با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است. ناطقان: با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است.

براساس این طرح که در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است، واحد پولی ملی جدید تحت عنوان "تومان" تعریف می‌شود که هر "تومان" معادل ده هزار (۱۰۰۰۰) ریال فعلی و یکصد (۱۰۰) "ریال جدید" خواهد بود.

از سوی بانک مرکزی طول "دوره گذار" از "ریال" به "تومان" ۲۴ ماه پیشنهاد شده است و در این مدت اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی جمع‌آوری و جایگزین می‌شود.

از تاریخ رواج قانونی "تومان" در کلیه قوانین خاص و عام، "تومان" جاگزین "ریال" به عنوان واحد رسمی پول جهموری اسلامی ایران خواهد شد، "تومان" بر مبنای نرخ برابری جاگزین می شود. همچنین مبالغ مندرج در کلیه تعهدات و اسناد و دفاتر و قراردادها از تاریخ رواج قانونی "تومان" باید به این پول تقویم و ثبت و مطالبه گردد و هرجا که در تعهدات و اسناد و دفاتر تجاری و قراردادها تا قبل از تاریخ رواج "تومان" از واحد "ریال" استفاده شده است، تقویم این مبالغ براساس نرخ برابری به تومان الزامی خواهد بود.

چگونگی عملیات حسابداری، مالی، مالیاتی، محاسباتی، آماری، تهیه و تنظیم صورت‌های مالی، داده‌های تاریخی، ثبت اطلاعات، اصلاح دفاتر و حساب‌ها و گرد کردن اعداد، در دستگاه‌های اجرایی و همچنین توسط اشخاص حقیقی و حقوقی که طبق مقررات قانونی مربوط مکلف به نگهداری دفاتر تجاری می‌باشند، در فرآیند تغییر واحد پول قانونی کشور، بر طبق آیین نامه‌ای خواهد بود که طرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون مشترکان "توسط وزارت امور اقتصادی و داریی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت در تشریح دلایل ارائه این طرح توسط بانک مرکزی و مزایای آن توضیح داده است: وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی مشکلاتی از قبیل افزایش قابل توجه حجم اسکناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و مسائل محاسباتی ناشی از آن،‌ خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی، افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر اسعار بین‌المللی، عدم کاربرد اضعاف پول ملی (دینار) و نیز عدم استفاده از نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیررسمی "تومان" را به دنبال داشته است. علاوه‌براین، بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن در حجم بالا، هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس و همچنین استهلاک بالای دستگاه‌های خودپرداز و پول‌شمار از دیگر پیامدهای منفی کاهش ارزش واحد پول ملی به حساب می‌آید.

با توجه به تحولات اقتصادی پیش‌آمده طی دهه‌های اخیر، ضرورت اصلاح نظام پولی کشور و بازآرایی جایگاه اسکناس و مسکوک در مبادلات نقدی آحاد جامعه به‌شدت احساس می‌شود. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۰.۰۵۶ در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۳.۶ در آبان سال ۱۳۹۷ (۲۷۴۳ برابر) رسیده است؛ این در حالی است که بزرگ‌ترین قطع اسکناس با احتساب ایران‌چک بانک مرکزی در این مدت متناسب با نرخ تورم تعدیل نشده و تنها ۵۰‌ برابر (از ۱۰ هزار به ۵۰۰ هزار ریال) افزایش یافته است که در مجموع کاهش کارایی پول ملی در تسویه مبادلات جاری فعالین اقتصادی کشور را به همراه داشته است.

با اجرای طرح حذف ۴ صفر از پول ملی ضمن تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و کاهش هزینه‌های چاپ و نشر اسکناس و مسکوک، کارٱمدی نظام پولی جدید طی سال‌های آتی استمرار یافته و نرخ برابری واحد پول ملی با ارزهای جهان روا در کوتاه‌مدت آثار روانی مثبتی به همراه خواهد داشت. منبع: فارس برچسب ها: حذف ریال ، جایگزینی تومان ، اسکناس

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گزینه‌های منطقه‌ای ترامپ برای جایگزینی نفت ایران، پاسخ‌گوی نیاز ترکیه نیست

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، ترکیه تمایلی به واردات نفت بیشتر از امارات و عربستان ندارد. این در حالی است که آمریکا در تلاش بیشتر برای به حداقل رساندن صادرات نفت از ایران به عنوان سومین تولید کننده منطقه است.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه با انتقاد از تصمیم آمریکا برای لغو معافیت مشتریان نفتی ایران گفته است: «نفت ایران ارزان نیست ولی تفاوت قیمتی زیادی با نفت عربستان و امارات دارد. آمریکا تصمیمی گرفته است و از همه می‌خواهد از این کشور تبعیت کنند. چرا ما باید تاوان پس بدهیم؟»

