به گزارش خبرگزاری مهر، احمد پایور با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری بیمه‌های اجتماعی در دنیا و جهان به شکل امروزی گفت: سیستم‌های بیمه‌ای برای پاسخ به دغدغه‌های بشری در مواقع سالخوردگی، بیکاری، بیماری، حادثه و… ایجاد شده‌اند. برای اولین بار در جهان در آلمان در سال ۱۸۸۱ بیمه‌های اجتماعی شکل گرفت. در ایران نیز برای اولین بار در سال ۱۳۰۹ همزمان با ساخت راه آهن این موضوع مطرح شد تا در نهایت در سال ۱۳۵۴ قانون تأمین اجتماعی تصویب شد و تا امروز ملاک فعالیت‌های این سازمان قرار گرفته است.

وی با اشاره به لایه‌های بیمه‌ها اظهار داشت: یک نوع از بیمه‌ها حمایتی است که عمدتاً دولت‌ها در قبال گروهی از افراد ارائه خدماتی را تعریف کرده‌اند. افرادی که اشتغال دارند و مزد دریافت و حق بیمه پرداخت می‌کنند، تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار می‌گیرند. بیمه تکمیلی نیز از سوی افرادی انتخاب می‌شود که متقاضی خدمات مازاد بیمه‌ها اجتماعی هستند.

پایور به صندوق‌های بیمه‌ای متعدد در کشور اشاره کرد و گفت: این نوع صندوق‌ها از نظر محاسبات بیمه‌ای مشکل دارند و متکی به دستگاه متولی هستند. سازمان تأمین اجتماعی تنها صندوق در کشور است که از نظر محاسبات بیمه‌ای ورشکسته نیست و به دولت اتکایی ندارد و از طریق وصول حق بیمه‌ها منابع را تأمین و هزینه می‌کند.

مشاور معاونت بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی به مسائل صندوق‌های بازنشستگی نیز اشاره کرد و افزود: منابع برای اقدامات حمایتی این صندوق‌ها تأمین نشده است و همچنین سن امید به زندگی در کشور افزایش یافته اما سن بازنشستگی تغییر نکرده حتی برخی زمان‌ها قوانینی مانند بازنشستگی‌های پیش از موعد نیز به این سازمان تحمیل شده است.

پایور در مورد نسبت پشتیبانی در صندوق‌های بیمه‌ای گفت: نسبت بیمه شده به مستمری بگیر را نسبت پشتیبانی می‌گویند. این ضریب در سال‌های اخیر به دلیل رشد غیرمتعارف مستمری بگیران کاهش یافته است و برای حفظ صندوق‌ها باید تعادل بین منابع و مصارف را همیشه مدنظر قرارداد.

کد خبر 4592186 مهناز قربانی مقانکی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پوشش بیمه ای در حوادث طبیعی مستلزم مشارکت دولت و حاکمیت است

مصدق با اشاره به اینکه فراگیر بودن و عام بودن خسارت بیمه طبیعی یکی از مسائل مهم و ضروری در پوشش بیمه حوادث است، گفت: پوشش بیمه ای در حوادث طبیعی مستلزم مشارکت دولت و حاکمیت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «رحیم مصدق» شب گذشته (سه شنبه سوم اردیبهشت) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما با موضوع تشکیل بیمه همگانی حوادث با اشاره به اینکه فراگیر بودن و عام بودن خسارت بیمه طبیعی یکی از مسائل مهم و ضروری در پوشش بیمه حوادث است، گفت: «پوشش بیمه ای در حوادث طبیعی مستلزم مشارکت دولت و حاکمیت است.»

 

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی با بیان اینکه صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی 16 سال است که در دستور قرار گرفته که به دلایل مختلف از جمله بار مالی هنوز به سرانجام نرسیده است، گفت: «برای بیمه حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله در شهرهایی با وسعت کلان، شرکت های بیمه ای باید به میزان مبلغ بیمه ایفای تعهد کنند که دولت نیز باید در تامین ما به التفاوت مبلغ بیمه همکاری کند.»

