام

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: ایران سلاح هسته ای کشورهای جهان اروپا قدرت منطقه ای

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۳۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کواچ بعد از پیروزی برابر وردربرمن: کاملا لایق این پیروزی بودیم؛ باید در تمام بازی هایمان برنده شویم
 • سفر نخست وزیر پاکستان، گامی در توسعه روابط تجاری با ایران
 • اینستکس نتیجه ناچیزی داشته است/ اروپا بدون آمریکا قدرت حفظ برجام را ندارد
 • ادعاهای تازه سفیر فرانسه در آمریکا درباره توافق تکمیلی برجام
 • گزارش تسنیم از سفر منطقه‌ای ظریف|حرکت پرشتاب قطار دیپلماسی ایران در مسیر تهران-آنکارا-دمشق
 • سوءاستفاده در پی اختیارات ماده ۱۰۰شهرداری /پیگیر اصلاح هستیم
 • ادامه عقب نشینی های سفیر فرانسه در آمریکا
 • ریاض هسته ای و خطر مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه
 • زندگی منتظر واقعی امام‌زمان(عج) چگونه است؟/ استقرار دولت اسلامی در گام دوم انقلاب
 • سفير فرانسه در آمريکا: ترامپ يک شبه تصميم خروج از برجام را گرفت
 • ما در بحث‌های صنایع پیشرفته‌ی امروز دنیا، در نانو، در هسته‌ای، در موشکی، در فنّاوری زیستی و در بقیّه‌ی فنون پیشرفته‌ی دنیا، در صفوف مقدّم قرار داریم
 • افشای جزئیات خروج ترامپ از برجام
 • با کاهش قدرت دولت، تحریم‌ها افزایش می‌یابد/ برجام برای ما راهبرد عملی نداشت
 • کامنیت‌های برتر مخاطبان الف/ جنگ ما با حزب بعث عراق بود نه مردم عراق/ اگر برجام نبود دیوار تحریم‌های ایران فرو ریخته بود؛ محمود صادقی هم منتقد برجام شد!/ سلبریتی‌ها فازتان چیست؟/ چرا پیاز و سیب زمینی باید به دلار وابسته باشد؟/ برجام برای این بود که افرادی
 • کارشناس مسائل بین الملل:زمین اصلی دعوای آمریکا علیه ایران اقتصاد است
 • گزارش جدید آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران
 • زمین اصلی دعوای آمریکا علیه ایران اقتصاد است
 • حسین علایی: ساختار اقتصادی کشور یک ساختارِ هماهنگ و منسجم نیست
 • تحقق رونق تولید به شرط اصلاح بروکراسی/ فعالان اقتصادی را به ناکجاآباد می‌فرستند