به گزارش جماران،  وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی مشکلاتی از قبیل افزایش قابل توجه حجم اسکناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و مسائل محاسباتی ناشی از آن،‌ خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی، افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر اسعار بین‌المللی، عدم کاربرد اضعاف پول ملی (دینار) و نیز عدم استفاده از نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیررسمی "تومان" را به دنبال داشته است. علاوه‌براین، بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن در حجم بالا، هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس و همچنین استهلاک بالای دستگاه‌های خودپرداز و پول‌شمار از دیگر پیامدهای منفی کاهش ارزش واحد پول ملی به حساب می‌آید.

با توجه به تحولات اقتصادی پیش‌آمده طی دهه‌های اخیر، ضرورت اصلاح نظام پولی کشور و بازآرایی جایگاه اسکناس و مسکوک در مبادلات نقدی آحاد جامعه به‌شدت احساس می‌شود. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۰.۰۵۶ در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۳.۶ در آبان سال ۱۳۹۷ (۲۷۴۳ برابر) رسیده است؛ این در حالی است که بزرگ‌ترین قطع اسکناس با احتساب ایران‌چک بانک مرکزی در این مدت متناسب با نرخ تورم تعدیل نشده و تنها ۵۰‌ برابر (از ۱۰ هزار به ۵۰۰ هزار ریال) افزایش یافته است که در مجموع کاهش کارایی پول ملی در تسویه مبادلات جاری فعالین اقتصادی کشور را به همراه داشته است.

از سوی بانک مرکزی طول "دوره گذار" از "ریال" به "تومان" ۲۴ ماه پیشنهاد شده است و در این مدت اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی جمع‌آوری و جایگزین می‌شود.

از تاریخ رواج قانونی "تومان" در کلیه قوانین خاص و عام، "تومان" جاگزین "ریال" به عنوان واحد رسمی پول جهموری اسلامی ایران خواهد شد، "تومان" بر مبنای نرخ برابری جاگزین می شود. همچنین مبالغ مندرج در کلیه تعهدات و اسناد و دفاتر و قراردادها از تاریخ رواج قانونی "تومان" باید به این پول تقویم و ثبت و مطالبه گردد و هرجا که در تعهدات و اسناد و دفاتر تجاری و قراردادها تا قبل از تاریخ رواج "تومان" از واحد "ریال" استفاده شده است، تقویم این مبالغ براساس نرخ برابری به تومان الزامی خواهد بود.

چگونگی عملیات حسابداری، مالی، مالیاتی، محاسباتی، آماری، تهیه و تنظیم صورت‌های مالی، داده‌های تاریخی، ثبت اطلاعات، اصلاح دفاتر و حساب‌ها و گرد کردن اعداد، در دستگاه‌های اجرایی و همچنین توسط اشخاص حقیقی و حقوقی که طبق مقررات قانونی مربوط مکلف به نگهداری دفاتر تجاری می‌باشند، در فرآیند تغییر واحد پول قانونی کشور، بر طبق آیین نامه‌ای خواهد بود که طرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون مشترکان "توسط وزارت امور اقتصادی و داریی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

 

تجارب اصلاح نظام پولی در سایر کشورهای جهان:

-از سال ۱۹۲۳ تاکنون بیش از ۵۰ کشور اقدام به حذف صفر از پول‌های ملی خود نموده‌اند.

- این طرح در برخی کشورها اهم از توسعه یافته و یا در حال توسعه و نوظهور اجرا شده است.

-تا ابتدای دهه ۱۹۴۰، صفرزدایی از پول ملی تنها در منطقه اروپا اجرا شد.

-از ابتدای دهه ۱۹۷۰ تا ابتدای دهه ۱۹۹۰، کشورهای آمریکای لاتین از نظر دفعات و تعداد حذف صفر، پیش‌رو بودند.

-اما در دهه ۱۹۹۰ این سیاست در سایر مناطق جهان نیز اجرا شد که به لحاظ دفعات اجرا جهاش قابل توجهی نسبت به دور‌ه‌های قبل داشته است.

- آخرین نمونه حذف صفر در دهه ۲۰۰۰: زیمبابو با رکورد حذف ۱۰ و ۱۲ صفر از پول ملی به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹

-جدیدترین مورد در حال حاضر: بلاروس با حذف چهار صفر از پول ملی در جولای ۲۰۱۶

 

 این لایحه در کمیسیون اقتصاد دفتر هیئت دولت در حال کار کارشناسی و استعلام‌های لازم است.

