انتقادات ناتمام از دولت آسان ترین اقدام ممکن در شرایط بحرانی و فجایع طبیعی مانند سیل و زلزله است اما تخطئه دستگاه اجرایی و اعتماد و امیدزدایی از اقدامات آن به هر بهانه ای تا چه اندازه می تواند کاهنده آلام مردم آسیب دیده باشد، محل پرسش و تردید بسیار است. آفتاب‌‌نیوز : باران های بهاری در آغاز سال جدید شمسی به سیلاب های عظیمی تبدیل شد و خسارات بسیاری در شمال، غرب و جنوب ایران بر جای گذاشت. خطر سیلاب همچنان در بسیاری از مناطق ایران همچنان باپرجاست. سیل 76 تن از هموطنان را به کام مرگ فرستاد و آمار از خسارت های میلیاردی مالی سخن می گویند. 
دولت و دستگاه های اجرایی به عنوان مجری مقابله با بحران از همان ساعات اولیه مدیریت بحران را بر عهده گرفت. معاون اول رییس جمهوری در مناطق سیل زده حضور شبانه روزی یافت، برای هریک از استان های درگیر در سیل وزرای معین تعیین شد، مرخصی تمام مسوولان و استانداران لغو شد، مسوولانی که در محل ماموریت خود حاضر نبودند از کار برکنار شدند، هلال احمر و سازمان های امداد رسانی دولتی برای کمک حداکثری بسیج شدند. 

