با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است.

براساس این طرح که در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است، واحد پولی ملی جدید تحت عنوان "تومان" تعریف می‌شود که هر "تومان" معادل ده هزار (۱۰۰۰۰) ریال فعلی و یکصد (۱۰۰) "ریال جدید" خواهد بود.

از سوی بانک مرکزی طول "دوره گذار" از "ریال" به "تومان" ۲۴ ماه پیشنهاد شده است و در این مدت اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی جمع‌آوری و جایگزین می‌شود.

از تاریخ رواج قانونی "تومان" در کلیه قوانین خاص و عام، "تومان" جاگزین "ریال" به عنوان واحد رسمی پول جهموری اسلامی ایران خواهد شد، "تومان" بر مبنای نرخ برابری جاگزین می شود. همچنین مبالغ مندرج در کلیه تعهدات و اسناد و دفاتر و قراردادها از تاریخ رواج قانونی "تومان" باید به این پول تقویم و ثبت و مطالبه گردد و هرجا که در تعهدات و اسناد و دفاتر تجاری و قراردادها تا قبل از تاریخ رواج "تومان" از واحد "ریال" استفاده شده است، تقویم این مبالغ براساس نرخ برابری به تومان الزامی خواهد بود.

چگونگی عملیات حسابداری، مالی، مالیاتی، محاسباتی، آماری، تهیه و تنظیم صورت‌های مالی، داده‌های تاریخی، ثبت اطلاعات، اصلاح دفاتر و حساب‌ها و گرد کردن اعداد، در دستگاه‌های اجرایی و همچنین توسط اشخاص حقیقی و حقوقی که طبق مقررات قانونی مربوط مکلف به نگهداری دفاتر تجاری می‌باشند، در فرآیند تغییر واحد پول قانونی کشور، بر طبق آیین نامه‌ای خواهد بود که طرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون مشترکان "توسط وزارت امور اقتصادی و داریی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت در تشریح دلایل ارائه این طرح توسط بانک مرکزی و مزایای آن توضیح داده است: وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی مشکلاتی از قبیل افزایش قابل توجه حجم اسکناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و مسائل محاسباتی ناشی از آن،‌ خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی، افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر اسعار بین‌المللی، عدم کاربرد اضعاف پول ملی (دینار) و نیز عدم استفاده از نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیررسمی "تومان" را به دنبال داشته است. علاوه‌براین، بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن در حجم بالا، هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس و همچنین استهلاک بالای دستگاه‌های خودپرداز و پول‌شمار از دیگر پیامدهای منفی کاهش ارزش واحد پول ملی به حساب می‌آید.

با توجه به تحولات اقتصادی پیش‌آمده طی دهه‌های اخیر، ضرورت اصلاح نظام پولی کشور و بازآرایی جایگاه اسکناس و مسکوک در مبادلات نقدی آحاد جامعه به‌شدت احساس می‌شود. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۰.۰۵۶ در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۳.۶ در آبان سال ۱۳۹۷ (۲۷۴۳ برابر) رسیده است؛ این در حالی است که بزرگ‌ترین قطع اسکناس با احتساب ایران‌چک بانک مرکزی در این مدت متناسب با نرخ تورم تعدیل نشده و تنها ۵۰‌ برابر (از ۱۰ هزار به ۵۰۰ هزار ریال) افزایش یافته است که در مجموع کاهش کارایی پول ملی در تسویه مبادلات جاری فعالین اقتصادی کشور را به همراه داشته است.

با اجرای طرح حذف ۴ صفر از پول ملی ضمن تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و کاهش هزینه‌های چاپ و نشر اسکناس و مسکوک، کارٱمدی نظام پولی جدید طی سال‌های آتی استمرار یافته و نرخ برابری واحد پول ملی با ارزهای جهان روا در کوتاه‌مدت آثار روانی مثبتی به همراه خواهد داشت.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کتاب هایی که کاربران "عصرایران" خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش 55

خوانندگان "عصرایران" به یکدیگر کتاب معرفی می کنند. اگر شما هم کتابی خوانده اید و از آن خوش تان آمده، خواندنش را به دیگران هم پیشنهاد کنید.

خوانندگان عصر ایران به یکدیگر کتاب معرفی می کنند. اگر شما هم کتابی خوانده اید و دوست دارید خواندنش را به دیگران هم پیشنهاد کنید، از طریق فرمی که در این لینک است، اقدام کنید.

*** لطفا اگر درباره کتاب های معرفی شده، نظری دارید، زیر همین پست برایمان بفرستید. (ولی معرفی کتاب را فقط از طریق این لینک باشد).