 

انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

صفرهایی که جا خوش کردند

ماهنامه «نماینده»/ حامدزمانی /یکی از موضوعاتی که چند سالی است در حوزه اقتصادی کشور مورد بحث کارشناسان قرار گرفته، بحث حذف سه تا چهار صفر از پول ملی ایران است که در مواقعی سوژه داغ محافل مختلف اقتصادی می‌شود و گاهی هم به بایگانی باز می‌گردد.

بر اساس بند (الف) ماده (1) قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال 1351، واحد پول ایران «ریال» و هر ریال معادل 100 دینار خواهد بود، اما طی این سال‌ها هیچ‌گاه دینار در معاملات مردم جایگاهی نداشته است؛ آنچه در میان مردم طی سال‌های متمادی جریان داشته، استفاده عملی از واحد پولی «تومان» بوده که در جریان مبادلات مالی در بین مردم مورد استفاده قرار گرفته است و در صورتی که حذف صفر از پول ملی رقم بخورد، می‌تواند در تسهیل مبادلات مالی تأثیر مطلوبی داشته باشد.

* حذف صفر از کجا شروع شد؟

اول مرداد 96 بود که هیئت وزیران رأی به تغییر رویه واحد پول ملی ایران داد و طرحش را نیز به بهارستان فرستاد که برای بررسی به مجلس برود؛ اما این موضوع ارتباطی به ماجرای حذف چند صفر از پول ملی نداشت. طی سال‌های گذشته و به‌ویژه در اواسط دهه ۸۰ بود که با روند رو به رشد تورم و قرار گرفتن اقتصاد در شرایطی ویژه، دولت «احمدی‌نژاد» سیاست حذف صفر از پول ملی را پررنگ‌تر از قبل مطرح کرد تا راهکاری برای افزایش ارزش پول باشد.

البته شرایط بد اقتصادی آن دوران و عدم پایداری باعث شد بانک مرکزی حذف صفر از پول ملی را به‌طور کلی از دستور کار خود خارج کند؛ بحران‌های ارزی، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و تورم باعث خارج شدن این اقدام از دستور کار بانک مرکزی بود. اما این موضوع تا سال 95 در بایگانی بانک مرکزی بود که «حسین قضاوی» معاون وقت وزیر اقتصاد حذف صفر و اصلاح پول ملی را اقدامی ضروری عنوان کرد و آن برهه را زمان مناسبی برای این اقدام دانست؛ اما «طیب‌نیا» وزیر وقت اقتصاد و برخی مقامات بانک مرکزی در عین حالی که نسبت به این اقدام تمایل داشتند، زمان اجرای آن را مناسب نمی‌دانستند.

* نظر سیف درباره حذف صفر

«ولی‌الله سیف» رئیس‌کل بانک مرکزی درباره حذف صفر نظر دیگری دارد. او می‌گوید: «جمع‌بندی دولت در این است که فعلاً رفرم پولی (حذف صفر) انجام نشود، اما آنچه در حال حاضر مدنظر قرار گرفته این است که فعلاً تومان را به‌عنوان واحد پول ملی کشور در نظر بگیریم و در یکی دو سال آینده و پس از استمرار و پایداری تورم تک‌رقمی، صفرها از پول ملی حذف شود، بنابراین اجرای این طرح به آینده موکول شده است.»

به گفته رئیس شورای پول و اعتبار، در برخی مواقع در حذف صفرها هم اشتباهاتی صورت می‌گیرد، لذا این پدیده استثنایی در کشور را حل خواهیم کرد با این تفاوت که رفرم پولی(حذف صفر) یکی دو سال دیگر با پایداری نرخ تورم تک‌رقمی اجرا می‌شود و این تصمیم منطقی و عاقلانه به‌نظر می‌رسد.

* چه کشورهایی از پول خود چند صفر را پاک کردند؟

ترکیه ۲۰ سال قبل ۶ صفر را از واحد پولی خود حذف کرد و برخی کارشناسان امر اقتصاد، بر موفق بودن آن تأکید دارند. در گذشته یک میلیون لیر ترکیه برابر با خرید یک نوشابه بود یا استفاده از یک کورس تاکسی با یک و نیم میلیون لیر مقدور بود که این موضوع هم باعث رنجش ملی می‌شد و هم برای مردم ترکیه واقعیت تلخ بی‌اعتباری پول ملی را یادآوری می‌کرد.

آلمان نیز تجربه حذف صفر از پول خود را دارد  به‌طوری‌که آنها با حذف ۱۴ صفر از واحد پول ملی خود موجب تقویت اعتبار واحد پولی خود شدند.