در کنار دولت حضور برخی نهادها در جریان امداد رسانی به سیل زدگان، از سوی برخی رسانه ها و چهره های سیاسی، قیاس های عجیبی به وجود آورد و در نهایت تلاش رسانه ای برخی از منتقدان دولت در مسیر بی اعتبار سازی اقدامات دولت و در نهایت انتقاد از بی عملی دولت بود. 
روال دولت درباره انتقادات در سال های گذشته سکوت بوده و شاید همین عامل موجب شده است که حتی در برنامه های تلویزیونی هم عملکردش با کنایه های نه چندان منطقی و درست روبرو شود. 
در میان منتقدان دولت که رقبای انتخاباتی هم زیرمجموعه آن قرار دارند، بسیاری از نمایندگان مجلس به این حجم انتقادات سیاسی درباره سیل واکنش نشان دادند. 
**منتقدان و برخی از محورهای انتقاد 
ساعت کاری وزیران و شخص رییس جمهوری در پاره ای اوقات که سوژه انتقاد کاهش می یابد، بهانه منتقدان شده و آن ها به استناد آماری که مشخص نیست از کجاست، ادعا می کنند دکتر روحانی و اعضای دولت ساعت کاری محدودی دارند! 
در بحبوحه سیل هم این انتقادات ادامه یافت و به کابینه پیشنهاد شد که در دفتر کار خود بخوابند تا مشکلات مردم حل شود! گرچه منتقدان سند خاصی برای اثبات ادعای خود ارائه نمی دهند اما دست کم طی روزها و شب های بحرانی سیل، وزرا و رییس جمهوری به اذعان حاضران در مناطق سیل زده بیش از بیست ساعت در شبانه روز به حل مشکلات عدیده این مناطق پرداختند. 
قاطعیت دولت در عزل استاندار گلستان به دلیل ترک محل مسوولیت خود نشان از اهمیت، رفاه مردم برای دولت داشت که میان سیل انتقادات عامدانه نادیده گرفته شد. 
وزرای اقتصادی و اعضای هیات دولت در این بخش، از همان زمان معرفی و اخذ رای از مجلس در سیبل انتقادات منتقدان قرار داشته اند و در این زمینه تنوع سوژه و بهانه با توجه به شرایط نه چندان مناسب اقتصاد ایران همیشه زیاده بوده است. در دولت دوم تدبیر و امید هم به سبب خروج آمریکا از توافق برجام و بازگشت تحریم های اقتصادی این شرایط دشوارتر و انتقادها هم بی توجه به منشا رویدادها تیز تر شد.
بهار سال 97 تیم اقتصادی دولت در تیررس انتقادات ارزی بود و در بهار سال جاری سیل و مدیریت بحران حاصل از آن به تیتر انتقادی مخالفان تبدیل شد. در بحران سیل گرچه حادثه ای طبیعی و خارج از محدود برنامه ریزی های موجود بود اما وزرای دولت تلاش کردند تا میزان آسیب آن را به حداقل برسانند.
ایجاد مناطق مسکونی در حریم رودخانه ها، نادیده گرفتن توسعه پایدار در ایجاد بسیاری از زیرساخت ها، تجاوز و نابودی جنگل ها و استفاده بی رویه از خاک و آب، رویدادهای گرچه تاثیرگذار و تلخ در ایجاد بحران بود اما منتقدان نباید فراموش کنند که این نادیده گرفتن حق طبیعت تنها در 6 سال دولت روحانی روی نداده و منصفانه و منطقی نیست که وزرای راه وشهرسازی، رییس سازمان محیط زیست و اقتصاد دولت تدبیر و امید تنها مقصران این رویداد تلخ جلوه داده شوند. 
محور دیگر انتقاد علیه دولت معرفی نشدن سخنگوی دولت پس از استعفای «محمدباقر نوبخت» از مسوولیت سخنگویی است. منتقدان در حالی دولت را به دلیل نداشتن سخنگو مورد مواخذه قرار می دهند که وزرا و رییس دفتر رییس جمهوری به صورت فعال پاسخگوی رسانه ها بودند و برنامه ها و اقدامات دولت طی این مدت را عمومی کردند. 
**افزایش مشکلات ملت، تبعات جنگ با دولت 
تجربه نشان داده تنها دستاورد انتقادهای بی‌هدف و بهانه محور علیه دستگاه اجرایی کشور افزایش بی اعتمادی مردم به آن دستگاه است اما نکته ای که از سوی منتقدان و مخالفان دولت مغفول باقی می ماند، این است که کاهش اعتماد مردم تنها به دولت تدبیر و امید، رییس جمهوری و وزرای آن محدود نخواهد ماند و دیگر ارکان و نهادها هم از این بی اعتمادی آسیب خواهند دید. 
مردم در بحبوحه مقابله با سیل خانمان برانداز فرصت و علاقه ای به درگیری های لفظی و اقدامات نمایش گونه ندارند و نمی توان مردم را در اوج بحران با حرکات پوپولیستی آرام کرد. 
نمی توان و نباید در میانه بحران علیه مجری بحران شمشیر از رو کشید و عملکرد و اقدامات او را زیر سوال برد. نمی‌توان مقصر تمام ساخت و سازهای غیر مجاز نیم قرن اخیر در طبیعت را دولت دوازدهم دانست. مردم حتی در میانه سیلاب هم تفاوت انتقاد و رقابت سیاسی را تشخصی می دهند و برخورد صادقانه را بیش از هر موضوع دیگری مرهم مشکلات خود می دانند. 
اعتمادزدایی از دولت، در قالب اقدامات نمایشی، شیب اعتماد را به نهادهای دیگر باز نمی گرداند بلکه این سیلاب بی اعتمادی همه مسوولان را درگیر خواهد کرد. 
شوخی های دورهمی مجریان رسانه ملی درباره شعار امید رییس جمهوری و تدارکات سیاسی مدیران این سازمان برای جریان رقیب دولت، شاید در کوتاه مدت عطش رقابت سیاسی را فرونشاند اما در بلند مدت مردم را از همه جریان های سیاسی ناامید خواهد کرد.
**نمایندگان درباره خسارات سیل چه گفتند؟
مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته (یکشنبه 25 فروردین) میزبان وزرای درگیر در جریان سیل بود. وزیران کشور، نیرو، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی گزارش های عملکرد، میزان خسارت و نیز برنامه های خود را برای بازسازی مناطق سیل زده اعلام کردند. 
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، میزان خسارات سیل اخیر را بین 30 تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: 25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.
رضا اردکانیان وزیر نیرو هم با بیان این که سیلاب هفته های اخیر دو هزار و 100 میلیارد تومان خسارت به تاسیسات آب و برق وارد کرد، گفت: برق 2 هزار و 352 روستا به علت سیلاب قطع شد اما اکنون تنها برق 35 روستا به علت عدم دسترسی همچنان قطع است.
محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی هم خسارت وقوع سیل به تولیدکنندگان زیربخش های مختلف کشاورزی را تا حدود 13 هزار میلیارد تومان برآورد کرد. 
مجموع برآوردهای وزرا از خسارت سیل نشان می دهد دولت در سال 98 با شرایط دشواری روبرو است. سیلاب هزینه های اقتصادی و اجتماعی بسیاری بر دولت تحمیل کرده و منطقی نیست هزینه های سیاسی هم با افزایش انتقادات بر آن افزوده شود. 
منبع: خبرگزاری ایرنا

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چرایی مقاومت سازمان‌های رفاهی در برابر شفافیت-3

تهران- ایرنا- اقتداری که به دنبال داشتن اطلاعات سازمان‌ یافته نصیب سازمان‌ها می‌شود و بحران مشروعیتی که سازمان‌های رفاهی کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند به عنوان دو دلیل عمده در جهت عدم حرکت این سازمان‌ها در جهت شفافیت و پاسخگویی مطرح است.

