یک گزارش سازمان اطلاعات فرانسه از ضعف نیروهای سعودی و اماراتی در یمن و وابستگی بیش از حد آنها به تسلیحات غربی و آمریکایی پرده برداشت. ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایگاه اینترنتی آمریکایی اینترسپت در گزارشی با انتشار یک سند محرمانه از سرویس اطلاعات نظامی فرانسه اعلام کرد که عربستان و امارات تا حد زیادی متکی به سامانه‌های تسلیحاتی غربی برای ادامه جنگ فاجعه‌بار خود در یمن هستند. این گزارش تاکید می‌کند که نیروهای سعودی از ضعف تاثیرگذاری در اجرای عملیات خود در اراضی یمن رنج می‌برند.

این سایت آمریکایی با استناد به سندی 15 صفحه‌ای می‌افزاید که تعدادی از سامانه‌های تسلیحاتی که ائتلاف سعودی اماراتی در یمن به کار می‌گیرند، تنها با مهمات و لوازم یدکی و سیستم‌های ارتباطاتی فعالیت می‌کنند که در کشورهای عضو ائتلاف ناتو تولید می‌شود. این بدان معنا است که عربستان و امارات در ادامه جنگ خود در یمن بخش قابل توجهی از ناوگان نظامی خود را از غرب تامین می‌کنند. این گزارش توضیح می‌دهد که موشک‌های استفاده شده در جنگنده‌های آمریکایی به گونه‌ای نیست که بتوان موشک‌های تولید روسیه یا چین را جایگزین آنها در این جنگنده‌ها کرد.

هلاکت شماری از مزدوران عربستان در عملیات نیروهای یمنیحملات پهپادی ارتش یمن به مواضع متجاوزان؛ شمارش معکوس برای رونمایی از سلاح جدید

 

این سند متناقض با ادعاهای اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا است که مدعی شده بود عربستان و امارات در صورتی که ترامپ در برابر فشارهای کنگره تسلیم شده و فروش تسلیحات به این کشورها را متوقف کند، به خرید تسلیحات از روسیه و چین مبادرت می‌کنند. کنگره آمریکا در پی فاجعه‌بار تر شدن جنگ یمن و ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، فشارهای روز افزونی را بر دولت آمریکا جهت توقف فروش تسلیحات این کشور به عربستان وارد می‌کند.

این سایت آمریکایی می‌افزاید که اطلاعات مربوط به سامانه‌های تسلیحاتی عربستان و امارات که گزارش مذکور از طریق موسسه دیسکلوز به آن دست پیدا کرده، بخش ناچیزی از تسلیحاتی است که عربستان و امارات از غرب خریداری کرده و در یمن مورد استفاده قرار می دهند.

در حالی که فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا به شدت اقدام هواپیماهای آمریکایی در ایفای نقش عملیاتی و مشخص کردن اهداف مختلف در جنگ یمن را تکذیب می کند، اینترسپت اعلام کرده است که آمریکا نه تنها در فروش تسلیحات و سامانه‌های هوایی و تامین سوخت نیروهای متجاوز به آنها کمک می‌کند، بلکه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی نیز اهداف مختلف را به دقت برای نیروهای سعودی مشخص می‌کنند.

در حالی که واشنگتن هر نوع مداخله مستقیم در عملیات ضد دولت و نیروهای مردمی یمن را تکذیب می‌کند، اما هواپیماهای بدون سرنشین این کشور بر فراز مناطقی که تحت کنترل جریان انصارالله قرار دارد، به پرواز در می‌آیند. انصارالله در سال 2017 یکی از این هواپیماها را که احتمالاً برای تکمیل بانک اهداف رژیم آل‌سعود و جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی برای سعودی‌ها به کار می‌رود، سرنگون کرده است.

اینترسپت می‌افزاید که تعیین اهداف جنگنده‌های سعودی توسط هواپیماهای آمریکایی می‌تواند به این معنا باشد که این هواپیماها نقشی تاثیرگذار در روند هدف‌گیری مواضع مختلف دارند. از جمله این هدف گیری‌ها می توان به هدف‌گیری مناطق مختلف توسط لیزر اشاره کرد.