_____________________________________

نام کتاب: سوءقصد به ذات همایونی

نام نویسنده/ مترجم: رضا جولایی

پیشنهاد دهنده: محسن دشتی ( قم)

ناشر: چشمه

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

سوءقصد به ذات همایونی یک رمانِ تاریخ ساز است. رضا جولایی با نوشتنِ این رمان نگاهی نو به مفهومِ تاریخ در داستان‌نویسی ایرانی افزود. رمان روایتِ اعضای جریانی مارکسیستی است در دورانِ استبداد محمدعلی شاه قاجار در تهران و ترورِ نافرجام این شاه که دلیلی می‌شود بر سرکوب‌های بعدی او…

جولایی با قدرتِ خیال و به خدمت گرفتن تاریخ نگاری شخصی‌اش جهانی آفریده که در آن می‌توان روحِ آزادی خواهی، تنهایی و هراس را مشاهده کرد. رمانی که در آن استالین و صادق هدایت هم حضور خود را دارند و چنان جذاب و پر حادثه نوشته شده که عملاً یکی از نمادهای رمان‌نویسی ایران در سی سالِ گذشته است. جولایی در این رمانِ پرکشش سرنوشت‌هایی می‌سازد که در تاریخِ رسمی خبری از آن‌ها نیست و انگار اوست که این ارواح را احضار می‌کند تا از یک گذشته‌ی دور بگویند، مصداقی شوند از «یاد آر ز شمعِ مرده یاد آر» دهخدا. رضا جولایی با نوشتن این رمان جهانی دیگر آفرید.

____________________________________

نام کتاب: چرا ملت ها شکست می خورند؟ (ریشه های قدرت،ثروت و فقر)

نام نویسنده/ مترجم: دارون عجم اوغلو،جیمزای رابینسون مترجم : محسن میردامادی،محمدحسین نعیمی پور

پیشنهاد دهنده: عطیه رضایی ( تهران- کارشناس ارشد روانشناسی بالینی)

ناشر: روزنه

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

کتاب یادشده با 15 فصل از جمله: نظریه هایی که جواب نمی دهند، تولید فقر و غنا، تفاوت های کوچک و برهه های سرنوشت ساز : وزن تاریخ، من آینده را دیده ام و نتیجه بخش است: رشد تحت سلطه نهادهای استثماری ، در سرزمین ما نه: موانع توسعه ، توسعه معکوس ، پراکندگی رفاه ، چرخه تکاملی ، چرخه شوم ، در هم شکستن قالب و فهم فقر و غنا همراه است.

در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است: ««چرا ملت ها شکست می خورند؟» با نگارشی درخشان و دلپذیر به پرسشی پاسخ می دهد که قرن ها متخصصان را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند و به واسطه ثروت و فقر ، سلامتی و بیماری ، غذا و قحطی از یکدیگر مجزا می شوند؟»

_____________________________________

نام کتاب: سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه

نام نویسنده/ مترجم: بلدر پریفتی- ترجمه عبدالمجید سیفی

پیشنهاد دهنده: محمد رضایی ( تهران- دانشجوی دکترای روابط بین الملل)

ناشر: قومس

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

کتاب سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه تلاش دارد با استفاده از یک بنیان نظری قدرتمند یعنی واقع گرایی تهاجمی سیاست خارجی این کشور را تبیین کند و نشان دهد به دلیل عدم تغییر در منافع ژئواستراتژیک در خاورمیانه این سیاست براساس استراتژی موازنه گری از دور طراحی شده است که در پی ان است مانع از شکل گیری یک هژمون منطقه ای شود. جان میرشابمر برجسته تربن نظریه پرداز واقع گرایی تهاجمی در یادداشتی برای این کتاب با تجلیل از توان تحلیلی بالای ان معتقد است این کتاب به خوبی این سیاست را تبیین نموده است.

___________________________________

نام کتاب: آقای کتابدار:گفتگو با کامران فانی

نام نویسنده/ مترجم: منوچهر دین پرست

پیشنهاد دهنده: امیررضا اصنافی ( تهران- دکتری- عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

ناشر: روزنامه اطلاعات

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

ین کتاب شامل گفتگوی مشروح منوچهر دین‌پرست با استاد کامران فانی، از اساتید رشته کتابداری در کتابخانه ملی ایران است. استاد کامران فانی در زندگی خود فراز و نشیبهای زیادی را طی کرده است. وی در دانشگاه از رشته پزشکی به رشته ادبیات و سرانجام به دلیل علاقه وافرش به کتاب و مطالعه، به رشته کتابداری روی آورده و در همین رشته به عنوان یکی از مفاخر و اساتید برجسته در کتابخانه ملی محسوب می شود.

کامران فنی افزون بر اینکه یک کتابشناس برجسته است یک مترجم و مولف فعال نیز محسوب می شود. او کتابهایی متعددی را ترجمه کرده است که مرغ دریایی اثر آنتوان چخوف یکی از آنهاست. تخصص در نگارش دانشنامه از دیگر ویژگیهای برجسته علمی اوست. استاد کامران فانی با اساتیدی همچون جلال آل احمد، سیمین دانشور، دکتر مهدی محقق و استاد نوش آفرین انصاری نشست و برخاست داشته است. از نظر استاد کامران فانی، زندگی بدون کتاب هیچ معنایی ندارد. این کتاب، توسط انتشارات روزنامه اطلاعات و در 152 صفحه منتشر شده است. پیشنهاد می کنم همه دانشجویان، و علاقه مندان به عرصه کتاب و فرهنگ این کتاب را مطالعه کنند و با تلاشهای استاد فانی در عرصه تالیف و ترجمه کتاب آشنا شوند.