در بخش قبلی میزگرد « تاثیر شفافیت و مقابله با فساد بر رفاه اجتماعی » حاضران در جلسه با بیان مصادیقی از نقش عدم شفافیت و پاسخگویی بر اتخاذ سیاست‌های رفاهی کشور گفتند. در این بخش حاضران به ریشه شناسی مقاومت در برابر شفافیت و پاسخگویی پرداختند. سعید هراسانی، عماد پاینده و پیمان زینتی از فعالان دانشجویی حاضران در این جلسه بودند.

**وکیلی: یکی از بحران‌هایی که در حوزه‌ علوم اجتماعی پیش آمده این است که نهادهای دولتی پژوهش‌هایی را که انجام می‌دهند، در اختیار پژوهشگران قرار نمی‌دهند، یا حتی در اختیار متولیان امر هم قرار نمی‌گیرد، دلیل اینکه این بحران به وجود آمده چیست؟ آیا پژوهشگران را امانت‌دار نمی‌دانند یا به عنوان یک مساله‌ سیاسی به این قضیه نگاه می‌شود؟

*هراس سازمان‌ها از انتشار اطلاعات‌
**هراسانی: این قضیه چند بعدی است و پاسخگویی به آن نیاز به پژوهش‌های متعدد دارد. اما من بزرگترین دلیلش را این می‌دانم که اطلاعات برای تمام سازمان‌ها، «اقتدار» ایجاد می‌کند، یعنی هر سازمانی که اطلاعاتی در اختیار دارد، این اطلاعات برایش اقتدار ایجاد می‌کند. این اقتدار سبب می‌شود که من این اطلاعات را پیش خودم نگه دارم و به هرکسی ندهم.
به نظر من در سطح سیاستگذاری، چنین چیزی نیست که نگاه امنیتی وجود دارد که این اطلاعات پخش نمی‌شود، در برخی از موارد هست نمی‌خواهم کتمان کنم ولی در اکثر موارد، به نظر من کوته‌بینی خود سازمان‌هاست در این قضیه است و تعارض منافع سازمان‌های دولتی در این قضیه با یکدیگر است که حرکت به سمت الزام به این انتشار اطلاعات، به یک تنظیم مقررات، نیاز دارد.
در انگلیس برای بحث شفافیت بخش رفاهی، یک دپارتمانی وجود دارد. یک سازوکار فرادستگاهی است برای هدایت دستگاه‌ها به سمت شفافیت در بخش رفاهی. اگر ما می‌خواهیم از این وضعیت عبور کنیم، نظر من این است که باید برای بحث شفافیت، سازوکاری فراتر از سازمان‌ها تدارک دیده شود و یک جورایی سازمان‌ها به انتشار اطلاعات مجبور شوند.

