خبرگزاري آريا -

روغن زيتون بر عروق و کلسترول تأثير فراواني مي گذارد
آيا در آزمايش خوني که داده ايد، کلسترول خونتان بالا بوده؟ آيا هدف پايين آوردن کلسترول خون را داريد؟ اولين قدم براي شما اين است که بفهميد کلسترول خون چيست:
کلسترول يک ماده چربي مانند و مومي است که در کبد و ساير سلول‌ها ساخته شده و در بعضي از انواع غذاهاي خاص از جمله لبنيات، تخم مرغ و گوشت يافت مي‌شود.


بدن براي عملکرد عادي و مناسب به ميزان مناسبي کلسترول نياز دارد. ديواره ها و غشاء سلولي بدن براي توليد هورمون، ويتامين D و اسيدهاي صفراوي که به هضم چربي کمک مي‌کند نياز دارد، البته اين نياز مقدار محدودي بوده و اگر خيلي بيشتر از ميزان مورد نيازتان دريافت کنيد، بدنتان در خطر انواع بيماري از جمله بيماري هاي قلبي قرار مي‌گيرد. در حقيقت، سطوح بالاي کلسترول بد به عنوان يک قاتل خاموش شناخته مي شود زيرا اغلب تا زماني که ديگر بسيار دير شده است، بروز مشکل تشخيص داده نمي شود.
در ادامه شما را با چند ماده غذايي مفيد که به کاهش کلسترول بد خون کمک مي کند آشنا مي کنيم:
کاهش کلسترول بد خون با لوبيا :
انواع لوبيا و حبوبات را هم مي توان به صورت تازه و هم به صورت خشک مصرف کرد. لوبيا ارزان ترين، متداول ترين، مؤثرترين و سالم ترين ابزار مبارزه با کلسترول است. لوبياي پخته به ميزان يک فنجان در روز سبب 20 درصد کاهش در کلسترول مي گردد. نتيجه را هم در کمتر از سه هفته مي توان مشاهده کرد. تمام انواع لوبيا از نظر مبارزه با کلسترول يکسان عمل مي کنند.
مصرف روزانه يک فنجان حبوبات، ميزان کلسترول خوب را تا 9 درصد افزايش مي دهد و اين اثر ناگهاني نيست بلکه ظرف يک الي دو سال اتفاق مي افتد. مصرف حبوبات نسبت کلسترول بد به کلسترول خوب را کاهش مي دهد. براي کسب نتيجه بهتر نيم فنجان از حبوبات را در روز و نيم فنجان ديگر را هنگام شب مصرف کنيد.
کاهش کلسترول بد خون با پياز :
پيازِ خام يکي از معدود مواد غذايي است که باعث افزايش کلسترول خوب مي شود. اکثر افرادي که مبتلا به بيماري هاي قلبي يا افزايش کلسترول هستند مصرف نصف پياز خام در روز يا معادل آن به صورت آب پياز، به ميزان 30 درصد کلسترول خوب را افزايش مي دهد.

کلسترول يک ماده چربي مانند و مومي است که در کبد و ساير سلول‌ها ساخته مي شود
کاهش کلسترول بد خون با سير خام :
سير از چسبيدن کلسترول به ديواره سرخرگ ها پيشگيري کرده و مي تواند به کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند. بر همين اساس، احتمال بروز انسداد در سرخرگ ها، تشکيل لخته هاي خون و همچنين فشار خون کاهش مي يابد.
مصرف دو تا چهار حبه سير خام در روز براي بهره‌مندي از فوايد اين ماده غذايي کفايت مي کند. مصرف سير خام تازه بهترين گزينه است، اما اگر نمي توانيد عطر و طعم آن را تحمل کنيد، مي توانيد پنج تا هفت حبه سير را در وعده هاي غذايي روزانه خود استفاده کنيد. سير به صورت قرص، کپسول، عصاره و پودر نيز در دسترس است.
کاهش کلسترول بد خون با آووکادو :
آووکادو به طور انحصاري در ميان ميوه ها داراي مواد مغذي بسيار زيادي است.
اين ميوه يک منبع غني چربي هاي غير اشباع و فيبر است، دو ماده مغذي که کمک به کاهش LDL و افزايش کلسترول خوب مي کنند. آووکادو در کاهش چربي خون کلسترول تاثير به سزايي دارد.
در يک مطالعه، افراد بالغ مبتلا به چاقي و داراي اضافه وزن که روزانه يک آووکادو مصرف مي کردند ميزان LDL خود را نسبت به کساني که مصرف نمي کردند کاهش دادند.
کاهش کلسترول بد خون با آجيل‌ها و مغزها:
گردو، بادام، پسته، تخمه ، کدو تنبل، دانه چيا و بذر کتان همگي منابع بسيار خوبي از پروتئين، انواع چربي‌هاي اشباع نشده، ويتامين‌ها، مواد معدني و فيبر محسوب مي‌شوند. اثبات شده هنگامي که چربي‌هاي موجود در آجيل‌ها و مغزها در رژيم‌غذايي جايگزين چربي‌هاي اشباع شده گردند، موجب کاهش کلسترول مضر(و مجموع کلسترول موجود در بدن) مي‌گردد، بي‌آنکه تاثيري در ميزان کلسترول مفيد HDL ايجاد شود. از آنجايي که آجيل‌ها و مغزها داراي کالري فراواني هستند، مصرف 30 گرم (يک چهارم فنجان) از آنها در روز کفايت مي‌کند و توجه داشته باشيد که بايد از آجيل‌هاي شور يا با روکش شکر اجتناب کنيد.