 

وی با اشاره به اینکه شرکت های بیمه در سال های اخیر پوشش های بیمه حوادث طبیعی را در کنار بیمه های رایج ارائه می کنند، افزود: «محاسبات ما در بیمه مرکزی نشان می دهد اگر برای هر حادثه طبیعی 30 میلیون تومان حق بیمه در نظر گرفته شود حق بیمه برای خانه 100 هزار تومان در سال است که 1800 میلیارد تومان حق دولت از سهم بیمه و 1200 میلیارد تومان هم برای سرمایه اولیه صندوق پیشنهاد شده است و در مجموع 3 هزار و 600 میلیارد تومان حق بیمه حوادث طبیعی است.»

 

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی ادامه اداد: « با پیش بینی مجلس باید صندوق بیمه یک سرمایه اولیه داشته باشد که 50 هزار میلیارد تومان برای سرمایه اولیه صندوق مبلغ بسیار پایین است. همچنین پیش بینی شده اگر در حادثه ای حوادث به حدی بود که فراتر از مبلغ صندوق بود دولت باید تقبل کند که با توجه به تحریم ممکن است با مشکل مواجه شویم.»

 

وی با بیان اینکه شرکت های بیمه و تجارت بازرگانی در دنیا هم تمایل زیادی برای بیمه حوادث ندارند، گفت: «برای این کار از صندوق جبران حوادث طبیعی استفاده می شود و شرکت های بیمه در کنار صندوق فعالیت می کنند.»

 

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی درباره خسارات وارده سیل نیز گفت: «بر اساس آخرین آمار 61 هزار پرونده خسارت سیل در شرکت های بیمه تشکیل شده است. برخی نهادها و سازمان ها منازل مسکونی تحت پوشش را بیمه کرده اند و این موجب شده که بسیاری از منازل روستایی شامل بیمه خسارت شوند. او افزود: 27 هزار پرونده تخمین خسارت شده اند.»

 

وی با اشاره به اینکه منازل بیمه شده تا سقف مشخص تا 10 تا 30 میلیون تومان بیمه بوده اند که شرکت های بیمه تا سقف مشخص شده پرداخت خسارت را تقبل می کند، افزود: «شرکت بیمه بر اساس ارزش روز بیمه را انجام نمی دهد فقط هزینه بازسازی بیمه می شود که برای یک آپارتمان صد متری مبلغ حدود 200 میلیون تومان خواهد بود. در دنیا هم در حوادث طبیعی میانگین 30 درصد خسارت ها از محل پوشش های طبیعی جبران می شود.»

 

مصدق در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه شرکت های برای پوشش همگانی بیمه در حوادث طبیعی باید اتکای مالی خوبی داشته باشد و ما به التفاوت مبلغ خسارت را دولت باید همراهی و کمک کند، افزود: «سال 83 پیشنهاد صندوق بیمه به دولت داده شد سال 90 لایحه دولت به مجلس ارائه شد و 2 سال بررسی لایحه طول کشید و مجلس با تغییر لایحه مصوب کرد که بهتر است به جای تشکیل صندوق این بیمه به بیمه ایران واگذار شود که بعد از ارجاع به شورای نگهبان به اینکه ماهیت لایحه عوض شده ایراد گرفته شد که سرانجام برای مشارکت دولت در تشکیل صندوق بیمه تاکید شده است.»

 

وی درباره فرهنگ سازی بیمه حوادث گفت: «شرکت های بیمه سالهای قبل نیز برنامه هایی برای فرهنگ سازی بیمه انجام داده است اما این کار زمانبر است. مردم بیمه شخص ثالث در ظاهر اجبار قانونی که دارد این نوع بیمه را پذیرفته اند اما در بیمه حوادث به دلیل پایین بودن درآمد پایین سرانه مردم باید بیمه را بپذیرند. پیشنهاد ما به دولت برای پرداخت بیمه در قبض برق ماهی 5 هزار تومان بوده است که منتظر جواب دولت و مجلس هستیم.»

 

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی  خاطرنشان کرد: «فرهنگ سازی باید با همکاری سایر نهادها و سازمان های متولی انجام شود و موثرترین نهاد در فرهنگ سازی صدا و سیماست که انتظار می رود با مشارکت گروهی بهتر انجام شود و بر این اساس با تامین شدن بارمالی بیمه حوادث طبیعی سال 98 تشکیل می شود.»

 

در ادامه این برنامه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این برنامه خبری با بیان اینکه مجلس سال 97 لایحه صندوق بیمه همگانی را در دستور قرار داد و تصویب کرد و به شورای نگهبان ارجاع داد اما شورای نگهبان 50 درصد حق دولت و بر اجباری بودن بیمه حوادث ایراد گرفت.»