*مشروعیت حکمرانی در سازمان‌های رفاهی
**زینتی: آقای هراسانی این مساله را به قدرت ارتباط دادند و من می‌خواهم از نگاهی دیگر به این موضوع بپردازم. منظرگاه من از زمین مساله‌ مشروعیت می‌گذرد. مشروعیت حکمرانی به عنوان یک بحران اصلی در نظام سیاسی جمهوری اسلامی مطرح است و متاسفانه ما از مسئولان می‌شنویم که در مورد یک آسیب اجتماعی، اطلاعات دروغی گفته شده است. مثلا کارگران جنسی در ایران آنقدر گسترده نیستند، معتادان به الکل آنقدر گسترده نیستند، بالاخص در موضوعاتی که به طور مستقیم با ایدئولوژی و ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی حکومتداری در ایران در تضاد باشند، آن موضوعات را در حساسیت بیش‌تر قرار می‌دهد و از طرف نهادهای دولتی و فرادولتی دادن این اطلاعات به گونه‌ای چالش مشروعیت خودشان به حساب می‌آید.
در مورد سمن‌ها که امروزه خودشان را جایگزین نظام دولتی و حکومتی معرفی می‌کنند، مساله دقیقا متاسفانه به همین شکل است. شاید آن‌ها از لحاظ فرهنگی پیش‌روتر باشند و مثلا برای آن‌ها وجود کارگر جنسی تابو نباشد، اما از یک طرف دیگر دچار بحران هستند. از بابت توجیه بهره‌وری خودشان برای حضور در میدان مسائل اجتماعی ایران. یعنی شما یک سازمانی را تشکیل داده‌اید که اولا به آن یک وابستگی عاطفی دارید از بابت اینکه با خود می‌گویید در آن کار خیر انجام می‌دهید و بخشی از عمر خود را صرف آن می‌کنید و با آبروی شخصی و سازمانی شما در ارتباط است و حالا بیاید اعتراف کنید که ما برنامه مشخص نداشتیم، گروه هدف‌مان را نمی‌شناختیم، اقدامات‌مان نادرست طراحی شده بود و نتایج‌ نه حتی خوشایند که حتی برعکس آنچیزی که می‌خواستیم گرفتیم.
مثلا سمنی در محله‌ای فرودست، کودک کاری را تحت آموزش‌هایی قرار داده که با آموزش‌های خانواده‌اش در تضاد بوده و تضاد با خانواده را در آن کودک تشدید کرده و این شکست آن‌هاست در ارتباط با اینکه بتوانند خانواده‌ها را تقویت کنند. ولی این سازمان‌ها معترف این وضعیت نیستند، چرا که جایگاه خودشان را به عنوان جایگزین مشروع مداخله در وضعیت اجتماعی ایران از دست می‌دهند. می‌خواهم بگویم در این گفت‌وگویی که در اینجا داشتیم، مساله خیلی به سمت دولت و شفافیت رفت ولی باید دید که متاسفانه نه تنها دولت، مایل به شفاف‌سازی نیست که حتی سازمان‌هایی که امید می‌رود جایگزین باشند، به دنبال شفاف نیستند و باید به این مساله هم فکر کرد.

**وکیلی: چه راهکارهای عملی وجود دارد که به شفافیت برسیم و این شفافیت به رفاه منجر شود؟
*سیاستگذاری بدون اطلاعات
**پاینده: در نهایت ما به این رسیدیم که آن اطلاعات و داده‌های لازم نه تنها انتشار داده نمی‌شود بلکه برای سیاستگذاری هم در اختیار قرار نمی‌گیرد. خب پس به نظر می‌رسد ما اینجا به یک سازوکار اجباری و الزام آور یا به تعبیر بهترش، تقنینی برای دسترسی آزاد به اطلاعات نیاز داریم. این خواست به صورت جدی در وزارت فرهنگ و ارشاد پیگیری می‌شود، ولی جالب است که بدانید نهادهایی تاکنون به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات پیوسته‌اند که اکثراً نهادهای کم‌تر حساس هستند، یعنی آن نهادهای اصلی که باید بیایند و حجم قابل توجهی از اطلاعات ارزشمند را در اختیار دارند هنوز قدمی در این مسیر برنداشته‌اند.
من به این دلیل معتقدم که نیاز به یک سازوکار تقنینی داریم که خیلی جدی‌تر با نهادهای غیردولتی یا بنیادها و نهادهای حاکمیتی مشکل داریم، همان طور که آقای زینتی گفتند، به موجب قانون خیلی از نهادها از پاسخگویی و شفافیت مستثنی شده‌اند و این است که خیلی مشکل آفرین است.
ببینید ما باید بتوانیم همه اطلاعات را در اختیار تمامی افراد ذینفع قرار دهیم اما ذینفع را باید دامنه‌اش را جوری تعریف کنیم که شهروند هم در آن قرار بگیرد. پس به نظر من اولین راهکار عملی‌ای که نیاز است، این است که دسترسی آزاد به اطلاعات اتفاق بیفتد. اما من می‌خواهم یک گام فراتر از این هم بروم و بگویم که در واقع ما در تولید داده‌های علمی سیستماتیک به درد بخور هم مشکل داریم. ما پیمایش‌های منظم دارای گویه‌های مورد استفاده و به روز شده نداریم. قطعا این پیمایش‌ها از انگشتان دست کم‌تر است؛ پیمایش‌های ملی ما که در ابعاد کلان انجام شده‌اند و به کار می‌آیند. یعنی ما می‌توانیم برای پایش و هم برای ارزیابی تسریع سیاست‌ها از این پیمایش‌ها استفاده کنیم ولی متاسفانه این پیمایش‌ها را نداریم؛ یعنی به عبارت بهتر آن اهمیت و بودجه‌ لازم برای انجام طرح‌ها و پیمایش‌های ملی در همه‌ حوزه‌ها به خصوص حوزه‌ رفاه را که حتی باید از پیمایش جلوتر باشیم، نداریم.
در کشورهای حوزه‌ی اسکاندیناوی سامانه‌های لحظه‌ای دارند، یعنی در لحظه می‌توانند آمار زنان سرپرست خانوار را به شما بدهند، لحظه‌ای می‌توانند آمار مرگ را دراقشار فرودست و آسیب‌پذیر یا در هر سطحی در اختیار شما قرار بدهند. ما تا به اینجا رسیدن خیلی راه داریم اما دست کم باید پیمایش‌های کوتاه مدت داشته باشیم که بتوانیم رصد دقیق‌تری از وضعیت داشته باشیم. قطعا این موضوع خیلی برای سیاست گذاری در رفاه اجتماعی اهمیت دارد.
نکته‌‌ دیگری این است که بتوانیم در قالب اقدام‌های تقنینی، جلوی موازی‌کاری‌های مکرر را بگیریم. یعنی ما بتوانیم سازمان‌های مختلف را مجاب کنیم که اقدامات یکپارچه انجام بدهند یا اساسا مثل تجاربی که در گذشته داشتیم به ادغام سازمان‌های متولی امر در حوزه‌ رفاه اجتماعی روی بیاوریم.
در حوزه‌ رفاه اجتماعی یا در حوزه‌ی تامین اجتماعی در خیلی از کشورهای جهان، تجربه‌ کشورهای توسعه‌یافته به ما نشان می‌دهد که بهترین نتیجه را کشورهایی گرفته‌اند که یکپارچه‌تر و متمرکزتر کار کرده‌اند، شما کوبا را ببینید، هنوز که هنوز است نظام بازنشستگی و نظام سلامتش، یک نظام سلامت برجسته و اسمی است. یعنی شما می‌توانید نام ببرید و به آن ارجاع بدهید. دلیلش چیست؟ این است که متمرکز کار کرده است. نمی‌خواهم الگوی حاکمیتی که آنجا وجود دارد را تایید بکنم. اگر بخواهیم آن‌ها را در نظر نگیریم و فقط مشخصا در مورد رفاه اجتماعی صحبت بکنیم، من به شما می‌توانم بگویم که بسیاری از کشورهای سوسیالیستی بهتر عمل کرده‌اند، چرا؟ چون می‌دانیم سوسیالیسم مساوی با تمرکز است و تمرکز اینجا ظاهرا جواب داده است.
ادامه دارد...
**9221**1601**