* اما معایب و مزایا...

دفتر بررسی‌های اقتصادی «سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان» سال 91 در گزارشی به بررسی طرح دولت برای حذف صفرها از پول ملی پرداخت و با تشریح ۱2 مزیت و ۶ عیب این طرح اعلام کرد: «طرح حذف صفرهای پول ملی بدون بسترسازی اقتصادی تورم را مهار نخواهد کرد.»

1. کاهش تورم، 2. نقل‌وانتقال آسان‌تر پول و کاستن از مخاطرات آن در حجم کلان، 3. صرفه‌جویی در هزینه‌های چاپ اسکناس، 4. صرفه‌جویی در وقت نیروهای انسانی و هزینه‌های معاملاتی در مسائل مالی کشور، 5. اثرات مثبت روانی در جامعه(افزایش اعتماد مردم)، 6. مانع نفوذ ارزهای خارجی، 7. تقویت پول ملی و افزایش ارزش اسمی آن، 8 . کاهش تورم موجب جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی و حذف بیشتر سرمایه‌های خارجی خواهد شد، 9. سادگی در مبادلات و نگهداری ساده‌تر حساب‌ها، 10. اشغال فضای کمتر آمار و اطلاعات مالی در حافظه و هارد رایانه، 11. کاهش نیاز به استفاده از چک‌های بانکی به شکل بی‌رویه و غیرمنطقی، 12. کاهش تسهیلات فعالیت دستگاه‌های خودپرداز از جمله مزایای حذف صفر از پولی ملی است.

این سازمان در بخش دیگری از گزارش خود به بررسی معایب آن پرداخته که این‌گونه آمده است: 1. هزینه سنگین جایگزینی اسکناس‌های جدید، 2. افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، 3. ناسازگاری دفاتر و صورت‌های مالی و پایگاه‌های اطلاعاتی جدید و قدیم و تحمیل هزینه به فعالان اقتصادی، 4. عدم پذیرش افراد مُسِن، 5. احتمال کاهش درآمدهای صادراتی، 6. خنثی بودن اجرای این طرح.

حال با توجه به اینکه این طرح هم‌اکنون در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است، باید منتظر ماند و دید که تصمیم وکلای ملت درباره اجرا یا عدم اجرای حذف صفر و تغییر واحد پولی ایران چیست؟

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 پول ملی 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۶۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بساط حمل پول با زنبیل/ حذف ۴ صفر از پول هزینه‌ای برای کشور ندارد
 • آیا حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • بازار متشکل ارزی و ابهامات آن
 • ویژه برنامه های دهه تکریم و غبارروبی در مساجد استان اردبیل اجرا می شود
 • حذف صفر از پول ملی تاثیری بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • سیاستمداران ایرانی، درک درستی از اقتصاد و مسائل جهانی ندارند!
 • حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم ندارد
 • از لحاظ زمانی بهترین شرایط برای حذف صفر از واحد پولی فراهم است!
 • قصد دارند حجاب را برای گروه‌های متدین علی السویه کنند
 • توجه به دهه تکریم مساجد و آمادگی میزبانی از رمضان
 • نرخ دلار کاهش یافت/ یورو ۱۵.۷۰۰ تومان قیمت خورد
 • نمایش روزانه نرخ ارز در تابلوی بازار متشکل ارزی
 • عنقا: قصد دارند حجاب را برای دیندار‌ها علی السویه کنند/ دختر‌های چیتان فیتان و ژیگولی، عاشق مرد با غیرتند
 • آیا در رفتن فنر ارز علت جهش ارزی است؟
 • لزوم بازبینی جدی در فعالیت‌های قرآنی/ آزمون و خطا در دهه پنجم انقلاب پذیرفته نیست
 • بساط حمل پول با زنبیل با حذف ۴ صفر از پول ملی جمع می شود
 • اصفهان| اما و اگرهای تغییر واحد پولی ملی؛ حذف صفرها از پول ملی تورم را افزایش می‌دهد
 • پیشنهاد نماینده پاکدشت درباره «دهه‌ی مقابله با سیل»
 • قصد دارند حجاب را برای گروه‌های متدین علی السویه کنند/ فشار می‌آورند که گرایش شیعی در آثار نمایشی ما نباشد/ وزارت ارشاد بیشتر از آمریکا روی «دلار» تعصب دارد/ مسئله نفوذ بسیار جدی‌تر شده است/ تئوریسین خلخالی، ابراهیم یزدی بود