 

«سیدناصر موسوی لارگانی» با بیان اینکه اجباری بودن شخص ثالث مسئولیت به شخص برمی گردد اما بیمه حوادث طبیعی به دلیل بارمالی زیادی که دارد جدی گرفته نشده و مردم تمایل زیادی نشان نداده اند، افزود: «با توجه به اینکه کشور ما جز 10 کشوری است که بلایای طبیعی مثل سیل و طوفان و زلزله را دارد تاکید می شود که بیمه حوادث انجام شود. در بیمه حوادث اگر دولت بارمالی را بپذیرد مشکلات کمتری داریم.»

 

وی با بیان اینکه اواخر سال 97 لایحه از شورای نگهبان برگشت خورده و به مجلس برگشته است، گفت: «در صورت ابلاغ مجدد به مجلس ایراد شورای نگهبان برطرف می شود تا در حوادث احتمال در سال آینده پیش بینی بیمه را داشته باشیم.»

 

موسوی لارگانی درباره خسارات حاصل از سیل نیز گفت: «در برآوردی که از بیمه شدگان در حادثه اخیر سیل داشته ایم حدود 27 هزار بیمه شده بوده اند که باید خسارت پرداخت شود و با توجه به بازگشت مبلغ پایین بیمه رغبت زیادی برای بیمه دیده نمی شود و بیمه های تجاری نیز در این مورد ورود نکرده اند.»

 

وی افزود: «با توجه به خسارت های بالای مزارع و منازل در حادثه سیل اخیر اگر باغات و مزارع بیمه بودند شاید مبلغ بالاتری برای جبران خسارت پرداخت می شد. در سیل اخیر 29 استان درگیر سیل بودند و خسارت دیده اند اما به دلیل ریسک پذیری بالا شرکت های بیمه ای بیمه حوادث را نمی پذیرند.»/

پایان پیام/50

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: تامین اجتماعی بیمه مستمری بگیران

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۵۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چالش‌های معیشت بازنشستگان تأمین اجتماعی
 • تحولی نوین در نحوه ارائه خدمات تأمین اجتماعی در حال شکل گیری است
 • افزایش ۳۶.۵ درصدیِ مستمری برای بازنشستگان کافی نیست/ ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از پولِ «عصا به‌دست‌ها» در دست دولت است
 • کمک اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی برای تأمین لوازم منزل سیل زدگان
 • واریز مستمری بازنشستگان فولاد با ۱۸ درصد افزایش/ قرارداد درمانی با بیمه ملت تمدید شد/ تکلیف «همسان‌سازی» هفته آینده مشخص می‌شود
 • اولویت بسیاری از بیمه‌شدگان بهره‌مندی از خدمات درمانی است/ بازنشستگی مشاغل پرستاری با ۲۵ سال سابقه کار و ۵ سال ارفاق فراهم است
 • کد USSD برای مشاهده سوابق بیمه تأمین اجتماعی
 • مشکلات بازنشستگان و مستمری‌بگیران استان اردبیل برطرف می‌شود
 • خسارت‌هاى سیل قرار است چگونه جبران شود؟/۵ پیشنهاد براى تأمین منابع مالى خسارت‌های سیل‌ اخیر
 • افزایش حقوق مستمری‌ بگیران چقدر است و از کی اعمال می‌شود؟
 • سازمان تامین اجتماعی بیشترین شکایت از دستگاه اجرایی را به خود اختصاص داده است
 • همکاری محدود خیرین سلامت با تأمین اجتماعی/ امکانات فعلی توان ارائه خدمات رایگان بیشتر را ندارد
 • جزئیات شیوه فعالیت صندوق بیمه حوادث طبیعی
 • تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی در انتظار جواب دولت و مجلس
 • خیرین سلامت همکاری محدودی با تأمین اجتماعی دارند
 • خیرین سلامت همکاری بسیار کمی با تأمین اجتماعی دارند
 • مردم آسیب دیده از سیل نگران جبران خسارت/5 پیشنهاد براى تأمین منابع مالى خسارت‌های سیل‌ اخیر
 • اعمال افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی از اردیبهشت
 • اعمال افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی از اردیبهشت / افزایش کرایه‌ها در انتظار نظر دولت