سير از چسبيدن کلسترول به ديواره سرخرگ ها پيشگيري مي کند
کاهش کلسترول بد خون با گردو:
مصرف گردو به ميزان زياد مي‌تواند باعث افزايش وزن شود، اما اين مغز پرفايده براي حفظ سلامت رگ‌هاي خوني نيز بسيار موثر است. به همين دليل براي جلوگيري از اين عارضه‌‌ي جانبي، گردو را با ديگر غذاهايي که سرشار از چربي‌هاي اشباع‌شده هستند مصرف نکنيد تا خطر افزايش وزن کاهش بيابد و براي کنترل سطح کلسترول بهترين فايده را از گردو ببريد.
کاهش کلسترول بد خون با بلغور جو دو سر:
هفته خود را با يک غذاي فوق العاده عالي کاهش دهنده کلسترول آغاز کنيد. انتخاب بلغور جو دو سر به عنوان صبحانه، راهي ساده براي پايين آوردن سريع کلسترول خون است.
اين ماده غذايي سرشار از فيبر است و برنامه هاي غذاي بسياري بر افزايش فيبر مصرفي تاکيد دارند، زيرا مصرف فيبر ميتواند سطوح کلسترول خون را در محدوده مناسب حفظ نمايد.
بلغور جو دو سر در مقايسه با ساير غلات حاوي مقدار بيشتري فيبر محلول است در واقع مي توان از بلغور جو دو سر به عنوان شوينده کلسترول بد خون((LDL-Cholesterol نام برد.
دريافت روزانه 5 الي 10 گرم فيبر محلول مي تواند کلسترول تام(Total Cholesterol) و کلسترول بد خون((LDL-Cholesterol را پايين آورد. يک ليوان بلغور جو دو سرحاوي 6 گرم فيبر محلول است.
کاهش کلسترول بد خون با سيب:
سيب غني از پلي‌فنول‌ها است، يک ترکيب آنتي‌اکسيداني که توانايي آن در مبارزه با کلسترول به طور گسترده‌اي شناخته شده‌است. اين ماده‌ي شيميايي در جلوگيري از اکسيداسيون LDL يا کلسترول بد، که مقدار بيش از حد کلسترول مي‌تواند در ديواره‌ي عروق جمع کند و سبب تشکيل پلاک شود، موثر است. علاوه بر اين، سيب همچنين غني از فيبر محلول است که عملکرد مشابهي در حذف کلسترول بيش از حد از روده دارد و بنابراين براي داشتن يک دستگاه گوارش سالم و نرمال بسيار مفيد است.
کاهش کلسترول بد خون با گريپ فروت قرمز:
خوردن يک گريپ فروت قرمز در روز به مدت يک ماه، ميزان کلسترول مضر را در حدود 20٪ کاهش مي‌دهد، يکي از مطالعات در اين زمينه نشان داد که به احتمال زياد اين امر ناشي از ليمينوئيد و ليکوپن موجود در پالپ آن مي‌باشد. همچنين گريپ فروت حاوي پکتين است که در کاهش ميزان کلسترول مضر شرکت دارد. اما به ياد داشته باشيد که گريپ فروت تاثير داروهاي قلبي از قبيل استاتين‌ها و مسدودکننده‌هاي کانال کلسيم را افزايش مي‌دهد. در صورت مصرف اين داروها، پيش ازخوردن ميوه گريپ فروت يا آب ميوه آن با پزشک خود مشورت کنيد.