این سایت اینترنتی می‌افزاید که انتشار گزارش محرمانه اطلاعاتی فرانسه می‌تواند عواقبی برای دولت امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور داشته باشد. آن هم در شرایطی که وی از قراردادهای تسلیحاتی خود با عربستان حمایت می‌کند و وانمود می کند که اطلاع کافی از نحوه استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن ندارد. این در حالی است که گزارش مذکور تاکید می‌کند که عربستان و امارات بیش از میزان مورد ادعای مقامات فرانسوی در این جنگ به تسلیحات این کشور نیازمند هستند.

بر اساس این گزارش محرمانه، ائتلاف سعودی- اماراتی مجموعاً از زمان ورود به جنگ یمن تا سپتامبر گذشته بالغ بر 24 هزار حمله هوایی در این کشور انجام داده‌اند، اما در رسیدن به اهداف مورد نظر خود شکست خوردند، لذا لازم بود که رویکردهای عملیاتی آنها تقویت شود.

این گزارش می‌افزاید که سعودی‌ها کمترین مشارکت را در ماموریت‌های هوایی و دریایی دارند و اماراتی‌ها مسئول محاصره برخی مناطق و شهرهای یمن هستند.

بر اساس این گزارش، عملکرد خلبانان نظامی امارات بهتر از همتایان سعودی آنها در این جنگ گزارش شده است. آنها قدرت بیشتری در استفاده از مهمات رهگیر دارند و عملکرد آنها تقریباً شبیه عملکرد خلبانان ائتلاف ناتو است.

این گزارش نظامی فرانسوی می‌افزاید که سعودی‌ها عملیات گسترده‌ای برای تامین امنیت مرزهای خود با جنبش انصار‌الله را دنبال می‌کنند که در این عملیات حدود 25 هزار نفر از عناصر ارتش و گارد ملی مشارکت دارند. البته هدف اعلام نشده از این عملیات نفوذ به مرزهای یمن و رسیدن به کانون حضور جریان انصارالله در استان صعده واقع در شمال یمن است، اما به نظر می‌رسد سعودی‌ها قدرت تحرک کافی ندارند و مواضع آنها به اهدافی آسان برای حملات جریان انصارالله تبدیل می‌شود.

با وجود اینکه عربستان سعودی امکانات بسیار زیادی برای این عملیات قرار داده است، اما جریان انصارالله همچنان توانمندی‌های نظامی و توپخانه‌ای خود را حفظ کرده‌اند و کمین‌های متعددی را ضد نیروهای سعودی اجرا کرده و عملیات نفوذ به عمق خاک عربستان را اجرا می‌کنند.

این سند محرمانه سازمان اطلاعات فرانسه جداول مفصلی در خصوص نوع و منبع تسلیحات هوایی و زمینی و دریایی مورد استفاده توسط نیروهای سعودی و اماراتی در یمن را منتشر کرده است. علاوه بر اینکه نقشه‌هایی کامل و مفصل در خصوص مکان‌های استفاده از هرکدام از این تسلیحات را نیز منتشر کرده است.

انتهای پیام/

R36346/P/S8,90/CT10

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سی‌ان‌ان: تجار غربی به عربستان بازگشتند

شبکه «سی‌ان‌ان» نوشته است که با وجود قتل «جمال خاشقچی» و اعدام جمعی از زندانیان سیاسی در عربستان سعودی، تجار غربی به امید کسب منافع مالی بار دیگر به عربستان سعودی بازگشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مهر ماه سال گذشته که «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی کشته و تکه تکه شد، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی در بیانیه‌هایی این اقدام ریاض را محکوم و اعلام کردند که روابط تجاری با سعودی‌ها را متوقف می‌کنند. حالا به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌ان‌ان»، با گذشت تنها چند ماه از آن قتل و با وجود آنکه سعودی‌ها روز سه‌شنبه هم ده‌ها زندانی سیاسی عمدتا شیعه را گردن زدند، تجار غربی بار دیگر به عربستان سعودی بازگشته‌اند.