_________________________________________

نام کتاب: انجمن شاعران مرده

نام نویسنده/ مترجم: ان. اچ. کلاین بام/ زهرا طراوتی

پیشنهاد دهنده: سمیرا پیلتن ( تهران – فوق لیسانس)

ناشر: نیماژ

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

کتاب انجمن شاعران مرده داستانی این کتاب درباره‌ تغییر است. نانسی اچ.کلاین‌بام، روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی است. او رمان‌های متعددی نوشته که بیشترشان در سینما مورد اقتباس قرار گرفته‌اند. فیلم «انجمن شاعران مرده» در سال ۱۹۸۹ به کارگردانی پیتر ویر و پیش از چاپ رمان آن ساخته شد و توانست جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار آن سال را به خود اختصاص دهد. تام شولمن جایزه بهترین فیلم نامه را به دست آورد و فیلم در دو بخش بهترین بازیگر مرد (رابین ویلیامز) و بهترین کارگردانی نامزد دریافت جایزه شد

_______________________________________

نام کتاب: یوزپلنگانی که با من دویدند

نام نویسنده/ مترجم: بیژن نجدی

پیشنهاد دهنده: -

ناشر: مرکز

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

یوزپلنگانی که با من دویدند روایت ۱۰ داستان کوتاه با موضوع مرگ است که هر کدام کاملاً مجزا و با نثری خاص و شعرگونه توسط زنده‌یاد بیژن نجدی نوشته شده است.

 

بیژن نجدی، با مدرک ریاضی از دانشسرای عالی تهران، به‌دلیل سبک خاصی که در روایت‌ها و شخصیت‌پردازی‌ها داشت، داستان‌ها را به‌شکلی خاص و‌ منحصربه‌فرد ساخته و پرداخته است، به‌گونه‌ای که مخاطب را تا عمیق‌ترین فضاهای توصیفی می‌کشاند.

___________________________________

نام کتاب: رهبری

نام نویسنده/ مترجم: الکس فرگوسن – مایکل موریتز/ حسین گازر

پیشنهاد دهنده: ندا حسینی

ناشر: کتاب کوله پشتی

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

کتاب رهبری – درس هایی که از زندگی و سال های حضورم در منچستر یونایتد آموختم – نوشته سِر الکس فرگوسن مربی افسانه ای تیم منچستر یونایتد (معروف به شیاطین سرخ) و مایکل موریتز است.

الکس فرگوسن در سال ۲۰۱۳ کتاب زندگی نامه خود را منتشر کرد اما کتاب رهبری را در سال ۲۰۱۵ نوشته است. بنابراین این کتاب بیشتر از آنکه زندگی نامه فرگوسن باشد، حاوی نکات مدیریتی و درس هایی برای زندگی است.

الکس فرگوسن کتاب رهبری را به خانواده اش تقدیم کرده است و در قسمتی از متن ابتدایی کتاب چنین می گوید:

بسیار خوش شانس بودم که دختری شگفت انگیز را ملاقات کنم که پنجاه سال همراهم است. کتی سه پسر خیلی خوب به من هدیه داده که اخلاق کاری ما را به ارث بردند و باعث افتخار ما هستند. فرزندانم شور و شوقی را به ما هدیه دادند که تصورش باورنکردنی است. ما یازده نوه در سنین پنج تا بیست و یک سال داریم.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: بانک مرکزی پیشنهاد پول ملی حذف صفر

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۶۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بساط حمل پول با زنبیل/ حذف ۴ صفر از پول هزینه‌ای برای کشور ندارد
 • آمریکا با پیشنهاد ظریف چه می کند؟
 • آیا حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • بازار متشکل ارزی و ابهامات آن
 • حذف صفر از پول ملی تاثیری بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم ندارد
 • از لحاظ زمانی بهترین شرایط برای حذف صفر از واحد پولی فراهم است!
 • قیمت ۳۳ واحد پولی کاهش یافت
 • سیگنال‌های حساب سرمایه بانک مرکزی
 • رونمایی ژاپن از ابزارهای پولی برای رشد اقتصادی
 • صفرهایی که جا خوش کردند
 • به صفر رساندن صادرات نفت ایران بیشتر بحث روانی است/ فروش نفت مهم است، اما برگرداندن پول‌های حاصل از فروش نفت مهم‌تر است
 • نرخ دلار کاهش یافت/ یورو ۱۵.۷۰۰ تومان قیمت خورد
 • زیان انباشته سایپا و ایران‌خودرو از مرز ۱۱ هزار میلیارد تومان عبور کرد/ خانه‌سازی دولت دوازدهم در بیابان/ دولت بدترین نمره را در امنیت سرمایه‌گذاری گرفت
 • نمایش روزانه نرخ ارز در تابلوی بازار متشکل ارزی
 • اشراف بانک مرکزی بر بازار ارز
 • آیا در رفتن فنر ارز علت جهش ارزی است؟
 • بساط حمل پول با زنبیل با حذف ۴ صفر از پول ملی جمع می شود
 • اصفهان| اما و اگرهای تغییر واحد پولی ملی؛ حذف صفرها از پول ملی تورم را افزایش می‌دهد