دولت ترامپ از اول ماه می به کشورهای معاف شده از تحریم‌های نفتی ایران، اجازه خرید نفت از این کشور را نمی‌دهد. «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در اظهارنظری گفته است: «ما با جبران‌های نفتی امارات و عربستان همزمان با افزایش تولید خودمان جان تازه‌ای به به بازارهای نفتی خواهیم داد»

از طرفی ترکیه نمی‌خواهد ازعربستان نفت بیشتری وارد کند چرا که روابط دو کشور پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی به تیرگی گرایید. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در اظهاراتی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناعادلانه و خلاف دیپلماسی جهانی خوانده بود.

ایران و ترکیه در صدد برقراری ساز و کاری مشترک بین دو کشور در جهت دور زدن تحریم‌های آمریکا هستند. مذاکرات درباره ساز وکار این کانال با سفر اخیر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به آنکارا قوت گرفت.

چین، هند نیز هم‌زمان با ترکیه در حال مذاکره با آمریکا برای معافیت احتمالی از این خرید هستند.

پالایشگاه «توپراس تورکی پترول» چهارشنبه گذشته با دو درصد کاهش با بدترین شاخص‌های خود روبه رو بوده است.

در ژانویه گذشته ایران ۱۲ درصد نفت ترکیه را تامین می‌کرد و عراق با ۲۴ درصد بیشترین صادر کننده نفت به ترکیه است. بعد از آن روسیه با ۱۵ درصد سهم از بازار نفت ترکیه در جایگاه بعدی قرار دارد . این در حالی است که عربستان با چهار و سه دهم درصد در جایگاه هشتم قرار دارد و ترکیه تنها سوخت دیزل را از امارات وارد می‌کند.

به گفته چاووش اوغلو، خطوط لوله نفت عراق به ترکیه به دلیل جنگ آسیب جدی دیده‌اند که این خود دلیلی بر محدودیت واردات نفت از عراق است.

وی افزود: «پالایشگاه‌های ما قابلیت تطابق با نفت وارداتی از عربستان و امارات را از لحاظ فنی ندارند و در صورت واردات نفت از این دو کشور مجبوریم پالایشگاه‌هایمان را برای مدتی غیرفعال نگه داریم».

 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: حذف ریال جایگزینی تومان اسکناس

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۶۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترکیه: جایگزینی برای نفت ایران وجود ندارد
 • سنگ بخار رایحه‌دار تولید شد/ جایگزینی برای تنباکوی قلیان
 • بساط حمل پول با زنبیل/ حذف ۴ صفر از پول هزینه‌ای برای کشور ندارد
 • جایگزینی نفت ایران به آسانی امکان پذیر نیست
 • پوتین: جایگزینی برای حل مسالمت‌آمیز مشکلات هسته‌ای کره شمالی وجود ندارد
 • بلومبرگ: گزینه‌های منطقه‌ای ترامپ برای جایگزینی نفت ایران، پاسخ‌گوی نیاز ترکیه نیست
 • ترکیه: به دنبال جایگزینی برای جنگنده های آمریکایی هستیم
 • آیا حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • حذف صفر از پول ملی تاثیری بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم ندارد
 • از لحاظ زمانی بهترین شرایط برای حذف صفر از واحد پولی فراهم است!
 • رونمایی ژاپن از ابزارهای پولی برای رشد اقتصادی
 • صفرهایی که جا خوش کردند
 • نرخ دلار کاهش یافت/ یورو ۱۵.۷۰۰ تومان قیمت خورد
 • زیان انباشته سایپا و ایران‌خودرو از مرز ۱۱ هزار میلیارد تومان عبور کرد/ خانه‌سازی دولت دوازدهم در بیابان/ دولت بدترین نمره را در امنیت سرمایه‌گذاری گرفت
 • آیا در رفتن فنر ارز علت جهش ارزی است؟
 • بساط حمل پول با زنبیل با حذف ۴ صفر از پول ملی جمع می شود
 • اصفهان| اما و اگرهای تغییر واحد پولی ملی؛ حذف صفرها از پول ملی تورم را افزایش می‌دهد
 • دلار در صرافی‌های بانکی به ۱۳۸۰۰ تومان رسید/ کاهش نرخ ۱۳ واحد پولی در بانک مرکزی