بر اساس این گزارش، روز چهارشنبه در یک کنفرانس مالی که با پشتیبانی حکومت سعودی در ریاض برگزار شد، مدیران بسیاری از شرکت‌های مالی غربی از جمله «بلک راک»، «اچ‌اس‌بی‌سی»، «جی‌پی مورگان» و «مورگان استنلی» حضور یافتند.

پیش از این هم گزارش شده بود که «دیوید سولومون» مدیر مؤسسه مالی «گلدمن ساکس» اوایل ماه جاری میلادی به ریاض سفر کرده است. اندکی پس از سفر او، این مؤسسه به نمایندگی از شرکت نفت سعودی «آرامکو» اقدام به فروش اوراق قرضه کرد.

به نوشته سی‌ان‌ان، در جریان نشست روز چهارشنبه از مدیران هیچ‌یک از این شرکت‌ها درباره وضعیت حقوق بشر عربستان سعودی سؤال نشده و سخنگویان این شرکت‌ها هم حاضر نشده‌اند به سؤال سی‌ان‌ان در این مورد پاسخ دهند.

«لری لینک» مدیر شرکت بلک راک در نشست ریاض گفت این شرکت بخشی از اوراق قرضه آرامکو را خریداری کرده و به دنبال فرصت‌های دیگر برای سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی است.

پیش از این هم بسیاری از فعالان و گروه‌های حقوق بشری دولت‌ها و شرکت‌های غربی را به دلیل نادیده گرفتن وضعیت وخیم حقوق بشر در عربستان سعودی و ترجیح منافع اقتصادی بر آنچه «ارزش‌های غربی» خوانده می‌شود، انتقاد کرده بودند.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۵۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتقادهای شدید از اعدام‌ها در عربستان؛ این شرم‌آور است| پیامی به تهران بود؟| آتش خشم در خاورمیانه شعله‌ور می‎شود؟
 • انتقاد گسترده نسبت به اعدام‌های اخیر در عربستان؛ این شرم‌آور است| پیامی از سوی عربستان به تهران؟| آتش خشم در خاورمیانه شعله‌ور می‎شود؟
 • دومین عملیات پهپادی ارتش یمن علیه مقر ائتلاف سعودی
 •  آخرین خبر‌ها از مناطق مرزی یمن و عربستان؛ دفع حملات سنگین در شمال شرق استان صعده یمن؛ ضربات مهلک به مزدوران سعودی در جنوب نجران
 • عملیات پهپادی موفق ارتش یمن علیه مقر ائتلاف سعودی در «البریقه» عدن
 • دولت ترامپ در جنایات ادامه‌دار ائتلاف سعودی در یمن سهیم است
 • افشای تسلیحات مورد استفاده فرانسه در جنگ یمن کار دست خبرنگاران داد
 • تجار غربی بی‌توجه به قتل خاشقچی و اعدام‌ها، به عربستان بازگشتند
 • فرانسه درباره درز اطلاعات نظامی اش در جنگ یمن تحقیق می کند
 • پاکسازی یک منطقه در استان الضالع یمن؛ دفع حملات گسترده متجاوزان سعودی
 • درخواست امارات از آلمان برای پایبندی به مجوز صادرات تسلیحات به این کشور
 • ضعف آشکار مدیریتی قم در روز نیمه شعبان/ نبود برنامه فرهنگی در پیاده‌روی جمکران
 • افسران غربی در اتاق فرماندهی ائتلاف سعودی نشسته‌اند/ واشنگتن قانونا حق مشارکت در جنگ وحشیانه عربستان علیه یمن را ندارد
 • راهکار کاهش وابستگی نوجوان به تکنولوژی
 • مصاحبه| تحلیلگر کانادایی: مشارکت واشنگتن در جنگ یمن غیرقانونی است/ افسران آمریکایی و انگلیسی در اتاق فرماندهی ائتلاف سعودی نشسته‌اند
 • پاریس اتهام استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن را رد کرد!
 • موشکهای بالستیک یمن مواضع مزدوران سعودی را در هم کوبید
 • اعطای گرنت به شرکت‌های دانش بنیان برای تولید محصولات سلامت‌محور/ وابستگی ارزی در حوزه سلامت ۲۰ درصد است
 • شلیک چهار موشک بالستیک یمن به مواضع سعودی