بلغور جو دو سر به عنوان صبحانه راهي ساده براي پايين آوردن سريع کلسترول خون است
کاهش کلسترول بد خون با روغن زيتون:
روغن زيتون بر عروق و کلسترول تأثير فراواني مي گذارد. روغن زيتون به سه طريق به ما کمک مي کند. اول اينکه ميزان کلسترول بد را کاهش مي دهد. دوم، همزمان موجب افزايش سطح کلسترول خوب مي گردد. سوم، مانع از تخريب کلسترول بد و رسوب آن در جداره رگ ها مي شود. يعني روغن زيتون از اکسيده شدن کلسترول بد جلوگيري مي کند.
هنگام استفاده از چربي، نوع اشباع نشده آن يعني روغن زيتون بهترين انتخاب براي مبارزه با تصلب شرائين (سخت شدن رگ ها) است.
کاهش کلسترول بد خون با ماهي چرب :
ماهي هاي چرب مانند سالمون يک منبع غني از زنجيره هاي طويل امگا 3 هستند.
امگا 3 به سلامت قلب با افزايش HDL و کاهش التهاب و سکته قلبي کمک مي کند. توجه کنيد که سلامت ترين راه براي استفاده از ماهي کباب کردن، گريل کردن و بخار پز است. ماهي سرخ کرده در حقيقت ممکن است خطر بيماري هاي قلبي و سکته قلبي را افزايش مي دهد.
کاهش کلسترول بد خون با گياهان برگ تيره :
در حالي که تمام سبزيجات براي قلب شما مناسب هستند، سبزيجات برگ سبز تيره بسيار مفيدتر هستند. سبزيجات برگ سبز تيره مانند کلم و اسفناج حاوي لوتئين و ديگر کاروتنوئيد ها هستند که با خطر کمتر بيماري قلبي ارتباط دارند.
کاروتنوئيد ها به عنوان آنتي اکسيدان ها عمل مي کنند تا از راديکال هاي آزاد مضر خلاص شويد که مي توانند منجر به آترواسکلروز شوند، که سخت شدن سرخرگ ها است.
يک مطالعه نشان داد که لوتئين سطح کلسترول LDL اکسيد شده را کاهش مي دهد و مي تواند باعث جلوگيري از اتصال کلسترول به ديواره هاي شرياني شود.
گردآوري:بخش سلامت بيتوته


منبع: خبرگزاری آریا

موج ردصلاحيت‌ها و آینده یک انتخابات مهم| مهره‌چینی اصولگرایانه برای مجلس

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

گریه‌ و زاری یک کشاورز پس از حمله ملخ‌ها به مزرعه‌اش + فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۵۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

کشف و معدوم‌سازی بیش از یک تن مواد غذایی فاسد در شهر سرابله

رئیس تعزیرات حکومتی شهرستان های سیروان وچرداول از کشف و معدوم سازی بیش از یک تن مواد غذایی و بهداشتی ناسالم و قاچاق در سرابله خبر داد

به گزارش خبرگزاری برنا از ایلام سروش حیدری  با اعلام این خبر افزود: در طی بازدید مشترک  بازرسان بهداشت محیط دامپزشکی  و تعزیرات حکومتی موفق به کشف و ضبط  یک تن  مواد غذایی غیر بهداشتی وقاچاق  شدند.

به گفته وی، این مواد شامل: انواع گوشت مرغ، ماهی فرآورده‌ها ی گوشتی  فلافل  پیتزا  رشته آشی ، همبرگر، البسه فاسد وکهنه و همچنین کالاهای  قاچاق  کشف وضبط گردید.

حیدری  افزود: این مواد جمع آوری شده صبح روز دوشنبه با حضور مراجع مربوطه صورتجلسه و معدوم شدند.

 

دیگر خبرها

 • آشنایی با مرگبار‌ترین مواد غذایی
 • آشنایی با خواص ویژه خرما
 • معدوم سازی ۴ تن مواد غذایی تاریخ گذشته در مرودشت
 • ارسال محموله مواد غذایی به استان سیستان و بلوچستان
 • چند راه برای تشخیص مواد غذایی سالم
 • شیرهای پاستوریزه و ESL را با اطمینان مصرف کنید
 • خوردن پاستا در دوران بارداری چقدر مفید است؟
 • خواص خاص خرما؛ از جوانسازی پوست تا تقویت مو!
 • خواص خاص «خرما»
 • مرگبار‌ترین مواد غذایی که حتی فکرش را هم نمی‌کردید
 • خواص آب انار برای سلامتی چیست؟
 • متخصص بهداشت مواد غذایی: مردم با اطمینان خاطر، شیر و فرآورده‌های لبنی مصرف کنند
 • بسته به سن شما کدام رژیم غذایی مناسب است؟
 • آشنایی با مهم‌ترین دانه‌های روغنی و فواید هریک از آن‌ها برای بدن
 • وجود سم آفلاتوکسین در شیر و لبنیات کذب است/ سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین‌تر از سطح جهانی‌ست
 • آیا نوشیدن آب در بین وعده های غذایی خوب یا بد است؟
 • معرفی بهترین رژیم غذایی برای سلامت قلب و عروق
 • نگرانی وزارت بهداشت از مصرف شیر در کشور بخاطر ادعای آفلاتوکسین
 • مواد معدنی کلیدی برای سلامت قلبی‌عروقی