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۸۰۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتقادات جدی رییس کمیته جوانان ازعملکرد کرانچار
 • آمادگی مدیریت محله برای همکاری با نهادهای مدنی به نفع سیل زدگان
 • آذر منصوری: حاکمیت باید همه توان خود را صرف رضایت‌مندی مردم، تقویت اعتماد و امید اجتماعی کند
 • میزگرد سیلاب - ۳ | اجحاف منتقدان به صنعت سدسازی/ جنگل آمازون هم جلوی سیل کرخه را نمی‌گرفت + فیلم
 • طرح ترامپ با عنوان معامله قرن قابل اعتماد نیست/ هدف آمریکا تضعیف محور مقاومت است
 • اختلاف مربى کروات با کمیته جوانان علنى شد
 • بهترین فیلم جشنواره «وارش» از نگاه منتقدان معرفی می‌شود
 • طرح پارلمان برای ایجاد رونق اقتصادی و تولید +جزئیات
 • پای حرف جوانان قزوین؛ اعتماد، حمایت و ایجاد اشتغال مطالبه اصلی جوانان + فیلم
 • محمود صادقی دلواپس شد/ شوخی مرفهین بی‌درد با مردم تهران/ فروش گوشت‌هایی که هنوز وارد نشده!
 • محمود صادقی هم به منتقدان حفظ برجام پیوست
 • سالک: سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • سیمئونه: انتقادات از لیونل مسی عادلانه نیست
 • دو محور از سرزمین‌های اشغالی را رفته‌ام/ شیرازه نیروی قدس سپاه، مباحث جهانی است/ سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • دو محور از سرزمین‌های اشغالی را رفته‌ام/ شیرازه نیروی قدس سپاه، مباحث جهانی است/ ماهیت کمیته x در فتنه ۸۸
 • سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • همدلی نهادهای انقلابی کاستی های سازمان های دولتی و مدیریتی را پوشش می دهد
 • بالاک: مورینیو شخصیت را به بایرن مونیخ بازمی‌گرداند
 • توهین جهرمی به منتقدان